Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2023 m. 28 vasario d. 20:35
Mėnesio parodų Lietuvoje kalendorius
Kovas 1 - 31
Žilvinas Kempinas: „Portretai-fosilijos 2023“

Projektas „Portretai-fosilijos 2023“ yra prielaida grįžti į vis dar nuosekliai neištirtą Lietuvos dailės istorijos laikotarpį – XX a. 10-ąjį dešimtmetį. Šiandien rekonstruojant 1996 metais vykusį projektą, nesiekiama laiko atkurti, kartoti, sustabdyti ar sugrąžinti. Bandoma pa(si)tikrinti pakitusį kontekstą.
Kempinas lieja gyvų žmonių veidus, o atliejas vadina fosilijomis – suakmenėjusiomis organizmų liekanomis arba jų atspaudais uolienose. Nebylūs žmonių užmerktomis akimis dokumentai 2023 metų projekte kalba apie (auto)portreto pokytį skaitmeninių vaizdų produkavimo amžiuje, pakitusį požiūrį į savęs reprezentavimą ir identifikavimą. 1996 metais, kai vaizduojamasis menas Lietuvoje išgyveno pereinamąjį, lūžio laikotarpį, (auto)portretas buvo nepopuliarus žanras, o šiandien yra priešingai –  tai neatsiejama kasdienybės dalis. Vienspalvės įvairių asmenų veidų atliejos šioje parodoje tapatumo atžvilgiu yra gerokai iškalbingesnės už milijonus spalvotų skaitmeninių vaizdų.
MO muziejuje (Pylimo g. 17, Vilnius) veiks iki rugpjūčio 6 d.

Jonė Dūdaitė: „Oran(D)žinė“

„Spalva – daiktų savybė sukelti regos pojūtį, atitinkantį tų daiktų skleidžiamos, atspindimos arba praleidžiamos šviesos spektrinę sudėtį ir intensyvumą. Šviesos filtrai praleidžia tam tikro bangos ilgio šviesą, kito ilgio sugeria […]“ (Visuotinė lietuvių kalbos enciklopedija)
„Oran(D)žinė – spalva, be vienos konkrečios asociacijos.
Dažniausiai pagalvojus apie tam tikrą spalvą kyla asmeninė, simbolinė ar metaforiškaprasmė. Kartais asociacijos kyla iškart:
žalia – gamta
mėlyna – vanduo, liūdesys
raudona – meilė, aistra
geltona – saulė
oran(D)žinė – vienintelė, be stereotipiško, vieno konkretaus apibrėžimo.
Man oranžinė yra oran(D)žinė
OranDžiniame žodyne pristatau oran(D)žinį spektrą:
Asociacijų: aplinkinių oran(D)žines asociacijas, mintis ir paaiškinimus;
Spalvų: atspalvius, jų kodus ir pavadinimus.“ (Jonė Dūdaitė)
Galerijoje „Kreatoriumas /meno krosnys/“ (Maironio 6, Vilnius) veiks iki kovo 9 d.

Indrė Biekšaitė-Vilčinskienė: „m i c r o c o s m“

Indrė Biekšaitė-Vilčinskienė užduoda klausimą, kas atsitinka, kai į šiuolaikinę XXI a. visatą perkeliame mažą, individualią kūrėjos pasaulį, kuriame ji audžia rankų darbo klasikinį gobeleną, panaudodama specifinę itin kruopščią ir lėtą XVI a. audimo techniką, su kadaise būtinais griežtais reikalavimais ir komponavimo elementais?
Parodoje eksponuojami darbai Microcosm (2023) ir Shield pl.007 (2021) sukuria dabartinį kasdienio, buitinio kūrėjos gyvenimo ir istorinių sąsajų tinklą. Darbe Micrososm, kurio tik atlikimui autorė skyrė virš 800 valandų, ji prezentuoja mažą asmeninę visatą, tarsi zoom‘o funkcija pritraukia žmogaus, sėdinčio kambaryje kasdienybę, o gobelene Shield pl.007 atitraukia žiūrovo žvilgsnį pamatyti platesnę visatą.
Autorės konstruojamame vaizdų ir taktilinės, haptinės patirtės pasaulyje mikroschemų dalys išsiardo, pradeda chaotiškai ir tuo pačiu metu itin tikslingai judėti, sukurdamos dar vieną atskirą mikrokosmosą – filtrą, per kurį mes matome ir patiriame pasaulį. Indrė parodo savo kuriamo pasaulio versiją, pilną netikėtumų, prieštaravimų, kuriame ji jungia skirtingus žmonijos istorinius laikotarpius su praeities pėdsakais ir ateities vizijos blyksniais.
VDA galerijoje „Artifex“ (Gaono g. 1, Vilnius) veiks iki kovo 10 d.

Milena Liutkutė-Grigaitienė: „Vidinis eko“

Ši ekspozicija ir instaliacija „Nebeaktualu“ buvo specialiai sukurta meno renginiui Art Vilnius ’22 ekologijos temai.
Kalbama apie minčių ekologiją, apie savo vidinę švarą. Kviečiama atsakingai ne tik rūšiuoti šiukšles, bet ir rūšiuoti, atsirinkti savo patirtis, vartojamą informaciją bei aplinką. Išlaikyti žmogiškąjį sveiką klimatą. Startas ir išorė slypi viduje.
Paraleliai ekologijos temai, analizuojami pandemijos ir karo fonai – mūsų stiprios, naujos patirtys ir būsenos juose. Perteikiama saugumo iliuzija – supakuotos, atitolintos problemos.
Šalia skulptūrinių objektų, bus pristatyta nauja instaliacijos interpretacija.
Užupio meno inkubatoriaus galerijoje (Užupio g. 2A, Vilnius) veiks iki kovo 25 d.

Albinas Markevičius, Silvijus Martinėlis: „2 M“

Parodoje „2 M“ eksponuojami tapybos mokytojo Albino Markevičiaus ir jo mokinio Silvijaus Martinėlio pastarojo meto darbai kuo puikiausiai sugyvena bendroje salės erdvėje, juos sieja panašus tapybos specifikos supratimas ir emocionalus santykis su gamta. Markevičius ir Martinėlis pasirenka peizažo fragmentą ir stipriomis, kartais visai atviromis  chromatinėmis spalvomis, kurių energiją sustiprina faktūriški potėpiai, suteikia vaizdui dramatišką nuotaiką.
Mokytojo ir mokinio tapyba gimininga. Tai kone fizinis kunkuliuojančių emocijų išlydis.Tačiau mokinys siekia eiti savo keliu, pradėdamas nuo to, kad išlaisvina potėpį iki visai nevaržomo mosto, o atvirų spalvų siautėjimas artėja prie abstrakčios gesto tapybos. Vis dėlto Martinėlio darbai – ne abstrakcijos. Juose išlieka užuominos apie konkretų pradinį motyvą, netgi tradiciniam peizažui būdinga kompozicijos struktūra.  Potėpio ir spalvos sąveikos energija aktyvuoja ne menamą, bet natūros sukeltą įspūdį. Tarkim, peizaže „Kryžių kalnas“ natūraliai susijungia motyvas (kryžiai) ir potėpių kryptis. Baltuose kalnų peizažuose tiršto dažo sluoksniai nukloja kalno viršūnę kaip sniego lavina. Taip susitapatina vaizdo ir vaizdavimo elementai. Darbai tampa ne tik ekspresyvūs, bet ir, palyginus su mokytoju, labiau dekoratyvūs. Dėl to kai kurie jų gerai prigyja minimalistiniame interjere.
Pylimo galerijoje (Pylimo g. 30, Vilnius) veiks iki kovo 10 d.

Jurijus Grigorovičius: „Dialogai“

Ši foto paroda – tai it nebaigtų pokalbių, diskusijų, vykusių tarp parodos autoriaus ir 2022 metų kovą Ukrainoje, Mariupolyje nužudyto žymaus Lietuvos kino režisieriaus Manto Kvedaravičiaus tąsa.
Pasak parodos autoriaus, Mantas Kvedaravičius buvo talentingas ir, kaip tokiais atvejais būna, ypatingas žmogus. Jo talentas neapsiribojo tik dokumentinių filmų kūrimu. Manto sumanymuose buvo ir kiti projektai, kaip pavyzdžiui, pilno metro meninis filmas „Parfenonas“, kurio filmavime, vykusiame  Kijeve, Afrikoje ir Graikijoje, Jurijus taip pat dalyvavo ir to proceso akimirkomis šioje parodoje su mumis dalinasi.
Jurijus Grigorovičius – žymus Ukrainos kino menininkas, dailininkas, dirbęs ne tik su įvairių šalių kino kūrėjais, bet ir su Lietuvos garsiais kino režisieriais. Jis yra Lietuvos Kinematografininkų sąjungos narys, tarpe kitų apdovanojimų, kartu su visa Manto Kvedaravičiaus filmo „Mariupolis 1“ filmavimo komanda, 2016 metais pelnė Sidabrinę gervę.
Vilniaus rotušės Freskų salėje (Didžioji g. 31, Vilnius) veiks iki kovo 11 d.

Jūratė Jukštienė: „Efemeriškas įspaudas“

„Įsigalint tvarumo sampratai visuomenėje, žmonėms grįžtant prie natūralios gamtos puoselėjimo, eko vis dažniau reiškiasi įvairiuose meniniuose projektuose.
Betarpiškai prisiliečiant prie gamtos begalinės kaitos, nenuspėjamų šviesos ir atmosferos niuansų, kurie paliečia kūrėjo emocinę ir intelektinę būseną, per tapytojo žvilgsnį į gamtą ieškau gamtos poveikio kūrėjui/sau. Pasinėrusi gamtos stichijoje, besigilindama į tapytojo ir kūrinijos santykį, tapybiniuose ieškojimuose atrandu galimybę tapyti natūra. Įvyksta virsmas. Tradicinius dažus – akvarelę, akrilą, aliejų, pastelę – keičia augmenija: žiedai, uogos, lapai, grybai ir kt. Tapytojo ir gamtos santykis pereina nuo žvilgsnio į gamtą prie tapymo pačia gamta. Gamta tampa pagrindiniu ir svarbiausiu elementu paveikslų kūrime, sugrąžindama prie ištakų ir pasiūlydama naują kūrybos formą.“ (Jūratė Jukštienė)
Vilniaus rotušėje (Didžioji g. 31, Vilnius) veiks iki  balandžio 1 d.

Kęstutis Stoškus: „Vilniaus portretas“

Stoškaus architektūrinėse fotografijose labiausiai žavi gebėjimas dokumentinę fotografiją suderinti su subjektyvia menine fotografija, neprarandant nei vienos iš šių sričių privalumų. Pasiekęs tikslumo, jis tuo pačiu metu vaizdams suteikia paslaptingo melancholijos žavesio. Didžiausias menininko privalumas yra jo gebėjimas pakeisti mūsų žvilgsnį į miestą. Jis skatina saugoti ir branginti, leisdamas pamatyti anksčiau nepastebėtus įstabius dalykus. <…>
Rotušėje greta eksponuodamas klasikinius sidabrinius atspaudus ant popieriaus ir skaitmeninius atspaudus ant didelių plokščių, autorius atskleidžia specifines abiejų technikų savybes. Pirmojoje grupėje išryškėja niuansai, kurių neperteikia ir geriausios reprodukcijos, tokie kaip subtilių tonų perėjimai nespalvotoje fotografijoje. Antrojoje grupėje išdidinimas padeda naujai pažvelgti į motyvo visumą ir detales. Architektūros paminklai čia vaizduojami ne tik monumentalaus dydžio, bet jiems suteikiama ir monumentali, apibendrinta plastinė išraiška.
Vilniaus rotušėje (Didžioji g. 31, Vilnius) veiks iki  balandžio 1 d.

„Giria“

Po mįslingu akronimu GIRIA slepiasi penki žymūs lietuvių menininkai: Gustas Jagminas, Ina Budrytė, Romanas Averincevas, Irena Mika ir Algirdas Judickas.
Menininkų grupė neatsitiktinai pasirinko parodą pristatyti A. ir P. Galaunių namuose-muziejuje. Vieni iš jų savo darbus dedikuoja operos solistei ir pedagogei Adelei Galaunienei ir Vasario 16-osios minėjimui, kiti remiasi profesionalios muziejininkystės pradininko, dailėtyrininko, pedagogo, grafiko ir kolekcininko Pauliaus Galaunės asmenybe ir jo kultūriniu palikimu, atkreipia dėmesį į žmogaus ir gamtos, žmogaus ir visuomenės santykius.
Menininkai susibūrė tapytojos Inos Budrytės iniciatyva, tarsi atgaivindami seniai primirštą tradiciją – vienytis į tam tikras grupes. Neįsipareigoję taisyklėms ar manifestams dailininkai grupinėje parodoje „Giria“ atranda bendruomenišką santykį, analizuoja, ką reiškia kurti ir būti drauge su kitais, ir išlieka ištikimi savo pasaulėjautoms.
A. ir P. Galaunių namuose-muziejuje (Vydūno al. 2, Kaunas) vyks iki kovo 25 d.

„Viktoras Paukštelis. Chromatika. Tapyba (2020–2023)“

Tai paroda, skirta muzikos ir tapybos sąsajoms. Ši tema Vakarų Europos tapybos istorijoje turi senas tradicijas ir skirtingais laikotarpiais buvo vis kitaip interpretuojama. Siekdami tapybos ir muzikos sintezės, spalvų ir garsų dialogo aistringai ieškojo M. K. Čiurlionis ir jo amžininkai, P. Mondrianas geometriniuose abstrakčiuose, M. Beckmannas ekspresionistiniuose figūriniuose paveiksluose inspiracijų sėmėsi laisvai improvizuodami džiazo ritmais.
Skirtingai nuo daugumos šių dienų menininkų, puoselėjančių dvigubą talentą ar jaučiančių aistrą tiek muzikai, tiek dailei, Viktoras Paukštelis neieško jų sintezės, netyrinėja garsinės spalvų prigimties. Jam muzika pirmiausia svarbi kaip paveikslų motyvas, neatsiejamas ne tik nuo jo biografijos, bet ir nuo jo kaip tapytojo kūrybos koncepcijos. Menininkas kilęs iš giminės, kurios jau kelios kartos muzikuoja, įvairiapusiškai plėtoja kompozitoriaus, muzikanto ir klausytojo temas. Kaip pianistas, atliekantis klasikinę muziką, V. Paukštelis lengvai užmezga dialogą su šiais motyvais sukurtais praeities meistrų kūriniais, bet kartu ir kritiškai klausia, kiek tradicinis portreto žanras ar alegorinis paveikslas šiandien dar gali egzistuoti.
M. K. Čiurlionio dailės muziejuje (V. Putvinskio g. 55, Kaunas) veiks iki birželio 4 d.

„Šviesa pro stiklo lubas: Magdalena Avietėnaitė (1892–1984) – tarpukario valstybės įvaizdžio kūrėja“

1924-ieji metai. Berne, Šveicarijos sostinėje, vyksta pirmoji tarptautinė telegrafo agentūrų konferencija, kurioje dalyvauja 22-jų šalių delegatai vyrai ir tarp jų viena moteris – Lietuvos atstovė Magdalena Avietėnaitė.
Ji buvo bene vienintelė moteris prieškario Lietuvoje, prasimušusi ten, kur tuo metu derėjo būti tik vyrams! Ji būtų sugebėjusi dirbti net ministre ar diplomate, bet… buvo MOTERIS – „neįprastas ir nenormalus dalykas“ to meto politiniame gyvenime.
M. Avietėnaitė – Amerikos lietuvė, išsilavinimą įgijusi Ženevoje. Atsiliepdama į prezidento Antano Smetonos kreipimąsi, 1920 m. ji sugrįžo į Lietuvą ir buvo priimta į Užsienio reikalų ministeriją. 1924 m. tapo ELTOS vedėja, 1926 m. Spaudos biuro viršininke, vėliau Spaudos ir informacijos departamento direktore. M. Avietėnaitei vadovaujant Spaudos biurui, tarpukario Lietuva apie save prabilo pasauliui!
M. Avietėnaitė buvo viena svarbiausių asmenybių tarpukario Lietuvos kultūrinės diplomatijos sferoje. Nepaisant to, jai nepavyko „pramušti“ stiklo lubų – Lietuvos diplomatinės tarnybos elitas nesiryžo vienu iš Lietuvos diplomatų paskirti moterį!
M. K. Čiurlionio dailės muziejuje (V. Putvinskio g. 55, Kaunas) veiks iki balandžio 16 d.

„Kraupios istorijos: Aleksandra Waliszewska ir Rytų bei Šiaurės Europos simbolizmas“

Paroda sudaryta iš daugiau kaip 200 kūrinių, sukurtų 36-ių Lenkijos, Čekijos ir Baltijos šalių menininkų nuo XIX a. iki šių dienų. Darbai atkeliavo iš 10 muziejų ir net iš ligoninės Varšuvoje kolekcijų. Visus šiuos kūrinius jungia simbolizmas ir jo padiktuotos temos: ligos, baimės, karai, epidemijos, mitologinės pabaisos. Parodos centrine ašimi tampa pirmą kartą Lietuvoje eksponuojama pasaulinio pripažinimo sulaukusios lenkų menininkės Aleksandros Waliszewskos (g. 1976) kūryba, nukelianti žiūrovus į iškalbingą fantastinių vaizdinių pasaulį. A. Waliszewska, viena ryškiausių šiuolaikinio Lenkijos meno scenos talentų, kuria drąsius, paveikslus, kurie pritraukė įvairių gerbėjų ne tik iš tradicinės meno auditorijos, bet ir iš alternatyvios bei popkultūros sferų. Jos darbai atsidūrė ant muzikinių albumų viršelių, menininkės kūrinys iliustruoja ir pasaulinio garso dainininko Nicko Cave’o dainų tekstų knygos viršelį.
Lenkų menininkė nevengia savo kūryboje naudoti šiurpą keliančių detalių. Jos paveiksluose gausu tradicinių žmogaus mirtingumo simbolių – griaučių, išdarkytų kūnų, apnuogintų organų, srūvančių žaizdų, pūliuojančių mirusių kūnų, išniekintų kapų bei kaukolių. A. Waliszewskos darbuose vyraujantį mirties ir ligos baimės nugalėjimą galima sieti su kitų lenkų simbolistų judėjimo „Jaunoji Lenkija“ (Młoda Polska) meistrų kūryba, kurie egzistencinę kovą su savo mirtinomis ligomis derino su ironija, savigrauža ir perdėta savimeile. Menininkės makabriška kūryba papildoma nepagarbiu humoro jausmu, taip pat perteikiamas ir tuštybės bei pražūtingumo jausmas.
M. K. Čiurlionio dailės muziejuje (V. Putvinskio g. 55, Kaunas) veiks iki gegužės 22 d.

