Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2021 m. 15 spalio d. 11:56
Pirmą kartą Lietuvoje: „Lewben Art Foundation“ „ArtVilniuje“ pristato NFT

„CryptoPunks“ | Pranešimo spaudai nuotr.

Šiandien, spalio 15 d., duris atveria tarptautinė šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius“. Projektų zonoje lankytojų lauks įdomi patirtis: „Lewben Art Foundation“ pristato pirmąją NFT parodą Lietuvoje – „How Soon is Tomorrow. Collecting NFTs“. Ekspoziciją kuravo kuratorių kolektyvas – Edgaras Aronovas, Ugnė Bužinskaitė, Justė Jonutytė, Giedrė Marčiulaitė, Olga Temnikova. Parodoje pristatomi NFT kūriniai iš trijų privačių kolekcijų – „Lewben Art Foundation“, Edgaro Aranovo (Estija) ir kolekcininko iš Estijos, pasivadinusio sklhv.

NFTs (non-fungible tokens, liet. nekeičiamieji žetonai) – tai blokų grandinės (blockchain) technologijoje egzistuojantys nepakeičiami skaitmeniniai failai – meno kūriniai ir iš to atsiradusi nauja kolekcionavimo forma.

Parodoje – pasaulinio garso NFT kūrėjai

Pirmasis NFT projektas buvo pradėtas 2014 m. „Ethereum“ blokų grandinėje (blockchaine), o susidomėjimas jais augo didėjant susidomėjimui kriptovaliutomis. Ši kriptomeno rinka įsibėgėti ėmė tik 2017 m., kai buvo sukurti ir į rinką paleisti sėkmingi NFT projektai – dabar puikiai žinomi ir istoriškai itin vertinami kaip NFT pionieriai – „CryptoPunks“ bei iš karto po jų atsiradę (tik išpopuliarėję 2020 m.) „MoonCats“. Šių projektų kūrinių galima išvysti ir parodoje. Greta jų – vienas labiausiai pasaulyje aptarinėjamų menininkų Damienas Hirstas ir jo NFT projektas „The Currency“, taip pat „Avid Lines“, „Chromie Squiggle“, Katja Novitskova, Lietuvai kitais metais Venecijos bienalėje atstovausiantis Robertas Narkus, Simon De Mai „Spectron“ ir tiek muzikos industrijoje, tiek vizualiųjų menų srityje garsus menininkas Tommy Cash iš Estijos. Pastarojo NFT „Golden“  pristatomas parodoje ir tai, matyt, bus brangiausiai vertinamas meno kūrinys šių metų mugėje – jo vertė šiandien siekia 169 ETH (Ethereum) arba 613 tūkst. dolerių.

Tommy Cash. „Golden Genesis“ iš Mutagen kolekcijos.

„Skaitmeniniai meno kūriniai Lietuvoje dar naujovė, tačiau tikime, kad su NFT susipažinę „ArtVilnius‘21“ metu, šalies menininkai ir kolekcininkai šią naujovę greitai perims“, – teigia meno mugės „ArtVilnius“ vadovė Diana Stomienė.

NFT išpopuliarėjimas 2021-aisiais

Kriptomeno rinka aukštumas pasiekė ir smarkiai išpopuliarėjo 2021 m., po to, kai „Christie‘s“ aukcione amerikiečių menininko Beeple‘o skaitmeninis koliažas buvo parduotas už 69,3 mln. dolerių, o „Twitterio“ CEO savo pirmąjį postą, paverstą NFT, pardavė už 2,9 mln. dolerių. NFT susidomėjo ir didžiausi aukcionų namai – 2021 m. gegužę tie patys „CryptoPunks“ „Christie’s“ buvo parduoti už 17 mln. dolerių, liepą aukcionų namai „Sotheby‘s“ surengė kuruojamą NFTs aukcioną „Natively Digital: Curated NFT Sale“. Pastarąjį, sulaukusį neįtikėtinos sėkmės, „Sotheby‘s“ ketina pakartoti dar šį spalį, o jame bus parduodami tų pačių autorių kūriniai, kaip pristatomų „Lewben Art Foundation“ ekspozicijoje, pavyzdžiui, „MoonCats“, „Chromie Squiggle“ ir kt.

„Palyginti su kitais NFT objektais, NFT menas vis dar yra labai prabangi sritis, pradinės kolekcijų kainos siekia kelis milijonus dolerių. O sėkminga kolekcija yra ne tik menininko, bet ir programuotojo bei bendruomenės vadybininko darbas, tam reikia tinkamos rinkodaros. Tam tikra prasme tai primena startuolius. Darbas su kolekcija nėra tik kūrimas ir pardavimas, vertė taip pat turi būti išlaikyta arba pakelta vėliau. Tai reiškia nuolatinį darbą su bendruomene, komunikaciją, keitimąsi informacija ir nuomonėmis. Be viso to, išleista kolekcija neturės jokios vertės“, – sako žinomas NFT kolekcininkas Edgaras Aronovas.

