Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2022 m. 4 gegužės d. 17:15
„Pojūčių teatro“ įkūrėja Karolina Žernytė: Pojūčių suvokimas – raktas į mūsų vidinį pasaulį

Portalo unsplash.com nuotr.

Gegužės 4 dieną prasidėjęs tarptautinis rašytojų ir knygų festivalis „Kauno literatūros savaitė 2022“, kartu su Kaunas 2022 ir partneriais kviečia skaitytojus ir literatūros entuziastus įsitraukti į įvairias kultūrines veiklas. Viena iš jų – Kauno apskrities viešosios bibliotekos interaktyvi ekspozicija „Literatūrinis pojūčių salonas“, kurią išvysti galėsite jau gegužės 7 dieną nuo 11 iki 18 val.

Čia laukia kūriniai, kuriems atskleisti savo siužetą ryškiau padės pojūčius žadinančios priemonės ir objektai. Tai intriguojanti, skaityti, diskutuoti, pažinti literatūros kūrinį per kvapo, skonio ir net garso prizmę kviečianti pojūčių ekspozicija, prie kurios išpildymo prisidėjo ir VŠĮ „Pojūčių teatras“.

Ar literatūra ir pojūčiai susiję? Ar greitėjantis gyvenimo tempas slopina jausmus? Kaip galime lavinti pojūčius? Apie viską kalbamės su VŠĮ „Pojūčių teatras“ įkūrėja Karolina Žernyte.

Pojūčiai yra bene pirmasis būdas pažinti pasaulį. Dar vaikystėje pradedame tyrinėti įvairius reiškinius. Kaip pojūčiai prisideda prie pažinimo ir kuo papildo mūsų gyvenimą?

Pojūčiai yra neatsiejama pažinimo dalis. Negalėdamas naudotis kuriuo nors pojūčiu, žmogus vadinamas neįgaliu. Taip pat pojūčiai glaudžiai susiję su mūsų emocijomis. Netgi gimdoje būdamas žmogus pradeda uosti, liesti, regėti šviesos žybsnius. O suaugęs netikėtai atsiduri „kokone“ ar stipriame glėbyje ir susijaudini, nors net pats nežinai, kad esi išsiilgęs tos saugios būsenos. Tai – jutiminė atmintis, galingas įrankis ne tik pažinti pasaulį, bet ir kurti.

Ar greitėjantis gyvenimo tempas stiprina pojūčius? O galbūt priešingai – lemia savotišką atsiribojimą?

Greitėjantis gyvenimo tempas reikalauja ryškesnių, rėksmingesnių, stipresnių pojūčių. Per trumpesnį laiką norisi išgyventi, patirti kuo daugiau. Iš kitos pusės, atsiranda vis didesnis poreikis savistabos, meditacijos ir kitų susikaupimo, susitelkimo į savo pojūčius ir mintis praktikų. Iš dalies sąmoningėjame, žinome apie pojūčius vis daugiau, iš kitos – juos puikiai ignoruojame, pasinerdami į virtualius pasaulius. Ko gero, vis labiau linkstame į kraštutinumus.

Pranešimo spaudai nuotr.

Atrodo, kad augdami tarsi nutolstame nuo savo pojūčių, dažnai nepasakome to, ką pajuntame, pagalvojame. Kodėl taip atsitinka? Galbūt mes patys kaip nors prie to prisidedame?

Augant viskas nauja, nepatirta, vėliau mūsų dėmesys yra nukreipiamas kitur. Jį namuose pasivagia ekranai, mokykloje spaudžiama kaupti žinias, mažai kur skatinamas visapusiškas savęs ir pasaulio pažinimas. Esame nutolę nuo paprastų džiaugsmų, tačiau kiekvienas esame atsidūrę situacijose, kai suprantame, kad didžiausia vertybė – stebėti gamtą, kvėpuoti grynu oru, klausytis vandens čiurlenimo. Ko gero, daug tokių kasdienių malonumų atradome iš naujo karantino metu ir po jo.

Ar yra koks nors būdas, kaip galime lavinti pojūčius?

Paprasčiausias sąmoningumas kasdienybėje, bandymas pajusti kiekvieną skonį, kvapą, garsą kiek įmanoma pilniau. Pavyzdžiui, išjungti televizorių ir informacines technologijas valgant ir tikrai mėgautis patiekalu. Arba užsimerkus pabūti skirtingose erdvėse – mieste, gamtoje, namuose. Įvairios meditacijos, judesio praktikos taip pat gilinasi visų pirma į pojūčius, o paskui – į jausmus. Pojūčių suvokimas ir nuraminimas yra puikus raktas į mūsų vidinį pasaulį.

Susiję:

Ar pojūčiai ir literatūra yra susiję? Kaip įvairūs išorės dirgikliai gali sustiprinti įspūdį skaitant knygą?

Be abejo, nepajungdami pojūčių, niekaip neįsigilinsime į literatūros kūrinį. Pamąstykite apie vaikystėje skaitytas knygas. Turbūt ne vienam yra buvę, kad prisiminimuose knygos pasaulis yra daug pilnesnis, spalvingesnis ir kvapnesnis nei pačiame tekste, jei paskaitytumėte jį jau suaugę. Vaizduotė mums padeda nukeliauti į fantastinius pasaulius sukurdama knygų atmosferą ir kiekvienas iš mūsų ten keliaujame po savo labai individualų pasaulį. Tam visiškai nebūtina pojūčius kurti papildomai, tačiau literatūros kūriniai gali tapti įkvėpimu jutiminiam menui ir atvirkščiai – pojūčiai gali įkvėpti paskaityti vieną ar kitą kūrinį arba prie jo sugrįžti.

Ko galima tikėtis „Literatūriniame pojūčių salone“?

Pojūčių teatro komanda, nagrinėdama keletą literatūros kūrinių, ieškojo jiems būdingų atmosferos detalių, taktilinių, vizualinių, garsinių ir kvapų efektų, kurie atitiktų knygas. Siekėme, kad mūsų sukurtos pojūčių dėžutės, spintelės ir lentynėlės būtų prieinamos ir mažam, ir dideliam, ir reginčiam, ir nereginčiam. O didžiausias džiaugsmas būtų išgirsti iš lankytojų, kad ši patirtis juos paskatina daugiau skaityti ir įsivaizduoti.

Literatūrą atrasti naujai, kviečiame jau gegužės 7 dieną S. Daukanto gatvėje nuo 11 iki 18 val., kur Kauno apskrities viešoji biblioteka pristatys kartu su Pojūčių teatru parengtą interaktyvią ekspoziciją „Literatūrinis pojūčių salonas“. Organizatoriai pažada, kad po apsilankymo unikalioje literatūrinėje ekspozicijoje, knygas pradėsite skaityti kiek kitaip nei anksčiau.

„Literatūrinis pojūčių salonas“ yra viena iš Kauno apskrities viešosios bibliotekos projekto „Mistinė pažintis“ dalių. Šis projektas yra Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022 programos dalis.

Daugiau informacijos apie ekspoziciją rasite čia.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!