Laimutė Fedosejeva: „Mano Čiurlionis“

L. Fedosejeva saviraišką atrado liaudies mene, tautodailėje, o tai ir privedė prie konkrečios saviraiškos formos – karpinių. Tautodailininkei tai buvo netipiškas žingsnis nuo tradicinių karpinių formų pereiti prie kažko naujo – M. K. Čiurlionio.
Menininkė atskleidžia: „Kai įgarsinau idėją pirmą kartą, susilaukiau ne šiaip nesupratimo, o net neigimo. Bet padariau karpinį pagal M. K. Čiurlionio „Pasaka. Karalaitės kelionė II“, pristačiau jį parodoje Vilniuje. Darbas neliko nepastebėtas, o ir paklausė, kada dar…“. Tuomet 2005 m. paroda „Mano Čiurlionis“ jau buvo parengta. Dr. Vytenis Rimkus rašė: „Kai įsisavinama ir suvaldoma medžiaga ir jos apdorojimo priemonės, galima tada eiti ir nepramintais keliais. Kaip tik tokiu laikytinas itin įdomus ciklas „Mano Čiurlionis“. Toks uždavinys galimas tik karpytojui, gerai jaučiančiam ir M. K. Čiurlionio kūrybos esmę, ir karpymo technikos specifiką <…> Šio ciklo darbuose M. K. Čiurlionis ne kopijuojamas, o einama savitos interpretacijos keliu, ieškant grafiškos, „linijinės“ M. K. Čiurlionio tapybos raiškos.“
M. K. Čiurlionio namuose-muziejuje (M. K. Čiurlionio g. 35, Druskininkai) veiks iki kovo 22 d.

„Saldžių svajonių fondas“

Vykstant karui Ukrainoje kuratorė Lesia Kulchynska pakvietė menininkus savo kūriniais atskleisti dabartinę neapibrėžtumo būseną. Parodos dalyviai Yana Bachynska, Dasha Chechushkova, Fattucchiere (Marta Margnetti & Giada Olivotto), Agnė Juodvalkytė, Borys Kashapov, Mila Kostiana, Natasha Kushnir, Zoya Laktionova, Marta Margnetti, Daniela Palimariu, Christian Raduta, Kseniia Shcherbakova, Anna Sorokovaya pristato videomeno, tapybos, tarpdisciplininio meno, keramikos, skulptūros ir kt. žanrų kūrinius.
Šioje muziejaus erdvėje lengva pasiklysti svajonėse. Ar turėtume pasinaudoti šia galimybe? Būti saugiam iš pamatų drebinamame pasaulyje – privilegija ir, greičiausiai, laikina. Kaip ja tinkamai pasinaudoti? Būnant saugiai pasiklydusiems mums tenka galimybė patyrinėti nežinią ir prie jos prisitaikyti bei pasiruošti tikriesiems keblumams, tykantiems už šios svetingos erdvės ribų.
Visai netoli šios ramybės oazės vyksta karas. Karas – tai nestabilumo, nenuspėjamumo ir pavojų šaltinis. Karo metu apie ateitį galima tik spėlioti arba už ją melstis, bet ne ja pasikliauti. Planavimas, galimas „įprastame gyvenime“ su aiškia perspektyva, nežinios laikais tampa nebeaktualus.
Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Kauno paveikslų galerijoje (K. Donelaičio g. 16, Kaunas) veiks iki balandžio 8 d.

„Jonas Mekas iš arčiau ir iš toliau“

2022 m. minime Jono Meko šimtmetį. Šį laikotarpį teisėtai galime pavadinti Meko amžiumi. Jis ne tik užfiksavo svarbiausius istorinius įvykius – gyvenimą perkeltųjų asmenų stovykloje, avangardinio kino ištakas pokario Niujorke, Lietuvos laisvės kelią ir Sovietų Sąjungos žlugimą, bet ir sukūrė savitą žiūros būdą. Dienoraštinis Meko kalbėjimas – eilėmis ir kino kamera – tapo unikaliu formatu, kurio stilistika veikė jo draugus filmininkus ir kitus menininkus. O koks buvo Mekas kitapus kameros? Kaip jį matė kolegos ir mokiniai?
Bičiuliai ir kiti smalsuoliai įvairiomis aplinkybėmis užfiksavo Joną Meką savo dienoraščiuose videokamera ar fotoaparatu. Audiovizualinę instaliaciją „Jonas Mekas iš arčiau ir iš toliau“ sudaro skirtingi, bet itin asmeniški Arūno Kulikausko, Chihiro Ito, Ramunės Kudzmanaitės, Lietuvos kino studijos video- ir kino dienoraščių fragmentai, kurių pagrindinis yra Mekas – poetas, filmininkas ir gyvenimo menininkas. Jono Meko apsilankymas Lietuvoje įamžintas režisierių Roberto Verbos (Lietuvos kino studija, 1980) ir Ramunės Kudzmanaitės (LRT, 1995), Arūnas Kulikauskas užfiksavo Joną Meką 1998 m. ant jo namo Niujorke stogo, skaitantį savo tuo metu dar nepublikuotą poeziją, Niujorke gyvenantis menininkas Chihiro Ito aplankė J. Meką 2018 m. ir pakalbino apie kūrybą, gyvenimą bei fluxus.
Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Kauno paveikslų galerijoje (K. Donelaičio g. 16, Kaunas) veiks iki balandžio 2 d.

„Vieno laiško istorija“

Tai paroda apie gerumą ir pagalbą. Ši istorija kviečia pažvelgti į vieno žmogaus galimybes ir suvokti, kiek galime padaryti ir kiek tai reikš ateityje. Parodoje pristatome puikų meno mecenatystės pavyzdį ir, pasitelkiant fluxus pašto meno idėją, skatiname kiekvieną lankytoją patikėti gerumo galia – parašyti ir išsiųsti bent vieną gerumo laišką.
1999 m. vasario 16 d. tuometinio Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus direktoriaus Osvaldo Daugelio iniciatyva Kauno paveikslų galerijoje atidarytas Jurgio Mačiūno fluxus kabinetas. Įrengus kabinetą sumanyta akcija kreiptis į Jurgio Mačiūno draugus ir bendražygius dėl pagalbos rengiant fluxus meno pašto akciją, skirtą J. Mačiūno kabinetui Kaune.
Jonui Mekui buvo išsiųstas prašymas pagelbėti ieškant menininkų adresų. Filmininkas į šį kreipimąsi atsakė ne tik pasidalydamas kontaktais, bet ir atsiųsdamas krūvą savo laiško kopijų su raginimu paremti J. Mačiūno kabinetą, kurias pasiūlė platinti kartu su muziejaus paruoštais atvirlaiškiais. Kartu su menininkų pagamintais atvirlaiškiais, parsiųstais atgal į muziejų, atkeliavo ir įvairiausių eksponatų fluxus kabinetui. Dovanas atsiuntė tokios garsenybės, kaip vienas įtakingiausių fluxus tyrėjas ir kuratorius Jonas Hendricksas, kompozitorius Philipas Corneris, menininkė, akademikė prof. Marianne Eigenheer (1945–2018) ir kiti.
Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Kauno paveikslų galerijoje (K. Donelaičio g. 16, Kaunas) veiks iki balandžio 2 d.

Jurgis Rimvydas Palys: „Palio miestas: 7 tapatybės dimensijos“

Architektas, profesorius Jurgis Rimvydas Palys daugiau nei 50 metų atkakliai nagrinėja amžinąją Miesto temą, siūlydamas savo įžvalgas, savo idėjas, savo sprendinius.
Parodos tikslas – įvairiapusiškai pristatyti architektūros srityje J.R. Palio nuveiktus darbus ir futuristines vizijas bei atkreipti dėmesį į jo holistinį miesto suvokimą, į jo idealistinį kūrybinį metodą bei platų regos lauką. J. R. Palio asmenybės pavyzdžiu piešiamas nuoseklaus, visuomeniško ir nenuilstančio architekto vaidmuo šiuolaikinio miesto formavime. Miesto, dažnai suvokiančio plėtrą vien per nekilnojamojo turto likvidumą, deja…
Personalinėje Jurgio Rimvydo Palio parodoje  eksponuojama arti 100 architektūrinių eskizų, futuristinių pasiūlymų Kaunui bei Kėdainiams, Klaipėdai ir Kintams bei darbinių architektūrinių brėžinių. Taip pat eksponuojamos 42 machinos (lot. mašina), iš unikalios architekto J. R. Palio kolekcijos. Nes miestas, jo architektūra – yra tarsi taurė, kurią užpildo žmonės ir machinos
Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Kauno paveikslų galerijoje (K. Donelaičio g. 16, Kaunas) veiks iki balandžio 2 d.

„Rūmų istorijos“

Parodos autoriai kviečia pamatyti, išgirsti, paliesti ir net užuosti paskutinių dviejų šimtmečių istoriją. Ekspozicijoje lankytojų lauks daug naujų siužetų ir garsių istorinių asmenybių. Muziejaus lankytojams įprastą pasakojimą apie Pirmąją Lietuvos Respubliką (1918–1940 m.), Prezidento instituciją ir tarpukario prezidentus papildys istorijos apie imperatorius, gubernatorius, karo vadus, civilinių ir karinių administracijų viršininkus, partinius veikėjus, pionierius, mokytojus, verslius žmones ir net įžymią dailininkę.
Ekspozicijoje pristatomi septyni pastato laikotarpiai: Kauno gubernija ir gubernatoriaus rūmai, Oberosto Lietuvos srities viršininko rezidencija, Lietuvos Respublikos prezidento rūmai, rūmai pirmosios sovietų okupacijos metu, rūmai su iškelta nacistine svastika, ilgasis sovietmetis ir istorinių rūmų atgimimas.
Autentiški rūmų baldai, drabužiai ir aksesuarai bei kiti eksponatai, archyviniai garso ir vaizdo įrašai, dokumentai ir nuotraukos, ant Ariadnės siūlo suvertas istorinis pasakojimas, pasitelkus įprastas ir modernias technologijas, kuria specifinę kiekvieno laikotarpio atmosferą, kuri lankytojus veikia skirtingai, priklausomai nuo jų turimų patirčių: vienur skatina domėtis, kitur gėrėtis, dar kitur didžiuotis ar apgailestauti, krūptelėti ir baisėtis, o gal ir prisiminti su nostalgija.
Istorinėje Prezidentūroje (Vilniaus gatvė 33, Kaunas) veiks iki 2025 m. liepos 15 d.

Algirdas Bosas: „Plaukikas“

Iš vandenų gimę, į kūrybinę gelmę neriame sąmoningai. Kelionę kūrybiniais Algirdo Boso vandenynais išvysite parodoje „Plaukikas“. Taip pavadintas ir vienas iš parodoje eksponuojamų kūrinių. Parodos pavadinime atsiskleidžia menininko profesijos komplikuotumo metafora, nes kūrėjai dažnai plaukia prieš bangas, neria į gylį ir nuolat ieško naujų kūrybinių sprendimų bei iššūkių. Tai reikalauja ne tik talento ir kūrybiškumo, bet ir atkaklumo, kantrybės ir pasiryžimo rizikuoti. Be to, tai puikiai apibūdina ir menininko padėtį visuomenėje. „Plaukikas“ primena, kad menininkas yra žmogus, kuris turi savo tikslus, vizijas ir nuomonę ir kad jo kūryba yra būtina visuomenei, nes ji atskleidžia pasaulio grožį, sprendžia socialinius klausimus ir skatina žmones mąstyti ir jautriai reaguoti į aplinką.
Šiemet skulptorius Algirdas Bosas švenčia garbingą 80 metų jubiliejų ir ta proga meno mylėtojus kviečia į savo retrospektyvinę kūrybos parodą, kurioje išskleidžiamos šio menininko kūrybos paralelės, laikmečio naratyvai ir medžiagų bei mastelių santykiai. Ekspozicijoje pasitelkiamos įvairios autoriaus kūrybinės medijos: skulptūros, medaliai, kamerinės mažosios formos, antkapinių paminklų fotografijos, demontuotų arba niekada neeksponuotų bareljefų instaliacijos ir kita.
KKKC Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) veiks iki kovo 26 d.

Robert B. Lisek ir Mirosław Chudy: „Apeiron“

Robert B. Lisek ir Mirosław Chudy projektas „Apeiron“ analizuoja, kaip technologijos tarpininkauja keičiant žmonių elgesį ir ką reiškia būti žmogumi, kai mūsų gyvenime dominuoja skaitmeninės technologijos. Menininkai, pasitelkdami mašininio mokymosi algoritmus, kuria vaizdo objektus ir didelio masto projekcijas. Programa, apmokyta pasirinkti duomenis iš menininkų kasdienybės, informacijos srautus paverčia vizualiais muzikos kūriniais ir vaizdo įrašais. Įvietintas kūrinys, keičiantis erdvių funkcijas ir žmonių elgesį jose, siūlo naujų, netikėtų idėjų ir santykių galimybę.
Gyvenimo istorija, ligos, karai, pasakojimai apie pasaulį, situacijas, žmones, sistemas… Niekada nebuvome taip stebimi nei dabar, kai atsisakome privatumo ir savarankiškumo, verčiau gyvendami skaitmeninį gyvenimą. Stebimi mūsų prietaisų, programų ir už jų veikiančių korporacijų. Mūsų duomenys ne tik tapo valiuta, bet ir keičia mūsų kūnišką egzistavimą pasaulyje. Kūrinyje kritiškai įsitraukiama į tarpkultūrines privatumo ir pasitikėjimo idėjas, susijusias su dirbtiniu intelektu (AI) ir kitomis duomenimis pagrįstomis technologijomis. Surinktų ir analizuojamų duomenų mastas yra daug didesnis nei stebėjimo ir priežiūros funkcijos, todėl galima nuspėti informacijos kontrolę. Projektas sustiprina vartotojo jausmą, kad, naudojant dalinį duomenų sunaikinimą, klaidingų duomenų, vaizdų, vaizdo įrašų, garsų ir tekstų naudojimą, prarandamas realybės pojūtis.
KKKC Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) veiks iki kovo 26 d.

„Permainų šventė“

Šventė gali tapti pasipriešinimu varžančioms politinėms santvarkoms, socialinėms struktūroms bei kultūrinėms normoms. Švenčių metu kuriame ir naujus visuomenės gyvenimo principus, galime išsilaisvinti iš įprastų elgesio normų, socialinių vaidmenų.
Parodoje išvysite įvairių kartų lietuvių fotografų ir šiuolaikinių menininkų kūrybą iš MO ir kitų kolekcijų. Meninę fotografiją papildys dokumentinė medžiaga apie subkultūras: nuo hipių iki dabartinių jaunimo judėjimų. Būtent subkultūros pasižymi autentiška švenčių kultūra ir alternatyviomis jos formomis.
Parodoje apie šventes pasakosime įvairiais būdais: pristatysime dokumentinę vaizdo ir garso medžiagą, netradicinį audiogidą ir, žinoma, fotografijas bei tarpdisciplininius kūrinius. Taip parodos lankytojai bus kviečiami patirti įvairias šventės formas, o tuomet savęs paklausti, ar ši patirtis pakeitė jų požiūrį į save ir pasaulį.
Druskininkų amatų centre „Menų kalvė“ (M. K. Čiurlionio g. 27, Druskininkai) veiks iki kovo 31 d.

Emilija Škarnulytė: „Švytintys kambariai“

Parodos centre – vienas garsiausių menininkės kūrinių „t ½“, 2019 m. pelnęs Kijevo šiuolaikinio meno centro „Ateities kartos meno prizą“ (Future Generation Art Prize). Posthumanistinę mitologiją tyrinėjanti įspūdingo formato audiovizualinė instaliacija atkreipia dėmesį į šiandien itin svarbias gamtos ir žmogaus sąlyčio, klimato kaitos bei branduolinės energetikos temas.
Kūrinys „t ½“ – tai fikcinė vizualinė šiuolaikinio mokslo meditacija iš archeologinės ateities perspektyvos. Svarstydama apie E. Škarnulytės kūrybą, kultūros tyrinėtoja Alison Sperling klausia: „Kokią istoriją apie mus papasakotų ateivis archeologas, susidūręs su XXI a. atominiais ir technologiniais griuvėsiais?“. Parodoje žiūrovas kviečiamas patirti pasaulį futuristiniu ateivio archeologo žvilgsniu. Dalis šio kūrinio buvo nufilmuota Lietuvoje, uždarytoje Ignalinos atominėje elektrinėje, dalis – branduolinių povandeninių laivų kanaluose poliariniame rate. Kadruose nuotolinio skenavimo būdu taip pat užfiksuota neutrinų observatorija „Super-Kamiokande“ Japonijoje, dalelių greitintuvas CERN laboratorijoje Šveicarijoje. Instaliaciją papildo kūriniai „Ateities fosilija I“ ir „Ateities fosilija II“, kuriuose matomi kompiuterine grafika sukurti užhorizontinio radaro „Duga“ ir neutrinų observatorijos „Super-Kamiokande“ vaizdai.
Radvilų rūmų dailės muzieje (Vilniaus g. 24, Vilnius) veiks iki 2024 m.

Arūnas Baltėnas: „Gyvenimo aistra“

Nuo 2015 m. Arūnas Baltėnas sukūrė arti 400 fotografijų (su įrašytais pokalbiais) ciklų apie Lietuvoje kuriančius, taip pat po 1990-ųjų išvykusius ir kitose šalyse dirbančius Lietuvos žmones.
Ši paroda pasakoja apie įvairias žmonių veiklas, kurios nėra susijusios su tiesioginiu darbu. Tiems užsiėmimams negailima nei laiko, nei energijos, nei lėšų, nors dažniausiai iš tų pomėgių nieko neuždirbama. Žmogus, pasidirbdinęs jachtą ir per dvejus metus apiplaukęs pasaulį; Carito darbuotojos, triskart per savaitę verdančios valgį benamiams; aviatorius, per dešimtmetį savo rankomis sukūręs lėktuvą ir pakilęs į debesis; kyudo lankininkai, treniravęsi savo sodybos kluone, o varžybose nustebinę Japonijos princesę; havajietiškos hulos šokėjos… Juos visus vienija pozityvus požiūris į pasaulį ir noras juo dalytis.
Vinco Kudirkos muziejuje (V. Kudirkos g. 29, Kudirkos Naumiestis, Šakių r.) veiks iki gegužės 22 d.

