Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Sienų tapyba Vilniaus kavinėje „Nykštukas“
Birutė Žilytė ir Algirdas Steponavičius
Apie projektą

1965 metais Vilniuje atsirado vieta, kurią netruko pamilti bene visi mažieji sostinės gyventojai. Tai – legendinė vaikų kavinė „Nykštukas“ buvusioje P. Cvirkos gatvėje (dab. Pamėnkalnio g. 24). Kavinės sienas puošė pasakiški Birutės Žilytės ir Algirdo Steponavičiaus, vėliau tapusių Nacionalinės premijos laureatais, kūriniai, stovėjo specialiai vaikams kurti baldai, o vitrinoje straksėjo gyvos voveraitės!

Žaismingas valgiaraštis, jauki ir šilta atmosfera beveik trims dešimtmečiams pavertė „Nykštuką“ viena lankomiausių miesto vietų, skirtų visai šeimai, ir ypač šiltu prisiminimu visiems, joje ragavusiems firminių zuikio kotletų. Šiandien buvę kavinės svečiai – šių dienų vaikų tėvai, jų seneliai – prisimena „Nykštuką“ ir čia praleistas popietes su nostalgija, juolab, kad pačios kavinės Pamėnkalnio gatvėje jau seniai nebėra. Neišliko nei autentiškas „Nykštuko“ interjeras, nei įspūdinga B. Žilytės ir A. Steponavičiaus sienų tapyba su gerai žinomų pasakų personažais – devyngalviu slibinu, ilgakase mergele, vilku beuodegiu. Daugelis įsitikinę, kad žymioji freska sunaikinta negrįžtamai, bet…

„Vilniaus galerija“, 2018 metų vasario 22-25 dienomis pristačiusi minėtų dailininkų sienų tapybos Valkininkų sanatorijoje „Pušelė“ skaitmeninį atspaudą, užsimojo atgaivinti ir „Nykštuko“ kavinę puošusius B. Žilytės ir A. Steponavičiaus kūrinius. Jubiliejinės, dvidešimtosios Vilniaus knygų mugės metu, vyksiančios 2019 metų vasario 21-24 dienomis, pirmą kartą demonstruotas 12 kvadratinių metrų, autentiško dydžio „Nykštuko“ sienų tapybos fragmentas – lygiai toks, kokį jį prisimena kavinės lankytojai.

Algirdas Steponavičius tapo „Nykštuko“ kavinėje | Birutės Žilytės nuotr. archyvas

„Po pokalbių ir konsultacijų su dailininke Birute Žilyte buvo nuspręsta, kad yra pakankamai fotografuotos medžiagos, norint pradėti „Nykštuko“ freskų atkūrimą skaitmeniniu pavidalu. Sienų tapybą 1965 metais yra fotografavusi jos autorė, pastarosios prašymu fotografas Kęstutis Stoškus freską įamžino prieš pat sunaikinant „Nykštuko“ interjerą, tos skaidrės išlikusios. Pati menininkė ir šįkart noriai talkino, kad padėtų užtikrinti tinkamą sukauptos medžiagos panaudojimą darbų proceso metu. Jie prasidėjo 2018 metų pabaigoje, naudojant tą patį, tik dar labiau ištobulintą, techninį sprendimą, kaip ir Valkininkų sienų tapybos atveju. Norisi tikėti, kad rezultatas ir vėl daugelį nudžiugins. Labai norėtųsi, kad atkurta Nykštuko sienų tapyba atrastų naują, jos vertą vietą sostinėje. Vis dėlto tai – mūsų meno istorija, interjero dizaino istorija, Vilniaus istorija“, – sako projekto iniciatorius Audrius Klimas.

Pasibaigus Vilniaus knygų mugei skaitmeninį „Nykštuko“ sienų tapybos fragmento atspaudą bus galima išvysti kovo 27 – balandžio 27 dienomis Vilniuje, DOMUS galerijoje.

Pristatyti pilnai atkurtos freskos originalaus dydžio (2,3 m x 15 m) skaitmeninį spaudą pirmą kartą planuojama spalio 3-5 dienomis Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO organizuojamo renginio „Menas interjerui 2019“ metu.

Renginyje tikimasi parodyti ir originalaus dizaino baldus, kadaise stovėjusius „Nykštuko“ kavinėje. Šios vietos interjeras atspindėjo minimalistinio dizaino tradiciją, nebuvo perkrautas detalėmis, o B. Žilytės ir A. Steponavičiaus kūriniai ne tik džiugino mažuosius lankytojus, bet ir atliko estetinio lavinimo funkciją.

„Kartu kūrėme sienų tapybą „Nykštuko“ vaikų kavinėje Vilniuje ir „Pušelės“ vaikų santorijoje Valkininkuose, kartu iliustravome kelias knygas. Artimai bendraudami, artimai jausdami ir artimai žvelgdami į mus supantį pasaulį, mes galėjome reikštis toje pačioje kūrinio erdvėje. Algirdo plastinė mintis savotiškai traukė mano kuriamo vaizdo dalį, o mano savaip išreikšta plastinė mintis kvietė jo savitai kuriamą reginį.“ Birutė Žilytė | Sienų tapybos kavinėje „Nykštukas“ fragmentas | Foto: © „Vilniaus galerija“)

Vilniaus vaikų kavinės „Nykštukas“ sienų tapyba (1964-1998)

  • Sukūrimo data: 1964 m.
  • Autoriai: B. Žilytė (g. 1930) ir A. Steponavičius (1927-1996) kartu su Laimučiu Ločeriu (1929-2018)
  • Restauravimas ir naujos centrinės freskos dalies sukūrimo data: 1990 m.
  • Autoriai: B. Žilytė (g. 1930) ir A. Steponavičius (1927-1996)
  • Matmenys: 2,3 m x 15m; bendras plotas: 34,5 kv. m.
  • Technika: tinkas, gruntas, spalvota sintetinė tempera, vaškas

Atkurtos Vilniaus vaikų kavinės „Nykštukas“ sienų tapybos skaitmeninis spaudas (2018-2019)

  • Projekto sumanytojas ir vadovas: A. Klimas
  • Naudota fotomedžiaga: B. Žilytė, 1964 m.; K. Stoškus, 1998 m.
  • Vaizdų skaitmeninis restauravimas, paruošimas orginalaus dydžio spaudai: Darius Abromaitis („Apple MacBook Pro“, „Adobe Photoshop“ CS5 / CC 2018)
  • Autorinės teisės: „Vilniaus galerija“ (UAB „Vilkonda“)
  • Projekto metu atkūrimo darbus prižiūri ir konsultuoja autorė B. Žilytė.
Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!