Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2020 m. 29 kovo d. 10:07
5 animaciniai filmai apie stiprias ir nepriklausomas mergaites

Kadras iš filmo „Vajana“.

Kas sakė, kad mergaitės negali puikiai jodinėti, plaukioti, kovoti už savo šeimą ar net išgelbėti pasaulį? Šį kartą rubrikoje „Filmai vaikams“ rekomenduojame 5 juostas, kurių centre – stiprios, nepriklausomos ir gyvenimą į savo rankas tvirtai paėmusios veikėjos.

5. „Arietė iš nykštukų šalies“, 2010

„Arietė iš nykštukų šalies“ – visiems gerai žinomos „Studio Ghibli“ (filmo „Mano kaimynas Totoro“ kūrėjų) darbas, pasakojantis apie nykštukų šalies atstovę Arietę bei jos šeimą. Paslaptingų nykštukinio dydžio žmogučių gyvenimas pasikeičia, kai vieną jų netikėtai pastebi žmonės – Arietės šeima patenka į pavojų, o mergaitei tenka tikras drąsos išbandymas. Vos pasirodęs filmas „Arietė iš nykštukų šalies“ sulaukė teigiamų vertinimų, o daugiausiai pagyrų pelnė nuostabi animacija bei ypatingas garso takelis. Tai – vaizduotę lavinanti juosta, mokanti apie draugystę, pasitikėjimą ir gerumą.

 

4.  „Kikės siuntų tarnyba“, 1989

Filmas pasakoja apie jauną raganaitę Kikę, pagal raganų tradicijas išvykstančią iš namų metus pagyventi savarankiškai. Gavusi savo tėvų palaiminimą ir pasiėmusi savo sarkastiškąjį katiną, mergina neria į nuotykius, naujas pažintis ir darbo paieškas. Kiki nėra maištinga, tačiau ji – stiprus, savarankiškas ir drąsus personažas, galintis įkvėpti mergaites. Kaip ir bene visuose H. Mijadzakio filmuose, realybė čia susipina su pasakos elementais, o nuostabi animacija, spalvos, besikeičiantys peizažai tiesiog užburia. 8-10 metų amžiaus žiūrovams rekomenduojamas filmas „Kikės siuntų tarnyba“ buvo pirmasis „Studio Ghibli“ išleistas filmas, bendradarbiaujant su žymiąja „The Walt Disney Company“.

 

3. „Stebuklingi Šihiros nuotykiai Dvasių pasaulyje“, 2001

Oskarą laimėjęs animacinis filmas „Stebuklingi Šihiros nuotykiai Dvasių pasaulyje“ geriau žinomas anglišku pavadinimu „Spirited Away“. Jame sutiksite dešimtmetę mergaitę, paraleliniame dvasių pasaulyje siekiančią išgelbėti savo tėvus. Jautrus, o vietomis ir kiek bauginantis filmas nepaliko abejingų ne tik Japonijoje (kūrinys laikomas sėkmingiausiu filmu šalies kino istorijoje), bet ir už jos ribų. Tai – pirmoji Oskarą ir daugybę kitų apdovanojimų laimėjusi juosta, sukurta ne anglų kalba.

 

2. „Maitintoja“, 2017

Animacinis filmas „Maitintoja“ pasakoja apie vienuolikmetę mergaitę vardu Parvana, gyvenančią Kabule, Afganistane. Jos tėčiui patekus į nelaisvę mergaitei tenka nusikirpti plaukus ir apsimesti berniuku, mat Talibano mergaitėms išeiti iš namų be vyriškos palydos – draudžiama. Nuo šiol visa Parvanos šeimos gerovė priklauso tik nuo jos – mergaitė vienintelė gali nupirkti maisto, aprūpinti šeimą daiktais. Apdovanojimai ir dėmesys šiam filmui skiriamas neatsitiktinai – ši istorija ir pamokanti, ir sukrečianti, o svarbiausia – kalba apie nuo vaikų dažnai slepiamas temas – karą ir susijusius neramumus. Jautriai pasakojama ne tik apie ypač sunkią Afganistano politinę situaciją, bet ir šalies istoriją, kultūrą.

 

1.  „Vajana“, 2016

„Vajana“ pasakoja apie drąsią ir atkaklią mergaitę, kuriai tenka keliauti po pasaulį, kad išgelbėtų savo tautą. Klajonių metu ji susipažįsta su pusdieviu Maui, kuris prisijungia prie mergaitės misijos ir kartu patiria kvapą gniaužiančius nuotykius. Teigiama, kad filmo kūrėjai įdėjo kaip niekad daug pastangų – perklausė šimtus vietos moterų balsų, keliavo po salas, rinko istorinę medžiagą. O svarbiausia – atskleidė turtingą Polinezijos kultūrą, remdamiesi vietos mitologija. Panašu, kad tiek triūso įdėti buvo tikrai verta – „Vajana“ sulaukė daug pelnytų pagyrimų ir uždirbo daugiau nei 640 milijonų dolerių. Filmas taip pat buvo nominuotas dviems Oskarams.

 

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!