„Ukrainos laisvės simboliai“

Valdovų rūmų muziejaus Lankytojų vestibiulyje atidaryta paroda, kurioje eksponuojami pasaulyje itin reti ankstyvieji Ukrainos valstybės ordinai. Žurnalistas, faleristikos tyrinėtojas Vilius Kavaliauskas šiuos XX a. pradžios Ukrainos valstybės apdovanojimus paskolino parodai, kad kiekvienas lankytojas galėtų susipažinti su modernios Ukrainos valstybės nepriklausomybės pradžia, kurią šiandien siekia paneigti ir sunaikinti Rusija.
Ankstyvieji Ukrainos valstybės ordinai nuo ketvirtadienio eksponuojami Valdovų rūmų muziejaus Lankytojų vestibiulyje, kur kiekvienas lankytojas gali laisvai susipažinti su ukrainiečių valstybingumo relikvijomis. Dalis V. Kavaliausko rinkinyje saugomų apdovanojimų prieš dvejus metus buvo paskolinti Kyjive esančiam Nacionaliniam Ukrainos istorijos muziejui. Paroda sulaukė didžiulio susidomėjimo. Istorinės aplinkybės lėmė, kad šios regalijos Ukrainoje neišliko. Jos valstybės simboliai saugomi kitų šalių muziejuose ir privačiose kolekcijose.
Valdovų rūmų muziejaus Lankytojų vestibiulyje (Katedros a. 4, Vilnius) veiks iki gruodžio 29 d.

„Gedimino miesto aušra. Seniausias Vilniaus medinis pastatas ir unikaliausi jo radiniai“

Vilniaus Pilies kalnas ir jo papėdė Neries bei Vilnios upių santakoje, kur kūrėsi Žemutinė pilis su valdovų rezidencija, yra vienas vertingiausių istorinių ir archeologinių kompleksų Lietuvoje. Dėl ypatingos vietovės geologinės sandaros ir aukštai slūgsančio gruntinio vandens gana gerai išsilaikė itin reti, laiko tėkmei neatsparūs organinės kilmės radiniai ir ši teritorija virto tikru organinės kilmės radinių lobynu. Būtent čia, Vilniaus pilių teritorijoje, prasidėjo Vilniaus – Lietuvos valstybės centro ir jos amžinosios sostinės – istorija, kurios pradžią liudija iki šių dienų išlikę unikalūs archeologiniai artefaktai, datuojami XIII a. antra puse: Pilies kalno pašlaitėje stovėjusio svirno fragmentai, auksinis žiedas, unikalus medinis balnas, apeiginė lazda, avalynės pora ir kiti radiniai.
Pasitinkant Vilniaus miesto 700 metų sukaktį, nutarta šiuos radinius konservuoti, restauruoti ir pristatyti visuomenei, simboliškai susiejant seniausio išlikusio medinio pastato istoriją su pirmojo Vilniaus paminėjimo Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino laiškuose 700-mečiu.
Valdovų rūmuose (Katedros a. 4, Vilnius) veiks iki birželio 25 d.

Vaclovas Straukas: „Norėjau pasiekti saulę“

Klaipėdietis fotomenininkas Vaclovas Straukas (1923–2017), į meninės fotografijos pasaulį atėjęs jau brandžiame amžiuje – penkiasdešimties, paliko gausų fotografinį palikimą. Šiandieną jis – vienas iš Lietuvos fotografijos klasikų, kurio fotografija užima garbingą vietą greta Antano Sutkaus, Aleksandro Macijausko, Algimanto Kunčiaus, Jono Kalvelio ir kitų lietuvių fotomenininkų kūrybos. 2023 metais V. Straukui sukaktų 100 metų. Parodoje – V. Strauko fotografija iš Lietuvos fotomenininkų sąjungos archyvo.
Lyrišką pasaulėjautą V. Straukas subrandino gana anksti, dar vaikystėje, gyvendamas ant ežero kranto, nuolatiniame sąlytyje su gamta ir paprastais kaimo žmonėmis. Meilė gimtajam kraštui ir harmonijos, grožio poreikis neapleido jo visą gyvenimą. Temų autorius niekuomet neieškojo kažkur toli. Jos visos pirmiausia ateidavo į jo gyvenimą ir tik vėliau – į fotografiją. Kiekvienas iš V. Strauko sukurtų fotografijos ciklų sietinas su vienu ar kitu jo gyvenimo etapu.
„Prospekto“ galerijoje (Gedimino pr. 43, Vilnius) veiks iki kovo 10 d.

Elena Krukonytė: „Mano bendraamžių portretai“

Fotografė Elena Krukonytė keldama būties klausimą – kodėl esu tokia, kokia esu? – bando rasti atsakymus, žvelgdama į bendraamžius. Kiekvienas žmogus buvo įamžintas paties pasirinktoje vietoje, atskleidžiančioje, kas prisidėjo formuojant jo asmenybę. Kas sieja šiuos jaunuolius? Neišvengiamai – technologijos, su kuriomis jie užaugo ir kurios suteikia naujų saviraiškos formų – kone kiekvienas turi savo asmenybės virtualiąją versiją, išreikštą per socialinių medijų platformas ir transliuojamą globaliam pasauliui. Tai yra pirmoji lietuvių karta, kuri masiškai važiuoja studijuoti į užsienį, tačiau pabendravus su šiame projekte fotografuotais žmonėmis, kurie studijuoja užsienio universitetuose – daugelis iš jų savo namais laiko Lietuvą ir baigę studijas ruošiasi čia sugrįžti. To meto idėjos, muzika, populiarioji kultūra, tendencijos suformavo jaunų žmonių tautinį ir estetinį suvokimą. Fotografė įamžino žmones, atradusius savo veiklos sritį, kurioje jie yra perspektyvūs ir savo darbais prisideda kuriant aktualiąją realybę.
Vilniaus fotografijos galerijoje (Stiklių g. 4, Vilnius) veiks iki kovo 18 d.

Antanas Kučas: „Mačiau Vilnių, šaunų miestą“

Parodoje eksponuojami lietuvių grafikos klasiko lino, medžio ir vario raižiniai, ofortai, piešiniai ir ekslibrisai – iš viso beveik pusšimtis darbų.
„Švenčiame Vilniaus 700 metų gimtadienį. Ta proga rengiame parodą, kurioje galime pamatyti retai rodomus, Vilniaus temai skirtus Antano Kučo darbus – grafikos estampų lakštus, skirtus Vilniaus 650 metų jubiliejui, 5-6-ojo dešimtmečio piešinius, ofortus, medžio, lino raižinius, ekslibrius, kuriuose atsiskleidžia Vilniaus prasmės, grožis ir kismas. Antanas Kučas, nepelnytai primirštas XX a. grafikos meno profesionalas, Vilnių tyrinėjęs beveik visą ilgą savo kūrybos laiką. […]“ (Aušra Jasiukevičiūtė)
Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejuje (Pilies g. 40, Vilnius) vyks iki kovo 5 d.

Andrij Iljinskij (Ukraina): „Sienų gyventojos“

Parodos atidarymo metu galėsite įsigyti Andrij Iljinskij autorinių grafikos atspaudų ir taip paremti nuo karo Ukrainoje nukentėjusį menininką.
Pasibaigus parodai, visi keramikos objektai taip pat bus parduodami.
Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejaus Požemio galerijoje (Pilies g. 40, Vilnius) vyks iki kovo 12 d.

Jolanta Mikulskytė: „Už paviršiaus“

Parodoje atsiskleidžia ne vienus metus menininkės tyrinėjamos povandeninės būsenos: techninis nardymas, slėginiai pakitimai, gyvūnija, biologija, artefaktai. Povandeniniai vaizdiniai čia virtę didelio formato litografijomis, atspindinčiomis, kaip veikiant vandens stichijai kinta žmogaus savivoka, pasaulėjauta ir visa būtis. Parodos pavadinimas taip pat nurodo į globalius pakitimus, karo situaciją, bet svarbiausi dalykai čia lieka už (vandens) paviršiaus. Pasak autorės, atrodo, jog šiomis dienomis nebeliko drungnos būsenos, tik šalta arba karšta, juoda arba balta. Povandeniniai vaizdiniai, vaizdų žemėlapiavimas ir būsenų geografija buvo kolekcionuoti visą pandeminį laikotarpį kaip metodas išlikti, o dabar – pasislėpti, ir vėlgi – išlikti. Litografija yra neatskiriama šio meninio tyrimo dalis. Ji įkūnija lėtą procesą, perteikia meditacijos būseną, dėliojant tokio keisto ir neužtikrinto mūsų laikmečio nuotrupas.
Vilniaus grafikos meno centro galerijoje „Kairė-dešinė“ (Latako g. 3, Vilnius) veiks iki  kovo 4 d.

Emilija Škarnulytė: „Afotija“

Šis įvietintas, vienintelį kartą atliekamas performansas pasklis po kitos moters kūrėjos – Elenos Nijolės Bučiūtės – suprojektuotą Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT) pastatą. Veikiantis aktyviame santykyje su juo, kūrinys žiūrovus panardins į savitą prasmių ir pojūčių gelmę.
Performansą sudaro specialiai sukurta garso ir apšvietimo choreografija, didelio formato videoprojekcijos ir gyvai atliekami pasirodymai. Jiems muziką rašo daugybę apdovanojimų pelniusi Pietų Kalifornijoje užaugusi lakotų kompozitorė Suzanne Kite kartu su Emilija Škarnulyte.
Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre (A. Vienuolio g. 1, Vilnius) veiks iki rugpjūčio 6 d.

Gustas Jagminas: „Poetinių bandymų stotis 1“

Kaip pasakojo G. Jagminas, nedidelėje jo dirbtuvėlėje Vilniuje, Raugyklos gatvėje, pastaruosius dvejus metus pavakariais vykdavo vienokie ar kitokie tapybiniai bandymai.
„Vyko bandymai su dažu (akrilas ar aliejus), su plastika (minimali ar ekspresyvi), su siužetais (kas išgyventa ir kas randasi „va bank“ ant teptuko galo), su sintakse (dažnai jungdavau ir tai, kas nesujungiama). Pasaulyje ūžė maras ir karas. Kai pradėdavo ūžti nepakeliamai – sustodavau. Netapydavau. Kokia prasmė? Tačiau netrukus vėl grįždavau, tik su dar daugiau spalvos“, – apie savo parodą „Poetinių bandymų stotis 1“ pasakojo G. Jagminas.
Vieną dieną bejuokaudamas su užėjusiu draugu savo dirbtuvę pavadino „Poetinių bandymų stotis 1“. Tokiu pat pavadinimu radosi ir naujų paveikslų ciklas.
Galerijoje „Meno niša“ (Jono Basanavičiaus g. 1, Vilnius) vyks iki kovo 17 d.

„Mielas, Aleksandrai!“

Parodoje pristatomi atvirukai ir atvirlaiškiai iš kompozitoriaus, vargonininko, choro dirigento, kariljonininko Aleksandro Kačanausko (1882-1959) kolekcijos. Daugumą atvirukų kompozitorius įsigijo pats, studijuodamas ar lankydamasis įvairiose užsienio šalyse bei keliaudamas Lietuvoje. Kitus atvirukus muzikui atsiuntė kolegos, draugai, giminaičiai: Veronika Podėnaitė, Juozas Naujalis, Juozas Byla ir kt.
Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petrauskų namuose (K. Petrausko g. 31, Kaunas) veiks iki 2023 m.  gruodžio 22 d.

Stanislovas Lukošius: „Nemiestiškas miestas“

Nestandartinėse nuotraukose įamžinti senieji žmonių trobesiai bei kasdienybės momentai, kurie nebyliai įsipina tarp sparčiai augančios miesto architektūros. S. Lukošius meistriškai užfiksavo miesto skverbimąsi į „kaimišką“ žmogaus gyvenimą.  Įamžintos akimirkos atskleidžia itin ryškų kontrastą tarp seno ir naujo. Šioje parodoje bus galima pamatyti ne tik „Brazilkos“ fragmentus, pažįstamas Kauno gatves, bet ir naminius gyvulius besiganančius statybų fone.
Stanislovas Lukošius gimė 1906 m. Šarkalnės kaime, Žemaitijoje, tautiškoje šeimoje. 1926 m. išvyko studijuoti į Kauną, kur susiformavo kaip asmenybė ir profesionalus fotografas. Tapo liudininku, įamžinusiu miesto transformaciją nevengdamas fiksuoti ir tradicinės statybos namus.
Kauno miesto muziejaus Pilies skyriuje (Pilies g. 17) veiks iki balandžio 29 d.

„Kuriama aplinka. Alternatyvus gidas po Japoniją“

Mąstydami apie Japonijos architektūrą, ko gero, pirmiausia prisiminsime klasikinius, medijoje ir turistiniuose lankstinukuose reklamuojamus vaizdus – Osakos pilį, Tokijo imperatoriškuosius rūmus, Auksinio paviljono šventyklą Kijote ir pan. Tačiau atmetus visuomenės romantizuotą samurajiškąją Japoniją, atrasime ne ką mažiau svarbių ir kerinčių statinių. Ši paroda skatina panagrinėti šiuolaikinius pastatus, jų dinamiškumą, moderniąją erą, kur architektūra susijungia su natūraliais ir dirbtiniais elementais, nauji statiniai tarsi „įpinami“ tarp senųjų, tarp žmogaus daugelį metų kuriamos aplinkos. Parodoje nuotraukomis, tekstais ir vaizdo įrašais pristatoma iš viso 80 pastatų, civilinės inžinerijos projektų ir kraštovaizdžių. Laiko požiūriu paroda apima laikotarpį nuo XIX a. pabaigos iki šių dienų, o geografiniu požiūriu – bent po vieną objektą iš kiekvienos iš 47 Japonijos prefektūrų.
Šiaulių dailės galerijoje (Vilniaus g. 245) veiks iki kovo 18 d.

„Debesys mūsų mintys“

Debesys fotografui, siekiančiam kuo išraiškingiau perteikti norimą siužetą, kartais tampa tiesiog būtinu fotografuojamo objekto kompozicijos komponentu. Kartais tai momentiniai pastebėjimai, fiksuojantys netikėtas debesų formas, jų spalvinių derinių niuansus, kurie, savo ruožtu, jau patys perteikia vienokias ar kitokias nuotaikas. O kiek dar visokių galimų interpretacijų fotografijoje debesų tema! Ir kas nuostabiausia, kad tos fiksuotos akimirkos nesikartoja – begalinė spalvų, formų variacija, leidžianti kiekvienam savaip pamatyti ir interpretuoti užfiksuotus vaizdus. Debesų reginiai, „įjungiantys“ begalinę minčių fantaziją. Ir tai vis mums įprasti debesys – trečioji vandens būsenos forma, o kartu išskirtinė tik mūsų planetos gyvybinė Žemės biosferos sukurta ypatybė…
Utenos kultūros centro Muzikinėje galerijoje (Aušros g. 49, Utena) veiks iki balandžio 13 d. 

„Ką pasakoja kalavijai?“

Lietuvos nacionalinis muziejus visuomenei pristato 9 originalius kalavijus. Didžioji jų dalis eksponuojami pirmą kartą, tarp jų ir visai neseniai rasti, patraukę ne tik archeologų dėmesį, bet – dėl radimo aplinkybių – sudominę ir žiniasklaidą: vienas kalavijas rastas bulvių lauke, kitas – Asvejos ežero dugne.
Prieš beveik 4 tūkstančius metų atsiradęs kalavijas greitai tapo neatsiejamu kario, genties vado ar valdovo atributu. Bėgant amžiams susiklostė visuma įvairių ritualų, susijusių su šiuo kovos ginklu, kuris įsimbolino valdžią, galią ir prestižą. Parodoje Senajame arsenale pristatomi devyni kalavijai, iš kurių ankstyviausias datuojamas VIII–IX amžiais, o vėlyviausias – XIV amžiumi. Vieni įspūdingiausių yra bulvių lauke Raudonėnuose ir Asvejos ežere netoli Alkos kaimo rasti ginklai.
Senajame arsenale (Arsenalo g. 3, Vilnius) veiks iki gegužės 31 d.

„Vilkas, bokštas ir bažnyčia. Vilniaus suvenyrai“

Souvenir – prancūziškas žodis, reiškiantis prisiminimą. Suvenyrais vadiname ir kelionėse nusipirktus niekučius, ir prie Baltijos jūros rastą akmenėlį, ir Venecijoje įsigytą vazelę, ir bilietą į kadaise klausytos, bet jau pamirštos grupės koncertą.
Parodoje pristatome suvenyrus, kurie draugams, kolegoms, kviestiems ir nekviestiems miesto svečiams primena ar turėjo priminti Vilnių. Rengdami parodą ieškojome atsakymų į klausimus: koks miestas ir kokie jo ženklai vaizduojami suvenyruose? Nuo ko tai priklauso? Kaip Vilnius pristatomas svetimšaliams ir kaip jie nori miestą prisiminti? Kaip keičiasi suvenyrų formos ir siužetai? Galiausiai – iš kur atsiranda suvenyrai ir kas juos kuria?
Paroda apima ilgą laikotarpį – nuo XVIII amžiaus vidurio iki šių dienų. Joje rimti, kurioziški, dailūs ir bjaurūs daiktai pasakoja įdomias istorijas ne tik apie Vilnių, bet ir apie mus. 700-ojo miesto vardo paminėjimo jubiliejaus proga kviečiame pasiklysti tarp vilkų, bokštų ir bažnyčių.
Vilniaus muziejuje (Vokiečių g. 6, Vilnius) veiks iki liepos 2 d.

„Barbora etc.“

Parodos pavadinimą įkvėpė valdovės laiškai artimiesiems. Juose Lenkijos karalienė ir Lietuvos didžioji kunigaikštienė dažnai pasirašydavo ne priderančia iškilminga forma, bet paprastai: „Barbora etc.“. Tai paskatino parodoje lankytojams suteikti galimybę iš naujo atrasti itin populiarią istorijos figūrą, paraginti į ją pažvelgti ne per gerai žinomą meilės istorijos su Žygimantu Augustu naratyvą, bet pasitelkus žaidimo formą per lytėjimą ir uoslę pažinti įvairius pačios Barboros asmenybės, jos kasdienio gyvenimo aspektus – nuo sveikatos, mitybos iki garderobo, raštingumo ir geografijos.
Bene garsiausios Lietuvos istorijoje moters gyvenimą parodoje pristato stilizuota komoda. Dvidešimt keturi stalčiai parodys perlus ir drabužių audinius, galėjusius puošti valdovę, leis pauostyti jai ruoštas vaistines, kvapiąsias medžiagas, patyrinėti, kaip jos epochos žmonės rūpinosi burnos higiena. Skaitydami laiškus, lankytojai galės pasvarstyti, koks galėjo būti karalienės būdas, kam ji atskleisdavo savo rūpesčius ir norus, kokį skanumyną ypač mėgo. Galės pasiimti nuo XVI amžiaus žinomą jo receptą ir Kalėdų laikotarpiu galbūt net pasigaminti skanėstą namuose.
Bažnytinio paveldo muziejaus Vilniaus katedros varpinėje (Katedros a. 2, Vilnius) veiks iki gegužės 31 d.

