Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2025 m. 2 kovo d. 13:00
Taschen leidyklos knygoje – aukso karštligė pro Sebastião Salgado foto objektyvą

„Taschen“ leidyklos knyga „Sebastião Salgado. Gold“ („Sebastião Salgado. Auksas“) – ne tik reikšmingas istorijos dokumentas, bet ir išskirtinis meninis liudijimas. Dešimtmetį Serra Pelada buvo didžiausia pasaulyje Brazilijoje veikusi atvira aukso kasykla, kurioje siaubingomis sąlygomis dirbo apie 50 000 žmonių. Šiandien Brazilijos aukso karštligė yra legenda, išlikusi tik iš pasakojimų nuotrupų ir garsaus fotografo Sebastião Salgado nuotraukų.

Įsigyti leidinį galima elektroninėje parduotuvėje www.2di.lt ir 2di pardavimo vietose.

Kai Sebastião Salgado pagaliau gavo leidimą apsilankyti Serra Pelada aukso kasykloje 1986 m. po šešerius metus trukusio Brazilijos karinių valdžios institucijų draudimo, jis nesitikėjo pamatyti to, ką išvydo. Prieš jo akis atsivėrė milžiniška, maždaug 200 metrų pločio ir gylio duobė, knibždėte knibždanti pusnuogių vyrų. Pusė jų medinėmis kopėčiomis nešė iki 40 kilogramų sveriančius maišus, kiti purvinais šlaitais šuoliais leidosi žemyn į tamsią bedugnę. Jų kūnai ir veidai buvo okro spalvos, išmarginti geležies rūdos. Kai 1979 m. viename Serra Pelada upelių buvo aptiktas auksas, ši vietovė tapo didžiausia pasaulyje atvira aukso kasykla, o tūkstančiai žmonių atvyko čia su viltimi praturtėti.

Sebastião Salgado. Gold

„Sebastiao Salgado. Gold“, 2019 m., leidykla „Taschen“

Tuo metu, kai Sebastião Salgado fotografavo aukso kasybos akimirkas, žurnalų puslapiuose dominavo spalvotos nuotraukos. Juodai balta fotografija buvo rizikingas pasirinkimas, tačiau Sebastião Salgado su Serra Pelada serija grįžo prie monochrominės fotografijos elegancijos – tradicijos, kurią dar XX a. pirmoje pusėje formavo tokie meistrai kaip Edwardas Westonas, Brassaï, Robertas Capa ir Henri Cartier-Bressonas.

Salgado nuotraukos, pasirodžiusios „The New York Times Magazine“, sukėlė šoką: įspūdingi vaizdai prikaustė visų dėmesį, nutilo bet kokie komentarai. „Per visą savo karjerą „The New York Times“ nemačiau, kad šitaip būtų reaguojama į fotografijas, kaip į Serra Pelada, – prisimena redaktorius Peteris Howe’as.

Šiandien, kai fotografija vis labiau įsilieja į meno pasaulį, o skaitmeninės manipuliacijos keičia jos suvokimą, Salgado serija išlaiko biblinę didybę. Serra Pelada kasykla jau seniai uždaryta, tačiau albume „Gold“ įamžintas aukso karštinės dramatizmas tarsi iškyla prieš mūsų akis.

Sebastião Salgado. Gold

„Sebastiao Salgado. Gold“, 2019 m., leidykla „Taschen“

Sebastião Salgado. Gold

„Sebastiao Salgado. Gold“, 2019 m., leidykla „Taschen“

Fotografas ir autorius

Sebastião Salgado profesionalaus fotografo karjerą pradėjo 1973 m. Paryžiuje, dirbo fotoagentūrose „Sygma“, „Gamma“ ir „Magnum Photos“. Kartu su žmona Lélia Wanick Salgado 1994 m. įkūrė studiją „Amazonas Images“, kuri atstovauja Salgado kūrybai. Jo fotografijų projektai buvo pristatyti daugybėje parodų ir išleistose knygose „Sahel. L’Homme en détresse“ (1986), „Other Americas“ (1986), „Terra“ (1997), „Migrations“ (2000), „The Children“ (2000), „Africa“ (2007), „Genesis“ (2013), „The Scent of a Dream“ (2015), „Kuwait. A Desert on Fire“ (2016), „Gold“ (2019) ir „Amazônia“ (2021).

Knygos autorius

Alanas Ridingas – Brazilijoje gimęs britų autorius ir ilgametis „The New York Times“ užsienio korespondentas. Jis dirbo šio leidinio biuro vadovu Meksikoje, Brazilijoje ir Prancūzijoje, taip pat buvo Europos meno korespondentas. Šiuo metu jis kuria teatrui. Gyvendamas Paryžiuje, kaip ir Sebastião Salgado, nuo 1980-ųjų pradžios jis palaiko artimą ryšį bei bendradarbiauja su fotografu.

Redaktorė ir meno vadovė

Lélia Wanick Salgado Paryžiuje studijavo architektūrą ir urbanistiką. Fotografija susidomėjo 1970 m., o 1980-aisiais ji ėmė kurti bei kuruoti daugumą Sebastião Salgado fotografijų knygų ir visas jo darbų parodas.

Įsigyti „Sebastiao Salgado. Gold“ galima čia.

Apie „Taschen“

Taschen“ – meno knygų leidykla, leidžianti knygas ir albumus apie architektūrą, dizainą, dailę, madą, fotografiją, šiuolaikinį meną, reklamą, keliones. Pradėjusi savo veiklą 1980 m. mažoje komiksų parduotuvėlėje Kelne, šiandien „Taschen“ jau turi savo firmines parduotuves didžiuosiuose Vakarų Europos ir JAV miestuose. Novatoriškumu ir kultūros temomis išsiskiriantys „Taschen“ leidiniai traukia akį ir vizualine estetika bei kokybe – patrauklios knygos bei albumai neretai tampa meno mylėtojų interjero detalėmis. Įsigyti „Taschen“ leidyklos knygas galima čia.

Daugiau „Taschen“ knygų aprašymų rasite čia.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!