Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2018 m. 3 rugpjūčio d. 13:53
Birutės Žilytės ir Algirdo Steponavičiaus sienų tapyba Lietuvos nacionaliniame dramos teatre
2016 Gruodis 3 - Sausis 31 Vilnius

B. Žilytė, A. Steponavičius, „Saulė“.

Gruodžio 3 – sausio 31 dienomis „Vilniaus galerija“ suteikia progą visiems dailininkės Birutės Žilytės ir Algirdo Steponavičiaus kūrinių gerbėjams Nacionaliniame Vilniaus dramos teatre pamatyti unikalią dviejų menininkų sienų tapybos parodą ir prisiminti arba naujai išgyventi autorių kurtą stebuklinės pasakos realybę.

Ekspozicijoje – B. Žilytės ir A. Steponavičiaus Valkininkų sanatorijoje „Pušelė“ esančios tapybos fragmentai, tarp kurių – ir autentiško dydžio skaitmeninis spaudas „Saulė“, eksponuojamas pirmą kartą. Dramos teatro lankytojai taip pat galės išvysti originalius pasakai „Eglė žalčių karalienė“ B. Žilytės kurtus paveikslus, legendinės kavinės „Nykštukas“ sienas puošusius dailininkų darbus.

Lyg stebuklingame šaltinio atspindyje atsiveria žmogaus sielos pilnatvė su svajonėmis, ilgesingais džiaugsmais ir tamsiomis bedugnėmis.B. Žilytė

„Man ypač buvo įdomu iliustruoti stebuklines pasakas, susisiekiančias su archajinėmis sakmėmis, mitais. Čia susitinka, susipina ir tragiškame konflikte kertasi įvairialypiai jausmai ir gyvenimo įvykiai: ilgesys, žiaurumas, išdavystė, ištikimybė, meilė, mirtis… Vaizdai plečiasi į įvairiapuses begalybes – platumas, erdves, gilumas, tolumas… nuo linksmų nutikimų iki pavojingiausių bedugnių… Vyksta jausmų, išminties, aistrų kovos. Lyg stebuklingame šaltinio atspindyje atsiveria žmogaus sielos pilnatvė su svajonėmis, ilgesingais džiaugsmais ir tamsiomis bedugnėmis,“ – sako B. Žilytė.

„Vilniaus galerijos“ paroda atidaryta gruodžio 3 dieną, spektaklio pagal Jono Basanavičiaus užrašytą lietuvių liaudies pasakojimą „Kaulinis Senis ant geležinio kalno“ premjeros metu. Spektaklyje vaikams nuo 12 metų atgaivinamas autentiškas B. Žilytės, iliustratorės, sieninės tapybos autorės, su kuria užaugo net kelios vaikų kartos, vaizdinių pasaulis.

„Birutė Žilytė iliustracijomis puošė daug lietuvių liaudies pasakų. Jos kūryba ne tik iliustruoja, bet ir savaip „komentuoja“ pasakose fiksuojama pasaulėžiūrą. Ir nors Birutė pasižymi drąsa, atvirumu, mistiniu ir kartais žiauriu žaismingumu, ji kartu išlieka jautri ir asmeniška. O tai įkvepia eiti Birutės nuklotu keliu, kad pažintum Jono Basanavičiaus ir kitų užfiksuotus pasakojimus. Deja, B. Žilytės pasakų pasaulį geriausiai pažįsta mano ir vyresnioji karta, taigi natūralu, kad tuo norisi pasidalinti ir su augančia jaunąja karta,“ – teigia spektaklio režisierius Jonas Tertelis.

B. Žilytės pasakų pasaulį geriausiai pažįsta mano ir vyresnioji karta, taigi natūralu, kad tuo norisi pasidalinti ir su augančia jaunąja karta.J.Tertelis

„Vilniaus galerija“ kartu su autore šiuo metu atlieka ir kitus Valkininkų sienų tapybos atkūrimo darbus, perkeldama juos į skaitmeninį pavidalą. Proceso metu atgaminamos sunaikintos ar pažeistos darbų vietos, todėl žiūrovas kūrinius gali išvysti tokius, kokie jie buvo pradžioje – natūralaus dydžio, nepaliestus laiko.

Kviečiame apsilankyti ir pamatyti jau atkurtus B. Žilytės ir A. Steponavičiaus darbus gyvai!

KADA? Gruodžio 3 – sausio 31 dienomis.
KUR? Nacionalinio Vilniaus dramos teatro fojė.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!