Patricija Jurkšaitytė: „Iliuzoriumas“

Išskirtiniu Jurkšaitytės kūrybos ženklu tapo žinomų renesano, baroko meistrų tapybos šedevrų imitavimas, ištrinant pagrindinius personažus. Vėliau ji praktikavo vaizduotės pratimus, renesansine maniera tapydama tuščius kurortų viešbučių kambarius, senovinių baldų ekspozicijas antikvariatuose, laužydama portreto tapymo tradicijas, o pastaraisiais metais – nūdienos vidurinės klasės vartotojo idealią gerovę simbolizuojančios baldų prekybos gigantės IKEA parodinius interjerus.
Autorė mėgsta žaisti intelektiniu paradoksu – tai, kas neregima, yra apčiuopiama, o tai, kas regima, atrodo nepatikima ir netikra. „Išardyti“ klasikinius žanrus, tokius kaip peizažas, interjeras, portretas ar natiurmortas, ir panaudoti juos ne pagal paskirtį – vienas ryškiausių Jurkšaitytės rebuso kūrimo būdų. Šioje parodoje į įvairių laikotarpių menininkės kūrybą kviečiama pažvelgti kaip į bendrą filosofinę visumą, prasmių, simbolių, kompozicinės traktuotės kodais žaidžiančią su žiūrovo meno istorijos žiniomis ir vaizduote.
Vilniaus paveikslų galerijoje (Didžioji g. 4, Vilnius) veiks iki 2023 m. gegužės 28 d.

„Etnografinis opartas: tekstilės tradicija“

Parodos „Etnografinis opartas: tekstilės tradicija“ kuratorių vizija – atsisakyti įprasto meno skirstymo į liaudišką ar profesionalų, tradicinį ar novatorišką. Veikiau siekiama tapybą ir tekstilę įvertinti kaip kūrybiško žmogaus pastangą transformuoti natūralų gamtos pasaulį, kartu atskleidžiant tautodailės įtaką dailininko Kazio Varnelio darbams.
Parodoje galėsite pamatyti sodrius dvispalvius audinius, savo nuotaika atliepiančius ryškiaspalvę Varnelio kūrybą, vėliau pateksite į „klasikinio“ juodai balto oparto menę, o trečiojoje ekspozicijos dalyje įvyks tikras spalvų sprogimas. Optinių raštų ritmiką pratęs dviejų jaunosios kartos kūrėjų darbai – kompozitoriaus Mato Samulionio muzikinis takelis, įkvėptas audimo staklių garsų, ir Paryžiuje gyvenančio amerikiečių eksperimentinio filmų kūrėjo Collino Kluchmano video instaliacija.
Kazio Varnelio namuose-muziejuje (Didžioji g. 26, Vilnius) veiks iki 2023 m. balandžio 30 d.

„Po šimts pypkių!“

1492 metų lapkričio 6 dieną, kuomet Kristupas Kolumbas savo kelionės dienoraštyje užfiksavo rūkančius indėnus, prasidėjo ilga europiečių „draugystė“ su tabaku bei įvairiomis jo vartojimo priemonėmis.
Tai pirma Lietuvoje tokio pobūdžio paroda, kurioje surinktos molinės pypkės atskleidžia vilniečių tabako rūkymo įpročius ir jų dinamiką daugiau nei dviejų šimtų metų laikotarpiu. Lankytojai išvys molines pypkes, į Vilnių patekusias iš įvairių Europos pypkių dirbtuvių nuo Amsterdamo iki Stambulo, taip pat – vietines, savų meistrų gamybos. Parodą papildys autentiškos jų gamybos priemonės, su Vilniaus rūkaliais siejama ikonografija ir kiti eksponatai. Iš viso parodoje eksponuojama beveik 300 pypkių fragmentų.
Vilniaus gynybinės sienos bastėjoje (Bokšto g. 20, Vilnius) veiks iki 2023 metų birželio 18 d.

„Aš esu vilnietis“

Ar įsivaizduojate Vilnių be Kaziuko mugės? Tačiau, ar žinojote, jog Šv. Kazimieras nebuvo nuolatinis Vilniaus gyventojas? Didžiuojamės Vilniaus baroko veidu, bet ar žinote, jog jį sukūrė atvykėliai? Gedimino laiškais užprogramuotą daugiakultūriškumą laikome Vilniaus tapatybės esme? Bet ar žinojote, kad šiuos kunigaikščio padiktuotus laiškus savo ranka parašė atvykėliai vienuoliai pranciškonai?
Artėjant Vilniaus jubiliejui Lietuvos nacionalinis muziejus kviečia pasinerti į 700 metų laikotarpį aprėpiantį 50-ties istorijų pasakojimą, kuris suksis aplink Vilnių ir vilniečius. Paroda, kaip ir pats Vilnius, bus gausi ir be galo įvairi, tačiau visos istorijos liudys tą patį – visi mes esame vilniečiai ir kuriame miestą, nesvarbu ar esame jame gimę, ar prigiję.
Istorijų namuose (T. Kosciuškos g. 3, Vilnius) veiks iki 2023 m. rugpjūčio 27 d.

Dalia Matulaitė: „Tėvynės tema“

„Lietuvoje jau nemažai moterų skulptorių, bet D. Matulaitės kartoje tai buvo retenybė. Juo svarbiau, kad skulptorė nesusikoncentravo į kamerines parodines skulptūras. Ir dar iš nepatvarių medžiagų  ̶  molio ir gipso. Ji susitelkė į monumentinę skulptūrą, kalė akmenį ir medį, liejo bronzą. D. Matulaitė yra sėkmingai save realizavusių skulptorių gretose išskirtinis reiškinys – tiek skulptūrų viešosiose erdvėse, įvairiuose Lietuvos regionuose ir užsienyje tikrai nedaug kas turi. Menininkė sugebėjo kūrinius realizuoti medžiagoje ir atvesti juos iki pergalingos pabaigos, nors daugelio skulptūrų kelias užtrukdavo dešimtmečiais.
Autentiška pasaulėjauta ir meninė kalba susiformavo dėl įdomiai persiklojusių segmentų, nes skulptorė save laiko krikštyta pagone; žemaite, kuri vaikystę, jaunystę praleido Mažojoje Lietuvoje. Todėl Tėvynės tema D. Matulaitei susideda iš daugybės genčių, jų likimų, nors menininkės kūrybos perspektyvoje jos jungia skirtingus laiko, ne tik erdvės pjūvius. Naujausioje parodoje pristatomos skulptūros, piešiniai, kurti pirmaisiais ir pastaraisiais kūrybinio kelio metais (1972–2021).“ (Kuratorė Ramutė Rachlevičiūtė)
Prano Domšaičio galerijoje (Liepų g. 33, Klaipėda) veiks iki 2023 m. gegužės 28 d.

„Lygtis su nežinomaisiais. Lietuvos dailininkai Vokietijoje nuo 1945 iki dabar“

Paroda-ekspozicija skirta Lietuvos dailininkų, gyvenusių ar tebegyvenančių Vokietijoje, kūrybai. Ją sudaro dvi kontrastingos dalys.  Pirmojoje dalyje eksponuojama dailininkų kūryba siejasi su Vokietija kaip pirmąja prieglobsčio teritorija, į kurią lietuviai atvyko kaip  karo pabėgėliai, vengdami sovietinių represijų. Ši parodos dalis pasakoja apie pokario menininkų pastangas kurti ir kurtis naujoje vietoje.  Antroji parodos dalis  – apie laisvus kūrėjus laisvajame pasaulyje, kai du pasaulius dalijo geležinė uždanga, ir kai jau jos neliko. Tai paroda-lygtis, apjungianti dvi išraiškas, susietas lygybės ženklu ir turinčias žinomus duomenis bei nežinomas reikšmes: tai dvi skirtingos dalys, dvi diasporinės dailės pusės, du dailės raidos laikotarpiai (1945-1950 ir 1951-2022), netrafaretiškai įrašomi į lietuvių istorinės atminties lauką. Šios lygties sprendinys, pasak vienos kuratorių Rasos Žukienės – tai parodoje rodomi kūrybiniai rezultatai. Tai pasakojimas ne tik apie pabėgėlių vargus ir praradimus, apie Freiburge įgyvendintą dailės mokyklos atkūrimo idėją, apie Vokietijoje išleistas lietuviškas knygas, iliustruotas čia kūrusių dailininkų, čia sukurtus grafikos, tapybos kūrinius, suvenyrus.  Paroda siejasi ir su faktiškai beribiu šiuolaikinės dailės lauku.
Vytauto Kasiulio dailės muziejuje (A. Goštauto g. 1, Vilnius) vyks iki 2023 m. lapkričio 13 d.

„Laisvės siekis kaip žaidimas-įvykis“

Politinėje arenoje mąstęs kūrybiškai ir kitiems, susidūrus su opiais klausimais, siūlęs remtis kūryba, Vytautas Landsbergis svajojo vesti politines derybas prie fortepijono, mat muzika – tai terpė, žmoguje atgaivinanti žmogiškumą, kurio politikams ypač trūksta. Naujoje Lietuvos nacionalinio muziejaus parodoje kuratorė Laima Kreivytė ieško paralelių tarp Landsbergio politiko ir Landsbergio menininko, klausia ir kiek tos „pramaniūgiškos“ dvasios buvo Sąjūdžio laikais, kai visuomenė buvo vedama į nepriklausomybę.
Parodoje atskleidžiamos politinio ir meninio laisvės siekio paralelės ir netradiciškai pristatoma kūrybinė Vytauto Landsbergio biografija: jo dalyvavimas fluxus judėjime, poetiniai ir politiniai tekstai bei performansai. Kartu ieškoma ir naujų visuo-meninio kentauro hibridiškumo formų ir apmąstoma Vytauto Landsbergio – nepriklausomybės architekto ir fluxus menininko – reikšmė Lietuvos ir pasaulio istorijoje.
Signatarų namuose (Pilies g. 26, Vilnius) ir veiks iki 2023 m. gruodžio 31 d.

Česlovas Lukenskas: „Laikas medyje 2022“

Česlovas Lukenskas (g. 1959) ‒ vienas lietuvių neoavangardo pradininkų, o šiandien sakytume ‒ klasikų. Lukensko, kaip ir kai kurių jo bendražygių meninink(i)ų, indėlis į mūsų XX a. 10 dešimtmečio naująjį vaizduojamąjį meną ‒ tapybinio ir skulptūrinio formalizmo stumtelėjimas performatyvumo ir konceptualumo link.
Naujausią parodą „Laikas medyje 2022“ formaliai susieja medis kaip medžiaga, taip pat kaip naratyvinė struktūra platesne prasme. Cituojant patį menininką: „Meno forma – malka, meno turinys – šerkšnas ir pelėsiai.“ Tai ne tiek objekto formalus-estetinis auginimas („skulptūros“ kūrimas), kiek (beveik) atvirkštinis veiksmas – medžiagiškumą / objektą naikinant, pavyzdžiui – medinių ideologinių simbolių / ženklų (ap)deginimas (Deginiai, 2017). Arba tiesiog surenkama netvarkingai eksploatuojamo miško kirtavietėse medienos „maita“, primenanti kaulus, žmogaus kūno dalis.
Prano Domšaičio galerijoje (Liepų g. 33, Klaipėda) veiks iki 2023 m. balandžio 2 d.

Gintautas Trimakas: „#atsakymas#spalva#slinktis“

Parodoje „#atsakymas#spalva#slinktis“ pristatomi abstraktieji menininko G. Trimako (g. 1958) darbai nuo 1993 m. kurto „Dienoraščio“ iki lumen printų ir cianotipijų, t. y. G. Trimakas naujausių spalvos paieškų pasitelkiant popierių, šviesą ir jai jautrias chemines medžiagas. Jau aštuonerius metus menininką domina baltoje šviesoje slypinčios spalvos, kurias jis išryškina camera obscura fotografuodamas saulės judėjimą dangaus skliautu, cheminiu junginiu braukydamas popierių, siųsdamas sukauptos šviesos raštų „atsakymus“ ir atlikdamas kitus veiksmus. Šalia užfiksuotų abstrakcijų parodoje bus galima stebėti ir tebevykstančius procesus, kai šviesos, veikiamos spalvos, kinta visą parodos laiką. G. Trimakas jau nuo pat pirmųjų savo parodų 9-ajame dešimtmetyje išgarsėjo konceptualiu požiūriu į fotografiją.
Prano Domšaičio galerijoje (Liepų g. 33, Klaipėda) veiks iki 2023 m. balandžio 2 d.

„Susitikimas, kurio nebuvo“

Parodoje susitinka dviejų Europos meno muziejų – MO ir Van Abbės, įsikūrusio Eindhovene, Nyderlanduose – kolekcijų kūriniai. Tai pirmasis tokio masto susitikimas tarp Lietuvos, Vakarų Europos ir JAV menininkų bei jų kūrinių: daugelį Šaltojo karo dešimtmečių juos skyrė geležinė uždanga. Praėjus kiek daugiau nei trisdešimčiai metų nuo karo pabaigos ši paroda siūlo atsigręžti į itin reikšmingą laikotarpį, tebedarantį įtaką šiandienos pasauliui.
Parodos pasakojimas seka istorinio laiko tėkme – čia eksponuojami kūriniai, kurie buvo sukurti 1955–2000 metais. Ji neatsitiktinai pradedama nuo žvilgsnio į pokario epochoje dominavusius meno judėjimus ir stilius. SSRS okupuotose valstybėse įsigalėjo socialistinis realizmas, o Vakarų pasaulyje svarbus vaidmuo atiteko JAV atsiradusiam abstrakčiajam ekspresionizmui ir konceptualizmui. Toliau parodoje skleidžiasi daugiasluoksnis pasakojimas apie tai, kaip išbalansuotoje, politinės prievartos ir įtampų kupinoje epochoje savito balso ieškojo Lietuvos, Nyderlandų ir kitų Vakarų Europos šalių menininkai. O parodą tarsi užbaigia 10-ojo dešimtmečio kūriniai, apmąstantys Šaltojo karo pabaigą ir didelių permainų laiką.
MO muziejuje (Pylimo g. 17, Vilnius) veiks iki 2023 m. kovo 12 d.

„1 000 000 žingsnių: Gintaro kelias nuo Romos iki Baltijos“

Ar tikrai gintaras yra mūsų istorijos neatsiejama dalis? O gal tai tik mitas? Ar iš tiesų prieš 2000 metų Romos imperatoriaus Nerono pavedimu pas mūsų protėvius aisčius atkeliavo romėnai? Nes vienai turtingiausių to meto valstybių – Romos imperijai – aisčiai galėjo pasiūlyti geidžiamiausią prabangos prekę – gintarą, dar vadinamą šiaurės auksu?
Šiandien, XXI amžiuje, įvairūs gintaro dirbiniai ir kiti istoriniai artefaktai atkeliauja į Lietuvos nacionalinį muziejų iš Italijos, Austrijos, Kroatijos, Slovėnijos, Lenkijos… Būtent per šiuos išskirtinius eksponatus bus pasakojama apie aisčių ir romėnų visuomenes, jų tarpusavio ryšius, kurie nešė naudą abiem pusėms. Lankytojas susipažins ir su tuometinio keliavimo ypatumais, žemėlapiais, kuriuose jau pažymėta Baltijos jūra ir Nemunas, keliais, vedančiais į dabartinę Lietuvos teritoriją, skirtingų kultūrų gyvenimo būdu, pasaulėvoka, kad ir požiūriu į moteris. Kartu galės sau užduoti klausimus: kuo skyrėsi vadinamasis civilizuotas pasaulis nuo barbariškojo? O gal tų skirtumų ne taip jau ir daug? Kas apskritai apibrėžia civilizaciją?
Istorijų namuose (T. Kosciuškos g. 3, Vilnius) ir veiks iki 2023 m. gegužės 8 d.

„Kuršo ir Žiemgalos kunigaikštystė ir Lietuvos didžioji kunigaikštystė 1561–1795 m.“

Šio projekto tikslas – supažindinti Lietuvos muziejų lankytojus su kaimynės Latvijos dar menkai žinomu XVI–XVIII a. istorijos laikotarpiu ir atvirkščiai – Latvijos muziejų lankytojus – su Lietuvos istorija. Paroda padeda suvokti, kokį pėdsaką mūsų, Lietuvos ir Latvijos, valstybių istorijoje, kultūroje paliko kaimyninės valstybės. Pagrindinė projekto idėja – pasitelkus eksponatus, archyvinę medžiagą, parodyti, kas sieja Lietuvą ir Latviją. Parodoje tai atskleidžiama įvairiomis temomis: politika ir kunigaikščiai, ekonomika, prekyba, sienos, vandens ir sausumos keliai, Kuršo dvarininkų šeimos (baronai Grothusai, Landsbergiai, Tyzenhauzai, Pliateriai ir kt.), kurios XVII–XVIII a. įsitvirtino Lietuvoje, ir jų valdytuose dvaruose (Daunoravoje, Vismantuose, Žeimelyje) įsikūrusi latvių diaspora, dvarininkų globotos ir Kuršo evangelikų liuteronų konsistorijai pavaldžios bažnyčios Lietuvoje, taip pat ir Žemaičių vyskupijos vyskupui pavaldžios katalikų bažnyčios Kurše. Eksponuojami XVI–XVIII a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Kuršo ir Žiemgalos kunigaikštystės kunigaikščių, dvarininkų portretai, spaudai, medaliai, monetos, žemėlapiai, knygos, baldai, piešinių, herbų ir dokumentų kopijos.
Šiaulių istorijos muziejuje (Aušros al. 47, Šiauliai) veiks iki 2023 m. kovo 6 d.

„Iš Žemaitijos dvarų kolekcijų. Žemaičių muziejaus „Alka“ rinkinys“

Ši paroda – pirmasis Žemaičių muziejuje „Alka“ saugomų Žemaitijos dvarų kolekcijų pristatymas Lietuvos sostinėje. Kūriniai parodoje eksponuojami pagal dvarus ir savininkus, kuriems kadaise priklausė. Tai eksponatai iš Oginskių, Pliaterių, Šuazelių-Gufjė, Gorskių bei kitų Žemaitijos didikų ir bajorų dvarų. Ekspoziciją papildo įdomesnių kūrinių komentarai, jų restauravimo ir tyrimų medžiaga, į laikus, kai šios vertybės puošė senųjų dvarų interjerus, nukeliančios fotografijos ir atsiminimų citatos.
Apie 4 000 dailės kūrinių iš nacionalizuotų Žemaitijos dvarų papildė Žemaičių muziejaus „Alka“ kolekciją. Tai Vakarų Europos ir Lietuvos dailininkų paveikslai, skulptūros, meniški baldai, vazos, žvakidės ir kiti taikomosios dailės kūriniai, kadaise puošę Rietavo, Švėkšnos, Šateikių, Vilkėnų, Plinkšių, Platelių, Leonardpolio, Biržuvėnų, Medingėnų, Pavandenės, Zdoniškio, Mikoliškių, Pajūrio ir kitus Žemaitijos dvarus, senųjų dvarų kolekcijų fragmentai, atspindintys tiek bendras dvarų interjerų puošybos ir dailės kolekcionavimo tendencijas, tiek Žemaitijos dvarų specifiką.
Vilniaus paveikslų galerijoje (Didžioji g. 4, Vilnius) veiks iki 2023 m. kovo 5 d.

