Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2025 m. 31 kovo d. 21:01
Mėnesio parodų Lietuvoje kalendorius
Balandis 1 - 30
„GamePlay. Žaidžiant pasaulį“

Videožaidimai – neatsiejami nuo šiuolaikinės kultūros: jie atspindi ženklią visuomenės dalį, nuolat susiduriančią su skaitmenizuota realybe. Pirmą kartą Lietuvoje meno muziejuje į videožaidimus pažvelgsime kaip į vizualinę kultūrą, plėtojančią savitą raišką ir turinčią savo unikalią istoriją.
Parodoje bus tyrinėjama pasakojimo evoliucija žaidimuose – juos pamatysime ne tik kaip atsipalaidavimo ar laisvalaikio praleidimo formą, bet ir kaip galingą pasakojimo priemonę, kuri jungia literatūrą, kiną, garsą ir vaidmenį. Nagrinėsime, kokiu būdu videožaidimai gali stiprinti kritinį mąstymą ir sąmoningumą, kaip galime juos pasitelkti kuriant ryšius tarp asmeninių patirčių ir platesnių visuomenės problemų.
MO muziejuje (Pylimo g. 17, Vilnius) veiks iki lapkr. 16 d.

„Sidabro merginos. Retušuota Baltijos šalių fotografijos istorija“

Parodoje pristatoma Baltijos šalių ankstyvųjų moterų fotografių kūryba. Kai kurios iš jų paliko reikšmingą pėdsaką meno istorijoje, kitų veikla, nors nedaug, tačiau esmingai praturtina mūsų bendros praeities vaizdą. Per dialogą su mūsų regiono šiuolaikinėmis menininkėmis, per skirtingų laikotarpių, praktikų ir temų sąšaukas šių kūrėjų istorijos įsipina į platesnį fotografijos raidos naratyvą.
Pasiekusi Baltijos šalis fotografija netrukus patraukė aukštuomenę, taip pat ir aukštuomenės damas, kurioms ji tapo laisvalaikio užsiėmimu. XX a. pradžioje paplitus komercinei fotografijai, moterys rado tarnybą naujajame versle. Nors daugelis jų dirbo savo kolegų vyrų šešėlyje – dažniausiai retušuotojomis, kopijuotojomis ar padėjėjomis, – kai kurioms pavyko įsteigti savo fotoateljė. Jos kūrė pasaulio vaizdus, tenkinančius klientų pageidavimus,​​ ir kartu aktyviai prisidėjo siekdamos, kad fotografija taptų meno šaka.
LDM Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos pr. 22, Vilnius) veiks iki birželio 15 d.

„Mums 17“

Parodos šerdis – Nyderlandų kino režisieriaus ir fotografo Johano van der Keukeno fotografijų ciklas, kurį sudaro 30 jaunų žmonių portretų,  menininko nufotografuotų 1955 metais, kai jam buvo septyniolika. Spontaniškose, atvirose fotografijose pavaizduota į suaugusiųjų pasaulį žengianti pokario karta. Ciklas, tapęs simboline meistro karjeros pradžia, reflektuoja jauno žmogaus jauseną įvairiuose laiko ir erdvės kontekstuose.
Nuotraukose įamžinta pokario jaunimo kasdienybė ir paauglystės nerimas, fiksuotos ramios  akimirkos lyg naujo gyvenimo pradžios laukimas. Empatiška, jautri J. van der Keukeno kūryba įsilieja į pokario humanistinės fotografijos ir kino tradiciją. Parodoje eksponuojamos nuotraukos atspaustos iš autorinių negatyvų naudojant šiuolaikinę pigmentinio rašalo technologiją. 
Paroda „Mums 17“ atspindi meninį skirtingų kartų dialogą, kviečia žiūrovus apmąstyti asmeniškas paauglystės patirtis bei tapatybę. Nors 2025 ir 1955 m. septyniolikmečių atvaizdus skiria 70 metų ir tūkstančiai kilometrų, gali būti, kad jų patirtys ir svajonės turi daug bendro.  
Vytauto Kasiulio dailės muziejuje (A. Goštauto g. 1, Vilnius) veiks iki gegužės 11 d.

„Žydiški motyvai Vytauto Kasiulio kūryboje“

Vytautas Kasiulis (1918 m. Simnas – 1995 m. Paryžius) pasaulio meno erdvėje išgarsėjo savita kūrybos maniera, pasižyminčia žaisminga formų stilizacija ir perteikimo metodu, kai iš tamsaus fono išnyra ryškių spalvų linijos. Tik pažvelgus iš toliau, lyg dėlionėje, linijos ima jungtis į vaizdus, atskleidžiančius autoriaus vaizduojamas realijas: lyrinius Švedijos peizažus, Paryžiaus gatvių architektūrines kompozicijas, gėlių prekyviečių ar kavinių scenas, cirko artistų, muzikantų ar motinos su vaiku figūras, dailininko dirbtuvių interjerą. Šie motyvai – jau gerai pažįstami Lietuvos žiūrovui, buvo nuodugniai pristatyti Vytauto Kasiulio dailės muziejuje Vilniuje, taip pat Kaune, Šiauliuose, Klaipėdoje, Anykščiuose, Alytuje, Simne ir kituose miestuose.
Kasiulio tapybos, pastelės ir grafikos darbuose galime atrasti ir Biblijos pasakojimų – Adomo ir Ievos gundymo istoriją, Izaoko aukojimo sceną, Zuzanos ištikimybės saką, taip pat žydiškų motyvų – lyra grojantį karalių Dovydą, besimeldžiančius ar Torą studijuojančius žydus, Permaldavimo dieną vykstantį apsivalymo ritualą, smuiku griežiančius klezmerius. Dailininko kūrinių veikėjai grakščiai komponuojami miestų gatvių, gamtos ar interjero fone. Žydai ilgomis barzdomis, galvas pridengę nedidelėmis apvaliomis kipomis, plačiabrylėmis skrybėlėmis ar kailinėmis kepurėmis, vilkintys ilgais paltais meldžiasi, groja, šoka, bendrauja, prekiauja…
Kraštiečių muziejuje (D. Bukonto g. 1, Zarasai) veiks iki  balandžio 22 d.

„Post Ars. Sankrova“

„Post Ars“ susibūrė 1989 m., jauniems menininkams užsimojus perimti tarpukario grupės „Ars“ ryžtą ir kurti naują epochą atgimstančioje Lietuvoje. Suvokta, kad „pokyčiai mene būtini, ir kas, jeigu ne mes, juos inicijuos?“ Tikėtasi apčiuopti bendražmogiškus egzistencijos matmenis pažeidinėjant sovietmečiu susiaurinto meno ribas. Pagelbėjo „Fluxus“ žaidimai, dadasemiotika ir charmsiška prasmės dekonstrukcija. Į meno žodyną įtrauktos sąvokos „instaliacija“, „akcija“ ir „performansas“, išmėginti muzikiniai veiksmai, asambliažas, tekstai ir poligrafija, dizainas, pedagogika, videomenas, fotografija, tvarumo atsisakiusi skulptūra, transformacija ugnimi. Ir žemės menas – 1993 m. Vokietijoje, Europos bienalėje „Niederlausitz II“, pabėgių „Partitūra“ net laimėjo Didįjį prizą. „Post Ars“ galima laikyti ir meninio tyrimo pradininkais.
LNDM Radvilų rūmų muziejus (Vilniaus g. 24, Vilnius) veiks iki birželio 29 d.

„Visa tai, ko negalima daryti“

Parodoje „Visa tai, ko negalima daryti“ kviečiame XXI a. Lietuvos menininkių praktikas pažinti fone, kurio jos vertos – Radvilų rūmų dailės muziejaus istorinės tapybos ekspozicijoje. Šalia XVI–XIX a. Vakarų Europos dailininkų įsikuriantys XXI a. kūriniai irgi atkeliavo iš Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus saugyklų, priglobiančių ne tik gobelenus ir nuotraukas, bet ir vieną iš valstybės idėjų, jos kultūros ir atminties prioritetus. Atverdami šią kolekciją ir norėdami ją aktyvuoti, turime patys daryti dalykus, kurių, atrodo, negalima daryti – pavyzdžiui, atsisakyti mandagios tylos ar savo kuratorinio autoriteto. Ir tai pavyksta tik kartais – net rašydama šį tekstą nežinau, kaip bus. Kad ir kaip pasisuktų paroda ir pasaulis, tikiuosi, kad bent trumpam galėsite joje daryti jei ne viską, tai bent truputį to, ko negalima: tuoktis su kuo norisi, skaityti svetimus susirašinėjimus, išdidžiai sirgti ir būti vienumoje, primygtinai dovanoti kūrinius, sutikti save kaip dievybę. Kurti kiek perspaustus pavadinimus bendram ir asmeniniam džiaugsmui – vienam iš natūraliausių ginklų prieš žiaurybę.
LNDM Radvilų rūmų muziejus (Vilniaus g. 24, Vilnius) veiks iki rugsėjo 28 d.

„Istorija vizgina uodegą“

Nuo šuns, besiglaudžiančio prie ugniakuro piliakalnio gyvenvietėje iki gulinčio Lietuvos valdovui prie kojų ar glostomo partizano rankos. Kaip atrodė šunų kelionė Lietuvoje nuo akmens amžiaus iki šiandienos?
Šuo buvo pirmasis žmogaus prijaukintas gyvūnas. Per ilgus tūkstantmečius laukinis padaras tapo nepakeičiamu žmogaus bendradarbiu ir draugu, universalia žmogaus būties dalimi.
Galima manyti, kad mūsų dienomis šuns būtis yra geriausia jo istorijoje. Medžioklė nebėra pagrindinis prasimaitinimo šaltinis, ji tapo pramoga. Nebegresia mirtini sužeidimai kovoje su žvėrimi ar pjautynėse tarpusavyje. Susirgusiu šuniu atsakingai rūpinasi šeimininkai ir profesionalūs veterinarai. Mitybos įpročiai pakitę neatpažįstamai: vietoj akmens amžiaus medžioklės likučių ar kaulų nuo šeimininko stalo šiandien šuo gauna kokybiškos šviežios mėsos ar visaverčio sauso ėdalo. Naminių augintinių humanizacija nepaliauja stebinti: nuo specialiai pritaikytos dietos iki spalvotos šukuosenos, sporto treniruočių ir pasivaikščiojimų vežimėlio. Dažno augintinio užsiėmimas tėra pasitikti vakare grįžusį šeimininką ar pasivaikščioti su juo parke.
Istorijų namuose (T. Kosciuškos g. 3, Vilnius) veiks iki spalio 26 d.

Miglė Anušauskaitė: „Komiksas apie Joną Šliūpą“

Minėdami Lietuvos nacionalinio muziejaus 170 metų gimtadienį, kviečiame įsižiūrėti į šiuolaikišką eksponatą – komiksą apie Joną Šliūpą, kurį sukūrė menininkė Miglė Anušauskaitė. Šis eksponatas puikiai atskleidžia ir J. Šliūpo namų Palangoje dvasią, kur ir tuomet, kai J. Šliūpas čia gyveno eidamas burmistro pareigas, ir dabar, kai veikia Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinys, yra vertinamos originalios idėjos, kūrybiškumas ir autentiškumas.
Jonas Šliūpas (1861–1944) buvo pasaulio žmogus, laisvamanis, kovotojas už lietuvybę, įvairialypė asmenybė. Tris dešimtmečius jis gyveno Amerikoje, atkūrus valstybę grįžo į Lietuvą ir visada išliko laisvas, kupinas idėjų žmogus. Dalis jo sumanymų buvo nors ir modernūs, bet priimtini, dalis utopiniai, neatitiko konservatyvios visuomenės lūkesčių ir todėl buvo atmesti, o Jono Šliūpo asmenybė marginalizuojama. 1930 m. persikėlęs į Palangą, ir čia jis siekė įnešti naujovių į miesto ir miestiečių gyvenimą. Komikse autorė paprastai ir aiškiai parodo įvairiapusę šios asmenybės veiklą ir prieštaringumą.
Jono Šliūpo muziejuje (Vytauto g. 23A, Palanga) veiks iki gruodžio 31 d.

Vieno eksponato paroda „Monstrancija“

Monstrancija – vienas prabangiausių ir puošniausių katalikų liturgijos reikmenų, išstatomas Ostijai pagarbinti. Šioji sukurta 1957 m. Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo vargdienių seserų vienuolyno koplyčiai Putname (Konektikuto valst., JAV). Visą koplyčios interjerą, menkai pakitusį iki šių dienų, kūrė pats K. Varnelis, bendradarbiaudamas su kitais lietuvių menininkais ir architektais.
Darbas su bažnyčių bendruomenėmis, griežti užsakovų reikalavimai keldavo nemažų iššūkių: dailininkui buvo svarbi novatoriška plastinė raiška, o nusistovėję sakralinės dailės kanonai apibrėžė gana griežtas kūrybinės laisvės ribas. Užsakovas tik iš antro karto patvirtino projektą, o vienuolyno vyresnioji sesuo Aloysa K. Varneliui rašė: „Monstrancija atrodo labai gražiai ant altoriaus, tačiau kunigams ne visai patogu paimti į rankas dėl stambaus koto, kuris pjauna ranką; monstrancija yra sunki, tad tai sukelia šiek tiek nepatogumų.“
Lietuvos nacionalinis muziejus, susigrąžindamas monstranciją į Lietuvą, tęsia svarbią savo misiją – pasirūpinti, kad lietuvių išeivių vardai ir darbai nenukeliautų užmarštin, o taptų atpažįstama ir integralia globaliosios Lietuvos kultūros dalimi.
Kazio Varnelio namuose-muziejuje (Didžioji g. 26, Vilnius) veiks iki gruodžio 31 d.

Vieno eksponato paroda „1898 metų „Varpo“ šeštas numeris“

Šiame laikraščių komplekte įrištas ir 1898 metų „Varpo“ šeštas numeris, kuriame pirmą kartą buvo išspausdintas Vinco Kudirkos eilėraštis „Tautiška giesmė“, vėliau tapęs Lietuvos himnu. Eilėraštį V. Kudirka sukūrė gyvendamas Kudirkos Naumiestyje, tuometiniame Vladislavove.
„Varpas“ ėjo spaudos draudimo metais, Lietuvai esant carinės Rusijos sudėtyje. Kasmėnesinis literatūros, politikos ir mokslo laikraštis buvo leidžiamas Tilžėje ir slapta gabenamas per sieną į Lietuvą. Šis laikraščio numeris buvo išspausdintas Otto von Mauderodės spaustuvėje. Nelegaliai per Rusijos ir Prūsijos sieną reikėjo pernešti ir rankraščius, kad juos būtų galima paskelbti laikraštyje. Manoma, kad „Tautiškos giesmės“ rankraštį slapta per sieną iš Lietuvos pernešė V. Kudirkos bičiulė Valerija Kraševska arba jos dukra Marija. Moterys buvo inteligentės, kilmingos, todėl muitinės pareigūnai, kurie įprastai kruopščiai krėsdavo visus kertančius sieną, tąkart nedrįso stipriai tikrinti kilmingų moterų.
Vinco Kudirkos muziejuje (V. Kudirkos g. 29, Kudirkos Naumiestis, Šakių r.) veiks iki gruodžio 31 d.

Vieno eksponato paroda „Autentiški gynybinės sienos mūro fragmentai“

Atidžiai įsižiūrėkite, ką matote? Plytą, statybinę nuolaužą?.. Tai 2024 m. vykdant archeologinius kasinėjimus šalia bastėjos rasti autentiški gynybinės sienos mūro fragmentai. Šis, regis, iš pirmo žvilgsnio kasdienis objektas gali papasakoti įspūdingą Vilniaus gynybinės sienos statybos istoriją!
■ 1503 m. rugsėjo 6 d. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovas Aleksandras Gardine išleido privilegiją, davusią pradžią Vilniaus gynybinės sienos statybai.
■ Po trijų dienų Vilniaus vaivada Mikalojus Radvila su savo svita ir Vilniaus vyskupu Albertu Taboru apjojo miestą ir nužymėjo sienos perimetrą bei būsimas vartų vietas.
■ Miestas baigtas apjuosti mūru 1522 m. Gynybinės sienos ilgis buvo apie 2,5 km, vidutinis aukštis – 6,5 m, storis ties pamatais – šiek tiek per metrą.
■ Ilgainiui gynybinė siena turėjo dešimt gynybinių vartų, kelis gynybinius bokštus bei bastioninį fortifikacinį įtvirtinimą, skirtą gynybai naudojant artileriją – bastėją.
■ 1799 m. rugsėjo 10 d. Rusijos imperatorius gynybinę sieną įsakė nugriauti. Iš visos Vilniaus gynybinės sistemos įtvirtinimų išliko tik Aušros vartai ir gynybinės sienos bastėja.
Vilniaus gynybinės sienos bastėjoje (Bokšto g. 20/18, Vilnius) veiks iki gruodžio 31 d.

Vieno eksponato paroda „Signatarų namų balkonas“

Tradicija iš Signatarų namų balkono Vasario 16-ąją sakyti kalbas gimė 1998 m., minint Lietuvos Nepriklausomybės Akto 80-metį. Tai sugalvojo tuometis kultūros ministras rašytojas Saulius Šaltenis, o režisavo Eimantas Nekrošius. 2018 m. minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, balkono tradiciją papildė ir Nacionalinės emancipacijos dienos judėjimo dalyvės. Jos iš gretimo „Naručio“ viešbučio balkono perskaitė šimtą moterų vardų ir paskelbė Nacionalinio emancipacijos sąjūdžio vasario 17-osios deklaraciją. Nuo 2022 m. iš Signatarų namų balkono kalbos sakomos ne tik Vasario 16-ąją, bet ir Vasario 17-ąją, Nacionalinės emancipacijos dieną. Nepaisant to, kad balkono tradicija yra išgalvota, pats balkonas išlieka nepriklausomybės simboliu, kasmet sutraukiančiu šimtus žmonių iš naujo pajusti tikros laisvės emociją.
Signatarų namuose (Pilies g. 26, Vilnius) veiks iki gruodžio 31 d.

Vieno eksponato paroda „Verpstė“

Verpstę, į kurią žvelgiate, Taujėnų miestelyje (Ukmergės apskr.) nupirko pats Jonas Basanavičius, siekdamas ją išsaugoti ateities kartoms kaip etnografinį eksponatą. Ši verpstė skaičiuoja trečią šimtmetį, manoma, kad ji buvo pagaminta dar 18 amžiaus viduryje. Taigi ji senesnė ir už Lietuvos nacionalinį muziejų, kurio 170-ąjį gimtadienį šįmet švenčiame ir dalinamės įspūdingiausiais muziejaus fondų eksponatais.
Verpstė iš pradžių priklausė 1907–1940 m. Vilniuje veikusiai Lietuvių mokslo draugijai, kurios įkūrėjas ir buvo J. Basanavičius. Draugija skleidė Lietuvoje mokslo idėjas, rūpinosi švietimo ir kultūros reikalais. Jos reikšmė ypač išaugo lenkams okupavus Vilnių. J. Basanavičius siekė po draugijos stogu sukaupti svarbių kultūros vertybių, turėdamas viltį įsteigti Istorijos ir etnografijos muziejų.
Lietuvos nacionalinis muziejus paveldėjo verpstę perėmęs Lietuvių mokslo draugijos rinkinius. Ji eksponuojama Istorijų namų cokoliniame aukšte, vienoje iš aštuonių salių, kuriose saugomi tūkstančiai įvairiausių etnografinių artefaktų, šiandien mums pasakojančių apie 18 amžiaus–20 amžiaus pradžios Lietuvos žmonių buitį, pasaulėžiūrą ir vertybes. Verpstė yra seniausias šio rinkinio eksponatas. Tai tikras Istorijų namų, pristatančių istoriją ne kaip fiksuotą praeitį, o kaip mūsų visų sukurtą ir kuriamą realybę, pasididžiavimas.
Istorijų namuose (T. Kosciuškos g. 3, Vilnius) veiks iki gruodžio 31 d.

Vieno eksponato paroda „Perkūno statulėlė“

Lietuvos nacionalinio muziejaus ištakos – Vilniaus senienų muziejus, pirmasis viešas muziejus Lietuvoje, sukurtas privačios grafo Eustachijaus Tiškevičiaus kolekcijos pagrindu. Senienų muziejaus 1858 m. eksponatų kataloge, kurį sudarė Adomas Honoris Kirkoras, šis eksponatas įrašytas pirmu numeriu ir įvardytas kaip „Perkūno statulėlė iš Kernavės“. Toks įrašas iškart įaudrina vaizduotę, galima imti manyti, kad tai mitologinis objektas, protėvių dievas Perkūnas, leidžiantis mums geriau pažinti ikikrikščioniškąją lietuvių kultūrą.
Šis eksponatas labai gerai parodo 19 amžiaus inteligentijos kelią į tautinę savimonę. Jau anuomet buvo žinomos ir kitos šios statulėlės interpretacijos, tačiau viešojoje plačiojoje erdvėje ji buvo aktualizuojama kaip lietuvių dievo Perkūno atvaizdas. Tokios mitologizuotos prasmės buvo kuriamos siekiant formuoti tautos atminties naratyvą, lietuviškąją savastį. Ši Kernavės skulptūrėlė tapo ikikrikščioniškosios lietuvių kultūros simboliu ir pasididžiavimo ja vaizdiniu, savotišku pagoniškosios Lietuvos prisistatymu.
Senajame arsenale (Arsenalo g. 3, Vilnius) veiks iki gruodžio 31 d.

