Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2024 m. 7 liepos d. 15:05
Nemokamuose Kristupo muzikiniuose piknikuose – žalioji tema, Paryžius ir Chopinas

Pranešimo spaudai nuotr.

„Mama anądien manęs klausia: ar kūrei koncertui vizualizacijas? Bet kam vizualizacijos Bernardinų sode, kur tereikia pakelti akis ir pamatysi grožį?“ – šypsosi kompozitorius, multiinstrumentininkas Remis Rančys. Jis visiškai tikras, kad koncerto vieta kartais gali tapti didžiausiu muzikos kūrėjo ar atlikėjo įkvėpimu, nesibaigiančiu idėjų šaltiniu.

Į Bernardinų sodą, kuriame nuo kitos savaitės prasideda tradiciniai, nemokami, šiais metais jubiliejinio – 30-ojo – Kristupo festivalio muzikiniai piknikai, R. Rančys pasiims gitalėlę, mbirą, fleitas, gros pianinu ir perkusija. Žalioje sostinės erdvėje muzikos kūrėjas surengs „Žaliąjį koncertą“. Jame, kaip pats sako, su meile pasakos apie dalykus, dėl kurių žaliuojame, ir su ironija – apie tuos, dėl kurių vystame.

Rančys mėgsta spalvingas programas, kuriose kiekvienas kūrinys skamba kitaip. Daugelis jo kompozicijų yra įkvėptos tikrų gyvenimo įvykių. Jose lengva atpažinti save, nutikusias situacijas ar įvairiausius, nebūtinai malonius veikėjus. „Man muzika yra visiškai apie kasdienybę ir apie bliūdus, puodus, buitį, kuri mus lydi, ir apie tai, kas yra šalia buities, – mūsų mintys, prisiminimai, filosofijos. Muzika yra viskas – ir liūdesys, ir humoras. Klausydamas Mozarto aš girdžiu daug lėkštų, banalių dalykų, humoro ir žaidimų, bet yra ir gelmės, minčių apie egzistenciją. Mozarto kūryboje telpa visas spektras ir todėl jis nėra nuobodus“, – sako muzikos kūrėjas.

Jo „Žaliasis koncertas“ gimė iškart po pandemijos. „Nors esu patyręs muzikantas, kai reikėjo groti vienam, be grupės, buvo labai baisu, – prisimena savo pirmąjį pasirodymą ir priduria šiandien kiekvieno koncerto labai laukiantis. – Būna, koncerte „išskrendi“, groji ir matai horizontą, jautiesi taip, tarsi sėdėtum terasoje ir svarstytum apie gyvenimo prasmę. Meditacinė kontempliacinė būsena padeda ištransliuoti muziką, susijungti su klausytojais. Man patinka, kai koncerte muzikos skambesį papildo čiurlenanti upė ar čirpiantis paukštis. Muzikuodamas stengiuosi būti kuo atviresnis, pajusti tai, kas vyksta aplinkui, žaisti muzikos garsais.“

„Žaliasis koncertas“ – tarsi muzikinis miesto žmogaus dienoraštis, parašytas gamtoje. Klausytojai čia išgirs istoriją apie prabangiu automobiliu į mišką atvažiavusį, ežiukus garsia muzika išbaidžiusį vyrą. „Gamta jį nubaudžia – rakteliai – į dumblelį, telefonas mašinėlėje, bėdelės prasideda“, – juokiasi muzikantas ir priduria, kad nuoširdumas yra šio koncerto pagrindas, o blogis atspindėtas su ironija ir humoru.

Būtent toks yra muzikanto būdas atkreipti dėmesį į tai, kaip elgiamės su gamta. „Suprantu, kad daug gal ir nenuveiksiu, tačiau darau, ką galiu, edukuoju kitus, o ir sau primenu, kad svarbu nenukrypti nuo teisingo kelio, būti darnoje su savimi, pasauliu ir gamta“, – sako R. Rančys.

Jo muzikiniame piknike klausytojai išgirs 5–7 instrumentus, kuriais muzikantas gros gyvai. Dar 15–20 skambės garso įrašuose. „Instrumentai yra mano aistra ir hobis. Man įdomiausia pajausti instrumentų ašį, suprasti skambesį, įvaldyti instrumentą ir išgirsti, kaip skamba jo šerdis. Man patinka būti garsuose, su jais žaisti, kurti atmosferas ir idėjas“, – teigia muzikantas, klausytojus į koncertą Bernardinų sode pakviesiantis liepos 11 dieną.

Nemokamų koncertų ciklą „Kristupo piknikai“, kurį iš dalies finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė, ateinantį pirmadienį, liepos 8 dieną, pradės pora scenoje ir gyvenime – dainininkė Veronika ChiChi ir pianistas Dmitrijus Golovanovas. Jie abu puikiai pažįstami Europos džiazo scenose, bet ir kiekvienas gali pasigirti išskirtiniais projektais bei įvairiais laimėjimais. Koncerte skambės džiazo standartai.

Antradienį, liepos 9 dieną, talentingų atlikėjų trio – trimitininkas Audrius Laurynas Zalcas, akordeonininkas Arūnas Šerpytis ir dainininkė Žemyna Krukonytė-Zalcė klausytojus perkels į žavingas Paryžiaus vietas, kuriose skambės kultiniai Édith Piaf, Richardo Galliano, Josepho Kosmos ir kitų kompozitorių bei atlikėjų kūriniai.

Liepos 10-osios vakarą Bernardinų sodą užtvindys nekasdienis akordeono ir gitaros skambesys. Duetas „Perfect Nemesis“ – akordeonininkė Girmantė Bubelytė ir gitaristas Mantas Ralas, koncertuojantis su Vidu Bareikiu, Mantu Ben, grupėmis „8 kambarys“, „Mėnulio fazė“, klausytojams parengė minimalistine ekspresija užburiančios muzikos programą.

Kristupo piknikų seriją užbaigs pianistė iš Lenkijos Jagoda Stanicka. Jos koncertą kartu su festivalio organizatoriais rengia Lenkijos ambasada Vilniuje. Koncerte skambės subtili Frédérico Chopino romantika ir kinematografiški pačios atlikėjos kūriniai.

Jubiliejinis Kristupo vasaros festivalis nuo liepos 1-osios iki rugsėjo 18 dienos vyksta Vilniaus Bernardinų parke, A. Mickevičiaus bibliotekos kieme, Šv. Kazimiero, Šv. Kotrynos ir Šv. Juozapo bažnyčiose. Daugiau informacijos rasite www.kristupofestivalis.lt.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!