„Gedimino laiškai: tada ir dabar“

Minint Vilniaus 700 metų jubiliejų Lietuvos nacionalinis muziejus kartu su Lietuvos nacionaliniu dailės muziejumi Gedimino pilies bokšte pristatys originalų Gedimino laiško nuorašą.
Būtent šis dokumentas yra didžiulės šventės „kaltininkas“: nė vienas originalus Gedimino laiškas nėra išlikęs, todėl Rygoje netrukus po gavimo padarytas nuorašas yra autentiškiausias Vilniaus miesto gimimą liudijantis dokumentas. Jo egzistavimas istorikams atskleidė pačių Gedimino laiškų faktą, jų siuntimo ir pirmo Vilniaus paminėjimo datą, šiandien miestui leidžiančią minėti 700 metų jubiliejų.
Kartu su eksponuojamu laišku veiks paroda, kuri interaktyviai pristatys šių laiškų reikšmę ir svarbą. Kiekvienas lankytojas turės galimybę parašyti ir savo, šiandieninio vilniečio, laišką ateities Vilniui bei vilniečiams ir įmesti jį į laiko kapsulę. Parodos pabaigoje ši laiko kapsulė bus atiduota saugoti muziejui ir iškelta tik po daugelio metų kitos svarbios sukakties proga.
Lietuvos nacionalinio muziejaus Gedimino pilies bokšte (Arsenalo g. 5, Vilnius) veiks iki rugpjūčio 27 d.

„Visos jos tokios…“

Kauno miesto muziejaus parengta kilnojamoji paroda „Visos jos tokios…“, pasakojanti apie Pirmosios Lietuvos Respublikos laikotarpio moteris muzikes, svečiuojasi Prezidento Antano Smetonos dvare, Užulėnyje.
Paroda pasakoja apie Pirmosios Lietuvos Respublikos laikotarpiu kūrusias Valstybės teatro solistes, Kauno muzikos mokyklos, o nuo 1933 m. konservatorijos, pedagoges, atlikėjas. Adelė Galaunienė, Veronika  Podėnaitė, Jadvyga Vencevčiūtė buvo vienos pirmųjų atvykusių į Kauną, neseniai Nepriklausomybę atgavusios Lietuvos sostinę, ir čia pradėjusios savo karjerą Valstybės teatre. Vėliau į operos trupę įsijungė Julija Dvarionaitė, Vladislava Grigaitienė, Marijona Rakauskaitė, Vincė Jonuškaitė, Morta Vaičkienė, Elžbieta Kardelienė, Marija Lipčienė, Juozė Augaitytė, Antanina Dambrauskaitė, Aleksandra Staškevičiūtė ir kt. Visos jos sukūrė daugybę įsimintinų vaidmenų Valstybės operoje, koncertavo, gastroliavo geriausiuose pasaulio teatruose. Būdamos patyrusios solistės, daugelis jų tobulino savo balsą pas žymius to meto Europos vokalo pedagogus. 
Ukmergės kraštotyros muziejaus padalinyje, Prezidento Antano Smetonos dvare (Dvaro g. 3., Užulėnio kaime, Taujėnų seniūnijoje) veiks iki 2023 m. gruodžio 1 d. 

„Per amžius nešu savo istoriją...“

Muziejus „Per amžius nešu savo istoriją…“ sukurtas ukrainiečių, kurie dėl vienų ar kitų aplinkybių, šiuo metu gyvena Kaune (Lietuvoje), bet ne savo gimtojoje Ukrainoje.
Šio projektas tikslas – papasakoti pasauliui apie ypatingai seną ir turtingą Ukrainos istoriją, pristatyti neįkainojamus istorinius eksponatus, tradicinius ukrainietiškus drabužius ir namų apyvokos reikmenis.
Šį muziejų sukūrė ukrainiečiai, kilę iš skirtingų Ukrainos vietų. Taigi, čia galite rasti unikalų siuvinėjimą (vyshyvanka) iš Haličo, Bukovinos ir Slobožanščino; ceremonialinius rankšluosčius (rushnyk) iš vaizdingo Černigovo regiono; keramiką iš Podilijos regiono; raižytus šaukštus iš Polisijos ir kt.
Šiuos eksponatus surinko didelis būrys žmonių: ukrainiečių diaspora Kaune, savanoriai, mokytojai, karinininkai ir kiti rūpestingi ukrainiečiai iš įvairių Ukrainos vietų. Įdomu, kad eksponatas „Patrioto lopšys“ keliavo daugiau nei 2000 kilometrų, o keramika atgabenta kertant trijų valstybių sienas.
Kauno miesto muziejaus Tautinės muzikos skyriaus Gotikinėje menėje (L. Zamenhofo g. 12) veiks iki 2023 m. gruodžio 10 d.

Pranas Griušys: „Protėvių portretai“

„Protėvių portretų“ sumanymas, atsiradęs 2017 m., taip ir liko parodinių įvykių šešėlyje, nors ir buvo eksponuotas ir pristatytas išskirtiniame LAPĖNO name visus 2018 metus. Tąkart darviniškas požiūris į galimus „homo sapiens“ protėvius buvo aktualus ir intriguojantis senųjų, bet dabar tebegyvenančių primatų portretine raiška, žvilgsnių išraiškingumu ir skvarbiu poveikiu bei plačiomis, turtingomis tapybinėmis kalbos ir raiškos galimybėmis.
Šiandien dešimties „protėvių“ portretų kolekcija netikėtai įgyja naują ir nelauktą prasmę. Tolimi ir artimi „protėviai‘‘ regimi kaip klasikiniai, gilūs, beveik žmogiškos raiškos ir patirčių kupini šalia šmirinėjantys kaimynai, tokie išmanūs, daug ką patyrę ir mieli.
Lietuvos meno lauke Prano Griušio kūryba išsiskiria savitu braižu – virtuoziškai įvaldyta realistine tapymo maniera, atsakingu požiūriu ir detalių tikslumu pasirinktuose motyvuose, neretai derinamu su švelniu humoru ar netikėtomis kompozicijomis.
Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejuje (Laisvės al. 106, Kaunas) veiks iki kovo 13 d.

„Ne visi. Karo pabėgėlių portretai“

Parodos idėjos autorius Vytautas V. Landsbergis prisimena, kad noras surengti tokią parodą gimė 2022 m. rudenį, kai kino festivalio „Scanorama“ metu rodant prieš kelis metus kurtą filmą „Antanas Sutkus. Scenos iš fotografo gyvenimo“, žurnalistai fotografo paklausė, ar dabar filmas būtų kitoks, A. Sutkus nedvejodamas atsakė: „Be abejo. Atsirastų Ukrainos tema.“
Režisierius šią mintį išgirdo. Vystant būsimos parodos idėją A. Sutkus išsakė pageidavimą Ukrainos karo pabėgėlius fotografuoti kartu su jaunesniais kolegomis – A. Morozovu ir T. Kazakevičiumi. Galutinai parodos struktūra susiformavo, kai V.V. Landsbergis sukūrė fotografijų parodą lydintį filmą.
Filmuojant išgirsti pasakojimai tapo nuotraukas lydinčiais tekstais. „Žiūrint į jų veidus fotografijose darosi aišku, kad šios tautos nugalėti, pavergti neįmanoma. Beveik visų pasipasakojimai baigiasi frazėm – „noriu grįžti ten“ arba „grįšiu, kai tik bus įmanoma“. O jų mamos dirba, išlaiko, palaiko ne tik šiuos iš karo baisumų išvežtus vaikus, bet ir Ukrainoje likusius artimuosius“, sako V. V. Landsbergis.
LDM Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos pr. 22, Vilnius) veiks iki kovo 15 d.

„Lvivas sveikina Vilnių. Europos tapybos šedevrai iš Lvivo nacionalinės Boryso Voznyckio dailės galerijos“

Šiemet švenčiama Vilniaus – amžinosios Lietuvos sostinės – 700 metų sukaktis. Jubiliejaus proga vilniečiams ir sostinės svečiams kariaujanti Ukraina dovanoja parodą, kurioje pristatomi 33 tapybos šedevrai, atkeliavę iš Lvivo nacionalinės Boryso Voznyckio dailės galerijos dviejų pagrindinių padalinių, įsikūrusių Potockių ir Lozinskio rūmuose. Šie paveikslai yra kertiniai nuolatinių ekspozicijų eksponatai, europinės dailės šedevrai. Ramiais taikos metais, kai kultūros paveldui niekas negresia, o menas teikia pažinimo džiaugsmą ir kelia estetinio pasigėrėjimo jausmą, tokia kolekcija nebūtų išvežta iš Lvivo, nes muziejų salės liktų pustuštės. Maskolijos agresijos sąlygomis tokios parodos surengimas Lietuvoje yra ir bandymas apsaugoti bendrą europinį paveldą nuo potencialių raketų antpuolių grėsmių, ir išskirtinė Lvivo dovana Vilniui, mininčiam jubiliejų.
Valdovų rūmų muziejaus Lankytojų vestibiulyje (Katedros a. 4, Vilnius) veiks iki gegužės 28 d.

Linas Jusionis: „Horizonto kilpa“

Parodoje pristatomi naujausi Lino Jusionio tapybos kūriniai. Dauguma besidominčių šiuolaikine Lietuvos tapyba atpažins menininko kūrybai būdingas ambientiškas scenas, sustingusias laike tarsi „stop“ kadras, ir dažnai jo paveiksluose pasikartojančius elementus ar situacijas, atliepiančius jo kūrybinėje praktikoje vyraujančią kinematografinę logiką. Pastebimas ir neretai pasitelkiamas apribotas žiūrėjimo laukas, naudojamas kaip sąmoninga strategija pabrėžti mintyse sukeliamą žinojimo ir suvokimo stygių, polemizuojantį su išgrynintu bei estetizuotu vaizdu. Šis dvilypumas aktualizuoja stebėjimą, suteikia jam įdomumo ir problematiškumo. Toks vaizdo konstravimas, o taip pat filosofinė metodika, tapyboje įgalinami kaip tam tikros kultūrinės gairės ar įrankiai savirefleksijai.
Galerijoje „Vartai“ (Vilniaus g. 39, Vilnius) veiks iki balandžio 14 d.

Etienne Marc & Dorian Renard: „SHOWROOM“

Parodoje pristatomi du prancūzų dizaineriai – Etienne Marc ir Dorian Renard bei jų naujausi, specialiai šiai parodai sukurti objektai.
Dorian Renard – prancūzų dizaineris, šiuo metu įsikūręs Marselyje. Eindhoveno dizaino akademijoje įgijęs dizaino magistro laipsnį, Dorianas įkūrė savo studiją, kurioje tęsia medžiagiškumo ir formų paieškas vystydamas savo kolekciją „The Beauty of Distortion“.
Etienne Marc – eksperimentinio dizaino kūrėjas, gyvenantis ir kuriantis Marselyje. Eindhoveno dizaino akademijoje įgijęs dizaino magistro laipsnį, jis tęsia paieškas tarp funcionalumo ir skulptūriškumo. Jo sukurti objektai – tai augalinės transformacijos, laikinose būsenose sustingusios skulptūros, šiuolaikiniai mitologinių metamorfozių atgarsiai.
Galerijoje „Vartai“ (Vilniaus g. 39, Vilnius) veiks iki kovo 29 d.

Kazimieras Brazdžiūnas ir Kristijonas Žungaila: „Pervargimas“

Galima nujausti jį. Tokį sintetišką ir tokį natūralų. Tik nesinori jo įvardyti, nes taps akivaizdu, kad egzistuoja problema, o su problemom derėtų susitvarkyti. Jei pradedame tvarkytis, tai galim ir perdegti. Reikia laikytis ant tos trapios, kone permatomos ribos. Nuo gyvenimo dramatizmo, stabilaus nestabilumo ir sodrumo tampame visiškai priklausomi. Dvilypiai jausmai – kažkuo tas pats, kažkuo absoliučiai skirtinga. Stengiantis susiaurinti savo akiratį, surasti bendrą vardiklį tarsi turėtų tapti lengviau. Tik prievarta tampa tuo motyvu. Prievarta prieš patį kūrėją (cituojant K. Žungailą), prievarta išplėšiant seną motyvą ir perkeliant jį į sterilią erdvę. Jei turėtum galimybę tapti tuo motyvu, arba išeitum iš proto, arba pajustum palaimą. Lyg ir akivaizdžiai viena yra gražu, o kita – grubu. Tik visa tai veda į isteriją. Galbūt ir norisi būti išplėštam iš savo aplinkos ir nupurkštam ant išvalytos drobės, gal norisi, jog fragmentas manęs atsidurtų tarp apsčių, nerimą, įtampą, agresiją signalizuojančių, kartais riebių, o kartais akyse lyg nykstančių kompozicijų. Gal tiesiog į galvą įsikirtęs posakis „nuasmenintas potėpis“ tampa keista siekiamybe, norisi ir būti tuo – nuasmenintu. Nes ir šis sterilumas, ir ši perkrova atrodo kaip ženklai pervargimo – nuo grožio, nuo bjaurasties, nuo realybės, praeities, kanonų, vaikystės ikonų ir ypač nuo mūsų.
Galerijoje „Meno Parkas“  (Rotušės a. 27, Kaunas) veiks iki kovo 19 d.

„Figūra 2023“

Parodos epicentre – žmogaus kūnas ir piešimo procesas, kuriame skleidžiasi tradicinio akademinio meistriškumo puoselėjimas šiuolaikinėse meno praktikose.
Gyvo modelio figūros vaizdavimas yra vienas kertinių tapsmo profesionaliu dailininku etapų, todėl jis dažnai asocijuojamas su akademiškumu ir šiuolaikiniame mene neretai nustumiamas į paraštes. Akademinį piešimą propaguojantys autoriai siekia dekonstruoti akademiškumo subordinaciją, pasitelkdami figūros vaizdavimą ne tik kaip pagalbinę priemonę, bet ir kaip meninį pagrindą savo darbuose. Parodoje pristatomi šiandien aktyviai kuriančių dailininkų piešimo žanro kūriniai bei jų interpretacijos, taip pat dėstytojų bei VDA muziejaus fonduose saugomų ir istorinį statusą įgavusių, buvusių VDA studentų piešinių kolekcija.
Galerijoje „Arka“ (Aušros vartų g. 7, Vilnius) veiks iki kovo 23 d.

Vaidotas Janulis: „Juodai tyli grafika“

Parodoje pristatoma pastarųjų dvejų metų Šiauliuose gyvenančio ir kuriančio menininko asambliažų ir šilkografijos darbų kolekcija. Darbuose autorius tyrinėja objekto tapsmą ženklu, kuris nurodo ne save, bet kažką, ką suvokiame jutimais ar ką tarpusavyje sutariame laikyti ženklu. Menininkas pastebi, kad ženklas priklauso nuo konteksto ir gali įgauti skirtingų simbolinių prasmių.
Prieš metus galerijoje „Baroti“ (Klaipėda) rodęs dalį šios kolekcijos, kurios pagrindinis vaizdinis motyvas yra voko elementas, menininkas svarstė, jog „stebėdamas parodą žiūrovas komunikuoja žvilgsniu. Kas bendro tarp žvilgsnio ir laiško? Jie abu atlieka komunikacijos funkciją – laiškus ir žvilgsnius slepia vokai (?!). Užvertus voką, užmerkus akį įsivyrauja gili tamsa, bet vaizdiniai pasilieka. Pasirodo, kad tamsi juoda taip pat spalvota“.
Galerijoje „Arka“ (Aušros vartų g. 7, Vilnius) veiks iki kovo 23 d.

Karolina Latvytė-Bibiano: „Nusidirti“

Naujausia Karolinos Latvytės – Bibiano paroda tai lyg dienoraštis iš gyvenimo, kurį galėjo parašyti bet kurio iš mūsų –žmonių – ranka. Pasakojimas apie pasirinkimą matyti ir nenusukti akių nuo minties apie mirtį, įaugančios kūnan kartu su pirmuoju gimties riksmu. Tai, kaip mirtis suvokiama gyvųjų, tėra kultūriškai specifiška praktika, nūdienoje dažniausiai lydima baimės, nerimo ir nejaukos. Visa tai atsispindi menininkės veikloje, kurioje per siaubą keliančią estetiką ir savistabą leidžiamasi į terapinę jausmų bei atminties kelionę. Konkretūs įvaizdžiai ir trumpi tikrų ar išgalvotų įvykių pasakojimai iš asmeninio gyvenimo paveikia žiūrintįjį ne tik proto, bet ir natūraliu kūnišku atsaku taip paprastai steigiant bendragyvybišką mūsų visų susietumą.
Julijos Kristevos suformuluota abjekto teorija teigia, kad susidūrimas su mirtimi, arba viskuo, kas vienaip ar kitaip savy talpina gyvybės atmintį, sudrebina aklumu besiginančius mūsų vidinius pasaulius ir juos plečia. Tad suvokę savo ir pasaulio mirtingumą kitaip suvokiame ir gyvenimo vertę. Parodos patirtis apie nuojautas, atjautą ir tikrumą – nelengva, bet gydanti nu(si)dirtos odos plotelius.
Galerijoje „Meno parkas“ (Rotušės a. 27, Kaunas) veiks iki kovo 15 d.

Daina Pupkevičiūtė: „migluotie“

Dainos Pupkevičiūtės „migluotie“ yra veikiau dialogas, nei paroda. Garso ir vaizdo medžiaga bei objektai, kurie dalyvauja šiame dialoge, yra nuotrupos, aidai, parafrazės ir refleksijos iš jos šiuo metu vykdomo tiriamojo darbo, kuriame ji gilinasi į žmonių santykį su kitais gyvūnais, augalais ir abiotiniais veiksniais klimato krizės kontekste. Šis dialogas pratęsia nuo 2018 m. Dainos vystomas tyrimines bendrabūvio, rūpesčio ir katastrofų trajektorijas ir praplečia jas naujomis kryptimis. Šįsyk augantys, gyvi parodos dalyviai galerijos erdves dalijasi su lėtai judančiu rūku, iš Alpių horizonto surinktais ir studijoje sukurtais garsais bei žmogaus balsu.
Daina Pupkevičiūtė dirba tarpdiscipliniškai, balansuodama tarp meno praktikų, kuratorystės, edukacijos ir tiriamojo darbo antropologijos srityje. Ji kuria garsą, video, performansą ir tekstą, kūrybines prieigas pritraukia prie etnografinių metodų ir atvirkščiai – etnografinę medžiagą įtraukia į kūrybinį procesą. Procesai – ir kūrybiniuose, ir tiriamuosiuose darbuose – ją domina labiau, nei baigtiniai objektai.
Galerijoje „Meno parkas“ (Rotušės a. 27, Kaunas) veiks iki kovo 19 d.