Vieno eksponato paroda „Fonografas“

Tai fonografas – pirmasis prietaisas, skirtas garso įrašymui ir atkūrimui. 19 amžiuje Thomo Edisono išrastas, to meto žmonėms jis atrodė kaip stebuklas.
Etnografas ir archeologas Eduardas Volteris, per vasaros ekspedicijas keliaudamas po Lietuvą, tokiu prietaisu 1908 m. padarė pirmuosius lietuvių liaudies dainų įrašus. Galbūt šio pavyzdžio įkvėptas, fonografą – gana brangų tais laikais aparatą – įsigijo ir Jonas Basanavičius ir ėmė juo įrašinėti liaudies dainas. Pirmieji įrašai padaryti 1909 m. lapkričio 4 d., viešint pas bičiulį kunigą Motiejų Gustaitį Zagrados dvare Garliavos apylinkėse.
Garsas buvo įrašomas adatėlei reaguojant į garso bangas ir įrėžiant griovelius į vaškinius volelius. Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto archyvo fonduose dabar saugomi 22 vaškiniai fonografo voleliai, kuriuos J. Basanavičius įrašė 1909–1912 metais. Juose užfiksuota 40 lietuvių liaudies dainų. Beveik šimtą metų apipeliję, suskilinėję vaškiniai voleliai išgulėjo archyvo lentynose.
Jono Basanavičiaus gimtinėje (Gimtinės g. 17, Ožkabalių I k., Vilkaviškio r.) veiks iki  gruodžio 31 d.

Vieno eksponato paroda „Kreivosios pilies papilys“

Vilnius turėjo tris pilis: Žemutinę, Aukštutinę ir Kreivąją, – pastaroji 1390 m. buvo kryžiuočių sudeginta ir niekada neatstatyta. 2024 m. atliekant archeologinius tyrimus aptiktas Kreivosios pilies papilys – tankiai mediniais statiniais užstatyta teritorija. Kasinėjimų metu 2 metrų gylyje buvo rastos 3,5×3,5 m dydžio medinio rentinės konstrukcijos pastato liekanos su plytiniu krosnies pamatu. Šalia šio pastato aptikta ir kitų medinių statinių fragmentų, kurie galėjo funkcionuoti kaip priestatai ar žymėti jau naujus statybų etapus. Kasinėjant rasta įvairių objektų, pasakojančių apie Kreivosios pilies papilio gyventojų kasdienybę. Ypač įdomūs ir svarbūs yra mediniai ar odiniai dirbiniai, kurie šlapioje aplinkoje išlieka beveik nesuirę. Tai 14 amžiui būdingos avalynės dalys, odinio kamuoliuko fragmentas, o tarp medinių dirbinių išsiskiria 13 amžiui–15 amžiaus pradžiai būdinga medinė lazda su buožele. Tokios lazdos yra siejamos su pagoniška kultūra ir religija.
Švęsdamas 170 metų jubiliejų, vienas seniausių Lietuvos muziejų išlieka atviras naujiems istoriniams atradimams ir aktualioms jų interpretacijoms.
Buvusioje areštinėje (T. Kosciuškos g. 1, Vilnius) veiks iki gruodžio 31 d.

Vieno eksponato paroda „Naujojo arsenalo ateities vizija“

Lietuvos nacionalinio muziejaus Naujojo arsenalo padalinys šiuo metu yra rekonstruojamas, tad kviečiame susipažinti su pastato istorija. Muziejus yra įsikūręs Neries ir Vilnios upių santakoje, būtent čia iškilo Vilniaus pilių kompleksas. Į jį pateko ne tik Aukštutinė ir Žemutinė pilys, bet ir Senasis bei Naujasis arsenalai. Pastarasis 16 amžiuje buvo Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Žygimanto Augusto privati rezidencija, vadinta Naujosiomis menėmis prie upės, turint galvoje priešais pastato fasadą anuomet tekėjusią Vilnios atšaką.
Valdovo rezidenciją statė architektas Benediktas Sandomierietis, atvykęs iš Krokuvos, apdailą ir interjerus įrengė specialiai samdyti meistrai. Naujųjų rūmų fasadas buvo atsuktas į sodą, kuris driekėsi iki dabartinės Tilto gatvės. Legenda byloja, kad šią prabangią rezidenciją, sodą ir tvenkinius su gulbėmis valdovas Žygimantas Augustas pastatė norėdamas prisimeilinti savo mylimajai, būsimai žmonai, Barborai Radvilaitei. Barborai mirus, rūmai prarado išskirtinės rezidencijos statusą. Lietuvai patekus į Rusijos imperijos sudėtį ir Rusijos kariuomenei įsitvirtinus Žemutinėje pilyje, Naujasis arsenalas perduotas karinės apygardos artilerijos saugykloms. Karinėms žinyboms pastatas priklausė ir po Antrojo pasaulinio karo. Lietuvos nacionalinis muziejus su saugyklomis Naujajame arsenale įsikūrė 7-ajame dešimtmetyje, o 1968 m. jis buvo atidarytas lankytojams.
Naujajame arsenale (Arsenalo g. 1, Vilnius) veiks iki gruodžio 31 d.

„Po šimts pypkių! Vilniečių pypkės XVII–XIX amžiuose“

1492 m. lapkričio 6 dieną, kuomet Kristupas Kolumbas savo kelionės dienoraštyje užfiksavo rūkančius indėnus, prasidėjo ilga europiečių „draugystė“ su tabaku bei įvairiomis jo vartojimo priemonėmis.
Nuo šio įvykio praėjus lygiai 200 metų 6 mėnesiams ir 2 dienoms, kunigas vizitatorius jėzuitas Ignacas Dirtinsas (Ignace Diertins) laiške apie Vilniaus universiteto studentų ydas rašo: „Neseniai, kaip turiu žinių, atsirado paprotys naudoti tabaką, kuris ir dabar pas kai kuriuos yra išlikęs. Jeigu vyresnieji neužkirs tam kelio, žinoma, provincijai per tuos asmenis tiek pat bjaurasties ir šlykštumo teks patirti, kiek nuo degtinės vartojimo“.
Kaipgi atsitiko, kad tokią didžiulę ir sunkiai įveikiamą priklausomybę sukeliantis tabakas po 200 metų Vilniaus universitete įvardijamas kaip neseniai atsiradęs paprotys? Ar tai reiškia, kad mieste rūkymas buvo vis dar naujas reiškinys? O gal jis lėtai plito tik tarp studentų? Jei stebuklingu būdu nusikeltume į XVII amžiaus antrąją pusę ir šiuos klausimus užduotume pirmam sutiktam miestiečiui, jis tikriausiai plačiai nusišypsotų juodai geltona ir nuo rūkymo subtiliai skylėta šypsena ir pasakytų…
Rokiškio krašto muziejuje (Tyzenhauzų g. 5, Rokiškis) veiks iki gegužės 11 d.

Gražiausių lietuviškų ir čekiškų knygų paroda

Čekijos Respublikoje knygos kūrimas, jos iliustravimas yra labai svarbi nacionalinės kultūros dalis, turinti senas tradicijas. 2002 m. pirmą kartą Vilniaus knygų mugėje eksponuoti Prahos menų akademijos (Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze) studentų darbai, o vėlesniais metais gražiausių Čekijos knygų parodos, inicijuotos ir kuruojamos knygų dailininkės Sigutės Chlebinskaitės, buvo pristatomos Kazio Varnelio namuose-muziejuje.
Knygos vertinamos pagal kelis kriterijus: grafinę kokybę, apipavidalinimą, poligrafijos kokybę, įrišimą, iliustracijas, idėjas, originalumą. Konkursui teikiami leidiniai suskirstyti į septynias kategorijas: mokslinė literatūra, grožinė literatūra, vaikų ir paauglių literatūra, vadovėliai, knygos apie meną, bibliofilinės ir autorinės knygos, studentų darbai. Skelbiamos trys geriausiai įvertintos kiekvienos kategorijos knygos, o už pirmąją vietą skiriama piniginė premija. Taip pat apdovanojimas teikiamas jaunajam kūrėjui (iki 30-ties metų). Gražiausių Čekijos knygų ekspozicija šiemet itin gausi – eksponuojamos 46 knygos laureatės.
Kazio Varnelio namuose-muziejuje (Didžioji g. 26, Vilnius) veiks iki gegužės 25 d.

Vaclovas Straukas ir Aleksandras Macijauskas: „Atokvėpio formos“

Fotografuodami pajūrį Vaclovas Straukas ir Aleksandras Macijauskas  mėgavosi akimirkos žavesiu. Šiandien mėgaudamiesi šių autorių kūryba nuostabos džiaugsmą patiriame mes. Bet tai – jau nebe vakar užfiksuotų akimirkų grožis. Tai veikiau dviejų laiko patikrintų meninių požiūrių susitikimas, dar neįvykęs pokalbis, kurio stebėtoju ir dalyviu galime tapti kiekvienas. Parodoje matomi vaizdai nukelia į XX amžiaus 8–9 dešimtmečius. Prabėgus beveik pusei amžiaus jie leidžia stebėti gamtinius ir kultūrinius pokyčius bei liudija nenutrūkstamą visagalio laiko tėkmę.
Vienas kitą menkai pažinoję fotografai turėjo bendrą polinkį – įdėmiai stebėti aplinką, tačiau meniniams sumanymams įgyvendinti jie rinkosi skirtingus būdus. Strauką viliojo gamtos ramybė, lėtas vyksmas, meditacinis santykis su saule, jūra, smėliu. Macijauskas mėgo vasaros paplūdimio šurmulį, pilną veiksmo, mirguliuojantį spalvomis ir garsais. Dviejų pajūrio metraštininkų darbas, sugulęs į gamtos ir gyvenimo ritmu pulsuojančius ciklus, skamba lyg vientisas ir kartu daugiareikšmis pasakojimas apie poilsį ir kviečia įsižiūrėti, pajusti, suvokti, išgirsti.
Jono Šliūpo muziejuje (Vytauto g. 23a, Palanga) veiks iki birželio 29 d.

Vidas Poškus: „Žmogaus kelias“
Vido Poškaus paroda „Žmogaus kelias“ – tai konceptualus ir vizualus pamąstymas apie žmogaus gyvenimo kelią, nuotykius, iššūkius bei apmąstymus. Skirta menininko penkiasdešimties metų jubiliejui, paroda pristato piešinius, tapybą ir tekstus, leidžiančius giliau pažvelgti į žmogaus egzistenciją tiek materialioje, tiek nematerialioje realybėje.
Šioje parodoje Poškaus kūriniai ne tik retrospektyviai apžvelgia jo ankstesnę kūrybą, bet ir siūlo naują, konceptualų požiūrį į „žmogaus kelią“. Tai nėra tik konkretūs kūriniai, bet ir idėjų, simbolių bei poteksčių atradimai, skatinantys žiūrovą mąstyti apie gyvenimo kelio, kaip nuolatinės kaitos ir paieškos, prasmę.
„Žmogaus kelias“, kaip konceptas, siejasi su senosiomis filosofinėmis tradicijomis, kuriose kelionė per gyvenimą buvo traktuojama ne tik kaip fizinis judėjimas, bet ir dvasinė bei intelektualinė paieška. Poškaus kūryba kviečia žiūrovą apsvarstyti savo patirtį, pasirinkimus ir gyvenimo tikslą, analogiškai filosofų, tokių kaip Sokratas ar Aristotelis, mintims apie savęs pažinimą ir gyvenimą pagal dorybes.
Menininko darbai, kaip ir filosofinės mintys apie žmogaus prigimtį, nesuteikia tiesioginių atsakymų, tačiau skatina gilintis į gyvenimo prasmę ir žmogaus vietą pasaulyje. Poškaus kūriniai atspindi nuolatinę kaita ir paiešką – panašiai kaip filosofijos teorijos, kurios nuolat kviečia klausti, mąstyti ir ieškoti atsakymų.
Parodoje žmogaus kelionė suvokiama kaip nuolatinė sąveika su kasdienybe ir egzistenciniais klausimais. Kūriniai skatina apsvarstyti, kaip mūsų pasirinkimai formuoja mūsų kelią ir kaip jie prisideda prie bendro gyvenimo tikslo.
Tarptautinėje meno galerijoje „TSEKH“ (Vytenio g. 6, Vilnius) veiks iki gegužės 3 d.
Ieva Maslinskaitė: „terpti sausume“

„…kiekvienas kūnas yra takus, linkęs į įtrūkimus, plyšius, įpjovas ir skyles. prekariškumas seka kasdienybę it šešėlis, tačiau jo tarsi išvengia nenutrūkstamas atvaizdų srautas. bebūtų skaitmeniniai ar fiziniai, atvaizdai yra susipynę su procesais ir juos pernešančiomis medžiagomis. jie siejasi su ištakomis, laiko rėmais, yra porėti tam, kad būtų paveikti, suaktyvinti, transformuoti. per kasdienybės neapibrėžtumą terpti sausume tyrinėja fotografijos procesų nestabilumus, mezgant trapumo, laikinumo ir cirkuliarumo tinklą.“ (Ieva Maslinskaitė)
Ieva Maslinskaitė yra iš Vilniaus kilusi tarpdisciplininė menininkė, dirbanti su fotografijos medija ir gyvenanti Amsterdame, Nyderlanduose. Jos tyrimų objektas – destabilizuojantis binarinį mąstymą aplinkos atžvilgiu, kuriant pasitelkiamos kitos biologinės rūšys, taip pat organiniai ir dirbtiniai procesai. Kūrybinio proceso rezultatas – laikini ir mutuojantys vaizdiniai, objektai, skulptūros ar instaliacijos. Jos praktikos pagrindą sudaro antropocentrinis medijos išardymas ir jos surinkimas iš naujo iš ekocentrinės perspektyvos, priešinantis šiuolaikinės vaizdų kultūros siekiams būti fiksuotai, reprodukuojamai ir nuolatinei. Ji dalyvavo daugelyje tarptautinių grupinių parodų. Maslinskaitė yra baigusi fotografijos bakalauro studijas Hagos karališkojoje meno akademijoje.
Vilniaus fotografijos galerijoje (Stiklių g. 4, Vilnius) veiks iki balandžio 26 d.

„Pasaulio tautų teisuoliai. Nebijoję mirti, tapo nemirtingais“

Gerų ir drąsių poelgių pavyzdžių Lietuvoje toli ieškoti nereikia – iš mūsų istorijos į mus žvelgia žmonės, kurie darė gerus darbus, tačiau buvo priversti juos daryti tyliai, nes rizikavo ne tik savo, bet savo šeimos gyvybėmis. Tai Lietuvos Pasaulio tautų teisuoliai. Savo elgesiu jie įrodė, kad vienintelis svarbus dalykas yra moralė, ir moralė turi būti stipresnė už baimę.
Šios parodos idėja kilo iš noro padėkoti žmonėms, kurie Lietuvoje gelbėjo žmogiškumą. Šia paroda mes dėkojame visiems, kurie yra padėję kitiems. Ir tiems, kurių nėra Yad Vashem sąrašuose. Kai kuriais atvejais į Yad Vashem nesikreipė išgelbėtieji, tyrime trūko liudijimų, pasimiršo pavardės ar, deja, neišgyveno nei gelbėjamieji, nei gelbėtojai. Pasiklausę giminių pasakojimų išgirsime istorijų, kaip kažkieno senelis prekes į getą veždavo su dvigubo dugno vežimu, o močiutė anūkei įduodavo duonos kepalą, kurį mažoji turėdavo sutartoje vietoje permesti per tvorą. Ir net jei jų nėra nei viename pasaulio sąraše – mes jiems dėkingi, nes taip jie gelbėjo Lietuvą. Dėkojame tiems, kurie jautė pareigą ir turėjo pakankamai ryžto padėti kitiems žmonėms, kai to reikėjo. Tai buvo tylus, bet labai prasmingas pasipriešinimas blogiui.
Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejaus galerijoje (Pilies g. 40, Vilnius) veiks iki balandžio 7 d.

„Kaziui Morkūnui 100“

Piešė Kazys Morkūnas nuo pat mažų dienų, piešė gamtą, arklius, ulonus dar būdamas pradžios mokyklos mokinys. Ne vieną tokį piešinį jis išsaugojo ir net eksponavo savo parodose. Augdamas ūkininkų šeimoje, kasdien matė arklius, net tekdavo juos ganyti, todėl visą gyvenimą jam buvo svarbus šis leitmotyvas, virtuoziškai, dinamiškai piešė, komponavo vitražuose arklių, tiksliau sakant – žirgų figūras, kas labai reta Lietuvos meniniame kontekste, nes mažai kam net iš žinomų, pripažintų dailės klasikų tai pavykdavo, o Kaziui Morkūnui tai pavykdavo puikiai, kone „užsimerkus“, iš atminties pavaizduoti tobulą šio mylimo kiekvienam lietuviui gyvulio kūną, jo veržlumą, taurumą ir net heraldiškumą. Tai puikiai atsiskleidžia menininko sukurtuose vitražuose „Saulės mūšis“ Šiauliuose (1986), „Žalgirio mūšis“ (I dalis) LRS (2010–2011), kameriniuose vitražuose, kūriniuose, vaizduojančiuose Lietuvos herbą ir kt.
VDA galerijoje „Akademija“ (Pilies g. 44/Latako g. 2, Vilnius)  veiks iki balandžio 17 d.

Rasa Jančiauskaitė: „Knygos kūno ribos“

Knygų dizainerės ir iliustruotojos, Vilniaus dailės akademijos dizaino krypties doktorantės Rasos Jančiauskaitės paroda – tai žvilgsnis į knygos kūrimo procesą ir jos ribas. Ji kviečia tyrinėti materialųjį knygos kūną: ar tokia riba apskritai egzistuoja? Menininkė tyrinėja, kaip ir kodėl knygos formatui būdinga vizualinė raiška gali persikelti į kitas medijas.
Parodoje Rasa eksponuoja dvi naujausias, 2025 m. savilaidos būdu išleistas bibliofilines knygas – Creative Camel ir Fool of Hope, atspausdintas risografijos (trafaretinės spaudos būdas, nedidelio tiražo leidiniams spausdinti) technika. Taip pat ji pristato kūrinius, eskizus ir vizualinės prokrastinacijos rezultatus – darbus, sukurtus tarp kūrybinių projektų kaip laisvą kūrybinės minties kelionę. Šie kūriniai susiję su jos doktorantūros metu formuojamu meno projektu „Gaivališka raiška vizualiųjų komunikacijų dizaino lauke“. Menininkė kviečia puoselėti kuriamo objekto gyvybingumą – ne sudaiktinti, o leisti jam plėstis, keistis ir peržengti knygos formato ribas. Savo kūrybinį procesą ji apibūdina šmaikščiai: tai lyg kupranugaris be galvos ir uodegos – nesibaigiantis, banguotas ir judantis kelias.
VDA galerijoje „Artifex“ (Gaono g. 1, Vilnius) veiks iki balandžio 25 d.

Remigijus Kriukas: „Prabangos sinonimai“

Nors autoriaus kūrybą jau seka bei jo unikalų braižą atpažįsta gausus būrys meno gerbėjų, tačiau ši paroda turėtų nustebinti ne vieną. Kiek atsitraukęs nuo sau gan įprasto dekoratyvaus stiliaus, nors jo visiškai ir neišvengia, kūrėjas aktyviau išbando instaliacijos žanrą. Tiesa, tai nėra naujiena Remigijaus kūryboje, viena kita performatyvi skulptūrų kompozicija jau yra pasirodžiusi visuomenei, tačiau čia, autorius kuo rimčiausiai imasi skirtingų asmeninių patirčių pasakojimų, net ekologinių temų. Stiklines skulptūras globoja tapybiniai eksperimentai, lydi fotografija. Parodos ašis – visą ekspozicijos maršrutą žiūrovą atkakliai persekiojantis auksinis elementas, atsiduriantis vis kitose skulptūrinėse situacijose. Tai – ir vienas iš pastarųjų metų menininko mėgstamų veidrodinių paviršių motyvų, ir neatsiejamas jau minėtos prabangos sinonimų. Kiek iš vis toji Remigijaus prabanga jų turi? Tebūnie žiūrovui pačiam įdomu susirinkti juos visus – dar neįvardintus prabangos sinonimus…
VDA parodų salėse „Titanikas“, II a. (Maironio g. 3, Vilnius) veiks iki balandžio 26 d.

