Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2024 m. 30 birželio d. 17:46
Jubiliejinė Lietuvos dainų šventė ir renginiai, kuriuose verta sudalyvauti

Gabrieliaus Jauniškio nuotr.

XX amžiaus pirmoje pusėje, politinių neramumų kontekste, Lietuvos krašto kultūra patyrė reikšmingus sukrėtimus ir iššūkius, susijusius su jos išsaugojimu. Nepaisant visų ribojimų, žmones vienijo bendri tikslai – tautinės savimonės žadinimas ir papročių, kultūros, folkloro, meno paveldo ir lietuvių kalbos išsaugojimas ateities kartoms. Tad 1924 metų rugpjūtį Kaune įvyko pirmoji visos Lietuvos dainų šventė, kuri ilgainiui tapo Lietuvos identiteto dalimi ir simboliu, kuris suteikė galimybę išsaugoti kultūrą ir ją puoselėti.

Per 100 gyvavimo metų Dainų šventė jungė visų regionų gyventojus, dainininkus, muzikantus, menininkus, moksleivius, studentus, pasaulio lietuvius ir visus žmones, kuriuos vienijo tos pačios vertybės ir idėjos. Nuo Dainų šventės pradžios vykusios politinės ir kultūrinės permainos nesustabdė lietuvių vienytis, organizuoti kultūrinius renginius ir skleisti žinią apie Lietuvą per skambias dainas, širdį liečiančią muziką, pasididžiavimą keliančius šokius ir kitas menines raiškas.

Šiais metais birželio 29 – liepos 6 dienomis Dainų šventė švenčia 100 metų jubiliejų. Šventės organizatoriai šimtmetį apibūdina šiais žodžiais:

„Kas yra šimtmetis? Tai laikas, per kurį užaugome kaip valstybė, subrendome kaip visuomenė, sužaliavome kaip giria, kurioje kiekvienas medis turi savo balsą. Tas balsas – laisvos ir kuriančios Lietuvos balsas. Tas balsas – mūsų atmintis. Tai tavo ir mano balsas, reiškiantis mus vienijančią tradiciją, jos gyvybę.“

Šių metų jubiliejinės Dainų Šventės „Kad giria žaliuotų“ pagrindinė vertybė yra gyvybė. Pasak organizatorių, klimato kaitos, pandemijos, politinių konfliktų ir kitų globalinių problemų fone turime išsaugoti gamtos, žmonių, kultūros ir mūsų namų, pasaulio gyvybę. Tad vienijantis šia puikia idėja Dainų Šventės organizatoriai nuo birželio 29 dienos iki liepos 6 dienos kviečia visus dalyvauti meniniuose renginiuose ir patirti bendrystės, pasididžiavimo ir vienybės jausmą.

Jums paruošėme rekomenduojamų renginių sąrašus:

Pasaulio lietuvių ir Lietuvos tautinių bendrijų diena „Aš esu Lietuva. Sujunkime Lietuvą“

Birželio 30d. 12:00-19:00 paviljonų miestelis, 13:00-18:00 koncertas – Vilniaus Rotušės aikštė

Lietuvos dainų šventė jungia ne tik krašto gyventojus, bet ir pasaulio lietuvius, kurie susiburs jau ateinantį sekmadienį ir pristatys Lietuvą pasaulyje garsinančius meninius projektus ir pasiekimus. Taip pat vyks gyvosios dirbtuvės, atviros maisto degustacijos ir koncertas. Koncerto metu galima bus išvysti pasaulio lietuvių meno kolektyvų, Lietuvos tautinių bendrijų meno kolektyvo ir grupės „The Roop“ pasirodymus.

Šimtmečio vakaras

Birželio 30 d. 21:00 – Vilniaus Katedros aikštė

Renginio organizatoriai kviečia žiūrovus ir šventės dalyvius susitikti Vilniaus Katedros aikštėje ir pasinerti į užburiantį dainų ir muzikos vakarą miesto širdyje. Vakaras bus skirtas praeities istorijoms ir prisiminimams.

Folkloro diena „Rasi rasoj rasi“

Liepos 2 d. 12:00 pasirodymai Vilniaus Bernardinų sode, pilių teritorijoje, Katedros aikštėje, 20:00 didysis koncertas Katedros aikštėje

Liepos antrąją dieną Vilniaus senamiestis suvienys 6000 Folkloro dienos atlikėjų ir dar daugiau žiūrovų. Pasak organizatorių, tai reta galimybė susipažinti su Lietuvos regionais – Aukštaitija, Žemaitija, Suvalkija, Dzūkija ir Mažąja Lietuva. Šventės plati programa nusitęsusi per Bernardinų sodą, Pilių teritoriją, Katedros aikštę ir kitas Vilniaus vietas kvies iš arčiau priartėti prie gilių mūsų krašto tradicijų ir kultūros.

Teatro diena „Esaties lieptais“

Liepos 3 d. 15:00 – Pilies gatvė ir Lietuvos didžiosios kunigaikštystės Valdovų rūmai

Dainų šventė nėra tik apie muziką. Tai šventė, kuri jungia skirtingas menines raiškas ir kultūrinius reiškinius. Teatras, turintis gilias tradicijas Lietuvoje, taip pat kviečia žiūrovus per jo prizmę pažinti ir priartėti prie Lietuvos kultūros istorijos ir prisiminti istoriškai svarbiausius pjesių epizodus. Taip pat į pasirodymus Pilies gatvėje ir Valdovų rūmų kieme kvies mėgėjų teatrų vaidinimai.

Šokių diena „Amžių tiltais“

Liepos 5 d. 13:00 ir 21:00 – Lietuvos futbolo federacijos stadionas

Dainų šventės įvairiapusę programą papildo šokių diena. Įspūdingi pasirodymai bus atliekami 9000 atlikėjų, kurie jungsis į masines, užburiančias, judančias kompozicijas. Šokių dienos koncerto „Amžių tiltais“ programą sudaro keturių dalių visų amžiaus šokių grupių meniniai pasirodymai. Šokių dienos simbolis – tiltas, taps visa ko jungiančiu aspektu.

Dainų diena „Kad giria žaliuotų“

Liepos 6 d. 20:30 – Vilniaus Vingio parko estrada

Istorinis įvykis – šimtmečio Dainų Šventės finalas ir apibendrinimas, kuris apjungs 12 000 atlikėjų, visus žiūrovus ir kvies švęsti mūsų valstybės ir kultūros gyvastį. Pagrindinis Šimtametės tradicijos aspektas – daina. Daina suskambės žadindama bendrystę, liudydama praėjusį laiką ir pranašaudama Lietuvos darnią ateitį.

Daugiau informacijos ieškokite šventės oficialiuose sklaidos kanaluose.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!