Vidmantas Zarėka: „eksPOZICIJA“

Idėjos ir meistriškos technikos dermė – tai kūrybos principas, charakterizuojantis Vidmanto Zarėkos kūrybinius ieškojimus. Autoriui būdinga eksperimentinė, dinamiška kūryba, naujų meno kalbų paieška koreliuojanti su kūrėjo stiliaus atpažįstamumu.
Šioje parodoje, įprasminančioje autoriaus jubiliejų, atsigręžiama į akvarelės kūrybą: eksponuojami ankstyvosios kūrybos darbai, taip pat chrestomatiniais pavyzdžiais tapę „medinis arkliukas“ („Pasikartojimai“), ar iš sąsiuvinio lapo išlankstytas „lėktuvėlis“ (iš ciklo „Senoji mokyklinė lenta“), įvertinti tarptautinėse bienalėse kūriniai, kurie pulsuoja šių dienų aktualijomis. Nors demonstruojamų akvarelių laikotarpis ir tematinis laukas platus, jas charakterizuoja nuolatinių eksperimentų dėka suformuota, ir preciziškai įvaldoma technologija bei kontekstualumas.
Šiaulių dailės galerijoje (Vilniaus g. 245) veiks iki kovo 18 d.

„Šiaulių albumas“

Paroda „Šiaulių albumas“ – tai bandymas permąstyti miesto tapatybę, apibendrinti praeities kartų bei šiandienos tyrėjų įžvalgas ir miesto temai dedikuotas Šiaulių „Aušros“ muziejaus eksponatų kolekcijas, kurių ekspoziciją parodoje papildė kitų institucijų saugomi ar autorių paskolinti kūriniai.
Šioje parodoje, užimančioje net septynių „Aušros“ muziejaus padalinių parodų erdves, tarsi miesto simbolių, savasties relikvijų albume atsispindi miesto istorijos momentai, kuriantys jo tapatybės paveikslą. Bėgantis laikas keičia ir miesto veidą, atsiranda naujų štrichų, o senieji išnyksta, tačiau miesto esmė, jo dvasia, išlieka. Būtent ji formuoja miestiečių savimonę, tradicijas, kartais prasiveržia netikėtais pavidalais ir ženklais. Parodoje bandoma įžiūrėti šią laikui nepavaldžią miesto šerdį, surasti jos būties įrodymus, atskleisti, kaip ji lemia miesto ir jo gyventojų likimą.
Fotografijos muziejuje (Vilniaus g. 140, Šiauliai) veiks iki gegužės 21 d.

Kęstutis Udras: „Leliūnai. Bažnyčia. Metai“

Parodoje eksponuojamose nuotraukose – viena gražiausių Utenos krašte neogotikinė Leliūnų bažnyčia, įamžinta skirtingais metų laikais, jos bokštai, siekiantys dangų ar paslaptingai iškylantys iš sutemų. Autoriaus fiksuojami sakralaus pastato vaizdai kartu įamžina ir Leliūnų miestelio pokyčius, kasdienio gyvenimo šalia bažnyčios akimirkas.
V. Valiušio keramikos muziejuje (Topolių g. 7, Leliūnai) veiks iki kovo 10 d.

„Nuostabieji karo pabėgėliai. XVI–XVIII a. Vakarų Europos tapybos šedevrai iš Lvivo Boryso Voznyckio nacionalinės dailės galerijos rinkinių“

Šioje mažoje, bet labai vertingoje ekspozicijoje, tarsi pratęsiančioje gretimose salėse įkurdintą senosios Vakarų Europos tapybos iš Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus rinkinio parodą, rodoma atrinkta atgabentų kūrinių dalis. Italijos, Ispanijos, Prancūzijos, Olandijos, Flandrijos, Vokietijos ir Austrijos menininkų XVI–XVIII a. su- kurti tapybos darbai galėtų papuošti bet kurio pasaulio meno muziejaus ekspozicijas ar parodas, tačiau šiandien, susiklosčius ypatingoms aplinkybėms, jie atveriami Lietuvos meno mylėtojams. Yra ir sensacijų: pirmą kartą Lietuvos publika išvys ispanų genijaus Francisco’o Goya’os tapybos kūrinį, kad ir nedidelę, bet labai šiam autoriui būdingo siužeto ir stilistikos drobę „Macha balkone“. Lietuviškojoje kolekcijoje esantis vieno garsiausių olandų peizažisto Meinderto Hobbema’os kūrinys „Senas malūnas“ šioje ekspozicijoje sulaukė „poros“ – ukrainietiškoji kolekcija suteikia galimybę pasigrožėti šio menininko kūriniu „Peizažas su vandens malūnu“. Sensacijų sąrašą vainikuoja paslap- tingojo prancūzų karavadžisto Georges’o de La Touro šedevras „Mokėjimas“, kuriam numatyta atskira išskirtinė eksponavimo vieta. Tikimės, kad jautrus ir atidus žiūrovas patirs nepamirštamų įspūdžių!
LDM Radvilų rūmų muziejuje (Vilniaus g. 24, Vilnius) veiks iki gruodžio 4 d.

„Gyvastingieji senojo pasaulio profiliai. XVI–XIX a. Vakarų Europos tapyba iš Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus rinkinių“

Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus XVI–XIX a. Vakarų Europos tapybos rinkinys  – fragmentiškas ir daugialypis, susiformavęs XX a. iš skirtingų kolekcijų ir pavienių, dėl įvairių istorinių aplinkybių prieglobsčio netekusių kūrinių. Ekspozicijoje pristatoma vertingiausia muziejinio rinkinio dalis, aprėpianti Italijos, Ispanijos, Nyderlandų, Prancūzijos ir Vokietijos įvairių tapybos mokyklų ir žanrų kūrinius. Kartu su nežinomų ar dar neidentifikuotų autorių paveikslais žiūrovų žvilgsnio laukia įspūdingi Bartholomaeaus Sprangerio, Cornelio van Haarlemo, Salvatoro Rosaʼos, Lodovicoʼo Carracciʼio, Giuseppeʼės Mariaʼos Crespiʼio, Meinderto Hobbemaʼos, Antonioʼaus Bellucciʼio  ir kitų plačiai žinomų Vakarų Europos meistrų kūriniai.
LDM Radvilų rūmų muziejuje (Vilniaus g. 24, Vilnius) veiks kovo mėn.

„Ukraina: nenugalimos tautos dvasiniai lobiai“

Parodoje pristatomi XVI–XVIII a. Ukrainos sakralinio meno kūriniai iš didžiausio Ukrainos muziejų komplekso – Nacionalinio Kijivo Pečerų lauros istorinio ir kultūrinio draustinio kolekcijos.
Nuo pirmųjų draustinio gyvavimo metų jo darbuotojai saugo ir tiria Kijivo Pečerų vienuolyno – daugiamečio Ukrainos tautos dvasingumo centro – kultūros paveldą. Jų pastangomis buvo išsaugotas unikalus vienuolyno architektūrinis ansamblis, išskirtiniai Ukrainos ir Europos meistrų meno kūriniai. Tais metais, kai bolševikų valdžia naikino tautines tradicijas, stengdamiesi, kad jos būtų užmirštos, Ukrainos intelektualai, prieštaraudami karingojo ateizmo ideologijos nurodymams, išgelbėjo būdingus tautinio meno pavyzdžius.
Ikona yra didžiausias Ukrainos sakralinio meno pasiekimas. Būtent ikonose geriausiai įkūnyta Ukrainos žmonių tautinio savęs identifikavimo idėja. Ukrainos ikonų tapybos ištakos siekia Bizantijos kultūrą. Vėliau Ukrainos ikonų tapybą paveikė Europos menas, tačiau jai visada buvo būdingas nacionalinis savitumas ir nepakartojamas stilius. Tai iškalbingai liudija parodoje pristatomi darbai.
LDM Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje (Arsenalo g. 3a, Vilnius) veiks iki gegužės 11 d.

„Galingi, nes vieningi“

Parodos rengėjai kviečia į kelionę, prasidedančią XX a. 5-ajame dešimtmetyje. Sekdami svarbiausius NATO istorijos įvykius, sužinosite, kodėl 1949 m. balandžio 4 d. dvylika Šiaurės Amerikos ir Europos valstybių nusprendė susivienyti į gynybinį aljansą, kokius tikslus organizacija kėlė, kokiais principais vadovavosi, kada ir kokiomis aplinkybėmis organizaciją papildė naujos narės, kaip sąjungininkės prisideda prie taikos ir stabilumo pasaulyje. Taip pat ir apie Lietuvą, jos žingsnius kelyje į NATO, bendrą veiklą su kitomis valstybėmis narėmis.
Šios parodos tikslas – paskatinti visuomenę domėtis šalies saugumo ir gynybos strategija, krašto apsauga, tarptautiniu bendradarbiavimu užtikrinant nacionalinį ir viso Aljanso saugumą. Taip pat apmąstyti gyvenamąjį laikotarpį, jo iššūkius ir grėsmes, galimą kiekvieno įnašą į bendrą Aljanso ir savo šalies saugumą.
Vilniaus gynybinės sienos bastėjoje (Bokšto g. 20) veiks iki kovo 29 d. 

„1923-ieji. Klaipėda ir Lietuva: istorija, politika, diplomatija“

Istorinis vizualinis pasakojimas sudaro galimybę retrospektyviai pažvelgti į Mažosios Lietuvos regioną, XIX a. antrojoje pusėje – XX a. pradžioje gimusius kultūrinius kontaktus, Didžiojo karo iššūkius, Klaipėdos krašto padėtį 1919–1922 metais, atkurti 1923-ųjų įvykius bei papasakoti apie asmenybes, nulėmusias krašto ateitį. Parodoje naudojama ne vieną dešimtmetį įvairiuose Lietuvos ir Prancūzijos archyvuose, muziejuose, bibliotekose, privačiuose rinkiniuose kaupta dokumentinė, kartografinė, ikonografinė medžiaga. Dalis jos mažai žinoma ar pristatoma visuomenei pirmą kartą. Tekstinę, vaizdinę informaciją papildo išskirtiniai autentiški eksponatai: reliktai iš Vytauto Didžiojo karo muziejaus, Ypatingosios rinktinės karininkų 1923 m. sausio įvykių metu naudotas žemėlapis, J. Budrio asmeninis pistoletas bei 1937 m. užrašyti atsiminimai, unikalios nuotraukos iš prof. D. Kauno rinkinio ir kt.
Naujajame arsenale (Arsenalo g. 1, Vilnius) veiks iki gegužės 14 d.

„Kelkis, kelkis, jau Velykos!“

Krikščioniškuose Velykų papročiuose yra įsipynę senovėje švęstų pavasario sutikimo švenčių apeigų ir simbolių. Pirmiausia – verbos ir margučiai, kuriems naudoti gyvybingi medžiai ir dažyti kiaušiniai; taip pat – lankymasis vienų pas kitus, apeiginis sveikinimasis ir bendros linksmybės, tikintis privilioti sėkmę ir gėrį visiems metams.
Anksčiau buvo sakoma: Papročius žinosi, per Velykas neliūdėsi, – būsi stiprus ir vikrus per visus metus.
Paroda „Kelkis, kelkis, jau Velykos!“ skirta supažindinti lankytojus su turtingais liaudiškais šios šventės papročiais, apeigomis. Tikslas bus pasiektas, jeigu Velykų tradicija bus suvokta giliau ir permąstyta. Iš kartos į kartą perimami senieji papročiai nėra sustabarėjęs darinys. Kiekviena karta juos gali kūrybiškai praturtinti pagal savo pasaulėžiūrą ir padaryti suprantamus bei priimtinus labai pasikeitusiame pasaulyje.
Naujajame arsenale (Arsenalo g. 1, Vilnius) veiks iki gegužės 2 d.

„Mažosios Lietuvos tautinis kostiumas – graži ir nesenstanti mada“

Kovo 11-osios išvakarėse Klaipėdos etnokultūros centre Lietuvos nacionalinis muziejus atidarė parodą „Mažosios Lietuvos tautinis kostiumas – graži ir nesenstanti mada“.
Parodoje eksponuojami Tekstilės atkūrimo dirbtuvėse atkurti Mažosios Lietuvos etnografiniam regionui būdingi drabužiai bei jų priedai, ikonografinė medžiaga.
Parodos atidarymo metu dr. Miglė Lebednykaitė skaitė pranešimą „Lietuvos nacionalinio muziejaus rinkiniai: Mažosios Lietuvos XVIII–XX a. pradžios valstiečių šventinės aprangos ir jos priedų rekonstrukcijos“, pasidalino kostiumo tyrimų įdomybėmis ir atskleidė parodos eksponatų atsiradimo aplinkybes. Lina Ausiejienė visus norinčius pamokė austi juosteles ir pademonstravo šimtaraštės juostos audimą.
Klaipėdos etnokultūros centre (Daržų g. 10, Klaipėda) veiks iki gegužės 12 d.

Aleksandras Ostašenkovas: „Kelias į atmintį“

Aleksandro Ostašenkovo fotografijos inspiruotos autoriaus asmeninių prisiminimų, tačiau tiesioginis, dokumentinis ryšys tarp nuotraukose įamžintų vietovių ar objektų ir autoriaus gyvenimo įvykių čia nėra svarbus. Žiūrovo asmeninės patirties sąsajos su atvaizduose užfiksuota tikrove, žinoma, dar mažiau tikėtinos. Ir kaip tik tuomet, kai nutrūksta nuotraukas ir jų autorių ar žiūrintįjį siejantys asmeninių prisiminimų saitai, atsiskleidžia atminties ir fotografijos santykio nepaprastumas. Daugelyje Ostašenkovo darbų atmintį įjautrina tuštuma, trūkumas, nebūtis, kurių fotografija, atrodytų, negali užfiksuoti ir parodyti. Tekantis vanduo, migla virš tuščio lauko, į apleistas patalpas sklindanti šviesa – tai efemeriški vaizdai be įvykio, be pasakojimo, bet kaip tik dėl to atviri žiūrovo subjektyvių patirčių projekcijoms, nekliudomoms atvaizdo dokumentinio turinio. Anglų meno kritikas Johnas Bergeris teigė, jog fotografo tikėjimas, kad į jo užfiksuotą vaizdą verta žiūrėti, gali būti matuojamas visu tuo, ko autorius sąmoningai nerodo, nes mano, kad tai telpa jo įamžintame atvaizde. Pagal tai, kiek mažai įprastų fotografijai objektų ar įvykių savo darbuose parodo Ostašenkovas, galima numanyti, kokie svarbūs autoriui yra nuotraukose įamžinti iš pirmo žvilgsnio nereikšmingi vaizdai. Iš tiesų, neinformatyvios, tariamai tuščios fotografijos kaip tik ir yra prasmės ir emociniu požiūriu talpiausi Ostašenkovo kūriniai. Jie leidžia pajusti dabartyje atsiveriančią tuštumą, paryškintą nuotraukose neparodomo, bet kadaise įvykusio (autoriaus? žiūrovo?) gyvenimo prisiminimais.
Prospekto galerijoje (Gedimino pr. 43, Vilnius) veiks iki balandžio 15 d.

„Pasaulio tautų teisuoliai. Nebijoję mirti, tapo nemirtingais“

Kovo 15-ąją, minint Lietuvos žydų gelbėtojų dieną, Vilniuje duris atvers paroda „Pasaulio tautų teisuoliai. Nebijoję mirti, tapo nemirtingais”.
Pasaulio tautų teisuolio garbės vardas suteikiamas nežydų kilmės asmenims, kurie nesiekdami naudos Holokausto metu gelbėjo žydus. Parodos rengėjai kviečia į pirmosios parodos, skirtos Pasaulio tautų teisuoliams, atidarymą. Šioje parodoje pristatoma nedidelė dalis Lietuvos Pasaulio tautų teisuolių. Jauniausia žydų gelbėtoja yra 16 metų mergina, o vyriausias – 75 metų vyras. Šie žmonės yra skirtingų profesijų ir socialinių sluoksnių – nuo kurčnebylės ūkininkės iki prezidento, tačiau visus juos vienija neįtikėtina drąsa, ryžtas ir kilni širdis. Šiandien ypač prasminga juos prisiminti, apie juos kalbėti ir iš jų mokytis.
Marijos ir Jurgio Šlapelių name-muziejuje (Pilies g. 40, Vilnius) veiks iki balandžio 10 d.

Anton Pedos: „Ar tai piešei vaikystėje?“

Kovo 14 d. 18 val. parodų erdvėje „Kreatoriumas“ atidaroma nauja menininko iš Ukrainos Anton Pedos paroda pavadinimu „Is this what you drew as a child?“ (Ar tai piešei vaikystėje?). Prasidėjęs karas gimtoje šalyje menininką paskatino giliau nerti į asmeninę bei kolektyvinę pasąmones, ten tūnančias istorijas, simbolius, traumas bei jų įtaką vaikui, it kempinei sugeriančiam aplinką. Retoriškai klausdamas apie vaikystės piešinius menininkas ne tik ieško bendraminčių, bet ir teigia savo poziciją žmogiškumo ir moralinių vertybių atžvilgiu. Šią parodą lydi ir virtuali patirtis IRGI galerijoje, suteikianti daugiau įžvalgų ir konteksto pristatomai menininko kūrinių serijai „Transformuota pasąmonė“.
Galerijoje „Kreatoriumas /meno krosnys/“ (Maironio 6, Vilnius) veiks iki kovo 28 d.

Ieva Grigienė: „Iltinės Lelijos“

Ieva Grigienė 2017 m. baigė metalo meno ir juvelyrikos BA studijas, o 2021 m. – Taikomojo meno MA studijas su atžymėjimu „Už konceptualų amato įprasminimą“ (Vilniaus dailės akademija, Telšių fakultetas). Menininkė kuria šiuolaikinę juvelyriką tiek iš tauriųjų metalų, tiek iš netradicinių medžiagų – medžio, akmens, rastų objektų. Ievos juvelyrika – masyvi, spalvota, pilna istorijų, kartais skirta kasdieniam naudojimui, o kartais virstanti skulptūriniais kūriniais ir instaliacijomis.
Autorė leidžia turiniui ir formai nevaržomai grumtis, todėl kai kurie kūriniai gimsta pagal pirminę idėją, ieškant materialios išraiškos jai įgyvendinti. O kiti darbai, priešingai, atsiranda iš įsiklausymo į medžiagą – akmenį, medį, metalą, kurios būdamos labai skirtingos diktuoja savas taisykles.
VDA galerijoje „Artifex“ (Gaono g. 1, Vilnius) veiks iki kovo 31 d.