Armine Hayk Sargsyan ir Raminta Dirsytė-Urbonienė: „Tapetum“

Šiandien, norint iš tiesų matyti, tenka mokytis atspindėti iš įvairių šviesos šaltinių atkeliaujančias akinančias šviesas. Nepamirštant ko ieškoma — tapybinės šviesos ir joje sužibančio ženklo. Tapyba suteikia galimybę įsižiūrėti — ji tarsi regėjimo ribų praplėtimas tapetum lucidum — padeda įžvelgti, per ją atsiranda galimybė pasaulio ir jame klaidžiojančio tapatumui. Atvaizdai nugula į drobes — jų gaivališka energija užglostoma teptuku ir prijaukinama žiūrovo akiai.
Parodos autorių diskusijos, minčių suartėjimai ir skirtys, prasitęsia šioje parodoje. Duete paveikslai mezga plastinius ir idėjinius ryšius, kuriasi unikalus dviejų skirtingų mokyklų — tapybos ir įvietinto meno — žinių bagažą įgijusių tapytojų pokalbis. Šiai parodai įsižiebti reikalingi du akmenukai — jiems susidūrus, sušvinta plevenanti šviesa, nušviečianti stebinčiajam tapybinės kalbos mirgėjimą.
Parodoje atvykstama namo. Čia, jų viduje, ant stalo, pro langą ir užsiklojus — jaučiama šiluma, susisuka nerimas, pabyra mintys, ropoja baimės. Indai, užsipildantys sustojusiu žvilgsniu, motyvai-kiautai — pėdsakiški, žymintys buvimą. Šaukšteliais semiamas laikas, skaičiuojama pirmyn, įsikibus stalo krašto — pirštai kvepia žalumynais.
VDA Telšių galerijoje (Kęstučio g. 3-2, Telšiai) veiks iki balandžio 26 d.

Vidmantas Jusionis: „Išplaukiantys“

Parodoje eksponuojami darbai, gimę per pastaruosius trejus metus, tačiau vienas kūrinių – „Išplaukiantys“ – sukurtas dar 1997-aisiais. Paveikslas, ilgus metus kabėjęs virš menininko lovos, parodoje pristatomas kaip įvadas, atspirties taškas V. Jusionio tapybai ar jos raidai paryškinti.
Pasikartojimai ir kaita – menininkui svarbus derinys. Motyvai, konstrukcija, personažai, paveikslų formatai kartojasi, tačiau kinta spalviniai santykiai. Mėlynos dominavimą pakeičia raudona, raudoną – magenta, violetinė, geltona. Ratu juda tie patys veikėjai, gyvūnų-žmonių figūros, kol gyvastis išnyksta paveikslų abstraktume.
Parodos kūrinius įkvėpė skirtingi kultūriniai, atminties ir patirties sluoksniai – nuo Homero „Odisėjos“, arabų pasakos apie Sindbadą jūreivį iki Ernesto Hemingvėjaus pozavimo su plėšrių žuvų laimikiais ar Jano Vermejerio mąslių olandiškų interjerų. Ekspozicijoje kiekvienas paveikslas yra savarankiškas, o kartu jie siūlo bendrą pajautos lauką.
Pamėnkalnio galerijoje (Pamėnkalnio g. 1, Vilnius) veiks iki balandžio 8 d.

Barbora Fastrova ir Johana Pošova: „Krūtys, vaikai, padarai ir atliekos“

Beveik dešimtmetį drauge kuriančios menininkės pastaraisiais metais daug dėmesio skiria tvarumui. Šis įsipareigojimas atsispindi ir iš tekstilės atliekų išaustame gobelene „Krūtys, vaikai, padarai ir atliekos“ (2022 m.), kuriame panaudoti dėvėti drabužiai, patalynė bei gamyklų audinių likučiai, kurie kitu atveju būtų išmesti.
Išsiuvinėta scena iliustruoja ne tik patį gobeleno kūrimo procesą, bet ir žmonių, augalų bei atliekų metamorfozę. Be aplinkosauginės žinios, gobelenas subtiliai perteikia ir labai asmenišką abiem menininkėms motinystės temą. Ji tyrinėjama tiek tiesiogiai, kadangi abi menininkės yra mamos, tiek alegoriškai, per Motinos Žemės, teikiančios gyvybę, įvaizdį.
Gobeleną menininkės rankomis kūrė daugiau nei pusę metų. Jos pradėjo nuo audinio juostų karpymo ir jungimo, o vėliau jas suaudė į tinklelį. Rankdarbių estetika išsiskiriantis kūrinys sukuria funkcinį kontrastą švariai parodų salės erdvei.
Šiuolaikinio meno centre (Vokiečių g. 2, Vilnius) veiks iki gegužės 4 d.

Domas Ignatavičius: „Apie funkcijas ir plokštumas“

Gamybos procese kuriami daiktai bet kokiu atveju turi utilitarią paskirtį, kuri vienokiu ar kitokiu būdu susijusi su daikto paskirtimi, jo funkcija. Tačiau daiktas nėra vien funkcijų rinkinys ir mūsų santykis su daiktais skiriasi – tas pats įrankis skirtingai suvokiamas profesionalo, naudojančio kokį nors įrankį kasdien, ir žmogaus, tik retkarčiais susiduriančio su tuo įrankiu arba tik žinančiu, kad toks įrankis egzistuoja. Žmogus pirmą kartą užėjęs į mokslininko laboratoriją tiesiog įžvelgtų krūvą keistų daiktų, galbūt keliančių vizualinį susidomėjimą, tačiau šis susidomėjimas neturi nieko bendro su mokslininko, naudojančio tą „daiktą“ kaip konkretų prietaisą moksliniams atradimams, nors tas „daiktas“ kaip laboratorinė įranga gali būti savotiškas atitikmuo buityje naudojamų ir gerai žinomų prietaisų – pvz. laboratorinė centrifuga ir skalbyklės būgnas. Dažnu atveju pramoniniu būdu pagaminti daiktai turi „reprezentacinę“ pusę pagal kurią identifikuojamas daiktas ir kitą, rečiau matomą pusę, kuri būna nusukta į grindis, sieną, lubas – šioje pusėje dažniausiai dominuoja funkcinės daikto savybės – laidai, kojelės, ventiliacinės angos.
KKKC Parodų rūmuose (Didžiojoje Vandens g. 2, Klaipėdoje) vyks iki balandžio 13 d.

Eglė Marcinkevičiūtė: „Myli – nemyli? Žydi – nežydi?“

Menininkė, meno kuratorė ir tyrinėtoja Agnė Bagdžiūnaitė teigia, kad Eglė Marcinkevičiūtė savo parodoje „Myli – nemyli? Žydi – nežydi?“ nebando vaizduoti „natūralios“ gamtos, kaip iki šiol darė daug kitų kūrėjų: Eglė „išeina už taisyklingo stačiakampio rėmų“, nepaklūsta geometrijai ir atsisako tradicinės tapybos apribojimų. Ji tarpdiscipliniškai pasitelkia ne tik tapybą, bet ir skulptūrą, dizainą, skaitmeninę grafiką, naudoja tokias priemones, kaip metaliniai varžtai, vielos, grandinės, plastikas, kurie, pasak A. Bagdžiūnaitės, „sustiprina mechaninio peizažo vaizdą“.

Eglė Marcinkevičiūrė 2022 metais baigė tapybos bakalaurą Vilniaus dailės akademijoje, o už poros metų – ten pat tapybos magistrą. Nuo 2020 metų aktyviai dalyvauja jaunųjų menininkų parodose, įskaitant „Jaunojo tapytojo prizas“ finalinę parodą Nacionalinio muziejaus Paveikslų galerijoje, „Now You – Rethinking Dialogues“ Hase29 galerijoje Vokietijoje ir „Atodanga“ Kauno menininkų namų galerijoje. Jos darbai pasižymi grožiu, sumišusiu su industrinio meno šaltumu.
KKKC Parodų rūmuose (Didžiojoje Vandens g. 2, Klaipėdoje) vyks iki balandžio 13 d.
„Pavienia / Solely Lent“

Parodos autoriai apie parodą leidžia atskleisti tik tiek, kad joje sklando sena, vienintelė tokia Dvasia, kuri apgaubs būsimą ir esamą lankytoją. Pateikiame Dvasios žodžius eilėraščio pavidalu:

Mes žinome, kaip viskas prasideda:
Lėtai, beveik nepastebimai
Žvilgsnis, užtrukęs per ilgai,
Žiežirba, kurios niekas nesujudino, bet ji vis tiek krito,
Durys, kurios niekad iki galo neužsidaro…
Mes stovėjome šalia ir matėme – Tu irgi ten buvai.
Sakau Tau, atsimink.
Parodos bendraautoriai: parodos kuratorius efemeriškasis Žygimantas Julijus Bėrontas, savo instaliacijose ir performansuose žmonijos dominavimą ir polinkį naikinti nežmogiškas gyvybės formas nagrinėjanti Kamilė Pikelytė, su savo vidiniu vaiku transformatyvų ryšį mezganti Julija Slušnytė, fotografuojanti ir filmus statanti menininkė Ona Julija Lukas Steponaitytė, paradoksų ir žmogaus santykio su kasdieniais daiktais ieškanti Julija Skudutytė, psichoanalize grįsta kūrybine praktika užsiimantis Mykolas Valantinas, spekuliatyvius artefaktus, hipotetinius scenarijus apie praeitį, dabartį ir ateitį kuriantis Gasparas Zondovas.
KKKC Parodų rūmuose (Didžiojoje Vandens g. 2, Klaipėdoje) vyks iki balandžio 13 d.
Viviana Almas: „Laukiamasis / Waiting room“

Parodą „Laukiamasis“ V. Almas kūrė kartu su kompozitoriumi Ignu Balčiumi ir menininku John Foley, kuris savo kūryboje pasitelkia kvapą kaip priemonę papildomai meninei vertei sukurti. I. Balčius tradicinę muziką jungia su šiuolaikine ir suformuoja ypatingą parodos atmosferą, o J. Foley būtent šiai parodai išrado kvepalus, į kurių sudėtį įeina vetiverijos, vilkdalgio, juodųjų pipirų, Tikrojo pačiulio ir jūržolių aliejai – jie pojūčiams suteikia gylio ir kompleksiškumo.

Ir V. Almas eksponatus, ir I. Balčiaus muziką, ir J. Foley kvepalus sieja juoda spalva, nes parodoje „Laukiamasis“ būtent ją bandoma perteikti per pojūčius. Visi juodą spalvą patiriame skirtingai, ypač užmerkę akis, ji nevaržo minčių ir vaizduotės. O koks būtų iš pasąmonės į realybę perkeltas juodos spalvos portretas?
Daugiausiai dėmesio V. Almas skiria XX-XXI a. konceptualiam menui ir kultūros naratyvui, nagrinėja tokias temas kaip laikas, tikėjimas, atmintis, žmogaus egzistencija ir jų sąryšį su realybe, eksperimentuoja su detalėmis, metalo nuotraukų graviūromis, įvairiomis medžiagomis ir siekia, kad jos parodos ne tik suteiktų estetinį pasitenkinimą, bet ir įgalintų stebėtojo vaizduotę plėsti savo suvokimo ribas.
KKKC Parodų rūmuose (Didžiojoje Vandens g. 2, Klaipėdoje) vyks iki balandžio 13 d.
Felicia Honkasalo & Sam Williams: „Nemylimi“

Parodoje „Nemylimi“ piktžolės figūra atgyja per filmų, fotografijos, koliažų, tekstų ir efemerų derinį, randantį sau erdvės tarp muziejinio herbariumo, gotikinės fantazijos, vaikystės pasakų ir mėgėjiško teatro.
Pasak Richardo Mabey, žymiausio Didžiosios Britanijos gamtos rašytojo, piktžolės – net ir daugelis įsibrovusių svetimžemių augalų – kažką duoda mainais. Jos suželia apleistose vietose, kurias mes sukūrėme. Jos užima vietą jautresnių augalų, kuriuos mes išstūmėme ar sunaikinome. Jų gebėjimas augti pačiose nedraugiškiausiose aplinkose – subombarduotame mieste ar sienos plyšyje – atneša laukinės prigimties idėją ten, kur jos paprastai nebūtų. Jos yra paradoksalios – nors prisitaiko prie žmogaus veiklos ir nuo jos priklauso, jų užsispyrimas ir atsisakymas paklusti mūsų taisyklėms paverčia jas maištingomis, įkūnijančiomis tikrąją laukinės prigimties esmę.
Galerijoje „Atletika“ (Vitebsko g. 21, Vilnius) veiks iki gegužės 17 d.

Ieva Trinkūnaitė: „Klajojimai“

Ievos Trinkūnaitės paveiksluose žiūrovo žvilgsniui veriasi slėpiningas ir idiliškas gamtos pasaulis. Drobėse driekiasi platūs peizažai su nežemiškų atspalvių uolomis, žiojinčiais krateriais ir juose telkšančiais gyvybės pilnais vandenimis, vėjuose šnarančiais vešliais sąžalynais. Šiuose kraštovaizdžiuose pavieniui ar poromis įkurdinti gyvūnai, kuriuos menininkė perteikia itin atidžiai, detaliai, su ypatingu švelnumu ir rūpesčiu. Empatiškas jos požiūris į gyvūnus išsiskleidžia emocingais jų atvaizdais, kviečiančiais įsijausti, išgyventi bendras patirtis. Gyvūnai žvilgsniais tarsi gaudo žiūrovų žvilgsnius, ieškodami kontakto ir ryšio – jie yra mes, mes esame jie.
Natūrą menininkė stebi iš ekologinės perspektyvos, akcentuodama žmogaus poveikio gamtai, klimato krizės, tarprūšinių santykių klausimus. Didelis dėmesys skiriamas pasikeitusiai gamtinei aplinkai. Įprastą žalią gamtos spalvą paveiksluose keičia ryškūs raudonos tonai ir šis kolorito pasikeitimas nėra atsitiktinis – jis signalizuoja pokyčius, kad aplinka jau nebėra tokia, kokią ją įprastai matome ar įsivaizduojame, kad pasaulis, kurį pažįstame, keičiasi, veikdamas ne tik mus, bet ir visus kitus jame gyvenančius, tarsi paversdamas juos mūsų veiklos įkaitais. Tai gali būti nerimastinga užuomina apie mūsų aplinkos trapumą, apie nebeištrinamą žmogaus pėdsaką Žemėje, apie sutrikdytus natūralius gamtos ciklus, grasinančius negrįžtamomis pasekmėmis. Ievos paveiksluose šios neramios nuojautos pinasi su melancholišku (dar ne)prarasto grožio ilgesiu.
Šiaulių dailės galerijoje (Vilniaus g. 245) veiks iki balandžio 12 d.

Sophie Durand: „inlet : įvadas“

Piranezis dienoraščiuose pasakoja apie išgyvenimus, patirtus namuose, kuriuose susilieja architektūra ir jūra (Susanna Clarke, 2020). Geografiškai, žodis inlet apibūdina nedidelę jūros, ežero ar upės įlanką ar įplaukimo vietą. Menininkė Indrė Lišauskaitė nagrinėja, kaip žodis inlet, verčiamas iš anglų kalbos, transformuojasi į gramatinį terminą „įvadas“, nurodantį teksto pradžią, vedančią į jo turinį.
Galerijos erdves į vandenyno įlanką transformuojanti paroda „inlet : įvadas“ yra daugialypė: joje tarpusavyje ir su žiūrovu sąveikauja organiškos menininkės Sophie Durand instaliacijos. Čia jos tampa scena menininkės draugų organizuojamiems renginiams ir vieta, kviečiančia į pažintį su Australijos televizijos istorijos fragmentais.
Sophie Durand – menininkė iš Boorloo/Perth, Vakarų Australijos, šiuo metu gyvenanti ir kurianti Vilniuje. Kūrėjos tarpdisciplininėje praktikoje susijungia skulptūros ir performanso menas, o pagrindiniais kūrinių motyvais tampa anekdotinės istorijos ir kraštovaizdžio archyvai. Menininkės dabartinė veikla apima metodų, kaip savo kūrinius integruoti į skirtingas erdves, paieškas, siekiant empatiškiau koegzistuoti su ekologinėmis sistemomis.
Užupio meno inkubatoriaus galerijoje (Užupio g. 2A, Vilnius) veiks iki gegužės 7 d.

Karolina Ūla Valentaitė: „Sąaugos“

Parodoje  jaunosios kartos menininkė Karolina Ūla Valentaitė gilina žvilgsnį į ryšius tarp savęs, motinos ir gamtos. Šie trys elementai, tarsi suauga tarpusavyje ir sudaro  vientisą ekosistemą, kurioje neįmanoma atskirti pradžios ir pabaigos. Kaip miško grybų micelio gyslos raizgosi tarp skirtingų augalų, taip ir kūriniai kuria jungtis tarp šeimos istorijų, santykių ir giliai įsišaknijusių folklorinių bei mitologinių motyvų.
Šioje parodoje aptinkamas santykis su motina įgyja biologinės sąaugos metaforą – tvirtą paveldimo ryšio su gamta simbolį. Šis asmeninis ir archajiškas ryšys tampa pagrindu tyrinėti gilesnę būtį technologijų ir vartotojiškumo persmelktame pasaulyje. Kartu keliamas klausimas: kiek žmogus išlieka instinktyvus, intuityvus, biologiškai susietas su gamta – o kiek jis yra nuo gamtos tolstantis individas?
Ieškant atsakymų į šiuos klausimus, kūriniuose atskleidžiamas žmogaus ir gamtos santykio kompleksiškumas. Šis santykis tampa pagrindine jungtimi, padedančia ne tik suprasti save, savo aplinką ir santykius su artimais žmonėmis, bet ir atrasti naujų būdų egzistuoti su gamta technologijų pasaulyje.
LDS galerijoje „Arka“ (Aušros Vartų g. 7, Vilnius) veiks iki balandžio 27 d.

Virginija Kirvelienė: „Gatviraščiai“

Eidami dažnai žengiame per gatvės šulinių dangčius – daugelio nepastebimus miesto ir jo požeminio vamzdynų pasaulio tarpininkus. Šuliniai – tarsi angos į uždaras erdves, veikiantys kaip komunalinių paslaugų prieigos taškai, žymi miestietiško gyvenimo infrastruktūros zonas. Šie teritorijų ir ūkinę paskirtį turintys vandentiekio, kanalizacijos (nuotekų), telefonų tinklų bei šiluminių trasų žymekliai tapo savotiška Virginijos Kirvelienės „kūrybos teritorija“. Vėliau ji „pasisavino“ ir gretimų šaligatvių tekstūras. Pamažu atradusi unikalią spaudo darymo miesto aplinkoje technologiją, imasi ne tik atkartoti objektų formas, bet ir paversti juos patyrimų epicentru. Šie tiesiogiai atspausti gatvių „portretai“, sugėrę daugelį metų jais vaikščiojusių žmonių energetiką, tarpusavyje kuria savitus naratyvus, tampa poetiškomis refleksijomis bei erdve dialogui.
Pagrindinis parodos kūrinių veikėjas – laikas. Jis įrašytas į įskilusius bei ištrupėjusius atspaudų paviršius, ornamentus, informacinių tekstų struktūras. Autorei svarbus spaudimo procesas, įrašantis sustabdytą kasdienybės kadrą atspaude, vienu metu žymintis ir buvimą, ir praeities akimirką. Per kuklius urbanistinių erdvių motyvus – gatvių šulinių dangčių ir šaligatvių paviršių atspaudus bei jų metamorfozes – parodoje plėtojamos miesto istorinės atminties ir laiko temos. Dangčio objektas slepia ir pluoštą laikmečio informacijos: ryškėja jo paskirties, pagaminimo vietų bei datų įrašai, kiti šifrai. Kaip kontrastas sunkiems ketaus liejiniams, atspaudams naudojami lengvi minkštos medvilnės ir popieriaus pluoštai. Šitaip ženkliški miesto „peizažai“ tampa mūsų kultūrinio konteksto dalimi, o medžiagiškas kai kurių atspaudų trapumas simboliškai ryškina žmogiškosios būties laikinumą ir nyksmą.
LDS galerijoje „Arka“ (Aušros Vartų g. 7, Vilnius) veiks iki balandžio 27 d.

Laima Matuzonytė ir Teodora Jurčytė: „Ciklai/ciklonai“

Perpiešdama viešose erdvėse padarytas fotografijas, Laima Matuzonytė fiksuoja išorinius kasdienybės pokyčius. Kasdienybę kūrėja sieja su teatrališkumu, kuomet netikėti momentai išmuša iš įprasto ritmo ir viskas aplink tampa kaip vaidinimas. Aplinkos stebėjimas, slampinėjant gatvėmis, yra vienas iš būdų atrasti vaizdą specialiai jo neieškant, tarytum jį užtinkant. Tuščias gėlių kioskelis, raudonas arkliukas, rastas turguje, arklio tempiamas vežimas, prariedantis modernia gatve. Įstrigęs vaizdas neretai įkvepia norą jį materializuoti, kartu jam suteikiant fantazijoje gimusias emocijas. Menininkės kūriniuose vyrauja konkretus, racionalus ir detalus vaizdas – juodai baltos spalvos atliepia autorę dominančią, su grafika susijusią ankstyvąją fotografiją.
Teodora Jurčytė savo kūriniuose tyrinėja patirtis, kvestionuoja universalias ir nusistovėjusias tiesas. Menininkė kuria atrasdama savitą būdą įvaizdinti jai svarbius patyrimus. Šie patyrimai tampa nuolatos skambančiais fonais. Grafikos kūriniuose atsikartoja abstrahuoti atsiminimų, įvykių vaizdai, kuriems atskleisti pasitarnauja juoda spalva – dominuojanti ir simbolizuojanti atmintį.
Laima Matuzonytė – grafikė, knygų menininkė. Baigė grafikos bakalaurą VDA, magistrantūrą KASK akademijoje, Gente (Belgija). Surengė solo parodų Lietuvoje ir užsienyje, dalyvavo kūrybinėse rezidencijose Vietname, Islandijoje, Prancūzijoje. 10-ojoje mažosios grafikos trienalėje (2020) pelnė 3-ąją premiją.
Galerijoje „Kairė-dešinė“ (Latako g. 3, Vilnius) veiks iki balandžio 12 d.