„Chromie Squiggle #8907“. Edgaro Aronovo kolekcija

„Iš tikrųjų visi, bent kiek domėjęsi kriptovaliutų pasauliu, yra girdėję apie nepakeičiamąjį žetoną, arba NFT. Galbūt jūs esate šio reiškinio skeptikas, gal juo labai tikite, o gal vis dar nežinote, kas yra NFT. Bet kokiu atveju ši ekspozicija skirta būtent jums. Tai įžanga į NFT pasaulį“, – teigia Ugnė Bužinskaitė, „Lewben Art Foundation“ direktorė ir viena iš parodos kuratorių.

Paroda, pristatanti NFT pradžią ir skatinanti susimąstyti apie ateitį

Pasak parodos kuratorės ir meno ekspertės Justės Jonutytės, „Lewben Art Foundation“ savo ekspozicijoje užduoda klausimus, kaip atrodo NFT ateitis ir ką šis fenomenas teikia meno pasauliui? Kas atsitinka, kai susijungia profesionalių menininkų kūryba ir NFT? „Kokią formą ir poziciją ilgainiui meno istorijoje ir rinkoje įgaus NFT fenomenas, šiuo metu stipriai besikliaujantis bendruomeniškumo aspektu, pamatysime ateityje, o iki tol atviru žvilgsniu susipažinkime su jo pradžia“, – kviečia J. Jonutytė.

„Lewben Art Foundation“ kolekciją papildė 3 NFT meno kūriniai

Pasak U. Bužinskaitės, kadangi NFT menas tapęs viso pasaulio kriptovaliutų entuziastų, meno institucijų ir kolekcininkų diskusijų epicentru, laikas į tai sureaguoti ir šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius‘21“.

„How Soon is Tomorrow. Collecting NFTs“ – tai „Lewben Art Foundation“ refleksija į šiandienos meno rinkos aktualijas, noras Lietuvos šiuolaikinio meno lauke suaktyvinti diskusijas šia tema, o kartu ir eksperimentas, pirmą kartą į „Lewben Art Foundation“ kolekciją įtraukiant NFT meno kūrinius“, – pastebi U. Bužinskaitė.

Prieš parodą „Lewben Art Foundation“ įsigijo dviejų žymių Estijos menininkų – Tommy Cash bei Katjos Novitskovos – NFT kelis kūrinius ir 2022 m. Lietuvą Venecijos bienalėje pristatysiančio Roberto Narkaus darbą. Pirmą kartą visus juos bus galima pamatyti ekspozicijoje „How Soon is Tomorrow. Collecting NFTs“. „Roberto Narkaus ir Katjos Novitskovos darbų įsigijome jau prieš kelerius metus, bet labai suintrigavo jų eksperimentai skaitmeninėje meno rinkoje. Būtent šiuos kūrinius ir pristatysime parodoje kartu su jau istoriniais vadinamais, vienais pirmųjų ir šiandien pasaulyje žymiausiais NFT avatarais“, – apie kolekcijos papildymą pasakoja „Lewben Art Foundation“ valdybos pirmininkas, kolekcininkas Vilius Kavaliauskas.

Visi ekspozicijoje pristatomi menininkai irprojektai: „Avid Lines“, „CryptoPunks“, „Chromie Squiggle“, Damien Hirst, Katja Novitskova, „MoonCats“, Robertas Narkus, Simon De Mai „Spectron“, Tommy Cash. Kuratoriai: Edgar Aronov, Ugnė Bužinskaitė, Justė Jonutytė, Giedrė Marčiulaitė, Olga Temnikova. Architektūra – IMPLMNT.

Ekspozicijoje taip pat bus pristatytas specialiai parodai sukurtas videomenininko Rimo Sakalausko NFT, įkvėptas parodos partnerio „Porsche Lietuva“ naujausio automobilio „Porsche Macan“ šūkio „Dare Forward“.  Per parodos pristatymą bus parodytas ir naujausias specialiai šiai parodai sukurtas Žygimanto Kudirkos performansas.

Ekspoziciją lydės diskusija

Spalio 17 d. 16 val. tarptautinėje šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius‘21“ vyks „Lewben Art Foundation“ organizuojama diskusija. Joje dalyvaus NFT kolekcininkas Edgaras Aronovas (Estija), galerininkė ir antreprenerė Olga Temnikova (Estija). Moderatorė – meno rinkos ekspertė Justė Jonutytė. LRT studija, 5.35 stendas, anglų kalba.

Meno mugė „ArtVilnius‘21” vyks spalio 15-19 dienomis, lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“, bilietus į mugę lankytojai kviečiami įsigyti „Tiketa.lt”.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!