Zinaida Blyzniuk (Zina Twin): „Narsūs / Brave“

„Šis meno projektas paliečia man skaudžią Ukrainos karo temą. Kalbama apie drąsius žmones, kurie gina mūsų šalį.“
Zinaida Blyzniuk – 2014 m. baigė Nacionalinį technikos J. Kondratyuko universitetą Poltavoje (Ukraina), kur įgyjo taikomosios dekoratyvinės dailės dailininkės- tyrėjos kvalifikaciją. Dirba keramike Nacionaliniame Ukrainos keramikos muziejuje-parke, Opishnya. Yra dalyvavusi Tarptautiniuose keramikos simpoziumuose- pleneruose Lietuvoje, Lenkijoje, Azerbaidžane, Baltarusijoje, Latvijoje, Ukrainoje. Surengė personalinių parodų, sukūrė monumentalių objektų Opishnya Nacionaliniame Ukrainos keramikos muziejuje-parke.
VDA Lauko ekspo (Maironio g. 6, prie VDA Senųjų rūmų) veiks iki balandžio 10 d.

Donatas Jankauskas-Duonis: „Komercinė paroda Milijuons“

Duonio skulptūros ir instaliacijos šiuolaikinio lietuvių meno kontekste išsiskiria monumentaliomis, zoomorfinėmis figūromis, atsikartojančiu beždžionių motyvu bei nuosekliu temų tęstinumu. Humoro ir sarkazmo nestokojantys kūriniai slepia nuo lietuvių liaudies tradicijų iki šiuolaikinės populiariosios kultūros varijuojančias nuorodas. Nevengdamas autoironijos, Duonis formuoja menininko, kaip taisyklių nepaisančio bei savitą tikrovę kuriančio veikėjo įvaizdį.
Parodoje Donatas Jankauskas galerijos patalpas užpildo savo sukurtomis kupiūromis ir pristato naują oficialią Beždžionių muziejaus valiutą. Būtent šiai parodai sukurta instaliacija suteikia galimybę trumpam panirti į Duonio kuriamą beždžionių pasaulį. Čia nesuskaičiuojamas spausdintų nulių kiekis sukuria begalybės jausmą ir suteikia galimybę pasijusti milijonieriumi. Estetinis kupiūrų pavidalas ir per amžius kitusi pinigų forma užsimena apie civilizacijos progresyvumą. Tačiau beždžionės su pinigais gali pasirodyti esančios ne tokios tolimos moderniam žmogui. Akcentuodamas kintančią pinigų vertę bei jiems suteikiamą prasmę Duonis kelia klausimus apie žmogaus prigimtį ir nusistovėjusias socialines normas. Kas paverčia žmogų milijonieriumi bei kas nustato jo valandos vertę? Kalbėdamas rimtomis temomis Duonis jas meistriškai įvelka į juoko formą ir taip valingai nepateikia aiškių atsakymų. Todėl parodoje tvyranti ironija padeda sugrįžti prie pirmykščių pradų ir pažvelgti į save su krisleliu humoro.
Galerijoje (AV17) (Totorių g. 5, Vilnius) veiks iki balandžio 20 d.

Eimantas Pažusis: „Svajonė“

Kaip teigia Vilniaus miesto galerijos „Meno niša“ vadovė Diana Stomienė, galerijos tikslas yra ne tik rengti profesionalaus šiuolaikinio meno parodas, bet ir dalintis savo patirtimi. „Eimanto darbai verčia sustoti ir ieškoti, surasti kažką sau. Norime prisidėti prie kūrėjo meninio augimo proceso ir pristatyti savo lankytojams parodą, parodančią, kad kūrybinio proceso ir jo proveržio negali sustabdyti ir negalia“, – apie parodą pasakojo D.Stomienė.
Pats kūrybinis tapymo procesas iš Eimanto reikalauja labai daug fizinių jėgų. Jam reikalinga asistento pagalba, nes negalia neleidžia savarankiškai laisvai judėti. Parodos „Svajonė“ darbai kurti akrilo technika, kurią  Eimantas naudoja tapydamas  kumščiais, rankomis ir pirštais. Tai suvokiant darosi aišku, kad Eimanto kelias į kūrybą yra labai nelengvas. Per kūrybos metus pasiekta labai daug. Buvo surengta daugybė parodų, projektinių veiklų, kuriuose Eimantas buvo pagrindinis arba vienas iš pagrindinių dalyvių.
Galerijoje „Meno niša“ (J. Basanavičiaus g. 1/13, Vilnius) veiks ki balandžio 9 d.

Simas Žaltauskas: „Degantis krūmas“

Degantis krūmas, degantys troškimai, degantis noras būti laisvam, siekis išsivaduoti iš supančių gniaužtų. Troškimai būti laisviems, laisviems lyg paukščiai, padangių argonautai, skrodžiantys debesų platybes. Kelionės veda į tolius, į plačius vandenynus, neatrastus horizontus ir norus dar kažko neregėto, nepajausto ir neištyrinėto. Žmogaus gyvenimas – kelionė, kiekvienas žingsnis link kažko. O gal tai galimybė svajingai pasinerti į svajones ir pakeliauti mintimis į tolimus kraštus?
Darbų ciklas pavadinimu „Degantis krūmas“ šioje parodoje susideda iš aplankytų šalių, kuriose gyvai tapiau miesto peizažus, dykumas, jūras, tolimus horizontus. Tapymas iš natūros, čia ir dabar, darbams suteikia gyvumo, kiekvienas prisilietimas prie drobės tampa nebetaisomas tarsi kaligrafija, kuri vaizdo pagalba užfiksuoja, „užrašo“ gamtos skambesį ir jos nuotaikas, kurias žiūrovas perskaito, pamato per savo suvokimo prizmę.  Visas dailininko potyriminis pasaulis, jo pasaulėjauta, tai, kaip jis mato daiktus, kaip supranta peizažo motyvą ir turinį, viskas atsiskleidžia drobėje per liniją ir spalvą.
Pylimo galerijoje (Pylimo g. 30, Vilnius) veiks iki balandžio 1 d.

Eglė Ulčickaitė: „Anekdota“

Anekdota [gr. a – ne + ekdidonai – publikuoti] – žodis kilęs iš graikų kalbos ir reiškiantis „nepublikuota“. Dar kitaip tai – slapta, privati istorija, neskirta ar netinkanti viešai dalintis. Ši sąvoka pasirinkta ne tiek parodos koncepcijai nusakyti, kiek kaip raktas prieigai prie tapyboje apmąstomų motyvų ir tapytojo santykio su socio-kultūriniais procesais. Vyraujantis informacinis bei vaizdinis triukšmas, produkuojantis pats save ir skatinantis nieko nepasilikti sau, viską atiduoti bendram srautui, sukelia savotišką patyrimo, išgyvenimo neįgalumą. Provokuoja nenorą įgalėti. Tačiau čia labiau akcentuotina net ne sąmonės negalia išbūti, patirti išorinį pasaulį, mat su stabtelėjimu besiveriančią tuštumą mikliai maskuoja vis nauji patirčių protezai, o būtent patys išorinio pasaulio daiktai, vaizdai, kurie, paradoksaliai, nors ir iki begalybės įvairiai medijuojami, taip ir lieka pasislėpę, nepažinūs. Arba geriausiu atveju, teatveria, težymi tuštumą, kuri tarsi slaptas pasakojimas negali būti išviešinta. O ir nenori. Neišgali.
Pamėnkalnio galerijoje (Pamėnkalnio g. 1, Vilnius) vyks iki kovo 31 d. 

Vytautas Tomaševičius: „Ramybė viesulo aky“

Spalvingiems, lengva ironija persmelktiems darbams V. Tomaševičius įkvėpimo šį kartą sėmėsi ir iš tarpukario Lietuvos diplomato Oskaro Milašiaus poezijos bei regėjimų, ir iš pastaraisiais metais aplink siaučiančių įvykių viesulų.
Geopolitinės aktualijos ir intymusis gyvenimas autoriaus paveiksluose tampa dviem pagrindiniais poliais, aplink kuriuos sukasi šiandienės kasdienybės sūkuriai. Juos menininkas renkasi stebėti iš netikėčiausios ir kartu saugiausios vietos – vadinamosios viesulo akies, kurioje šviečia saulė, tvyro štilis ir ramybė.
Šį pasirinkimą jis įgarsina rašytojo Zurabo Džavachišvilio žodžiais: „Būnant tame taške, sunku, beveik neįmanoma patikėti, kad netrukus viskas pasikeis, užslinks naktis, audra, uraganinis vėjas naikins viską tavo kelyje“.
Dailininkų sąjungos galerijoje (Vokiečių g. 2, Vilnius) veiks iki kovo 31 d.

Matas Dūda: „Gibaras bauzdint“

„Vieną kartą, važiuodamas ant kelio pastebėjau nuo kito automobilio nuplyšusį skardos gabalą, nebespėjęs apvažiuoti kliūties ir galiausiai ją pervažiavęs, nutariau sustoti ir patraukti skardą į šalikelę, bet vietoje to įsidėjau į bagažinę… Nuo to laiko pastebiu visas ant kelio ar jau pakelėse gulinčias skardas. Dabar ir iš šeimos narių gaunu dovanų surūdijusių geležų. Vieną karantininio pavasario dieną ėjome su vaikais mišku. Prie medžio įaugęs į žemę riogsojo surūdijęs kibiras, kurio net nepastebėjau, bet pastebėjo tada dar 3 metų Jokūbas ir pranešė: „Če tau gibaras bauzdint“. Dabar ir aš pats rastus geležis pradėjau taip vadinti. Prasidėjus karui, tuose radiniuose pradėjau matyti tik sprogimų, sviedinių ir kulkų žymes, juodumą ir baltumą, aiškumą ir neaiškumą, norą kariauti, kategoriškumą, o pakelėse geležų atsirado žymiai daugiau, nei anksčiau. Visus juos atspaudžiau giliaspaudės būdu.“ (Matas Dūda)
Vilniaus grafikos meno centro galerijoje „Kairė-dešinė“ (Latako g. 3, Vilnius) veiks iki balandžio 15 d.

Elena Balsiukaitė-Brazdžiūnienė, Monė Kielė, Jūratė Kluonė, Laura Slavinskaitė: „Tapau tave“

„Portretų tapyba taps nebereikalinga, nes ateis laikas, kai fotografai išmoks perteikti portreto gilesnę prasmę…“ Po šio fotografo Alfredo Stieglitzo pareiškimo praėjo daugiau kaip 100 metų. Per tą laiką fotografija suklestėjo visose srityse, taip pat portreto žanre, nepaisant to, jie toliau tapomi. Kas skatina šiandienos menininkus tapyti portretus? Kieno portretus jie renkasi tapyti? Ar tapytas portretas turi būti panašus? Ar portretai tapomi iš natūros? Ir išviso kam jie reikalingi? Paroda TAPAU TAVE pristato keturias skirtingų kartų tapytojas ir kviečia patiems paieškoti atsakymų.
Laura Slavinskaitė (g.1994) jauniausia šios parodos autorė, aktyvi jaunosios kartos tapytoja, eksponuoja portretų ciklą „Užrašai“, pradėtą  kurti 2019 ir tęsiamą iki šiol.
Raimonda Kielaitė (g.1992) meno rinkoje prisistato Mone Kiele. Jos tapyboje nemažai autoportretų, tai – pasakojimai apie menininkės asmeninę patirtį.
Jūratė Kluonė (g.1963) į profesionalaus meno pasaulį įsiliejo prieš dešimtmetį, 2012  baigusi Vilniaus dailės akademijos (VDA) tapybos magistro studijas. Kauniečiams ji pažįstama kaip milžiniško Urmo miestelio sieninės tapybos darbo bendraautorė, jame realistiškai nutapiusi keliolika Kauno gyventojų.
Elena Balsiukaitė-Brazdžiūnienė (g.1958) – „lūžio kartos“ tapytoja, dailės pedagogė. Šį kartą eksponuoja du portretus nutapytus pozityvo ir negatyvo principu.
LDS Kauno skyriaus galerijoje „Drobė“ Drobės g. 62, Kaunas) veiks iki kovo 31 d.

Eglė Narbutaitė: „Pavėsis“ ir Deimantė Kiesutė: „Procese“

„Keistis ar pri(su)sitaikyti?“ – savo personalinėje parodoje „Pavėsis“ klausia menininkė Eglė Narbutaitė. Eksponuojamuose darbuose ji permąsto nuo vartojimo inercijos perkaitusios visuomenes situaciją. Kviesdama atsikvėpti nuo kaitros, ji pati dar ieško to atokvėpio galimybių. Pavėsis tampa malonios vėsos, o kartais – ir hedonistinių poreikių tenkinimo metafora. Šios E. Narbutaitės parodos piešiniams, kaip ir visai jos kūrybai, būdingas humoras, per kurį ji, išvengdama didaktinio tono, kalba apie šiandienai svarbius dalykus, atkreipia dėmesį į globalias problemas, nebijodama pasijuokti iš savęs, išlaisvina ir kitus tai daryti.
Deimantės Kiesutės juvelyrikos paroda „Procese“ – tai trijų skirtingų projektų, sukurtų studijų metais Vilniaus dailės akademijos Telšių fakultete, dokumentacija/paroda. Skirtingi temų tyrinėjimai nuo eksperimentinių stiklo medžiagos „performatyvumo“ ieškojimų, asmeninių būsenų analizavimo ir saviterapinių metodų taikymo, kada kūrėjas tampa viso darbo epicentru ir per asmeninę patirtį siekia įkūnyti tai, kas neapčiuopiama, iki „fluxus“ judėjimo inspiruoto ir sukurto scenarijaus, kai kūrėjas tampa tik nereikšmingu stebėtoju. Parodoje platus medžiagų diapazonas: stiklas, sidabras, varis, siūlų ritė, metalo lauže rasti ready-made‘ai, kišenės ir kt. Kiekviename darbe atradusios savotišką dermę šios medžiagos tarsi tampa nuoroda į kažkokias būties ir buities situacijas, būsenas. Darbų siekiamybė – praplėsti daiktiškumo rėmus, juvelyrikos ribas ir vis klausti „Kas yra juvelyrika? Ar tapant rankose laikomą teptuką irgi galime vadinti juvelyrika?“
Klaipėdos galerijoje (Bažnyčių g. 6) vyks iki kovo 25 d.

Gintautas Vaičys: „Laikas karui, laikas taikai“

Po Antrojo pasaulinio karo Theodoras W. Adorno klausė: „Ar po Aušvico dar galima rašyti poeziją“, Emanuelis Levinas svarstė, ar po Holokausto buvo galima užsiimti filosofija, o šiandien žinomas lietuvių menininkas G.Vaičys klausia, ar ar galime atitraukti mintis nuo karo Ukrainoje? Ar jis, kaip menininkas, gali susidoroti su savo kūryba taip pat, kaip prieš prasidedant karui? Kiek ukrainiečių draugų tragedija paveikia jo paties psichiką, emocijas ir meninę vaizduotę? Kokią įtaką tai daro jo darbui?
Parodoje bus eksponuojami su Ukrainos temomis susiję darbai, sukurti 2014-2023 m. Nuo įvykių Maidane iki naujausių įvykių.
Gintautas Vaičys: ,,… Parodą skiriu savo draugams: Ukrainos menininkams ir visai Ukrainai bei visiems, kurie palaiko Ukrainą…“
LDS Panevėžio skyriaus galerijoje „GALERIJA XX“ (Laisvės a. 7, Panevėžys) veiks iki kovo 29 d.

Slaptųjų piešėjų draugijos XII paroda

Jau daugiau kaip dvidešimt metų grupė profesionalių menininkų kas savaitę piešia modelius iš natūros, gyvai. Iš pradžių tai buvo savitikslis piešimo įgūdžių tobulinimas, ir tik po dešimties bendros veiklos metų buvo surengta pirmoji tokių piešinių paroda.
Šią 12 – ąją piešinių parodą gali aplankyti kiekvienas, bet skirta ji ne visiems. Tik tiems, kurie nėra iškritę iš Europos dailės konteksto ir supranta piešinio iš natūros reikšmę ir įpatumus. Apnuoginto žmogaus piešimas – atskiras skyrius meno istorijoje, susijęs su nuolatine kova dėl menininko teisės laisvai kurti ir viešinti savo kūrybą.
LDS Šiaulių skyriaus galerijoje S_IN (Aušros al. 41) veiks iki balandžio 7 d.

Anar Aliiev: „Kelias link Pergalės“

Ukrainos menininką Anar Aliiev rusijos karinė agresija užklupo Charkove – raketų apšaudymu, bombardavimu ir evakuacija.
Visas pergyventas emocijas, skausmą už Ukrainą ir tikėjimą jos Pergale Anar atvaizdavo meniniame projekte „Kelias link Pergalės“, panaudodamas visą emocinę – estetinę spalvos poveikio galią.
Ukrainoje jau visi metai tęsiasi karas.
Afišoje – 365-erios kulkų skylės – po vieną kiekvienai karo dienai.
Eilė nepabaigta, nes kova vis dar tęsiasi.
Kartu link Pergalės!
Galerijoje „Meno parkas“ (Rotušės a. 27, Kaunas) veiks kovo mėn.

Julija Pociūtė, Tiina Sarapu: „Dulkės“

Julija Pociūtė tyrinėja dulkių materialumą – tai ištisas mikrokosmas, labai maža praeities liekana, kurioje užfiksuota išnykusios gamtos ar kultūros istorija. Ji kuria kerinčias kapsules, kuriose saugo istorijas ir materijas. O galbūt tai ateičiai užkonservuoti artefaktai? Savo instaliacijose menininkė jungia skirtingas medžiagas, kad pabrėžtų santykį tarp svarbiausių egzistencinių klausimų: būties ir nebūties; platoniškų tiesos ir iliuzijos tyrimų.
Tiina Sarapu konstruoja uždengtas veidrodžių struktūras, kurios primena istorinius archajiškus medinius šieno kupetų stovus – jie pastaraisiais dešimtmečiais iš tradicinio Estijos kraštovaizdžio sparčiai nyksta. Dabar tai labiau primena saulės baterijas, kurios šiuo metu laukuose pakeitė šieno kupetas. Menininkės instaliacija „Darbo vietos“ su išgraviruotu stiklu primena ekranus, padengtus pėdsakais ir pirštų atspaudais, kuriuos visada paliekame, norime to ar ne.
Parodoje menininkės lyg iš užmaršties prikelia kažką įsimintino. Karas Europoje, jo griuvėsiai ir destrukcija šiai temai suteikia dar jautresnę prasmę.
Galerijoje „Meno parkas“ (Rotušės a. 27, Kaunas) veiks iki balandžio 23 d.