Ulijona Odišarija: „Vilkėjimas“

Personalinėje Ulijonos Odišarijos parodoje – kūriniai iš kelis metus vystomų serijų, įkvėptų ilgamečio domėjimosi internetinėse drabužių perpardavinėjimo platformose rastais vaizdais. Menininkė kaupia „Vinted“ ir „eBay“ svetainėse talpinamas mėgėjiškas, prastos kokybės ir chaotiškų kompozicijų fotografijas, kurios ne visai tiksliai atspindi jose reklamuojamus daiktus ir veikia kaip melancholiška buities poezija. Nepasiduodantys komerciniams kriterijams, šie vaizdai disonuoja su savo kaip produkto fotografijos funkcija parduoti ir tampa padriką kasdienybę atspindinčiais svetimkūniais.
Ulijona savo kūryboje skiria daug dėmesio daiktiškumui, ją domina ne tik neišsenkantis daiktų
srautas ir jo įvairovė, bet ir paties daikto egzistavimo sąlyga. Stebėdama tai, kas daiktą paverčia realiu, menininkė ieško galimybės daiktą išlaisvinti iš jam užduotos funkcijos. Remdamasi sukauptos kolekcijos nuotaika, Ulijona kuria naujus objektus, kuriems pasitelkia utilitarines medžiagas, paprastai liekančias fone: kanceliarines priemones, įvairaus tipo pakavimui ir spaudos darbams skirtą popierių, lipnią juostą, foto albumų skirtukus, taip pat kavą, perlamutrinius dažus ir deimantų imitacijas.
Galerijoje „Kairė-dešinė“ (Latako g. 3, Vilnius) veiks iki balandžio 12 d.

Laura Matukonytė, Emilija Višinskaitė: „Užtrunka, kol pajuntame“

Paroda „Užtrunka, kol pajuntame” kviečia lėtu žvilgsniu tyrinėti aplinkoje sutinkamus kūnus, kaip jausmų tarpininkus, per medžiagas, formas ir sujungtas dalelių sistemas.Menininkės svarsto, kaip transformuojasi peršviečiamas popierius ir porolonas į sau neįprastą formą, apsinuogina ir kviečia į artimą santykį. Medžiagos metaforiškai prilyginamos bendrai vyraujančių patirčių ir jausmų sluoksniui: įtampai, nerimui, nuovargiui. Ši paralelė atsiskleidžia apgaulingais, nepatogiais ir peršviečiamais kūnais.Erdvėje pasitinkančios popierinės skulptūros yra fikcija, specifinė „moters patirtis“ meninei praktikai įdarbinant buities elementus: kepimo popierių ir siuvimo mašiną. Laurą Matukonytę neramina nuolatinė šiuolaikinio žmogaus savęs cenzūra. Jausdama aplinkoje tvyrančią įtampą ji dekonstruoja įvaizdžio galią, sukurdama popierinius kūnus, kurie bando būti savimi, tikri. Subtilūs popieriaus sluoksniai išlaiko pažeidžiamas ir trapias struktūras, kurias stebint iš skirtingų rakursų, atsiveria įvairialypiškumas. Nuogumo konotacijomis apgaubiamos sklandančios formos primena utopinės architektūros ir neįgyvendinamų kostiumų junginius. Tarp karkaso ir paviršiaus atsiveria ertmės, užpildytos to, ką mes išgyvename.
Galerijoje „Meno parkas“ (Rotušės a. 27, Kaunas) veiks iki balandžio 13 d.

Aušra Kaziliūnaitė: „šviesa, kuri auga“

Parodoje „šviesa, kuri auga“ menininkė, pasitelkdama video, fotografijos, tekstines ir instaliacines meno praktikas, apmąsto atminties ir laiko – ar veikiau atminčių bei laikų – ekosistemų apytaką ir apykaitą. Iš ekranų į parodos lankytojus žvelgiantys augalai auga, savo gyvenimais atliepdami neišvengiamus šviesos ir tamsos ciklus. Fotografijos mechanizmas taip pat priklauso nuo šviesos ir tamsos dinamikos. Jų kaitoje menininkė užčiuopia ritualo potencialą. A. Kaziliūnaitė kelia klausimą: ar panašią dinamiką galima įžvelgti ir kūrybos akte?
Videokūrinyje „augalai, kurie auga mano danguje“ sniege dėliodama rožines lazdeles autorė, kuri yra ir viena ryškiausių šiuolaikinių Lietuvos poečių, sako: „Ritualas ne daugina vardus, o padeda juos paleisti.“ Parodoje „šviesa, kuri auga“ eksponuojamuose darbuose apgalvotai kuriama įtampa tarp teksto ir vaizdo, vaizdo tekste ir ir teksto kaip vaizdo. Tyrinėjamos meno kaip ritualo ribos ir keliamas klausimas ar įmanoma tokia egzistencinė laikysena, kuri per meną leistų tiesiogiai prisiliesti prie jusliško ir slėpiningo pasaulio pavidalo.
Galerijoje „Meno parkas“ (Rotušės a. 27, Kaunas) veiks iki balandžio 13 d.

Aleksas Andriuškevičius: „66 kelias“

„Parodos „66 kelias“ idėja paprasta. Mano gyvenimo kelionėje lydintis vidinis emocinis bagažas – patirties botagai. Taigi juos rodau, kaip savo vidinę energiją-metaforą, genančią mane į priekį.“ (Aleksas Andriuškevičius)
Naujausioje Alekso Andriuškevičiaus parodoje „66 kelias“ procesas nukreiptas į menininko vidų, asmeninę istoriją paverčiant impulsu. Pavadinimas nurodo judėjimą, tęstinumą ir vietos pojūtį, kuris yra tiek psichologinis, tiek fizinis. Andriuškevičius fiksuoja, kaip patirtys kaupiasi, spaudžia, o kartais ir traukia menininką į priekį.
Nors ryšys su „Post Ars“ Aleksą Andriuškevičių sieja su radikaliausiais Lietuvos šiuolaikinio meno gestais, jo praktika daugiau susijusi su trintimi tarp medžiagos, veiksmo ir prasmės, o ne su pačia provokacija. Susiformavęs kartu su eksperimentinėmis ir performatyviomis XX a. devintojo dešimtmečio pabaigos srovėmis, jis ilgus metus keitė medijas, laužė menines tradicijas ir tyrinėjo formos ribas. Andriuškevičiaus kūryba neretai vadinama vertimo procesu, kai muzika virsta piešiniu, veiksmas – skulptūra, o medžiaga – metafora, priverčiant vieną mediją kalbėti kitos medijos kalba.
Galerijoje „Meno parkas“ (Rotušės a. 27, Kaunas) veiks iki balandžio 13 d.

Gabija Pritkovaitė: „Adonta ta melê“

Parodos pavadinimas – „Adonta ta melê“ (gr. „Jos vis dar skambančios sakinių galūnės“) – tai nuoroda į graikų mitologijoje aprašytą kalnų nimfą Echonę ir jos prakeiksmą kartoti kitų ištartus žodžius, paliekant tik nutrūkusias jų pabaigas. Jos figūra veikia kaip metafora, nusakanti dabarties būvį ir kultūrą, kuomet dėl vaizdų bei informacijos pertekliaus tampa neįmanoma kalbėti savais žodžiais, gyventi savomis patirtimis, regėti savais vaizdais. Šis kalbėjimas – pasikartojantis aidas – tampa kalbėjimo bei matymo būdu, kuris, viena vertus, siekia skirtumo, tačiau labiausiai – visiškai nutilti, ištirpti akloje tapybos šviesoje. Tapyboje ieškau vietos, kurioje nebėra jokios atminties, jokio konteksto ar patirties, tik amžinai besitęsianti dabartis. Aidas skamba apleistose tapybos erdvėse, vaizduose be konteksto, patirtyse be atminties. Apleisti yra interjerai, kuriuose žolė auga ant sienų. Apleistas yra veidrodžio atspindys, nerandantis fotografo atvaizdo. Apleistas ir ilgesys, kuris nebeatpažįsta savo namų. Į tapybą žiūriu kaip į laikišką patirtį, kurioje esame priversti patys inicijuoti jos pradžią ir pabaigą. Žiūrovas taip pat yra kviečiamas pasiklysti šiose erdvėse, pamesti raktus nuo seniai atpažįstamų savo namų durų ir į vidų žvilgčioti įsibrovėlio akimis. Šis pasimetimas padeda save atpažinti iš naujo, užpildyti šias erdves nutylančiu šnarėjimu, aidu, kuris, tikiu, ir padės išeiti iš spirališko vaizdų pasikartojimo.
LDS Kauno skyriaus galerijoje „Drobė“ (Drobės g. 62-308) veiks iki balandžio 19 d.

Jurgis Tarabilda: „Sync“

Kaip parodos anotacijoje rašo meno kritikė Rosana Lukauskaitė, „riba tarp skaitmeninės ir fizinės realybės vis labiau nyksta, virsta plastiška, nuolat persitvarkančia sąsaja tarp signalo ir suvokimo. Ar galime per ekraną pajusti, kad strymeris karščiuoja? Ar šaltas pikselių tinklas gali perduoti žmogaus baimę karo zonoje? Kodėl tie trys megapikseliai tolumoje atrodo reikšmingesni nei keturi šalia? Mes nuolat ieškome atpažįstamos formos, net atsitiktinėms linijoms suteikiame veidą, net trūkinėjantiems duomenims – sielą.“
Jurgio Tarabildos paroda „Sync“ veikia kaip vizualinė užuomina į šią deformuotą realybės suvokimo būseną. Jo ženklai netikslūs, tačiau konkretūs – tarsi prisilietimo pėdsakai ekrane, lyg rankos gestai, užfiksuoti tik tiek, kiek leidžia technologinė terpė. Juodi potėpiai ant žalsvos drobės ar báltos kreivės juodame fone – tai ne objektai, o signalo likučiai, įrašai iš srauto, kuris niekada nebuvo iki galo užfiksuotas.
Pasak paties J. Tarabildos, kūryboje jis dažnai telkiasi rinkimo, kolekcionavimo praktiką: pavyzdžiui, dokumentuoja jam įdomius reiškinius – vienišus debesis – arba renka žmonių paliktus daiktus – lapelius su rašiklių bandymais kanceliarinių prekių parduotuvėse. Šios parodos atveju menininkas kaupia intuityvius piešinius iš asmeninės virtualios erdvės, kuriuos įvardija  kaip prisilietimų pėdsakus ekrane.
Galerijoje „Meno niša“ (J. Basanavičiaus g. 1/13, Vilnius) veiks iki gegužės 20 d.

Audrius Balčėtis: „Vandens kelias“

Audrius Balčėtis savo parodoje „Vandens kelias“ pristato fotografijų ciklą, kuriame fiksuoja akvedukus iš įvairių pasaulio šalių, tokių kaip Italija, Ispanija ir Prancūzija. Šios fotografijos akcentuoja akvedukų architektūrinę ir kultūrinę reikšmę, parodydamos jų poveikį tiek urbanistinėje aplinkoje, tiek gamtoje.
Parodos esmė – akvedukai, kaip praeities simboliai, integruoti į šiuolaikinį kraštovaizdį. Balčėtis, būdamas statybos inžinierius, sujungia techninį ir menišką požiūrį, o žmonių figūros šiose nuotraukose simbolizuoja dabartį ir suteikia gilesnę prasminę dimensiją.
„Vandens kelias“ kviečia žiūrovus apmąstyti laiko tėkmę, kultūrų tęstinumą ir praeities ryšį su dabartimi, leidžiant akvedukams atgyti šiuolaikiniame kontekste ir pasakoti ne tik apie istoriją, bet ir apie mūsų gyvenimą šiandien.
Vilniaus rotušėje (Didžioji g. 31) veiks iki gegužės 5 d.

Virginijus Kinčinaitis: „Gilūs paviršiai“

Virginijaus Kinčinaičio mobiliografijos paroda „Gilūs paviršiai“ atskleidžia autoriaus gilų troškimą tyrinėti fotografijos ir vizualinės kultūros erdves. Jo kūriniuose atsiskleidžia estetika, apimanti vizualinės kultūros studijas ir vaizduojamojo meno istorijos ikonografiją. Pasitelkęs kontrapunktą, Kinčinaitis kūrybingai gaivina šiuolaikinės visuomenės sudėtingumą, harmoningai sujungdamas tragikomiškus elementus su klasikinių formų elegancija.
Ši meninė vizija buvo plėtojama įvairiose teminėse parodose, tokiuose kaip „Sublime“, „Misere“ ir „Ribotas matomumas“. Kinčinaitis meistriškai sujungia mobilią fotografiją su tradicine spauda, kurdamas naujas prasmes ir suteikdamas skaitmeniniams vaizdams fizinį pavidalą, leidžiantį žiūrovui kitaip pažvelgti į „srautinių“ vaizdų prasmę ir esmę.
Vilniaus rotušėje (Didžioji g. 31) veiks iki gegužės 5 d.

Vitalijas Čepkauskas: „Interpretacijos“

„Daugelyje vizualiojo meno sričių besireiškiantis Vitalis Čepkauskas Lietuvoje geriausiai žinomas kaip skulptorius, instaliacijų menininkas, eksperimentinės mados dizaineris taip pat kuriantis koliažus, tapybos darbus, žaislus. Didelę menininko kūrybos dalį sudaro kompozicijos sukurtos iš panaudotų, rastų ar įsigytų daiktų. Seni daiktai, anot V. Čepkausko, su savimi neša prisiminimus, energiją, ryšį su praeitimi ir jau išnykusiais savininkais. Panaudodamas instaliacijose, autorius juos tarsi „atkuria į dabartį“ bei įtraukia į naują, asmeniniais išgyvenimais paremtą pasakojimą. Darbuose menininkas reflektuoja iš žmogiškosios būties ir įvairių egzistencialistinių išgyvenimų kylančius siužetus, nagrinėja atminties, laikinumo, gyvenimo ciklo, kūrybos, autentiškumo temas. Vienas svarbiausių V. Čepkausko darbų motyvų yra kaukės – jos poetiškai tapatinamos su žmogaus identitetu, pažeidžiamumu ir dualumu. Menininko tapybos darbams bei koliažams būdingas ekspresyvus kalbėjimo būdas, aukštojo bei populiarojo meno gretinimas, autoriaus pasaulėžiūrai artimų poparto bei dada estetinių elementų panaudojimas.“
Galerijoje „Kunstkamera“ (Ligoninės g. 4, Vilnius) veiks balandžio mėn.

Jubiliejiniams metams skirta paroda prie Arkikatedros

Katedros aikštėje veikia nauja paroda (lauko stendai ant Katedros šoninio fasado), skirta Jubiliejiniams 2025 Bažnyčios metams.
Kviečiame susipažinti su jubiliejinių metų minėjimo istorija, piligrimystės, Šventųjų durų bei kitų ženklų reikšmėmis, sužinoti, kas sieja Lietuvą ir gražiąją Švč. Jėzaus Vardo (Il Gesù) bažnyčia Romoje bei kurioms šventovėms Lietuvoje suteiktas Jubiliejinės bažnyčios statusas.
Bažnytinio paveldo muziejuje (Šv. Mykolo g. 9, Vilnius) veiks iki gruodžio 31 d.

„Buvau keleivis. Jeruzalė, Roma, Santjago de Kompostela“

Į kelionę piligrimai susiruošdavo vedami įvairiausių tikslų: norėdami aplankyti tikėjimui svarbias vietas, paliesti šventųjų relikvijas, atgailaudami už nuodėmes, maldaudami stebuklo ar sveikatos, siekdami gauti visuotinius atlaidus.
Bažnytinio paveldo muziejuje (Šv. Mykolo g. 9, Vilnius) veiks iki 2026 m. sausio 10 d.

Raimondas Šalaševičaus ir Živilė Adomavičienė: „Kitoniški“

Raimondo Šalaševičiaus tapybos darbai alsuoja gyvybinga, ekspresyvia liaudies kūrybos dvasia. Jo paveiksluose šėlsta spalvos ir personažai, tęsiantys primityviosios tapybos tradiciją, bet alsuojantys ir modernia ekspresija. Tautodailininkas kuria ir molinius Rūpintojėlius, kuriuose atsispindi plati emocijų paletė – nuo ironiško šypsnio iki gudraus susimąstymo. Jo kūryboje svarbią vietą užima istorinės temos, pavyzdžiui, miško broliai. 16 metų Londone praleidęs tautodailininkas grįžo į Lietuvą išsiilgęs lietuviškos gamtos, sniego, gandrų, tad šie motyvai itin dažni jo darbuose.
Živilės Adomavičienės kūryboje „šoka basos raganaitės“, tačiau ne mitologinių stereotipų pavidalu, o kaip netikėti, šmaikštūs, charakteringi personažai. Jos siūtos raganos – tai hipės, nuotakos, žvejės, teisės į šluotą dar neįgijusios paaugliukės… Živilės kūriniuose susipina groteskas, mistika ir subtili ironija. Raganos čia nėra grėsmingos būtybės – labiau tai maištingos, individualios, kartais žaismingos ar melancholiškos figūros, įkūnijančios savitą moteriškumo, laisvės ir magijos viziją.
A. ir P. Galaunių namuose-muziejuje (Vydūno al. 2, Kaunas) veiks iki gegužės 11 d.

Romualdas Augūnas: „Čiurlionis ir kitos viršūnės“

Romualdas Augūnas tarp fotografijos mėgėjų ir profesionalų žinomas kaip kalnų fotografas. 2002 m. pasirodęs jo albumas „Žmonės kalnuose“ pažymėjo šio fotografo svarbiausią temą, kuri ir išskyrė jį iš kitų Lietuvos fotografijos mokyklos autorių.
2024 m. suėjo 60 metų nuo istorinės ekspedicijos – kurią fiksavo joje dalyvavęs R. Augūnas – į Pamyro kalnyną. Ankstyvą 1964 m. rudenį Lietuvos spaudoje sumirgėjo antraštės – „Kalnuos palikę Lietuvos vardai“, „Pamyre – lietuviškos viršūnės“… Tą vasarą į Pamyro kalnus Tadžikijoje vyko pirmoji Lietuvos alpinistų aukštumų ekspedicija – dešimt tada dar visai jaunų vyrų, iki tol jau patyrusių kalnų kopimo krikštą ir apsirgusių „kalnų liga“. O šio žygio dominantė – įveiktos ir lietuviškais vardais pavadintos iki tol bevardės Pamyro viršukalnės: Mikalojus Konstantinas Čiurlionis (5794 m), Kristijonas Donelaitis (5837 m), Lietuva (6050 m). Visos jos savo aukščiu lenkia aukščiausią Europos kalną Elbrusą (5642 m)! Šį vasarį R. Augūnas, minėdamas ekspedicijos 60-metį bei M. K. Čiurlionio 150-metį, kviečia fotografijos gerbėjus į parodą, kurioje įamžintas legendinis žygeivių pasiekimas bei lietuviškų viršūnių keteros įženklinimo procesas.
M. K. Čiurlionio dailės muziejuje (V. Putvinskio g. 55, Kaunas) veiks iki birželio 29 d.

„Nuo gintarų iki žvaigždžių: M. K. Čiurlionis, amžininkai ir bendraminčiai“

M. K. Čiurlionio jubiliejinius metus švęs ne tik Lietuva, bet ir visas pasaulis – įvairūs šiai progai skirti renginiai nuvilnis per daugelį pasaulio šalių: nuo Pietų Afrikos iki Švedijos, nuo Pietų Korėjos iki Ispanijos. Tačiau didžiausias Čiurlionio kūrybinis palikimas yra saugomas Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, kurį menininko jubiliejinio gimtadienio proga nuspalvinsime įspūdinga tarptautine paroda „Nuo gintarų iki žvaigždžių: M. K. Čiurlionis, amžininkai ir bendraminčiai“. Kūriniai atvyks iš garsiausių Europos muziejų: Tate galerijos, Britų muziejaus, d‘Orsay muziejaus, Pompidou centro, Wenzelio Habliko muziejaus bei kt. Ekspozicijoje Čiurlionio kūriniai sužibės tarp amžininkų (XIX–XX a.) bei šiuolaikinių žymių pasaulio ir Lietuvos menininkų. Parodoje lankytojai išvys daugiau kaip 70 dailės kūrinių, instaliacijų bei objektų. Ekspozicijoje atsiskleis Čiurlionio mąstymo ir matymo gylis bei novatoriškumas: nuo jūros gelmių iki kosmoso platybių.
Paroda suskirstyta į tris dalis: „Jūra“, „Kosmosas“ ir „Navigacija“. Pirmojoje dalyje daugiausia dėmesio skiriama jūrai kaip idėjai bei jos prasmei. Nuo antropomorfinių iki išskirtinai mokslinių, nuo eteriškų iki politinių kūrinių – šioje parodos dalyje tyrinėjamos daugialypės emocijos, kurias jūra šimtmečiais žadino tiek mumyse, tiek ir menininkuose.
M. K. Čiurlionio dailės muziejuje (V. Putvinskio g. 55, Kaunas) veiks iki spalio 12 d.

