Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2020 m. 12 vasario d. 21:34
VDA bus pagerbtos dailininkė Birutė Žilytė-Steponavičienė ir rašytoja Kristina Sabaliauskaitė

Autorė Birutė Žilytė Vilniaus kavinei „Nykštukas“ skirtoje parodoje DOMUS galerijoje. | Foto: © „Vilniaus galerija“ / Audrius Klimas, 2019

Vasario 19 d. uždaro iškilmingo Vilniaus dailės akademijos (VDA) Senato posėdžio metu bus pagerbtos dailininkė Birutė Žilytė-Steponavičienė ir menotyrininkė, rašytoja dr. Kristina Sabaliauskaitė. Po iškilmingos ceremonijos naujoji VDA Garbės daktarė Kristina Sabaliauskaitė skaitys viešą paskaitą.

Dailininkė grafikė, tapytoja monumentalistė, knygų iliustruotoja Birutė Janina Grasilda Žilytė-Steponavičienė 1956 m. baigusi Grafikos studijas VDA (tuometiniame Valstybiniame dailės institute) ir savo darbais perteikdama dar nematytą meninį mąstymą, tapo reikšminga Lietuvos meno figūra. „Žilytės kūryba, peržvelgus jos visumą, peržengia savitikslį dekoratyvumą. Tai saviti moters regėjimai. Nors ir perteikiami folkloriniais motyvais, liaudiška stilistika, jie kalba esminėmis kategorijomis“, – apie menininkės kūrybą rašo dailės kritikė Kristina Stančienė. Plėtodama modernią vaizdo stilizaciją, grafikė įkvėpė ir tapo pavyzdžiu daugeliui vėlesnių kūrėjų.

Už knygų vaikams iliustracijas dalininkė apdovanota tarptautinėmis ir aukščiausiomis Lietuvos premijomis: nusipelniusi meno veikėja (1980 m.), Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžius (1997 m.), Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija (2015 m.). Š. m. vasario 19 d. už nuopelnus vizualinei kultūrai Birutei Žilytei-Steponavičienei bus suteiktas VDA Garbės profesorės vardas.

Akademija garsėja ne tik čia studijavusiais dailininkais, dizaineriais, architektais, bet taip pat poetais ir prozininkais, kurių indėlis į grožinę literatūrą ypač ryškus. Tarp jų – vienas stipriausių ir išraiškingiausių istorinio romano balsų Europoje – dailės istorikė dr. Kristina Sabaliauskaitė.

Susiję:

Debiutavusi istoriniu romanu „Silva rerum“, kritikų oficialiai įvardintu viena iš dešimties įsimintiniausių dešimtmečio knygų, Kristina Sabaliauskaitė, apdovanota „Šv. Kristoforu“ (2011 m.) ir ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu (2017 m.), š. m. vasario 19 d. iškilmingo VDA Senato posėdžio metu bus įvertinta VDA Garbės daktarės vardu už menotyros žinių sklaidą ir naujų spalvų suteikimą lietuvių istoriniam romanui.

„Kristinos tekstai – menotyrinės ir literatūrinės kūrybos lydinys <…> Literatūrinės interpretacijos – jau grožinė autorės kūryba, tačiau ir ji nėra atsitiktinė. Ji dailėtyrininko akimis išskaityta tarp šaltinių eilučių, ištraukta iš tikro teksto gelmės“, – apie auklėtinės K. Sabaliauskaitės kūrybą atsiliepia jos magistro baigiamojo darbo vadovė prof. dr. Aleksandra Aleksandravičiūtė.

VDA Garbės daktaro ir VDA Garbės profesoriaus vardai VDA Senato nustatyta tvarka pradėti teikti Lietuvai atgavus Nepriklausomybę. Akademiją garsina 10 VDA Garbės daktarų, tarp kurių Jonas Mekas, Stasys Eidrigevičius, Vytautas Landsbergis, ir 11 VDA Garbės profesorių: Kęstutis Zapkus, Alfonsas Andriuškevičius, Algimantas Švėgžda ir kt.

Po iškilmingo VDA Senato posėdžio VDA Garbės daktarė Kristina Sabaliauskaitė skaitys viešą paskaitą „Žodžių kalba, vaizdų kalba: dailės ir literatūros svarba šiandienos pasaulio kisme“ apie žodžių ir vaizdų kalbas besikeičiančio pasaulio akivaizdoje, dailės ir literatūros svarbą šiandieninėje visuomenės kultūroje. Paskaitos metu VDA absolventė apžvelgs dabarties pokyčius ir jų įtaką žmogiškajai intymumo ir asmens privatumo sampratai, istoriškumo suvokimui ir atminties kultūrinėms steigtims. Apžvelgiant pasaulio ir Lietuvos kultūros reiškinius K. Sabaliauskaitė aptars nacionalumo ir universalumo santykį mene.

Paskaita vyks vasario 19 d. 17 val. VDA Vilniaus fakulteto Naujųjų rūmų Šachmatinėje salėje (Malūnų g. 5, Vilnius).

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!