Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Roko opera „Jėzus Kristus superžvaigždė“, 1971 m.

Generalinė roko operos Jėzus Kristus superžvaigždė repeticija Prieš premjerą Dailės institute 1971 m. gruodžio 25 d. Kęstučio Antanėlio šeimos archyvo nuotr.

„Jėzus Kristus superžvaigždė“ (1970) – Tim Rice ir Andrew Lloyd Webber roko opera. 1971 m. šią roko operą Vilniaus dailės institute pastatė Kęstutis Antanėlis su bendraminčiais. Tai buvo pirmasis A. L. Webber kūrinio pastatymas Europoje ir antrasis pasaulyje. Sovietiniu gūdmečiu kurtas pasirodymas tapo Lietuvos kultūros fenomenu. 2021 m. gruodžio 25-ąją jam sukako penkiasdešimt. „Vilniaus galerija“ pasiryžo surinkti atsiminimus iš šio įvykio dalyvių, žiūrovų ir amžininkų bei taip atkurti kultūros lauke neišdildomą pėdsaką palikusio įvykio detales.

Roko operai Kęstutis Antanėlis subūrė didelę studentų komandą, kuri repetuodavo ribojama tuometinės valdžios veiksmų. Nepaisant to, roko operos pristatymas įvyko 1971 m. gruodžio 25 d., Lietuvos dailės instituto aktų salėje, operą pradėjus rodyti keliomis valandomis anksčiau nei nurodyta skelbimuose, siekiant suklaidinti KGB.

35 muzikantai ir dainininkai, daugiausia studentai iš Vilniaus konservatorijos ir Čiurlionio menų gimnazijos, beveik pusmetį iki išnaktų repetavo Ryšininkų kultūros namuose (dab. Pacų rūmai), K. Antanėliui iš klausos atkūrus partitūrą. Jo vaikystės bičiulis Aidas Kupčinskas plokštelę su operos dainomis buvo atsisiuntęs iš Čikagos vos jai pasirodžius, taip K. Antanėlis muziką persirašė į juostinį magnetofoną. Pirmosios šios operos versijos ar atskiri jos gabalai, kaip yra pasakojęs šviesaus atminimo K. Antanėlis, buvo parodytos „visiukuose“ – tuometiniame Vilniaus inžineriniame statybos institute (VISI, dabar Vilniaus Gedimino technikos universitetas).

Koncertui buvo pasiruošta labai rimtai. Muzikantai ir dainininkai buvo apsirengę sceniniais kostiumais, o salė – apšviesta ir įgarsinta.

Pasakojimų cikle operos pastatymo dalyviai, liudininkai, bendraminčiai, kurių gretos vis retėja, prisimena istorijas, vieniems tapusias galimybe groti mylimą gerą muziką, kitiems – ir savotišku noru atsikirsti ateistinei sovietinio režimo ideologijai.

Asmeninio V. Petkevičiaus archyvo nuotr.

Asmeninio V. Petkevičiaus archyvo nuotr.

Asmeninio V. Petkevičiaus archyvo nuotr.

Pagrindinius vaidmenis operoje atliko:

Jėzus – Vidas Petkevičius
Judas – Alfonsas Vaškevičius
Marija Magdalietė – Nelė Braus
Apaštalas Simonas Kananietis – Rimas Jasenka
Apaštalas Petras – Mindaugas Navakas
Poncijus Pilotas – Aleksandras Kavoliūnas
Annas – Aleksandras Babkovskis
Erodas – Kęstutis Antanėlis

Klavišiniais grojo: Balys Žiūraitis ir Tomas Leiburas
Gitara grojo – K. Antanėlis
Garsą režisavo – Vidas Jankevičius
Scenografiją roko operai sukūrė: Galius Kličius, Raimundas Sližys ir Mindaugas Navakas

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!