„Senieji, mielieji Druskininkai“

Parodoje pristatomi prieš šimtmetį fotografijose įamžinti M. K. Čiurlionio tėviškės, jo svajonių, kūrybinio įkvėpimo miesto – Druskininkų vaizdai. Šis miestas M. K. Čiurlioniui buvo ne tik šeimos namai, bet ir simbolinė erdvė, kurioje susiliejo jo muzikiniai ir vizualiniai ieškojimai. Čia, apsuptas miškų ošimo ir Nemuno tėkmės, jis atrado harmoniją, vėliau atsispindėjusią jo kūryboje. Fotografijose užfiksuoti šio gamta turtingo kurorto parkų, gatvių, gydyklų, Nemuno pakrantės, Ratnyčėlės upelio ir kiti apylinkių fragmentai, leidžiantys mintimis bent akimirkai sugrįžti į tą laikmetį, kuriame brendo ir skleidėsi žymiausias Lietuvos dailininkas ir kompozitorius.
Tai Leono Baranovskio (1870–1920) pavarde pažymėtos nuotraukos, kurios sudaro didžiausią XX a. pirmosios pusės Druskininkų fotonegatyvų, nuotraukų, atvirukų palikimo dalį. M. K. Čiurlionio amžininko, fotografo L. Baranovskio namuose, dabartinėje V. Kudirkos gatvėje, šalia Druskonio ežero, įkurta fotoateljė buvo vienintelė kurorte. Nuo 1924 m. fotografijos, pažymėtos firminiu įspaudu „FOT. L. BARANOWSKI“, priklauso Boleslovui Čerechovičiui – šios firmos paveldėtojui, kuris vedęs našlę fotografo žmoną Emiliją Baranovską tęsė pradininko darbą. Kaip susiklostė šios šeimos likimas – nežinoma, iki 1945 metų jie išvyko iš Druskininkų ar buvo ištremti. Laikui bėgant, fotografas B. Čerechovičius buvo užmirštas. Jo vardas iš užmaršties iškilo tik XX a. pabaigoje ir neabejotinai yra sietinas su maršalo Juzefo Pilsudskio asmenybe.
M. K. Čiurlionio namuose-muziejuje (M. K. Čiurlionio g. 35, Druskininkai) vyks iki gegužės 15 d.

„Kvadratas XV. Baltijos kelias“

Tarptautinio dailės disciplinų dėstytojų projekto „Kvadratas“ paroda kasmet aktualizuoja
naują, tiek individualiai, tiek kolektyviai, svarbią temą. Šiais metais jubiliejinė, jau 15-ąjį kartą organizuojama, paroda, kurioje kviečiami dalyvauti profesionalūs, aktyviai kuriantys menininkai – dailės disciplinų mokytojai ir dėstytojai, savo patirtimi, žiniomis besidalijantys su moksleiviais ir studentais, iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, skatinami dėmesį sutelkti į meno galią priminti, sujaudinti, suvienyti. „Kvadratas XV“, dedikuojamas Baltijos kelio 35 – rių metų jubiliejui. Baltijos kelias tai – ilgiausia gyva žmonių grandinė pasaulyje. Tai – stipriausias susivienijimas. Istorija nesikartoja, ji keičiasi, todėl labai svarbu šio istorinio įvykio neužmiršti, išlaikyti atmintį gyvą.
Parodos organizatoriai ragina menininkus sugrįžti laiku atgal į šį istorinį įvykį, atidžiai pažvelgti į jį, prisiminti jį lydėjusias emocijas ir jausmus, ir darbuose perteikti kūrybines idėjas nevaržant savęs: nei renkantis vaizduojamojo ar taikomojo meno šakas, nei raiškos priemones ar technikas. Menas turi galią priminti. Priminti apie iškovotą laisvę.
Galerijoje „Aukso pjūvis“, BLC verslo centre, (K. Donelaičio g. 62/ V. Putvinskio g. 53, Kaunas) veiks iki balandžio 18 d.

Anna Orbaczewska, Adomas Danusevičius ir Augustė Vickūnaitė: „Sparta“

Ritualinis daugelio Spartos varžybų – tiek politinių, tiek sportinių – pobūdis tarnavo kaip performatyvi ideologinė priemonė. Ritualizuotos praktikos suteikia simbolinių reikšmių, kurios lengvai virsta tikėjimo sistemomis, padedančiomis įteisinti grupę ir jos veiklą.
Gausias vyrų varžybas Spartoje galima laikyti socialinės kontrolės priemonėmis, kuriomis buvo siekiama viešai praktikuoti vyriško meistriškumo idealus. Dėl jų nesilaikymo grėsė pilietinių teisių atėmimas.
Paroda „Sparta“ – apie bailius kaip pralaimėtojus, jų reprezentacijos formas ir trapumą. Ką reiškia būti bailiu, pralaimėtoju, kuris neturi ką prarasti? Kaip atrodo pralaimėjęs kūnas? Abstraktus, fragmentiškas, keistas, karikatūriškas, moteriškas? Kaip skambėtų pralaimėtojų garso takelis? Niūrus, trūkinėjantis, čaižus, o gal sovietinis? Kiek žodžių ir vardų turima pralaimėjusiam apibūdinti, o kiek pralaimėjimo jaustukų?
Kauno menininkų namų galerijoje (2-ame aukšte, V. Putvinskio g. 56-1, Kaunas) veiks iki gegužės 22 d.

Inta Ruka: „Žmonės, kuriuos teko sutikti“

Inta Ruka yra viena žymiausių Latvijos fotografių, garsėjanti jautria ir autentiška dokumentine fotografija. Jos darbai atskleidžia gilią empatiją, gebėjimą įsiklausyti ir įamžinti žmonių gyvenimus taip, kad žiūrovas pajunta jų istorijas. Parodoje pristatomi du didžiausi jos projektai, sukurti 1984–2008 m.: „Mano šalies žmonės“ ir „Amalio gatvė 5a“.
Jos kūryba atspindi tiek kaimo, tiek miesto gyventojų kasdienybę ir gyvenimo tikrumą. „Žmonės, kuriuos teko sutikti“ žymi posūkį į gatvės fotografiją – autorė pradėjo plėsti savo darbo lauką į miestą, užmegzti ryšius su įvairių socialinių sluoksnių žmonėmis, spontaniškai fiksuoti jų veidus ir istorijas.
Intos Rukos darbai alsuoja nuoširdumu ir pagarba fotografuojamiems žmonėms. Jos kūrybinis braižas įkvėptas tokių dokumentinės fotografijos meistrų kaip Augustas Sanderis, Walkeris Evansas ir Dorothea Lange. Kaip teigia meno kuratorė Ute Eskildsen, „Inta suteikia žmonėms galimybę būti savimi – jos fotografijos atskleidžia natūralų kaimo gyventojų pasididžiavimą, asmeninės patirties svorį ir gyvenimo realybę be dirbtinio dramatizmo.“
Kauno fotografijos galerijoje (Vilniaus g. 2) veiks iki  balandžio 20 d. 

Vlado Karatajaus (1925 – 2014) tapybos darbų paroda

Vladas Karatajus – vienas žymiausių mūsų šalies XX a. tapytojų, lietuviškos tapybos mokyklos, turinčios gilias istorines šaknis, atstovas, labiausiai garsėjęs savo portretais. Būtent portreto žanras savitai pažymėjo visą dailininko kūrybos kelią. Jis ypač domėjosi psichologinio portreto problemomis – šioje srityje Vladas Karatajus ilgą laiką buvo nepralenkiamas meistras. Tuo pačiu menininką inspiravo ir nuotaikos portretai, kuriuose atsiskleidžia į melancholiją linkusi jo asmenybė.
Dailininkui itin didelę įtaką darė ir gamta bei jos grožis – vienas pagrindinių jo įkvėpimo ir kūrybinio atsinaujinimo šaltinių, traukos objektas. Todėl Vlado Karatajaus kūryboje taip pat gausu peizažų ir natiurmortų, kuriuose esama visko: pavasario žalumos, rudens aukso ar išsiskleidusių gėlių žiedų. Juose atsiveria tapytojo lyrizmas, tikėjimas meno misija, siekis per tapybą kurti tobulesnį pasaulį.
Vladas Karatajus buvo koloristas, tikintis beribėmis spalvų galimybėmis. Subtilus spalvos pojūtis, gebėjimas portretuose, peizažuose ir natiurmortuose panaudoti jos ekspresyvumą ir dekoratyvines galimybes dera su subtiliu kompozicinės darnos, paveikslo struktūros pojūčiu. Portretiškumas, natūralumas, koloristika ir kompozicijos darna – tai keturios pagrindinės kategorijos, apibūdinančios menininko kūrybą.
„Laiptų galerijoje“ (Žemaitės g. 83, Šiauliai) veiks iki gegužės 17 d.

Eglė Velaniškytė: „Kasdienybės kuždesiai“

Po vienerių metų pertraukos į „Laiptų galeriją“ sugrįžta tapytojos Eglės Velaniškytės kūryba. Praėjusių metų sausį šiauliečiams pristačiusi sakralumu alsuojančią parodą AŠ ATEINU, 33-iojo galerijos gimtadienio proga tapytoja profesionaliojo meno gerbėjus kviečia nusikelti į dailininko dirbtuves – dovanoja parodą KASDIENYBĖS KUŽDESIAI.
„Atsitiko taip, kad mane tarsi apsėdo noras „išravėti“ stelažą su paveikslais, kad jame neliktų nebaigtų darbų. Temos nesudėtingos – taigi – KASDIENYBĖS KUŽDESIAI. Tačiau pati esmė – gera tapyba. Jau ilgą laiką tą ir darau, tai ir rodysiu. Ir pokalbis bus apie… daugiasluoksnę tapybą ir minčių brandinimą, nokimą, daugiasluoksniškumą. Trečias parodos klodas – retrospektyva – nuo pradžių pradžios, niekur nerodyti darbai“, – apie būsimą parodą pasakoja dailininkė Eglė Velaniškytė.
„Laiptų galerijoje“ (Žemaitės g. 83, Šiauliai) veiks iki balandžio 26 d.

„Nekursi sau atvaizdo. Priesakai, kasdienybė ir slinktys“

Paroda „Nekursi sau atvaizdo. Priesakai, kasdienybė ir slinktys“ simboliškai paremta antruoju Dievo įsakymu ir skirtingomis jo interpretacijomis žydų tradicijoje – judaizme ir krikščioniškoje Vakarų civilizacijoje. Ilgainiui susiformavo klaidinga nuostata, kad žydų dailė tiesiog neegzistuoja, tokiam įsitikinimui plisti padėjo ir įsitvirtinęs požiūris, jog judėjai yra „knygos tauta“, pirmenybę teikianti skaitymui, diskusijai ar muzikai, o ne vizualumui.
„Nevizualumo“ stereotipą reikšmingai pakeitė XX a. pr. archeologiniai kasinėjimai Dūra Europo mieste (Sirija), kurių metu buvo atkasta viena seniausių pasaulyje sinagogų su sienas puošiančiomis figūrinėmis freskomis. Vėlyviausias sinagogos statybų etapas datuojamas II amžiumi. Tiesa ta, kad senuosiuose hebrajų rankraščiuose taip pat nevengta vaizduoti žmonių figūrų, o sinagogų interjerai, ritualiniai objektai, indai ir knygos būdavo dekoruojami animalistiniais ir augaliniais ornamentais. Poindustrinės revoliucijos, modernėjančio pasaulio iššūkių kontekste keitėsi žydų dailės suvokimas, suklestėjo skulptūra, tapyba, grafika, fotografija. Viena iš parodos kuratorių G. Kasparavičiutė-Kaminskienė teigia, kad „nors patys žydai įvairiais istorijos tarpsniais antrąjį Dievo įsakymą traktavo skirtingai, tačiau jo ašimi nuolat išliko siekis vaizdo nepaversti garbinimo objektu, stabu“.
Vilniaus paveikslų galerijoje (Didžioji g. 4, Vilnius) veiks iki rugsėjo 14 d.

„Žiedas, pasakojantis Pilininko namo istoriją“

Pilininko name, kovo mėnesį mininčiame vienerių metų gimtadienį, pristatomas žiedas, kuris rastas 2021 metais atkasant pirmąjį namo rūsį, užverstą gaisro metu XVIII amžiuje. Žiedo forma ir dekoras panašūs į XVI amžiaus bajorų ir turtingų miestiečių pamėgtus juvelyrinius dirbinius, dekoruotus emaliu ir juodinimu.
XVI amžiuje pastatytas Pilininko namas turėjo kelias paskirtis: čia buvo ne tik pilininko būstinė; jame veikė ir Pilininko teismas, kanceliarija, archyvas. Viskam reikėjo patalpų. O plečiantis Pilininko teismo funkcijoms ir daugėjant teismo posėdžių, iškilo poreikis dar vienai patalpai, kurioje būtų laikomi konfiskuoti daiktai arba testamentu paliktas ir giminių ginčijamas palikimas. Tarp Pilies jurisdikos gyventojų kildavo įvairių konfliktų. Nagrinėjant bylą į Pilininko namą buvo atnešami brangesni drabužiai ir rasti, areštuoti ar pavogti daiktai. Juvelyriniai dirbiniai teismo protokoluose minimi retai, nors Pilies jurisdikoje XVII amžiuje gyveno auksakaliai Kondratas Fresas ir Mykolas Tšenskis. Istorijų, susijusių su brangiais žiedais, pasitaikydavę: antai 1687 metais į teismą kreipėsi bajoro Jurgio Vladislovo Uhliko sūnus Dominykas dėl dingusio auksinio žiedo su deimantu, kainavusio 100 auksinų.
Pilininko name (Arsenalo g. 1, Vilnius) veiks gruodžio 31 d.

„Vilniaus pilių istorinė ikonografija“

Paroda „Vilniaus pilių istorinė ikonografija“ – tai išskirtinė galimybė retrospektyviai pažvelgti į viso Vilniaus pilių (Žemutinės ir Aukštutinės) ansamblio raidos istoriją: statybas, klestėjimo ir nuosmukio laikotarpius, griūtį, nebūtį, atmintį ir bandymus atkurti. Lietuvos ir užsienio mokslininkų per kelis dešimtmečius archyvuose, bibliotekose, muziejuose ir kitose institucijose atrasti ir į viešą gyvenimą sugrąžinti Vilniaus pilių ir jų svarbiausių statinių vaizdai leidžia išsamiai susipažinti su šio išskirtinio Lietuvos valstybės politinio, kultūrinio ir dvasinio centro raida bei esminiais pokyčiais amžių tėkmėje – nuo XIV a. pabaigos imaginacinių atvaizdų iki pat XX a. pradžios architektūrinių vizijų.
Parodoje eksponuojami 28 aukštos raiškos faksimiliniai kūriniai, kuriuose daugiausia dėmesio skiriama svarbiausiam politiniam centrui – Vilniaus Žemutinės pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijai. Atskiro dėmesio nusipelno ir kiti svarbūs Vilniaus Žemutinės ir Aukštutinės pilių ansamblio pastatai: Vilniaus katedra su Šv. Kazimiero koplyčia, Senieji vyskupų rūmai, Arsenalo pastatai, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Vyriausiasis Tribunolas, Pilies ir Žemės teismų rūmai, Vilniaus Žemutinės pilies gynybinė siena su bokštais, Pilies vartai, Aukštutinė pilis su gotikiniais rezidenciniais rūmais bei kiti reikšmingi objektai.
Valdovų rūmuose (Katedros a. 4, Vilnius) veiks iki balandžio 6 d.

Dainius Trumpis: „Oda ir dulkės“

Personalinėje parodoje „Oda ir dulkės“ Dainius Trumpis pristatys naujausias savo skulptūras ir instaliacijas, analizuojančias kūno ir jo kaitos, efemeriškumo sampratas per materijos išraišką. Itin jautrią temą autorius nagrinėja kūrybinio proceso metu atrasdamas dialogą tarp menininko ir medžiagos. Cikliškas augimas ir suirimas išryškėja per ekspresyviai kuriamas skulptūras ir instaliacijas, jas daug kartų performuojant, kol pasiekiama kone paties darbo diktuojama forma. Nuolat vienas kitą keičiantys kūrybos ir naikinimo aktai priveda prie tiesioginio suvokimo apie skulptūros ir apie savo paties kūniškumą. Su sportiniais treniruokliais asociacijų turintys kūriniai, kuriuose jungiamos įvairios medžiagos: metalas, oda, parafinas, perteikia teigiamą potencialą augimui ir puoselėjimui. Tuo tarpu, daug kartų pjauto ir virinto metalo siūlės, rūdžių paliktos žymės veikia kaip randai ar pigmentinės dėmės, turinčios galimybę virsti kūrinio kūną naikinančia jėga. Naujausioje savo parodoje Dainius Trumpis atsitraukia nuo dekoratyvios išraiškos ir eksperimentuoja su skulptūros forma, kuri mechaniškai, kartais net brutaliai formuojama, priveda prie abipusės transformacijos, kurią patirti kviečiamas ir žiūrovas.
(AV17) galerijoje (Totorių g. 5, Vilnius) veiks iki balandžio 24 d. 

Kęstutis Zapkus: „Vėlyvesni Sūkuriai“

Kęstutis Zapkus yra vienas svarbiausių lietuvių tapytojų gyvenantis Jungtinėse Amerikos Valstijose, abstrakcionizmo atstovas.
Per dešimtmečius Kęstutis Zapkus kritiškai nagrinėjo tapybą kaip nehierarchinį, semiotinį lauką, pabrėždamas struktūrinį paveikslo sudėtingumą, koncepto vienalaikiškumą ir jo patyrimo gilumą.
Visą gyvenimą menininkas laikėsi griežto įsipareigojimo abstrakcijai, naudoja gryną vizualinę kalbą, be vaizdinimų, o darbų struktūros labiau primena muzikinę kompoziciją. Jo kūriniai įtraukia žiūrovą į sudėtingus spalvų, erdvės ir judesio sluoksnius. Kęstučio Zapkaus požiūris į tapybą išlieka labai individualus, jis atsisako lygiuotis į dominuojančias meno kryptis, tačiau įkvėpimo semiasi iš muzikos, architektūros ir istorinių ar kultūrinių įvykių. Kęstučiui Zapkui tapyba tai intelektualinė patirtis, kuri atsiskleidžia per intensyvią sąveiką su forma.
Dailininkų sąjungos galerijoje (Vokiečių g. 2, Vilnius) veiks iki gegužės 31 d.

Donatas Jankauskas-Duonis: „Metų laikai“

Parodos pavadinimas „Metų laikai“ skamba tarsi kalambūras, siejantis prieštaringas laiko patirtis. Stichiška gamtos pajauta čia sugretinama su mados ir populiariosios kultūros sezoniškumu, kurį diktuoja ne archajiškas gyvybės, mirties ir prisikėlimo ratas, o vis didesnį greitį įgyjantys gamybos ir vartojimo ritmai. Šį disonansą galima atpažinti įspaustą į požemio erdvėse išsidėsčiusius masyvius bareljefus, su humoru perteikiančius taiklias menininko įžvalgas apie mus šiandien valdančius troškimus.
Kita vertus, „Metų laikai“ taip pat yra ir nuoroda į kūrybinį magnum opus – aukščiausią pasiektą meistrystės tašką, kuomet nelyg Vivaldžio, Donelaičio ar Čiurlionio darbuose pati gamta it veidrodyje turėtų atpažinti savo atvaizdą. Vis dėlto Jankausko – Duonio parodoje tiek romantiškas mitas apie kūrybingą menininką-genijų, tiek svaja apie absoliutų kūrinį įgyja naują reikšmę. Čia ne gamta atsispindi žmogaus kūriniuose, o menininkas atpažįsta save kaip beždžionę – sutrikusią, pažeidžiamą ir besistengiančią kažką pasakyti.
LDS meno erdvėje „Medūza“  (Šv. Jono g. 11, Vilnius) veiks iki gruodžio 29 d.

Anouk De Clercq: „Susitiksime, kai saulė pasidengs tamsa“

Iš ŠMC kino salės gelmių šviesiais antro aukšto koridoriais sklinda Anouk De Clercq parodos garsai. Nežemiška paukščių giesmė apgaubia lankytojus ir kviečia trumpam stabtelėti bei pasinerti į pasaulį be mūsų. Viename iš parodoje eksponuojamų videokūrinių vaizduojami du paukščiai erdvėje be gravitacijos. Jų giesmės kviečia saulę, kol šiai užtemus sušvinta žvaigždės. Kūrinyje „Paukščių giesmės“ apmąstoma pradžia ir pabaiga – tai tarsi meditacija apie pasaulį, kuriame nebėra žmonijos, rojų po žmonių nuopuolio ir savotišką meilę iš paskutinio žvilgsnio.
Šios temos atgarsių esama ir antrajame menininkės videokūrinyje „Susitiksime, kai saulė pasidengs tamsa“ („We’ll find you when the sun goes black“), kuriame interpretuojama terelos – senovinio nedidelio įmagnetinto Žemės modelio – paskirtis. Mokslininko Williamo Gilberto pirmą kartą panaudota, o vėliau Kristiano Birkelando ištobulinta terela buvo naudojama tokiems gamtos reiškiniams kaip poliarinė pašvaistė tirti. Žemės magnetinio lauko modeliavimas ir dėl to atsirandančios pašvaistės atspindi parodoje atsiskleidžiančius kosminius įvykius ir jų trumpalaikį grožį.
Šiuolaikinio meno centre (Vokiečių g. 2, Vilnius) veiks iki gegužės 4 d.

