Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Lietuvos kino studija

LKS pastatų kompleksas, 1989 m. | Nežinomo aut. nuotr.

Lietuvos kino studija – buvusi didžiausia šalies kino filmų kūrimo įmonė.

Įsteigta 1940 metais, studija iš pradžių veikė Kaune, o nuo 1949-ųjų persikraustė į Vilniaus Žvėryno rajoną. Augant darbuotojų skaičiui, 1964 metais Nemenčinės plente atidarytas kino studijos paviljonų kompleksas. Išgyvenusi savo „aukso amžių“, o vėliau – nuosmukį, Lietuvos kino studija nebeprisikėlė: 2004 metais žymusis pastatų kompleksas buvo privatizuotas, 2014-aisiais įmonei iškelta bankroto byla.

Nepaisant liūdnos baigties, minėtoje vietoje sukurti filmai tapo didžiule ir reikšminga Lietuvos kino istorijos dalimi. Su Lietuvos kino studija sietinos Vytauto Žalakevičiaus, Arūno Žebriūno, Raimondo Vabalo, Almanto Grikevičiaus, Gyčio Lukšo, Algimanto Puipos ir kitų žymių šalies režisierių pavardės. Čia gimė tokie filmai, kaip „Herkus Mantas“, „Gražuolė“, „Riešutų duona“, „Marš, marš tra-ta-ta!“, „Niekas nenorėjo mirti“… Tarp filmografijos perlų – ir pirmasis lietuviškas kino miuziklas „Velnio nuotaka“ (rež. A. Žebriūnas, 1974 m.).

Ši projekto „Vilniaus legendos“ skiltis nuolat pildoma su Lietuvos kino studija susijusiomis publikacijomis, fotogalerijomis bei kita medžiaga, tad kviečiame sužinoti daugiau.

LKS kompleksas prieš jį nugriaunant, Nemenčinės pl. 4, 2010 m., nežinomo aut. nuotr. | Prekybcentrio restorano pavadinimas, 2017 m.

Filomena Linčiūtė-Vaitiekūnienė, filmo „Velnio nuotaka“ scenovaizdis | Lietuvos teatro muzikos ir kino muziejaus archyvo nuotr.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!