Simona Žemaitytė: „Pokalbiai apie mirtį“

Sakoma, kad pokalbiai apie mirtį yra socialinis TABU. Tačiau su Covid-19 pandemija bei Europoje prasidėjusiu karu, jie tarsi vėl grįžo į veišąjį diskursą, mokslines diskusijas bei kasdienį gyvenimą. Sakoma, kad ,,geros mirties menas”, yra toks pat kaip ir ,,gero gyvenimo menas”. Parodoje keliami klausimai: kaip šiandien suprantame ir bandome ,,spręsti“ mirtingumo ,,problemą“? Ar įmanomos mirties simuliacijos? Kas vyksta su sąmone mirties metu ir kt. Atsakymų į klausimus ieškoma per pokalbius su YouTube platformos bloggeriais, sąmoningo sapnavimo specialistais, kriogeninio šąldymo ekspertais, skaitmeninio palikimo platformų įkūrėjais, mirties dulomis, alternatyvių laidojimo paslaugų tiekėjais ir k.t.
Nebūties bei išnykimo faktą žmogiškajai sąmonei priimti nelengva. Mirties ,,problemą” skirtinguose laikotarpiuose, geografiniuose, religiniuose ir kultūriniuose kontekstuose žmonės sprendė pasitelkdami mokslo žinias bei metafiziką. Šiandien kalbame ne tik apie fizinę ir socialinę, bet ir apie skaitmeninę mirtį. Religiniai įsitikinimai persipynę su ateistiniais, mokslo teorijos ir technologiniai sprendimai – su naujojo dvasingumo teorijomis. Parodoje – vaizdai ir pokalbiai filmuoti Pasaulį sukrėtusių įvykių kontekste (Covid-19), ribotomis priemonėmis, medžiagą įrašinėjant per zoom platformą, ar mobiliuoju telefonu. Videodarbai nagrinėja tai, kaip šiandien suvokiame ,,gerą mirtį“ bei ,,tinkamą pasiruošimą“ jai. Internetas, socialinės medijos, skaitmeninė mirties pusė bei mokslo naujovės veikia tai, kai įsivaizduojame gyvenimo pabaigą, kaip jai ruošiamės ir kaip ją patiriame.
Galerijoje „Meno parkas“ (Rotušės a. 27, Kaunas) veiks iki balandžio 23 d.

Eglė Jesulaitytė: „Sparnų pavėsy…“

Tekstilininkė Eglė Jesulaitytė dažnai kalbina žiūrovą vaizdų poezija – lyg švelniais atodūsiais – ir daugiasluoksniais kūriniais. Sluoksnių ir detalių jos darbuose daug, tačiau meninis pokalbis patraukia nuoširdumu ir paprastumu – kūriniuose dažnai išvystame kone vaikiškai jaukius įvaizdžius, pastelines spalvas, nesudėtingas technologijas. Menininkei priimtina koliažinė technika, kai naudojamos mezginių, karpinių ar siuvinių aplikacijos, naudojant ne vien siūlus ir audinius, bet ir popierių, kartoną, plastiką. Vis tik pavidalų stilizavimas, plastinė ritmika ir komponavimo įgūdžiai rodo, kad tai ne rankdarbių variacijos, o tikslingai formuojamas profesionalo pasaulėvaizdis. Pasaulis, kurį paprastai gaubia sakralios patirtys ir neišsakomumo erdvės. Kuriame gausa nevargina, o švelniai, beveik nedrąsiai prisiliečia prie mūsų akių ir artina link ramybės. Kur apibendrintos žmonių figūros yra ne tiek konkretūs asmenys, kiek Būtybės, prabylančios apie bendresnių dalykų paieškas ir atskleidžiančios, kad Eglei svarbus žmonių ryšys. Todėl toks gražus darbuose yra kontakto ilgesys arba jau patirta jo pilnatvė. Išsipildymo laukimas ar jo nuojautos šventė. Atrodo, kad menininkės kuriami Dievoieškos paukščiai pakyla, prieš tai sušilę tarp žmogaus delnų – ir likusiems žemėje suteikia artėjančios palaimos pavėsį.
Gelgaudiškio dvaro rūmuose (Parko g. 5, Gelgaudiškis, Šakių r.) veiks iki gegužės 31 d.

Kazimiero Sigito Straigio medžio skulptūrų paroda

Paukščiai… Ne tik skrendantys ir giedantys, bet ir tampantys laivais, išaugantys iš medžio ar žmogiškųjų pavidalų, atsidėję žaismingiems ekvilibristiniams triukams ar virtę galingu ženklu. Tokie laisvūnai paukščiai į ekspoziciją atkeliavo iš Sigito Straigio poetinių metaforų padangės.
Skulptūriniai S. Straigio sparnuočiai, regis, paklūsta kalbinamo medžio turėtai formai, rievėse sukauptai atminčiai, gamtos išminties saugomai harmonijai. Tuo pačiu jie „sunerti“ kitaip nei esame įpratę matyti – tarsi sudėtingos erdvėlaikio kelionės metu jie būtų perėję transformacijų procesą, pasikeitę, bet vis tiek atgabenę iki mūsų bent nuojautas nepažintų esmių ir atradimų. Menininkas mėgsta teigti, jog įdomiausia jam „daryti, ko nebuvo“. Gal to, ką matome, ir nebuvo… Gal tai iš nieko atsiradę. Bet jaučiame, kad šis skulptoriaus niekas perneša mums senąsias žinias apie archaiškesnę pasaulio sąrangą, gaivina genetinės protėvių atminties ežerus ir kviečia nubusti kūrybiškesnės, šviesa atsiveriančios šiandienos galimybėms.
Galerijoje „Aukso pjūvis“ (BLC verslo centras, K. Donelaičio g. 62, Kaunas)  veiks iki balandžio 30 d. 

„Pirmiausia veiksmas buvo!“
„Pirmiausia veiksmas buvo!“ – žodžiai iš Johano Wolfango Goethės „Fausto“, kuriais prieš sudarydamas sandorį su Mefistofeliu, mokslininkas pripažįsta veiksmo pirmenybę prieš mintį ir žodį pasaulio tvarkos kaitoje. Šiuos žodžius 1906 m. Balstogėje, Dnipre ir Odesoje veikusi anarchistų grupuotė „Juodoji vėliava“ pasirinko kaip šūkį, kuriuo nedviprasmiškai išreiškė agresyvios fizinės jėgos taikymą priešinantis tuometinei caro valdžiai bei vis labiau įsigalintiems pramonininkams ir bankininkams. Šios ir kitų anti-imperialistinių grupuočių veikusių teritorijoje, kurią šiuo metu dalina Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos, Ukrainos, Moldovos ir Rusijos valstybių sienos, istoriją 2020 m. prikėlė Balstogės galerijoje „Arsenal” vykusi paroda „Na początku był czyn!”. Jos kuratoriai ne tik atvėrė šiuos archyvus, bet ir kartu su menininkais (ir) aktyvistais apmąstė šiandienos socialinių, politinių ir šiuolaikinio meno virsmų kontekstą.
Kauno menininkų namuose rengiama paroda „Pirmiausia veiksmas buvo!“ papildo Balstogėje pradėtą pasakojimą naujai rašoma anarchistinių judėjimų Lietuvoje istorija. Atverdama archyvus, ši istorija įsupa parodą į pokalbį apie radikalių kolektyvinių ir asmeninių naratyvų rašymo bei skaitymo būdus, apie pasipriešinimo dominuojančioms galioms ir jų reprezentacijos formoms (ne)galimybes, apie kasdienybės paraščių nelygumus.
Kauno menininkų namuose (V. Putvinskio g. 56, Kaunas) veiks iki gegužės 1 d.
„Kartūno kodas. Alytaus medvilnės kombinato palikimas“

Parodos fokuse – Alytaus medvilnės kombinato dailininkės, jų sukurtų audinių projektai ir pavyzdžiai, gamyklos audinių katalogai – margos raštų enciklopedijos, galinčios atkurti monochrominių vaikystės ir jaunystės fotografijų spalvas, sugrąžinti prisiminimus apie gėlėtas sukneles ar vaikystės miego patalus. Drauge su margaspalvių audinių istorija „Kartūno kodas“ sugrąžina dar margesnius buvusių darbuotojų prisiminimus.
Emocingoje, tarsi ką tik prieš žiūrovą išpakuotoje parodos ekspozicijoje – garsaus fotografo alytiškio Vytauto Stanionio ir jo kolegės Zitos Stankevičienės fotografijos, dokumentuojančios medvilnės kombinatą nuo pat statybų pradžios iki 2019 m. įmonės teritoriją nusiaubusio gaisro, nuo įžvalgių, sovietinius kanonus peržengiančių darbo, švenčių ir buities fotografijų iki įnirtingo 2007 m. darbuotojų streiko fotodokumentikos.
Paroda „Kartūno kodas“ siekia atkoduoti Alytaus medvilnės kombinato palikimą ir šį kodą sugrąžinti mums kaip svarbų savasties genomą.
Kauno paveikslų galerijoje (K. Donelaičio g. 16, Kaunas) veiks iki rugpjūčio 27 d.

Romualdas Balinskas: „Tie kambariai“

Romualdas Balinskas yra ekspresionistinės tapybos atstovas, paskutiniu metu labiau linkstantis į abstrakcionizmą. Kūryba išsiskiria plastinės raiškos pokyčiais, neprarandant savitumo ir autentiškumo, polinkio į monochromiją. Būdingas išplėstas tapybos lauko supratimas, kvestionuojant jo fizines ribas. Kūrybinio dėmesio centre – žmogus. Dažnai sunkiai identifikuojamas, be veido bruožų, belytis, pavaizduotas tarp aiškiai atpažįstamų fizinės aplinkos daiktų. Vizualinių elementų neišbaigtumas verčia žiūrovą patį pabaigti pasakojimą. Dailininkui tapymo aktas yra lyg ritualas, turintis aiškią mintį ir intencijas.
„Žiūriu į vidų. Lango stiklas atspindi debesis. Savo paties siluete matau stalo kampą, užvožtą lėkštę, kėdės atlošą, pusę sofos, nuvaikščiotas grindų vagas, įsispraudusias tarp stalo, sofos ir balintos krosnies… Tie kambariai vis nusitapo kažkodėl. Jie be žmogaus, bet žmogaus kambariai, jie apie žmogų. Tie kambariai atsiveria lyg be sienų, lyg su kvapu, su garsu, su laiku ir gyvenimu.“
M. K. Čiurlionio namuose-muziejuje (M. K. Čiurlionio g. 35, Druskininkai) veiks iki birželio 14 d.

Alisa Rūta Stravinskaitė: „Verpetas“

Parodos idėja menininkei gimė norint vizualizuoti pojūčius ir vaizdinius, kuriuos įkvėpė Sigito Gedos kūryba. Rengiant šią parodą didžiąją dalį laiko menininkė praleido netoli poeto gimtinės Lazdijų rajone — tokia neplanuota kūrybos geografija stipriai paveikė jos asmeninį supratimą apie S. Gedos kūrybos kontekstus, taip pat paskatino domėtis poveikiu, kurį menininkui daro kūrybinė aplinka. Kasdien sutikdama gamtos, vandens, augalų, paukščių motyvus, ji atrado itin artimą santykį su poeto kūryba. Pirmuosius darbus šiai parodai A. R. Stravinskaitė kūrė spalvoto lino raižinio technika, tačiau vėliau nusprendė įtraukti ir daugiau – nuo akvarelės iki koliažo. Taip pat buvo nuspręsta rodyti ir tam tikrą dalį kūrybinio proceso, kurią sudaro eskizai, autorės užrašai ir vizualūs pamąstymai. Alisos Rūtos tikslas buvo sukurti darbus, kurie įtrauktų parodos lankytojus kaip verpetas, keltų norą žiūrėti įdėmiai, ieškoti sąsajų su S. Geda – skaityti šio autoriaus kūrinius, juos analizuoti.
Parodoje menininkė nori ne tik pristatyti savo kūrinius ir pasidalinti jais su platesne publika, tačiau ir skatinti susidomėjimą S. Gedos asmenybe bei kūryba žvelgiant nauju kampu. Bandymai prisiliesti prie jo kūrybos kitomis meninėmis priemonėmis yra itin reti. Todėl tokia paroda yra matoma kaip galimybė tai atskleisti kartu supažindinant parodos lankytojus su tradicinėmis ir sintetinėmis grafikos priemonėmis.
V. K. Jonyno galerijoje (M. K. Čiurlionio g. 41, Druskininkai) veiks iki birželio 7 d.

Rokas Mikšiūnas: „LEGO modernizmas: nuo kaladėlės iki pastato“

Modernizmas – tai architektūros stilius, meno kryptis, muzika ir daugybė kitų dalykų. O ar modernizmas gali būti gyvenimo būdas ir egzistencijos siekiamybė? Jei modernizmas stilius, tai reiškia, kad modernistas yra žmogus, išpažįstantis ir prijaučiantis XX a. idealams. Kaip tą modernizmą išpažinti ir puoselėti, kokios būtų meilės apraiškos?
Apie tai ir dar daugiau sužinosite Roko Mikšiūno parodoje „LEGO modernizmas: nuo kaladėlės iki pastato“. Atidarymo metu parodos autorius dalinsis mintimis ir patirtimi, kaip atrado modernizmą ir nusprendė jį perteikti LEGO kaladėlėmis. Parodoje jūsų lauks chronologiškas jaunojo menininko kelias nuo pirmųjų pažinčių su Kauno modernizmo architektūra iki naujausių kūrybos perlų. Ekspozicijoje išvysite šiuos realius LEGO modelius: Vilniaus modernizmo pastatus, margosios LEGO užuolaidos fragmentą, Kauno modernizmo interpretacijas ir Kauno centrinį paštą. Parodoje taip pat bus ir vizualizacijų iš dar nesukonstruotų arba į parodą negalėjusių atkeliautų LEGO modelių.
A. ir P. Galaunių namuose-muziejuje (Vydūno al. 2, Kaunas) vyks iki balandžio 8 d.

Sigitas Prancuitis ir Rimantas Buivydas: „Natiurmortas“

Nepaisant dirbtuvių kaimynystės, Rimantas Buivydas ir Sigitas Prancuitis gyvena labai skirtingose meninėse orbitose. Bet yra temų, kurios pajėgios apjungti pačias didžiausias skirtybes. Kokie bebūtų įvairūs menininkai, avangardistai ir klasikai, kubistai ir postmodernistai – nei vienam iš jų nepavyko išvengti natiurmorto siužeto. Šį kartą per natiurmorto prizmę į savo kūrybą mums siūlo pažvelgti Rimantas Buivydas ir Sigitas Prancuitis. Asambliažai, skaitmeninė grafika, tapyba šių menininkų vaizduotėje paklūsta natiurmorto dėsniams, kurie suteikia parodai vientisumo ir pateikia išplėstą natiurmorto suvokimo galimybę. Pikseliai šoka kartu su lėkštėmis, pamesti raktai su žiedlapiais. Viskas susibėga į klasikinio natiurmorto kompozicijas, kurių mūsų namuose taip pat gausu – garažo ar virtuvės lentynoje, ant svetainės stalo ar knygų sekcijoje. Menininkai labai mėgsta daiktų laisvę, todėl ir mums padeda pamatyti juose slypintį savitikslį grožį.
Šiaulių dailės galerijoje(Vilniaus g. 245) veiks iki balandžio 15 d.

Anton Hudo: „Emocijos per karo prizmę“

„Kaip menininkas, dirbu su žmonių emocijomis, noriu perteikti neviltį, piktį, nesusipratimą, nusivylimą, – visas emocijas, kurias jaučiau būdamas tiesioginis šiandienos įvykių Ukrainoje dalyvis, taip pat valdžios godumą, pyktį, propagandą, priešingą pusę. Kurdamas šiuos darbus likau ištikimas savo stilistikai, kurią naudoju jau 7 metus. Noriu jausti, kad kūriniai persmelkti siaubo ir įvykių etniškumo, nes kūrybai mane įkvepia viduramžių graviūros. Vaikystėje daug laiko praleisdavau kaime, tyrinėdavau aplinką, todėl pirmą kūrinių sluoksnį sudaryto augalijos vaizdai, tokie, kokius prisimenu iš vaikystės. Šie sutampa ir persipina su tamsiomis, su karu susijusiomis emocijomis, kurios susikirstytos į baltas ir juodas linijas, tarsi schematiškai atspindinčias žmonių požiūrį į šį karą.“ – Anton Hudo.
Šiaulių dailės galerijoje(Vilniaus g. 245) veiks iki balandžio 15 d.

Kristina Mažeikaitė: „Žemė degė, bet niekas to nepastebėjo“

„Mano kūryboje dominuoja transformacijos principas, kai pirminis vaizdas yra perkuriamas, transformuojamas, vizijai realizuoti. Mano tapybai taip pat didelį poveikį yra padaręs domėjimasis architektūra. Paveikslai tarsi konstruojami, „statomi“ iš skirtingų potėpių, linijų, dėmių, pasitelkiant griežtus komponavimo principus, Gilles Deleuze žodžiais tariant, iš pradinio chaoso įvedama griežta, struktūruota tvarka. Ne kartą esu girdėjus mano paveikslus apibūdinant kaip architektūriškus. Manau, tokį pojūtį lemia ir tai, kad nors mano tapyba ekspresyvi, gestinė, joje nėra atsitiktinio proveržio, neapgalvotos konvulsijos. Kiekvienas potėpis turi savo vietą. Architektūros principai atsispindi ir parodos eksponavime, kur ypatingas dėmesys skiriamas į tai, kaip žiūrovas vaikščios po erdvę, koks pojūtis bus kuriamas, kokie vizualiniai ryšiai atsivers. Galiausiai, apibūdindama savo paveikslus pasitelkiu figuratyvumo sąvoką. Čia vėlgi perinterpretuoju Gilles Deleuze filosofiją ir figuratyvo sampratą, kurią jis apibūdina kaip grynai nenaratyvinę, išsivadavusią nuo bet kokių klišių. Figūros elementą aš sieju su visa drobe – paveikslas kaip figūra su taktilinėmis savybėmis. Paveikslas, kuris Tave traukia, slegia, primena.“ (Kristina Mažeikaitė)
Šiaulių dailės galerijoje(Vilniaus g. 245) veiks iki balandžio 15 d.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!