Ansamblio „Sodyba“ baudžiamasis kodeksas

Kauno folkloro ansamblio „Sodyba“ baudžiamasis kodeksas – tai humoristinio pobūdžio dokumentas, skirtas vidinei ansamblio tvarkai palaikyti. „Sodyba“ buvo įkurta 1983 m. ir gyvavo iki 2020 m. Kauno miesto muziejui šį eksponatą padovanojo ilgametė ansamblio vadovė Jonė Špakauskienė.
Ansamblis „Sodyba“ svarbus savo indėliu į etninės kultūros gyvavimą ir sklaidą jau nuo tautinio atgimimo laikotarpio. Ansambliečiai vykdė ir patys inicijavo įvairias veiklas: nuo etnografinės medžiagos rinkimo, piliakalnių ir pilkapių tvarkymo iki kalendorinių švenčių, tokių kaip Užgavėnės, Velykos, Rasos, organizavimo Kauno miesto gyventojams. „Sodyba“ aktyviai dalyvavo didžiuosiuose folkloro renginiuose bei koncertuose, vedė viešus ir privačius renginius. Sparčiai populiarėjantis ansamblis pritraukdavo vis daugiau žmonių, kurie norėjo prisijungti prie tradicijas puoselėjančio kolektyvo.
Humoristinio pobūdžio dokumentai ir šmaikščios apeigos parodo, kad Kauno folkloro ansamblis „Sodyba“ – tai ne tik folklorą puoselėjančių ir gerai jį išmanančių žmonių susibūrimas, bet ir draugiška, linksma bei aktyvi bendruomenė, kurioje puoselėjamas glaudus tarpusavio ryšys.
KMM Kauno pilies (Pilies g. 17) 4-ajame aukšte veiks iki gegužės 21 d.

Klošaras: „Teatro diena“

Tai paroda apie Teatrą, spektaklius, Teatro žmones ir mus visus, kuriems Teatras yra gyvenimo džiaugsmas, o gal net visas gyvenimas.
Ši paroda, skirta Teatro dienai, kurioje dailininkas kviečia susipažinti su kūriniais, kurie atskleidžia teatrinį pasaulį kaip dinamišką, ryškų ir jausmingą kūrybinį procesą. Kiekvienas darbas – tai spalvų, formų ir judesio išraiška, perteikianti teatrą kaip gyvenimo refleksiją, kur emocijos, dramatiškos nuotaikos ir intensyvūs potyriai susijungia į nepakartojamą vaizdinį pasakojimą.
Klošaro darbai pasižymi plačia spalvų palete, įvairių technikų naudojimu ir išraiškingomis kompozicijomis. Dažnai jo kūriniai atskleidžia gilų žmogaus vidinį pasaulį, socialines problemas ir kultūrines temas.
Klošaras naudojasi postimpresionistinės ir modernistinės tapybos maniera, žaidžia spalvomis ir kompozicija. Ši paroda įkvėpia žiūrovus pamatyti teatrą ne tik kaip sceną, bet ir kaip gyvenimo energiją, kurioje emocijos ir išgyvenimai tampa vizualiais pavidalais. Tai paroda apie teatro pasaulį, kuris alsuoja gyvybe ir primena spalvingą bei daugiasluoksnę jo prigimtį.
Parko galerijoje (M. Valančiaus g. 6, Kaunas) veiks iki balandžio 9 d.

Virginijus Kinčinaitis: „Museion“

Šiuolaikinėje visuomenėje ryški muziejinių erdvių ir lankytojų įpročių transformacija. Globali auditorija hedonistinius įpročius perkelia į muziejų erdves, o meno centrai ir muziejai kuria tokiam vartojimui pritaikytas efektingas situacijas. Ši svarbi kaita perteikiama cikle „Museion“, meniškai aktualizuojant kultūrinio turizmo ir estetinio vartojimo aspektus. Objektyve atsiduria muziejinės erdvės, žiūrovų ir kūrinių sąveikos drama. Aukštosios kultūros terpėje atsiranda popkultūros elementai, šedevrų aurą keičia masinės kultūros fetišai, muziejinę kontempliaciją išstumia turistinis nuobodulys. Neatsitiktinai cikle „Museion“ gretinami provincialių muziejų, masinių atrakcionų ir prestižinių parodų vaizdai, ieškoma netikėtų sąveikų tarp pramoginių reginių ir šiuolaikinio meno eksponatų. Muziejinių erdvių scenografija, lankytojų būsenos, kūrinių ikonografijos ir žiūrovų pozų sąveikos šiame cikle išryškina savipakankamus muziejinių erdvių gyvavimo aspektus, kurie per skubėjimą ir vartotojišką optiką yra nebepastebimi. Menotyrinė optika veikia ne tik muziejaus erdvėje bet ir banalioje kasdienybėje. Šiuolaikinio meno objektais, parodų ir kūrinių fragmentais tampa buities monotonija, tvoros ir dangaus, sienos ir praeivio sankirtos, kaimo sodybos iškamšos, klasikinės skulptūros ir miestelio vitrinos manekeno bendrumas. Tai dialogui kviečiantys vizualiniai įvykiai, ne tiek fotografavimo, kiek aktyvaus tikrovės perkomponavimo ir muziejinimo procesas. Jame gausu netikėtų derinių ir prasmingų nutikimų – kaip ir šiuolaikinio meno ekspozicijoje.
Šiaulių dailės galerijoje (Vilniaus g. 245) veiks iki balandžio 13 d.

„Antanas Smetona: nelengvi pasirinkimai“

Paroda „Antanas Smetona: nelengvi pasirinkimai“ lankytojų dėmesiui pateikia 17 svarbių pasirinkimų, kuriuos teko priimti A. Smetonai asmeniškai arba kolegialiai. Kiekvienas pasirinkimas išnagrinėtas remiantis istorine medžiaga – archyviniais dokumentais, atsiminimais, moksline istoriografija, parengti „prieš“ ir „už“ argumentai, kurie leidžia suprasti ir asmenybės, ir bendražygių, ir tuomečio politinio konteksto įtaką priimtiems sprendimams. Didesnės ar mažesnės dilemos veda lankytojus A. Smetonos gyvenimo keliu iki 1940 m. birželio 15 d. apsisprendimo pasitraukti iš šalies ir leidžia geriau pažinti ne tik šį kertinį istorijos veikėją, bet ir visą nepriklausomos Lietuvos epochą.
Paroda interaktyvi, ją tyrinėti galima keliais skirtingais būdais. Paprasčiausias būdas – tiesiog chronologiškai susipažinti su A. Smetonos pasirinkimais jo gyvenimo ir politinės veiklos kelyje. „Pasimatavus Prezidento batus“ gali atsiverti nauji horizontai! Vertinantys savirefleksiją turėtų rinktis lyginamąjį kelią ir pabandyti atsakyti, o ką aš daryčiau tokioje situacijoje? Kodėl nepasikalbėjus apie tai su kitais parodos lankytojais, o gal tikrai būta kitų alternatyvių kelių? Parodos organizatoriai tiki, kad bet kuris pasirinktas kelias leis ne tik geriau pažinti A. Smetonos asmenybę, bet ir pajusti istorinių sprendimų atsakomybės naštą.
Venclauskių namuose-muziejuje (Vytauto g. 89, Šiauliai) veiks iki gegužės 18 d.

Ričardas Dailidė: „Fotografija“

Ekspozicijoje pristatomi 20 a. 7–9 dešimtmečiais sukurti reportažiniai darbai, atskleidžiantys autoriaus siekį fiksuoti autentišką kasdienybę įvairiuose pasaulio kraštuose. Dailidės kūriniuose dominuoja tiesioginis stebėjimas ir realių įvykių dokumentavimas, vengiant meninio inscenizavimo ar specialios režisūros. Parodos lankytojai išvys fotografijų, darytų Dagestane, Kuboje bei Lietuvoje, kuriose kiekviena nuotrauka pasakoja savo istoriją – nuo vietinių žmonių gyvenimo fragmentų iki socialinių permainų ženklų.
Autoriaus nuotraukose galima aptikti tiek paprastų kasdienybės akcentų, tiek reikšmingų lūžių, ženklinančių visuomenės virsmus. Nors geografija plati, kūrinius vienija nuoširdus susidomėjimas žmogumi ir aplinka, troškimas kuo tiksliau perteikti gyvenimo tikrovę, nepagražintą perteklinėmis meninėmis priemonėmis.
Fotografijos muziejuje (Vilniaus g. 140, Šiauliai) veiks iki balandžio 6 d.

Vieno eksponato paroda „Iškelta laisvės vėjui“

2025 m. Lietuvos nacionalinis muziejus švenčia savo 170-ąjį gimtadienį. Metų trukmės šventė prasidės Vilniaus ir Lietuvos simbolyje – LNM Gedimino pilies bokšte. Nuo sausio 1 d. lankytojai kviečiami aplankyti vieno eksponato parodą, kurioje eksponuojama okupacijos metu, 1989 m. spalio 7 d., Bokšte iškelta trispalvė.
1919 m. sausio 1 d., vokiečiams pasitraukus iš Vilniaus, dešimties savanorių būrys, pirmą kartą Gedimino pilies bokšte iškėlė Lietuvos trispalvę. Vakare savanoriai atžygiavo prie Gedimino kalno. Saulei leidžiantis, trys savanoriai pakilo į bokšto viršų ir ant stiebo iškėlė Lietuvos trispalvę. Iškeltąją vėliavą kariai pagerbė trimis salvėmis iš revolverių. Prie vėliavos buvo palikta garbės sargyba.
1919 m. sausio 1 d. iškelta vėliava plevėsavo tik keletą dienų. Sargyba budėjo iki sausio 5-osios vakaro. Sausio 6 d. Vilnių užėmė Raudonoji armija ir ant bokšto stiebo paliko tik raudonos spalvos atplaišą. Lietuviška trispalvė būdavo tai pakeliama, tai nuleidžiama, priklausomai nuo politinės situacijos. Paskutinį kartą ji iškelta 1988 m. spalio 7 d. ir plevėsuoja iki mūsų dienų.
Gedimino pilies bokšte (Arsenalo g. 5, Vilnius) veiks balandžio mėn.

„Ar galima šnekėtis man su jais?“

„Šioje parodoje septyni patys įstabiausi akmens amžiaus radiniai prabyla netikėtomis istorijomis ir atskleidžia, kaip kadaise, prieš tūkstančius metų, priešistorinis žmogus jautė pasaulį. Praėjus daugeliui metų šie artefaktai pirmą kartą atveriami visapusiškam muziejaus lankytojo patyrimui – XXI amžiaus žmogus kviečiamas į glaudų pokalbį su akmens amžiaus žmogumi, regis, tokiu tolimu, tačiau tuo pat metu ir stebėtinai panašiu“, – sako archeologė Gabrielė Gudaitienė, pristatydama naujausią Lietuvos nacionalinio muziejaus parodą „Ar galima šnekėtis man su jais?“.
Paroda „Ar galima šnekėtis man su jais?“ skirta akmens amžiaus laikotarpiui ir yra padalyta į dvi dalis: vienoje iš jų pristatomas Lietuvos archeologų motina vadinamos Rimutės Rimantienės gyvenimas ir darbai, o kitoje – įstabiausi jos radiniai. Parodos kuratorės teigimu, be šių radinių pirmykščio žmogaus pasaulėvaizdį būtume priversti atkurti remdamiesi radiniais iš kaimyninių šalių, o dabar galime džiaugtis turėdami tokius etaloninius eksponatus.
Senajame arsenale (Arsenalo g. 3, Vilnius) veiks iki gruodžio 31 d.

„Nuo titnago iki parako: ginklai amžiams bėgant“

Titnagą keičia plienas su paraku, lanką – arkebuza, smūgį keičia šūvis, o žvėrį taikiklyje – žmogus. Šie kertiniai pokyčiai viso labo tik praskleidžia 10 tūkstančių metų trukusios ginkluotės evoliucijos uždangą. Atnaujintoje ekspozicijoje Jūsų laukia pasakojimas apie ginklus amžiams bėgant – kaip jie keitėsi, kaip tobulėjo jų gamybos technologija – ir, svarbiausia, atsakymas į klausimą, kada ir kodėl pasikeitė tai, kas atsiduria ginklo taikiklyje.
Štai kad ir titnagas. Viena pirmųjų medžiagų, naudota mūsų protėvių tiek darbo įrankių, tiek pirmųjų ginklų gamyboje, kol po daugelio metų žmonės išrado arkebuzą – šaunamąjį ginklą su parako sprogstamąja jėga. Parako, kurio sprogstamąją jėgą paradoksaliai išlaisvina būtent titnagu įskelta ugnis. Titnagas, akmens amžiaus ginklas, tampa savo pakaitalo dalimi. O dabar apie paskirtį. Žmogaus išrastas ginklas pradžioje tarnavo maistui susimedžioti, apsiginti nuo priešo, dažniausiai žvėries. Žvėris tebemedžiojame ir šiandien, tačiau kažkuriuo metu ginklas buvo nukreiptas ir žmogaus prieš žmogų, vienų žmonių grupių prieš kitas.
Vilniaus gynybinės sienos bastėjoje (Bokšto g. 20/18, Vilnius) veiks iki gruodžio 31 d.

„Atsivėrimai. Iš Lietuvos banko dailės rinkinio“

Lietuvos banko dailės rinkinys – mažai žinomas ar juolab matytas. Ši paroda Valdovų rūmuose – unikali galimybė pamatyti nedidelę dalį iš beveik 200 Lietuvos banko dailės kūrinių, plačiajai visuomenei jie pristatomi pirmą kartą.
Parodoje atrasite geriausius tarpukario ir šiuolaikinių Lietuvos dailininkų darbus: Petro Rimšos, Antano Žmuidzinavičiaus, Justino Vienožinskio, Augustino Savicko, Jono Švažo, Adomo Galdiko, Juozo Mikėno, Dalios Kasčiūnaitės ir kitų darbus.
Parodos tikslas – atsiverti žiūrovui, megzti dialogą su visuomene. Tai rodo ir šios parodos pavadinimas.
Lietuvos banko dailės rinkinys nuo pat pradžių buvo kaupiamas (ir dabar kaupiamas) kaip institucijos poreikius tenkinanti kolekcija. Nesiekiama banko paversti muziejumi ar atvira, visuomenei prieinama galerija. Rinkinio kaupimo principai atitinka daugelio Europos šalių centrinių bankų tradiciją: kūriniai įsigyjami interjerams puošti, estetinei aplinkai sukurti.
Valdovų rūmuose (Katedros a. 4, Vilnius) veiks iki gegužės 18 d.

Augustas Serapinas: „Kūno kultūra“

Instaliacija įkvėpta Serapino patirties mokantis Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje Vilniuje, kur meninis ugdymas paremtas klasikine metodika – kopijavimu iš natūros, tobulinant piešimo, tapybos ir skulptūros technikas. Kurdamas šį darbą menininkas grįžo į mokyklos archyvą ir atkūrė savo to meto darbų bei piešimo įgūdžiams lavinti naudotų gipso modelių kopijas.
Parodoje „Kūno kultūra“ bus galima pamatyti tokių žinomų skulptūrų kaip italų renesanso tapytojo ir skulptoriaus Mikelandželo „Dovydas“ (XVI a.) ir klasikinės antikos pavyzdžiu laikomo Belvederio Apolono (II a.) galvų kopijas. Jos eksponuojamos greta paties Serapino kadaise mokykloje sukurtų objektų – jo klasės draugų portretų, slieko ar ateivio – kopijų.
Instaliacija bus aktyvuojama tiek akademinio piešimo besimokančių asmenų, kurie paprastai piešia klasikinių skulptūrų kopijas, tiek žmonių, sportuojančių instaliacijos erdvėje. Kūrinys kviečia atidžiau pažvelgti į Vakarų kultūros meno istoriją ir pergalvoti dabartinę edukacijos sistemą, daugiausia grįstą pasikartojančiais veiksmais ir uoliu, sunkiu darbu – tai kūrinyje prilyginama treniruotėms sporto salėje.
Šiuolaikinio meno centre (Vokiečių g. 2, Vilnius) veiks iki gegužės 4 d.

Anastasia Sosunova: „Fandomas“

Šioje parodoje menininkė tęsia kūrinių ciklą, inspiruotą „Senukų“ prekybos tinklo įkūrėjo dvasinio mokymo, lydinčio šį verslą nuo jo pirmųjų dienų. Menininkė, kurdama fan fiction turinį (fan fiction – tai gerbėjų kūryba, paremta jau egzistuojančia fikcija), mėgina atrakinti įtampas, aistras ir frustracijas, atsirandančias tarp galios ir tikėjimo, užkoduotas ritualuose ir slypinčias po „pasidaryk pats“ pažadais.
Fan fiction kūryba paprastai nėra paraidžiui susijusi su originalu – ji gali gana radikaliai interpretuoti savo įkvėpimo šaltinį, pasitelkdama tokius skirtingus žanrus kaip komiksas, grožinė literatūra, mėgėjiškas kinas ar net pornografija. Šiuo atveju parodos įkvėpimo šaltinis – dvasinis mokymas, išdėstytas „Senukų“ prekybos tinklą įkūrusio Lietuvos verslininko knygose, radijo laidoje ir jo įmonės simbolikoje. Menininkės pasirinkta raiška – skulptūrinė instaliacija bei videokūrinys, kuriame derinama vaidybinio indie filmo estetika su skaitmeniniais kraštovaizdžiais, surinkta dokumentine medžiaga ir ekstatiška vienišos pasekėjos išpažintimi.
Ši paroda, pasak menininkės – tai atsisveikinimo giesmė kapitalizmui, kokį jį pažįsta ir su kuriuo užaugo jos karta. Kartu šis jau praėjusių dešimtmečių fenomeno permąstymas pasiūlo perspektyvą, iš kurios galima nauju žvilgsniu pažvelgti į šiuolaikinį technofeodalizmo peizažą, kuriame tarpsta nauji vienaragiai ir jau visiškai kiti pranašai.
Šiuolaikinio meno centre (Vokiečių g. 2, Vilnius) veiks iki gegužės 4 d.

„Amaro džiipen (mūsų gyvenimas). Kirtimų romų istorijos“

Parubanka ir Bar – du pavadinimai, kuriais romai vadino savo gyvenvietę Kirtimuose. Parubanka kilo iš viso rajono lenkiško pavadinimo Porubanek (lenk. rąbać – kapoti). Šį pavadinimą naudojo ten gyvenę lietuvių romai. Kirtimuose taip pat gyvenę kotliarai šią vietą vadino Bar. Tai žodžio Tabar (taboras) trumpinys. Iš tiesų taboras yra bendrinis terminas, apibūdinantis laikiną keliaujančių romų stovyklą.
Paroda „Amare džiipena“ nepapasakos viską apimančios Parubankos (Bar) istorijos, bet atskleis čia gimusių ir augusių jaunuolių patirtis ir prisiminimus apie svajones, bendruomenę, draugystę, taip pat – namų praradimo skausmą.
Tai kvietimas permąstyti stigmatizuojančias ir nužmoginančias etiketes, kuriomis Parubanka (Bar) apipinta viešojoje erdvėje. Taip pat tai kvietimas visų pirma pastebėti žmogų, jo artimą santykį su vieta, prisirišimą prie namų. Tai proga susimąstyti, ką reiškia patirti, jog tavo namai tampa nereikalingi savame mieste.
Vilniaus muziejuje (Vokiečių g. 6, Vilnius) veiks iki birželio 29 d.

Paroda-žaidimas „Labirintas“

Vienas ankstyviausių labirintų Europoje, o ir turbūt žinomiausias pasaulyje yra Šartro katedroje Prancūzijoje. Jis datuojamas 1215–1221 metais. Šio iš kalkakmenio sudėlioto labirinto skersmuo yra net 12,89 m, kelio plotis – 0,34 m, o bendras ilgis – apie 261,50 m. Jame pasiklysti neįmanoma, nes į centrą veda vienintelis kelias be aklaviečių ir išsišakojimų.
Muziejaus ekspozicijų salėje matomas būtent šio – Šartro katedros – labirinto atitikmuo, tik šiek tiek mažesnio skersmens.
Priežastys ir aplinkybės, kodėl tokie labirintai atsirasdavo gotikinių katedrų grindinyje, nėra tiksliai žinomos. Be abejo, jais buvo vaikščiojama. Rašytiniuose šaltiniuose užsimenama, kad labirintas buvo ypač svarbus Velykų šventės liturgijoje. Katedros vyskupas su dvasininkais ar piligrimais atlikdavo savotišką Velykų šokį: judėdami tam tikru ritmu vis mėtydavo kamuolį aukštyn, lyg po lygiadienio vis aukščiau kylančios saulės, o kartu ir prisikėlusio Kristaus simbolį.
Bažnytinio paveldo muziejuje (Šv. Mykolo g. 9, Vilnius) veiks iki gegužės 31 d.

