Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2019 m. 17 birželio d. 11:55
Žymūs šiandienos mąstytojai Vilniuje diskutuos apie tikrovės iššūkius: kviečia pasiklausyti

Doc. Kristupas Sabolius | E. Kurausko / pranešimo spaudai nuotr.

Birželio 19–20 d. Vilniaus universiteto Filosofijos institutas į sostinę sukvies reikšmingus šiandienos mąstytojus padiskutuoti apie šiuolaikinius tikrovės iššūkius. Nacionalinėje dailės galerijoje vyksiančiame simpoziume „Tikrovės agentai“ (angl. „The Agents of the Real“) pranešėjai svarstys apie potencialumo ir vaizduotės reikšmę ekologinės krizės, technologinės kaitos, mokslo žinių akceleracijos ir melagingų naujienų epochoje.

„Vakarų mąstymas ilgą laiką žavėjosi savo sukurtomis realybės formomis, apsiribodamas tik tuo, ką galime išmatuoti žmogišku suvokimu. Tai galima pavadinti specifine narcisizmo forma, kuri lemia, kad tikrove vadiname tik tai, kas primena mus pačius. Šiuo požiūriu tikrovės krizė visų pirma yra mūsų vaizduotės krizė – kai nesugebame įsivaizduoti, kad esama kažkas tikresnio nei mes patys“, – teigia simpoziumo organizatorius doc. Kristupas Sabolius.

Pasak K. Saboliaus, atsigręžimas į kitas gyvybės formas ir mėginimas jas suprasti rodo, kad ten irgi yra įsivaizduojama. Todėl šiandien filosofija susiduria su poreikiu iš naujo persvarstyti žmogaus išskirtinumą, atrasti naujos vaizduotės potencialą ir peržiūrėti „tikrovės agentų“ vaidmenis,t. y. atkreipti dėmesį į tuos poveikio faktorius, kurie ne tiek perteikia ar reprezentuoja, kiek atveria, kuria ar angažuoja tikrovei.

Pranešimo spaudai nuotr.

Tarp naujas tikrovės vizijas simpoziume pristatysiančių teoretikų bus ne vienas pasaulyje žinomas vardas. Vienu populiariausių ir kartu labiausiai aptariamų šiuolaikinių filosofų laikomas Pietų Kalifornijos architektūros instituto profesorius Grahamas Harmanas auditorijai pristatys jį išgarsinusią „trigubos O“ teoriją – į objektus orientuotą ontologiją. Šis filosofinis judėjimas tampa itin aktualus suabejojus žmonių išskirtinumu ir svarba, o kartu išmokus realybės netektį ženklinusio XX amžiaus pamokas.

Naujas tikrovės vizijas siūlys ir naujojo realizmo manifesto autorius italų filosofas Maurizio Ferrari. Pastaraisiais metais itin aktyviai svarstęs dokumentiškumo ir realizmo klausimus, M. Ferrari aplink save subūrė nemažą teoretikų ir praktikų bendruomenę. Jos narius vienija tikslas – bendradarbiaujant humanitariniams, socialiniams ir gamtos mokslams permąstyti technologijų vaidmenį šiuolaikinio žmogaus gyvenime.

Potencialumo ir vaizduotės reikšmę šiuolaikinėje tikrovėje permąstysiančioje konferencijoje įžvalgomis dalysis mokslininkai iš Vilniaus, Los Andželo, Turino, Paryžiaus, Londono, Romos universitetų. Publikai atvirame simpoziume kalbės mąstytojai, kurių tyrimai apima interesų spektrą nuo politikos filosofijos iki meno kuratorystės.

Simpoziumas yra projekto „Žmogaus ateitis: nauji vaizduotės scenarijai“ dalis. Jis finansuotas iš Europos socialinio fondo lėšų. Renginio programą rasite čia. Diskusijos nemokamos.  

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!