„Buvo ir yra. Vilniaus benediktinių istorija“

Šv. Kotrynos bažnyčios ir buvusio benediktinių vienuolyno istorija prasidėjo prieš 400 metų, kai į Vilnių iš Nesvyžiaus atvyko pirma maža seserų grupelė. XVIII amžiuje bendruomenė išaugo į vieną didžiausių vienuolynų Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, tapo reikšmingu kultūros židiniu ir pastatė puošnią, baroko perlu laikomą Šv. Kotrynos Aleksandrietės bažnyčią. Carinių represijų laikotarpiu vienuolynas sumenko, bet stebuklingai išvengė uždarymo ir liko vieninteliu veikiančiu katalikišku vienuolynu visame mieste. XX amžiaus pradžioje, būdamas ant išnykimo slenksčio, jis atgijo su nauja jėga.
Antrasis pasaulinis karas ir sovietmetis atėmė iš benediktinių gimtuosius namus, pradangino ir išsklaidė turtus, lėmė vienuolijos skilimą – dalis seserų liko Vilniuje, dalis išvyko į Lenkiją. Tačiau Vilniaus benediktinės nepalūžo: abiejose šalyse jos sugebėjo atkurti vienuolinį gyvenimą, kur, brangindamos atmintį apie savo šaknis ir puoselėdamos autentiškas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikais susiformavusias tradicijas, gyvena iki šiol.
Bažnytinio paveldo muziejuje (Šv. Mykolo g. 9, Vilnius) veiks iki  balandžio 23 d. 

„ŠAM – 101: pirmųjų kolekcijų pėdsakais. Dvarų kultūros paveldas“

Paroda supažindins lankytojus su „Aušros“ muziejuje sukaupta išskirtine dvarų kultūros paveldo kolekcija bei jos patekimo į muziejų aplinkybėmis. Parodoje bus apžvelgiamos kryptingos muziejaus pastangos tarpukariu aktualizuoti dvarų kultūrinio palikimo reikšmę, pristatomas 1940–1943 metais nacionalizuotuose dvaruose organizuotas kultūros vertybių registracijos ir apsaugos procesas bei „Aušros“ muziejaus vaidmuo jame.
Parodoje bus eksponuojamos dvarų kultūros vertybės iš Šiaulių „Aušros“ muziejaus rinkinių – nuo Beržėnų dvaro raktų iki vertingų XVIII–XIX a. porceliano dirbtinių, paveikslų, skulptūrų, baldų. Kai kurios iš šių vertybių visuomenei bus pristatomos pirmą kartą. Parodoje sukurta stilizuota dvaro interjero rekonstrukcija atspindės XIX a.–XX a. I p. Šiaurės Lietuvos regiono dvarų vaizdą, to meto bajorų kasdienybę, jų meninį skonį ir išsilavinimą, domėjimąsi Vakarų Europos kultūros naujovėmis ir reikšmingai papildys Chaimo Frenkelio viloje-muziejuje veikiančią ekspoziciją „Provincijos dvaras ir miestas XIX a. vid. – XX a. vid.“
Chaimo Frenkelio viloje-muziejuje (Vilniaus g. 74, Šiauliai) veiks iki balandžio 13 d.

Teodoras Grotusas ir fotografijos išradimas

2024 m. minime fotografijos išradimo 200 metų sukaktį. Nors oficialus fotografijos gimtadienis – 1839 m., tačiau pirmasis neišnykstantis fotografinis atvaizdas buvo sukurtas dar 1824 m. Žmonija iki tol jau beveik pustrečią tūkstantį metų žinojo fotografinio vaizdo atsiradimo reiškinį ir buvo sumaniusi prietaisą tam vaizdui „sugauti“ – kamerą obscurą (camera obscura), tačiau tik XIX amžiaus chemijos ir fizikos mokslo pasiekimai leido suprasti, kaip šį vaizdą – fotografinę projekciją – užfiksuoti šviesai jautriose medžiagose ir pagaminti pirmą neišnykstančią fotografiją.
Nedaugelis šiandien žino, kad prie šio išradimo reikšmingai prisidėjo ir vieno iš iškiliausių Lietuvos mokslininko, išradėjo Teodoro Grotuso (1785–1822 m.) fotochemijos srities moksliniai atradimai.
Tai paskatino ne tik išsamiau patyrinėti ir pristatyti visuomenei šio išradėjo indėlį į pasaulinį fotografijos technologijos atradimą, bet ir atkreipti dėmesį į kitus Lietuvos fotografijos eksperimentatorius, inovatorius ir jų veiklą.
Fotografijos muziejuje (Vilniaus g. 140, Šiauliai) veiks iki gruodžio 31 d.

Priartintas peizažas. XVI–XIX a. Vakarų Europos meistrų grafika iš Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus rinkinių

Parodą sudarantys keturi teminiai blokai „Simbolių peizažas“, „Atidus žvilgsnis: langas į gamtą“, „Peizažo ilgesys“, „Urbanistinis kraštovaizdis: nuo topografijos prie vizijos“ atskleidžia vis kitas peizažo reprezentacijas senųjų meistrų graviūrose. Parodoje tyrinėjami įvairūs landšafto ir gamtos vaizdų tipai, atsispiriant nuo nedidelio žavingo vaizdo kompozicijos fone iki milžiniškos panoramos, nuo trumpalaikės konkretaus augalo gyvenimo akimirkos fiksavimo iki didingos amžinybės vizijos. Besikaitaliojanti mikro- ir makrožiūra suteikia pasirinktai temai vis naujų probleminių aspektų. Eksponuojami pavieniai estampai ir iliustracijos, atspaudai iš albumų ir aplankų, teminių ciklų, botanikos atlasų ir piešimo mokymo vadovų. Parodoje pristatomas platus Vakarų Europos menininkų kūrinių spektras: garsiųjų Nyderlandų, vokiečių, italų ir prancūzų raižytojų tiražinės graviūros buvo mėgstamos ir paklausios, jomis didžiavosi bibliotekų kolekcijos, grafikos kabinetų rinkiniai.
Prano Domšaičio galerijoje (Liepų g. 33, Klaipėda) veiks iki balandžio 13 d.

Pranas Domšaitis: „Jos / Jo figūra“

Parodoje susipina du klasikinės tapybos žanrai – portretas ir peizažas, siekiant išryškinti skirtingiems geografiniams kraštovaizdžiams būdingus spalvinius niuansus ir portretuojamų, daugiausia moterų, atvaizdų etnografiškumą. Šiuolaikiniu postkolonijiniu požiūriu tai kritinio apmąstymo reikalaujantis žvilgsnis į Kitą kultūrą ir žmogų, tačiau klimato kaitos iššūkių akivaizdoje natūralios gamtos peizažai neabejotinai kelia susižavėjimą. Tapatybės klausimai iškyla ir bandant charakterizuoti paties Domšaičio – užsieniečio be tėvynės (vok. Heimatlose Ausländer) – portretą.
Dailininko kūrybinis palikimas, pristatomas šioje parodoje, liudija, kad iki pat šių dienų tarp kalbų ir kultūrų, identitetų ir geografijų migruojantis (meno) pasaulis nuolat konfrontuoja su „jie” ir „mes” skirtumais grįsta savimone, susiduria su vizualinės kalbos kodais, turinčiais gilias (ideologines) tradicijas Vakarų kultūroje.
LDM Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos pr. 22, Vilnius) veiks iki balandžio 6 d.

„Juslės ir jausmai“

Džiaugiamės, liūdime, pykstame, mylime, juokiamės, verkiame, bijome ar nerimaujame – įvairiausius jausmus išgyvename kasdien. Žmoguje verdančios emocijos ir jas sustiprinantys penki pojūčiai (rega, klausa, uoslė, skonis, lytėjimas) nuo seno traukė mąstytojų bei atidžiai pasaulį stebėjusių kūrėjų dėmesį.
Pavaizduoti turtingą, sudėtingą ir painią žmogiškųjų jausmų paletę nebuvo lengva. Pasitelkiant perspektyvos, šešėlių ir spalvos valdymo įgūdžius pavykdavo sukurti įtaigius daiktiškus pavidalus, tačiau norint atskleisti veikėjų jausenas, psichologinį būvį, reikėjo gerokai daugiau pastangų ir jautrumo. Padėtį apsunkindavo ir tai, kad ilgą laiką laisva jausmų raiška meno kūriniuose nebuvo pageidaujama. Štai didelį pelną dailininkams nešdavusiuose reprezentaciniuose kilmingųjų portretuose emocingos išraiškos laikytos nederančiomis, žeidžiančiomis orumą ir trikdančiomis atvaizdo paminkliškumą. Kita vertus, jausmai galėjo nevaržomai lietis mitologinėse, religinėse scenose ar nusistovėjusių moralinių bei visuomenės normų mažiau paisiusių žemesniųjų sluoksnių atstovų portretuose. Ilgainiui, modernėjant gyvenimo būdui, labiau domintis žmogaus psichologija, vystantis psichoanalizės mokslui, atvirų emocijų dailininkų darbuose daugėjo, o kūrėjai imti liaupsinti už gebėjimą įtikinamai perteikti nuotaiką.
Vilniaus paveikslų galerijoje (Didžioji g. 4, Vilnius) veiks iki gegužės 4 d.

Rimaldas Vikšraitis: „Atgal į vaikystę“

Vaikystės tema fotografui Rimaldui Vikšraičiui nesvetima, tačiau ji niekados nebuvo sąmoningu kūrybos taikiniu. Ši paroda yra bandymas vaikystės pasakojimą lyg mozaiką sulipdyti iš pavienių fotografijų. Nepaisant tam tikro fragmentiškumo, autorius jame lengvai atpažįstamas: vieniems kaip didžiausio Europos fotografijos festivalio Rencontres d’Arles (Arlio susitikimai) laureatas (2009, Metų atradimas), kitiems − kaip paprastas to krašto gyventojas, turėjęs pomėgį fotografuoti.
Vikšraičio fotografijose laikas teka lėtai. Ne išimtis ir vaikų kasdienybė. Atrodo, lyg fotografuota gerokai seniau, nei būta iš tikrųjų. Skurdaus ir paprasto provincijos gyvenimo atspindžiai nukelia mintimis į protėvių laikus, kai meilė vaikams ir jiems skiriamas laikas buvo matuojami kitaip. Kai vaikystė buvo kitokia.
Vinco Kudirkos muziejuje (V. Kudirkos g. 29, Kudirkos Naumiestis, Šakių r.) veiks iki birželio 1 d.

„Pasaka“. Vaikystė Lietuvoje vėlyvuoju sovietmečiu“

Keturi muziejuje saugomi Filomenos Ušinskaitės vitražai iš legendinės vaikų kavinės „Pasaka“, veikusios Kaune 1960–1996 m., tapo parodos portalu į prieštaravimų ir kontrastų pilną vaikystės pasaulį vėlyvuoju sovietmečiu. Meno ir dizaino objektai, eksponuojami kartu su dokumentine medžiaga, kasdieniais daiktais ir gyvais žmonių pasakojimais, kviečia perkratyti asmeninių prisiminimų archyvą ir sugretinti jį su sudėtinga kolektyvine istorine atmintimi.
Trys galerijos aukštai – konceptualūs parodos sluoksniai, sudarantys vientisą patirtinę kelionę nuo didmiesčio mikrorajono daugiabučių kiemo iki mažo provincijos miestelio. Pirmajame aukšte pristatoma legendinės vaikų kavinės „Pasaka“ istorija ir restauruoti vitražai, kurių siužetai kaip simbolinės nuorodos tiek į linksmas (atostogų prie jūros, mėgstamiausių saldumynų), tiek niūresnes (gyvenimas vaikų namuose, tremties prisiminimai) patirtis.
Antrasis aukštas skirtas „Disciplinos maršui“. Čia tyrinėjama sovietinė sistema, kontroliavusi vaikystę švietimo, medicinos, sporto srityse. Vaikas šiuose gniaužtuose tėra ateities projektas, būsimas tobulas pilietis.
Trečiame aukšte pasitinka laisvų nuo propagandos menininkų, dizainerių ir rašytojų kūriniai vaikams, taip pat vaikystės refleksijos meno kūriniuose.
Kauno paveikslų galerijoje (K. Donelaičio g. 16, Kaunas) veiks iki liepos 27 d.

„ŠAM – 101: pirmųjų kolekcijų pėdsakais. Etninės kultūros paveldas“

Parodos dalyje „Etninės kultūros paveldas“ Šiaulių istorijos muziejuje supažindinama su pagrindinėmis Šiaulių „Aušros“ muziejaus kolekcijų formavimo kryptimis: etnografinėmis ekspedicijomis, privačių asmenų muziejui perduotomis pavienėmis vertybėmis ir kolekcijomis, sukauptomis teminėmis kolekcijomis, rengiant muziejaus parodas. Pristatomas „Aušros“ muziejaus pasididžiavimas – Etnografinis archyvas – 2006 m. įtrauktas į UNESCO programos ,,Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą, pasakojama apie asmenybes, kūrusias ir puoselėjusias „Aušros“ muziejų. Parodoje eksponuojama Šiaulių „Aušros“ muziejaus rinkinių medžiaga. O tarpukariu sukauptų muziejinių vertybių didžiąją dalį galima pamatyti Šiaulių istorijos muziejaus atvirų saugyklų ekspozicijoje.
Šiaulių istorijos muziejuje (Aušros al. 47, Šiauliai) veiks iki balandžio 13 d.

Antanas Sutkus: „Saldus (nomenklatūros) gyvenimas“

Antanas Sutkus nomenklatūrai priklausė nuo XX a. aštuntojo dešimtmečio kaip paslaugų tai privilegijuotai klasei teikėjas, o vėliau – kaip Lietuvos fotografijos meno draugijos pirmininkas.
Pasitelkus Sutkaus kaip žurnalisto ir menininko darbus, trys parodos dalys – Kasdienybė, Paradai ir Nomenklatūra – leidžia susipažinti su nomenklatūros gyvenimu ir gyvenimu už jos ribų. Partijos ir atskirų jos narių kvietimu Sutkus fotografuodavo oficialius ir neoficialius renginius, kurdamas iškalbingus valdžios sluoksnių atstovų portretus ir nuotaikingus vaizdus. Mūsų laimei, Sutkus buvo ir yra fotografas, pasižymintis meistriškumu ir atkaklumu. Abi šios savybės lėmė, kad jis išsaugojo ir tas nuotraukas, kurios tiesiogiai nedomino partijos ar nomenklatūros, bet buvo neįprastos arba nebūtų perėjusios pro cenzorių akis. Tai leidžia mums įdėmiau pažvelgti į laiką, kuris, laimei, priklauso praeičiai, nors jo poveikį visuomenei ir šaliai vis dar matome ir jaučiame ir šiandien.
Istorijų namuose (T. Kosciuškos g. 3, Vilnius) veiks iki  gegužės 11 d.

„Albinas Elskus. Dangiškoji šviesa“

Albinas Elskus (1926–2007) – dailininkas vitražistas, tapytojas, atsidavęs pedagogas, įkvėptas eseistas, aistringas buriuotojas. Didelę gyvenimo dalį praleidęs egzilyje JAV, jis tapo legendine figūra ir vienu didžiausių autoritetų vitražo pasaulyje. 2000-aisiais Amerikos vitražo asociacijos apdovanotas už viso gyvenimo kūrybą, o jo parašytas tapybos ant stiklo vadovas „The Art of Painting on Glass“ („Tapymo ant stiklo menas“) perleistas keletą kartų ir iki šiol laikomas geriausia šio žanro studija.
Albinas Elskus nuolat ieškojo naujų vitražo komponavimo principų, kūrė kamerinio formato eksperimentinius darbus, kuriuose klasikinė tapyba intriguojančiai dera su popartu, fotorealizmu ar ekspresyviąja tapyba. Jis buvo nepralenkiamas meistras sulieti, regis, nesuderinamus elementus – fotorealistinį portretą ar gamtos motyvą su abstrakčiomis ritmiškomis struktūromis. Studijavo senąją dailę, sėmėsi iš jos įkvėpimo, tačiau kūrė savam laikmečiui, postmodernistinėmis citatomis atiduodamas pagarbą klasikiniam menui.
Kazio Varnelio namuose-muziejuje (Didžioji g. 26, Vilnius) veiks iki rugpjūčio 31 d.

Vladas Suncovas: „Industrinės pasakos“ 
Šiandien bandant perleisti nuobodų darbą DI (dirbtiniam intelektui) rodos sunku patikėti, kad industrinės revoliucijos pradžia Lietuvoje dar egzistuoja gyvojoje atmintyje. Rankos, vaikystėje rūpestingai kinkiusios arklius, vėliau prisijaukinusios riaumojančias metalines stakles, dabar bando susiorientuoti steriliame skaitmeninių paviršių pasaulyje. Kaunas, būdamas vienu iš  Lietuvos pramonės vystymosi centrų, tapo šio magiško, transformacijų kupino spektaklio scena.
 Parodoje pasitelkiant muziejinius eksponatus, liudijančius moderniosios miesto industrijos kūrimąsi XX a., ir gretinant juos su šiuolaikiniais meno ir dizaino kūriniais, kuriama istorijos interpretacija, persipynusi su pasakoms būdingais elementais. Burtų lazdele čia tampa armatūros strypas, kuriuo pamojus dygsta nauji blokiniai pastatai, o ateitis įžvelgiama giliuose gelžbetonio šuliniuose.
Kauno rotušėje (Rotušės a. 15, Kaunas) veiks iki  rugpjūčio 31 d.
„Iš vidaus“

„Iš vidaus“ – pirma menotyrą ir psichologiją vienijanti tokio masto paroda Lietuvoje. Pasitelkę šias dvi disciplinas skatiname reflektuoti daugialypį meno kūrinio poveikį. Menotyros įrankiai padeda suprasti vizualinę kalbą, o psichologija nukreipia savianalizės link. Parodą lydintys klausimai lyg Ariadnės siūlas sujungia abi sritis – jie padeda išlaikyti žiūros ir mąstymo kryptį, ragina atsiverti ir patirti terapinį meno poveikį.
Siūlome ne chronologinį, o teminį žvilgsnį į Lietuvos modernų ir šiuolaikinį meną, sukurtą nuo XX a. 5 dešimtmečio iki šių dienų. Parodos struktūra suformuota remiantis psichiatro, psichoanalitiko Carlo Gustavo Jungo (1875–1961) asmenybės struktūros modeliu ir filosofo, rašytojo Alaino de Bottono (g. 1969) terapine meno vizija.
MO muziejuje (Pylimo g. 17, Vilnius) veiks iki rugpjūčio 31 d.

Rustemas Skybinas: „QALQAN. Krymo totorių raštai“

Šiuos dekoratyvinius skydus, vadinamuosius kalkanus, sukūrė Rustemas Skybinas – keramikas, besigilinantis į Krymo totorių paveldą ir karybos daiktų puošybą. Juose atkartotos senovinės ornamentų kompozicijos, kurias jis atrado ant totoriškų ginklų bei šarvų.
Išsamių studijų, skirtų tradicinei Krymo chanato karybos daiktų puošybai, nėra. Remiantis lyginimu bandoma „perskaityti“ ornamentus, atpažinti Krymo meistrų darbą. Ši kultūra turi tam tikrus kanonus, kurie skiriasi kiekviename amate ir yra nulemti techninių ypatybių. Vis dėlto viduramžių šalmuose galima įžvelgti technologinį puošybos ryšį su XIX–XX a. monetų dekoru, Girėjų dinastijos artefaktų ornamentai gali būti lyginami su Krymo karių šarvų ornamentais ir pan.
Rustemas Skybinas savo kūriniais kuria ryšį tarp skirtingų epochų. XVII–XVIII a. karybos daiktų ornamentai atspindi tradicijų pastovumą, todėl ir simbolius menininkas interpretuoja susitelkdamas į reikšmių išlaikymą ir perteikimą, pagarbą konkrečioms kompozicijoms.
Vilniaus gynybinės sienos bastėjoje (Bokšto g. 20, Vilnius) veiks iki balandžio 27 d.

„Mūsų pasirinkimai: žvilgsnis į keturias Lietuvos politikų kartas“

Suprasdami, kokių atsakingų sprendimų reikalauja šie rinkimų metai, muziejininkai kviečia atidžiau pažvelgti į žmones, kurie skirtingais laikotarpiais kūrė ir įtvirtino mūsų valstybę.
Kaip atspirties taškas pasirinktos abi Lietuvos Valstybę ir Lietuvos Valstybės nepriklausomybę atkūrusios kartos – Vasario 16-osios ir Kovo 11-osios Aktų signatarai. Daroma prielaida, kad tai mūsų politikos elitas, padėjęs ir įtvirtinęs valstybės pamatus.
O kaip pokyčio tašką pasirinkome dvi politikų kartas, atėjusias po 20 metų, – 1938-ųjų (IV Seimas (1936–1940)) ir 2010-ųjų (X Seimas (2008–2012)) Seimų narius. Kokia politikų karta ateina į valdžią po valstybės kūrėjų, kai kurti reikia ne valstybę, o jos žmonių gerovę?
Paroda nepateikia atsakymų, bet kelia klausimus, skatina suvokti savo pasirinkimo ir sprendimo svarbą, moko lyginti ir interpretuoti duomenis. Todėl ir parodos atidarymui pasirinkta diskusijos forma, iš kurios kiekvienam klausytojui teks pačiam išsirinkti vertingas idėjas ir argumentus.
Istorinėje Prezidentūroje (Vilniaus g. 33, Kaunas) veiks iki birželio 15 d.

„Šimtas metų emocijų, bendrumo, šokio ir dainų“

2024 metais minime Lietuvos dainų švenčių šimtmetį. Daina mums reiškia daug. Dainuojama buvo spaudos draudimo metais, tremtyje ir išeivijoje, ir net sovietmečiu, tarp privalomųjų okupacinės ideologijos kūrinių būdavo dainuojamos ir širdis uždegdavo lietuviškos dainos.
Pirmoji Lietuvos dainų šventė įvyko 1924 m., praėjus dvidešimčiai metų po spaudos draudimo atšaukimo, septintais nepriklausomos Lietuvos valstybingumo metais, Kaune, nes sostinė Vilnius buvo okupuota. Šimtametėje tradicijoje keitėsi laikai ir žmonės. Išgyvenome jaunos valstybės ambicijas, pasaulinį ir partizaninį karus, okupacijas, tremtį ir represijas, Sąjūdį ir Nepriklausomybės atkūrimą. Visą tą laiką dainų šventė, tarsi gyvas organizmas, buvo šalia, augo, keitėsi, atspindėjo kultūrinį ir politinį kontekstą.
Parodą aplankyti kviečiame užsisakant ekskursiją po parodą, kurios metu dalyviai yra supažindinami su Dainų švenčių tradicija, istorija ir raida, Kauno miesto dainų šventėmis, aplankant pagrindines su šia švente susijusias Kauno vietas: Miko ir Kipro Petrauskų namus, P. Vileišio aikštę, Kauno sporto halės ir Dainų slėnio prieigas.
KMM M. ir K. Petrauskų namų kiemelyje (K. Petrausko g. 31, Kaunas), Pirmųjų Lietuvos dainų švenčių erdvėje, P. Vileišio aikštėje (K. Petrausko / Aukštaičių g., Kaunas), Sporto Halės prieigose (Ąžuolyno g. / Paparčių g., Kaunas), Ąžuolyne virš Dainų slėnio (Kaunas) veiks iki birželio 3 d. 

„Miesto atmintis: Kęstutis Ignatavičius“

Savo karjerą 7 deš. pradėjęs kaip legendinio Kauno bigbito judėjimo narys, po Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo K. Ignatavičius tapo Kauno rotušės siela.
Vienas iš miestą formuojančių veiksnių – tradicijos. Natūraliai jas išsaugoti yra sudėtinga, tačiau visada atsiranda miestiečių, kurie didžiulėmis asmeninėmis pastangomis geba sujungti miesto gyvavimo etapus į vieną pasakojimo giją. Vienas tokių – Kauno rotušės ceremonmeisteris Kęstutis Ignatavičius.
Buvusio miesto archyvo patalpoje eksponuojamos vis kitų kauniečių kuriamos parodos, pasakojančios apie tai, kaip miestas formuoja žmogų, o žmogus – miestą. Iki Kauno rotušės atnaujinimo čia kelerius metus dirbo pats K. Ignatavičius. Jam ir skirta pirmoji paroda, kurioje išvysite herojui priklausančius daiktus bei galėsite išgirsti autentiškus jo pasakojimus.
Kauno rotušėje (Rotušės a. 15, Kaunas) veiks iki balandžio 6 d.

„Vien šventieji“

TARTLE parodoje „Vien šventieji“ kviečiame pažvelgti į šventuosius, atkeliavusius tiek iš XVI amžiaus, tiek iš šiuolaikinių autorių dirbtuvių. Vieni jų sukurti menininkų, ilgus metus besimokiusių profesionalaus amato, kiti – mūsų prosenelių, savamokslių kaimo dievdirbių, kūrusių iš tikėjimo, savais būdais ir priemonėmis. Vieni darbai gimę iš pamaldumo, stiprybės ir vilties ieškojimo, kiti – iš noro sukurti tik pamaldumo viziją.
Parodos salėse kviečiame pažinti svarbiausias lietuvių liaudies krikščioniškosios dailės ikonografines temas: nuo universalių skausmą (Pieta, Rūpintojėlis, Jėzaus Nukryžiavimas), krikščioniškąją meilę bei viltį (Švč. Mergelė Marija Maloningoji), kovą prieš blogį (šv. Jurgis), atgailą (šv. Marija Magdalietė) išreiškiančių įvaizdžių iki lokalių, bet labai svarbių tautos religinei ir nacionalinei tapatybei atvaizdų (Aušros Vartų Švč. Mergelė Marija, Šiluvos Švč. Mergelė Marija, šv. Kazimieras).
Parodą sudaro daugiau nei 150 kūrinių, jos pagrindas – eksponatai iš TARTLE kolekcijos, bet taip pat pasitelkiami kūriniai ir iš kitų privačių kolekcijų.
Lietuvos meno pažinimo centre „Tartle“ (Užupio g. 40, Vilnius) veiks iki gegužės mėn.

„Objektas ir detalė: akmens amžiaus estetikos pasaulis“

Parodos idėja kilo pamačius archeologų surastą ornamentuotą irklą. Kol kas tai vienintelis toks objektas, gamintas daugiau nei prieš 5 tūkstančius metų, aptiktas Šventojoje, buvusio ežero protakoje, kurioje intensyviai žvejota. Čia iš krantuose buvusių gyvenviečių piltos šiukšlės: gyvūnų kaulai, keraminių indų šukės ir įvairūs nebenaudojami rakandai. Laikui bėgant visa tai ežero dugne buvo užklota dumblu ir dėl užmirkusios terpės išliko iki mūsų dienų. Šventojoje rasta ir daugiau to paties laikotarpio irklų, tačiau šis stebina subtilia puošyba. Iš klevo išdrožto irklo mentę puošia ornamentas, sudarytas iš eglute išdėstytų įraižų vienoje pusėje ir smulkesnių eglutės bei X formos įraižų kitoje. Šis unikalus irklas, regis, buvo svarbus ir akmens amžiaus žmogui, nes, nulūžus kotui, taisytas – prie mentės liepos karna buvo pritvirtinta uosinė kartis.
Parodoje eksponuojami išskirtiniai objektai, pagaminti iš titnago, akmens, kaulo ir rago, medžio, keramikos ir gintaro, pakeri savo tobulomis formomis, harmonija. Kiekvienas vitrinoje esantis daiktas yra ypatingas, nes jį kūręs žmogus tarsi siekė – sąmoningai ar nesąmoningai – savo kūrinį autorizuoti, palikdamas tam tikrus ženklus, puošybos elementus.
Senajame arsenale (Arsenalo g. 3, Vilnius) veiks iki birželio 1 d.

„Neužmiršti sukilėliai“

2017–2019 m., vykstant Gedimino kalno tvarkybos darbams, Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologų grupė kalno aikštelėje atliko archeologinius tyrimus, kurių metu buvo aptikta ir ištirta 14 kapų duobių su 20 skeletuotų vyrų palaikų. Iki tol archeologinių radinių, patvirtinančių, kad ant kalno buvo palaidota žmonių, neturėta. LNM muziejininkai kartu su Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Anatomijos, histologijos ir antropologijos katedros mokslininkais, Valstybinės teismo medicinos tarnybos specialistais, Lietuvos istorijos instituto ir UAB „Kultūros vertybių paieška“ tyrėjais ištyrė ir identifikavo palaikus.
Buvo nustatyta, kad tai 1863–1864 m. mirties bausme nuteistieji sukilėliai, viešai pakarti ar sušaudyti Lukiškių aikštėje Vilniuje. Tarp jų – sukilimo vadai Zigmantas Sierakauskas (pakartas 1863 m. birželio 15 d.) ir Konstantinas Kalinauskas (pakartas 1864 m. kovo 10 d.). Paaiškėjo, kad pats Konstantinas Kalinauskas buvo pirmoji kalne rasta auka. Sukilėliai Gedimino kalne buvo užkasti pažeminančiai, be karstų, apipilti kalkėmis. Kai kurie jų užkasti kniūbsti, surištomis rankomis.
Gedimino pilies bokšte (Arsenalo g. 5, Vilnius) veiks balandžio mėn.

„Suprasti Lietuvą“

Atveriama nauja Lietuvos istoriją pristatanti ekspozicija Pilininko name. Tai naujausias Lietuvos nacionalinio muziejaus ekspozicinis padalinys, pristatantis Lietuvos istoriją, kultūrą ir prie šalies raidos prisidėjusius žmones, taip pat supažindinantis lankytojus su esminėmis Lietuvos identitetą formavusiomis idėjomis.
Pagrindiniai Lietuvos istoriją ir kultūrą lėmę veiksniai muziejuje pristatomi temomis: Kūryba, Tikėjimai, Kovos, Istorijos lūžiai, Pasauliniai saitai, Veidai. Kiekviena tema atskleidžiama atskiroje ekspozicinėje salėje, o jose apžvelgiami svarbiausi įvykiai ir reiškiniai nuo seniausių laikų iki mūsų dienų.
Pilininko namo pagrindinę ekspoziciją papildo rūsiuose pristatomas pasakojimas apie pilininko amatą, pilininkystę, akmentašystę ir Vilniaus miesto istoriją prieš 200 metų.
Šio kuklaus namo, statyto XVI amžiuje, istorija yra nepaprasta. Tai vienas iš seniausių ir geriausiai išlikusių Vilniaus pilių valdos pastatų. Jame iki XVIII amžiaus buvo įsikūrusi Vilniaus pilininkų būstinė. Vilniaus pilių valda pradėjo formuotis XIII amžiuje, kartu su Lietuvos valstybe. Joje nuolat vyko statybos, atnaujinimai. Čia gyveno nemažai žmonių. Todėl nenuostabu, kad XV a. viduryje atsirado pilininko pareigybė. Vilniaus pilininką skyrė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovas.
Pilininko name (Arsenalo g. 1, Vilnius) veiks balandžio mėn.

Miglė Anušauskaitė: „Kas išsigando Šliūpo?“

Kaip papasakoti apie žmogų, kurio veikla aprėpia ištisus XIX a. pab.–XX a. pr. Lietuvos lūžio epochos dešimtmečius, tačiau buvo tokia nenuosekli, kad liko nesuprasta amžininkų ir kėlė ne tik pyktį, bet ir baimę?
Nors Jono Šliūpo darbai reikšmingi ir įdomūs, vengiame heroizuoti šią kontroversišką asmenybę ir retušuoti jo prieštaringas, anuomet nepritapusias idėjas. Todėl parodos pasakojimui pasirinkome istorijas iš Miglės Anušauskaitės komikso, kuris į spalvingą Jono Šliūpo gyvenimą leidžia pažvelgti su ironija ir žaviai atskleidžia jo žmogiškąsias savybes.
Paroda įsikurs muziejaus prieigose ir bus nuolat atvira palangiškiams ir miesto svečiams. Ji padės išsamiau susipažinti su J. Šliūpo asmenybe ir veikla, kol muziejuje neįrengta nuolatinė ekspozicija. Tikime, kad bus ir tokių, kurie apie jį išgirs pirmą kartą ir tokiu būdu su juo „susidurs“ tiesiog gatvėje, visai šalia buvusių jo namų sodo, kuriame senasis Palangos burmistras rūkydamas pypkę leisdavo laisvalaikį.
Jono Šliūpo muziejuje (Vytauto g. 23A, Palanga) veiks balandžio mėn.

„Lozoraičių Lietuva: kai asmeniška tampa politiška“

Lozoraičiai – šeima, iš kartos į kartą gyvenusi valstybės idėja, savo pastangas visuomet sutelkusi į laisvos Lietuvos viziją, o okupacijos sąlygomis egzilyje tapusi savotiška nepriklausomos Lietuvos sala, aplink kurią sukosi politinis, diplomatinis ir visuomeninis tinklas.
Paroda „Lozoraičių Lietuva: kai asmeniška tampa politiška“ prakalbina unikalų Lozoraičių šeimos paveldą ir pasakoja apie tris šeimos kartas, kurios aktyviai dalyvavo kuriant modernią Lietuvos valstybę – susigrąžinant ir įtvirtinant jos laisvę. XX a. pradžioje ir pabaigoje Lozoraičiai du kartus padėjo atkurti Lietuvos valstybingumą.
Parodoje pirmą kartą eksponuojami ne tik įvairūs dokumentai ir nuotraukos, garso įrašai ir filmuota medžiaga apie šeimos veiklą, bet ir jos narių asmeniniai daiktai. Kai kurie iš jų susiję su Lozoraičių diplomatiniu ir politiniu gyvenimu, kiti atskleidžia šeimos narių asmeninius pomėgius, skonį ir gyvenimo būdą, suteikdami galimybę pajusti glaudesnį emocinį ryšį su šiomis svarbiomis Lietuvos istorijos asmenybėmis.
Signatarų namuose (Pilies g. 26, Vilnius) veiks iki gruodžio 31 d.

M. K. Čiurlionio vizijų pasauliai 3D formatu

Šių 12 paveikslų kūrimo procesui 10–15 proc. buvo naudojamas dirbtinis intelektas, o 85–90 proc. atliko grafikos reprodukcijų specialistai, sujungę dvi skirtingas 3D programas. Rezultatas – nuo dviejų iki penkių planų 3D efekto paveikslai, leidžiantys pasinerti ir patirti M. K. Čiurlionio pasaulius.
Projekte pristatomi M. K. Čiurlionio paveikslai, atkurti 3D technologijomis: „Ramybė“ (1904 / 1905), „Žinia“ (1904 / 1905), VI paveikslas iš „Pasaulio sutvėrimo“ ciklo (1905 / 1906), „Bičiulystė“ (1906 / 1907), II paveikslas iš triptiko „Pasaka“ (1907), „Sonatos Nr. 5 (Jūros sonatos)“ Finale (1908), „Sonatos Nr. 6 (Žvaigždžių sonatos)“ Allegro (1908), „Pasaka (Pilies pasaka)“ (1909), „Angelas (Angelo preliudas)“ (1909), „Angelėliai (Rojus)“ (1909), „Rex“ (1909).
Stebėdami M. K. Čiurlionio paveikslus ne vienas susimąsto, koks šis kūrėjas būtų šiais laikais – ar klasikinio meno tradicijų gynėjas, ar kaip tik nertų į visas technologijų suteikiamas galimybes? Žinant, kad Čiurlionis domėjosi visomis XIX–XX a. sandūros naujienomis – tiek mokslo, tiek meno: fotografija, naujausiomis meno (muzikos ir dailės kryptimis), kosmoso ir planetų formavimosi teorijomis, Egipto tyrinėjimais, psichologija, tikrai buvo susidūręs su kinu ir lėktuvais, galime daryti išvadą, kad net jei jis ir nesinaudotų naujovėmis, tikrai atidžiai jas sektų.
M. K. Čiurlionio dailės muziejuje (V. Putvinskio g. 55, Kaunas) veiks iki gruodžio 31 d.

3D autostereograma „Trimatė pasaka“ pagal Čiurlionio kūrinį

Muziejaus erdves papuošė Loretos Roževičiūtės-Elksnės 3D autostereograma, sukurta pagal M. K. Čiurlionio II paveikslą iš triptiko „Pasaka“, kuriame paslėptas vaikas su piene ir sklendžiantis mistinis paukštis. Išdidintas ir pakeistas kūrinio formatas iš horizontalaus į vertikalų 1,42 x 2,30 m. Toks formatas pasirinktas norint sukurti optinį kilimo įspūdį, tarsi nuaudžiant žemės ir dangaus sujungimą, pertapant ir interpretuojant ritmiškai pasikartojančius M. K. Čiurlionio kūrinių „Pasaulio sutvėrimas VIII“, „Pasaulio sutvėrimas IX“ ir „Pasaulio sutvėrimas XI“ motyvus. M. K. Čiurlionio dailės muziejui sukurta stereograma yra viena iš didžiausių pasaulyje.
Ritmiškumą, paremtą muzikos garsais, M. K. Čiurlionis dažnai naudojo savo dailės kūriniuose. Stebėdamas aktyvų stereogramos raštą ir pasinerdamas į trimatės pasakos gelmes, žiūrovas kviečiamas patirti ir vidinės muzikos garsus, sukurdamas savo garsų interpretaciją.
M. K. Čiurlionio dailės muziejuje (V. Putvinskio g. 55, Kaunas) vyks iki gruodžio 31 d.

Žymių Europos tapytojų darbai – mecenato Prano Kiznio dovana Valdovų rūmų muziejui

Valdovų rūmų muziejus sulaukė mecenato dr. Prano Kiznio dovanos: muziejui perduoti 26 tapybos darbai, reprezentuojantys XV–XVII a. Vakarų Europos dailę. Dalį jų dr. P. Kiznis dovanoja Valdovų rūmų muziejui, kitus perduoda ilgalaikiam eksponavimui. Naujoji dovana papildė jau keletą metų muziejuje pristatomą mecenato paveikslų galeriją, tad nuo šiol lankytojai, užsukę į Valdovų rūmų muziejų, galės grožėtis tapybos rinkiniu, kuris po ilgų paieškų Europos aukcionuose ir privačiose kolekcijose buvo suformuotas, remiantis istoriniais šaltiniais, kokie meno kūriniai puošė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų kolekciją, kokias tapybos mokyklas jie reprezentavo. Valdovų rūmų muziejaus ekspoziciją papildo daugiau kaip dešimties italų dailininkų, tarp kurių yra Ambrodžijus da Fosanas (Ambrogio da Fossano, apie 1452–1523), Džampjetras Silvijus (Giampietro Silvio, apie 1495–1552), Jakopas Ligocis (Jacopo Ligozzi, 1547/1552–1627), Palma Jaunesnysis (Palma il Giovane, apie 1550–1628), Frančeskas Kuradis (Francesco Curradi, 1570–1661), Filipas Galjardis (Filippo Gagliardi, 1606–1659), darbai.
Valdovų rūmuose (Katedros a. 4, Vilnius) veiks iki spalio 19 d.

Lietuvos dailės ekspozicija

Pasakojime, suskirstytame į teminius skyrius „Sprogimas“, „Modernizacijos projektai“, „Krizė ir maištas“, „Virsmas“ ir „Šiuolaikybė: kritika ir vaizduotė“, modernus ir šiuolaikinis Lietuvos menas atsiskleidžia XX a. II pusės – XXI a. politinių, socialinių ir kultūrinių šalies ir pasaulio įvykių kontekste. Žvilgsnio centre – modernybės pasaulėvaizdis, jo atspindys prieštaravimų kupiname sovietmečio Lietuvos meniniame gyvenime ir dailės kūriniuose bei transformacija po nepriklausomybės atgavimo plačiai išsiskleidusiame šiuolaikiniame mene. Kuriamas daugiaspektis, įvairias mažas istorijas apjungiantis pasakojimas, nūdienį požiūrį pabrėžia šiuolaikinių menininkų intervencijos į ekspoziciją. Rodoma virš 150-ties įvairių kartų Lietuvos ir egzilio dailininkų kūryba – tapyba, skulptūra, grafika, fotografija, tekstilė, objektai, instaliacijos, videomenas, kino filmai kt., tarp jų ir mažai žiūrovams žinomi, retai matomi eksponatai. Lietuvos dailės muziejuje sukaupto dailės rinkinio pagrindu suformuotą ekspoziciją svariai papildo kūriniai iš Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus, Lietuvos nacionalinio muziejaus, Vilniaus dailės akademijos muziejaus, Vilniaus universiteto bibliotekos, Jono Meko vizualiųjų menų centro, privačių rinkinių: Lewben Art Foundation, BTA Art, Audronės ir Mariaus Vaupšų kolekcijos, Andriaus Jankausko kolekcijos bei pačių menininkų dirbtuvių.
LDM Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos pr. 22, Vilnius) veiks iki 2029 m. gruodžio 30 d.

„Rūmų istorijos“

Parodos autoriai kviečia pamatyti, išgirsti, paliesti ir net užuosti paskutinių dviejų šimtmečių istoriją. Ekspozicijoje lankytojų lauks daug naujų siužetų ir garsių istorinių asmenybių. Muziejaus lankytojams įprastą pasakojimą apie Pirmąją Lietuvos Respubliką (1918–1940 m.), Prezidento instituciją ir tarpukario prezidentus papildys istorijos apie imperatorius, gubernatorius, karo vadus, civilinių ir karinių administracijų viršininkus, partinius veikėjus, pionierius, mokytojus, verslius žmones ir net įžymią dailininkę.
Ekspozicijoje pristatomi septyni pastato laikotarpiai: Kauno gubernija ir gubernatoriaus rūmai, Oberosto Lietuvos srities viršininko rezidencija, Lietuvos Respublikos prezidento rūmai, rūmai pirmosios sovietų okupacijos metu, rūmai su iškelta nacistine svastika, ilgasis sovietmetis ir istorinių rūmų atgimimas.
Autentiški rūmų baldai, drabužiai ir aksesuarai bei kiti eksponatai, archyviniai garso ir vaizdo įrašai, dokumentai ir nuotraukos, ant Ariadnės siūlo suvertas istorinis pasakojimas, pasitelkus įprastas ir modernias technologijas, kuria specifinę kiekvieno laikotarpio atmosferą, kuri lankytojus veikia skirtingai, priklausomai nuo jų turimų patirčių: vienur skatina domėtis, kitur gėrėtis, dar kitur didžiuotis ar apgailestauti, krūptelėti ir baisėtis, o gal ir prisiminti su nostalgija.
Istorinėje Prezidentūroje (Vilniaus gatvė 33, Kaunas) veiks iki liepos 15 d.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!