Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Vilniaus vaikų kavinė „Nykštukas“

1965 metais duris atvėręs „Nykštukas“ dėl žaismingo bei jaukaus interjero, specialiai vaikams kurto valgiaraščio ir vitrinoje lakstančių voverėlių beveik trims dešimtmečiams tapo viena lankomiausių Vilniaus kavinių. Nors jai užsidarius liko tik fotografijos, „Nykštuko“ sienas puošusią ir negrįžtamai sunaikintą Algirdo Steponavičiaus ir Birutės Žilytės freską, „Vilniaus galerija“ atkūrė pilnai. Atgimusi sienų tapyba pirmą kartą pristatoma spalio 3-5 dienomis „Litexpo“ vyksiančioje parodoje „Menas interjerui 2019“.

Freskos atkūrimo darbai užtruko beveik metus: buvo pasitelktos šiuolaikinės technologijos, neapsieita ir be menininkės B. Žilytės pagalbos.

„Dirbdami daugiausiai rėmėmės Kęstučio Stoškaus fotografijomis, kurios darytos Birutės Žilytės prašymu, prieš pradedant ardyti kavinę. Kadangi freskos originalas buvo visiškai sunaikintas, pati autorė nusprendė, kad, atgaminant spalvas, galima palikti šiek tiek vietos improvizacijai, tuo tarpu piešinys atkurtas visiškai tiksliai. Replikos dydis taip pat autentiškas“, – pasakoja projekto iniciatorius Audrius Klimas.

Anot jo, sudėtingiausia buvo atkurti centrinę sienos dalį, kuri kadaise suniokota, užliejus vandeniui. Vėliau dailininkai ją pertapė naujai, tačiau pirmoji freskos versija taip ir liko neužfiksuota kokybiškose nuotraukose, pilni jos vaizdai iki šiol nepublikuoti jokiame meno albume. „Centrinę dalį teko po gabaliuką „surankioti“ iš daugybės mėgėjiškų nuotraukų. Tai bus pirmas kartas nuo 1990 metų, kai ją ir vėl bus galima pamatyti gyvai. Lyginant su likusia „Nykštuko“ freska, centrinė jos dalis buvo sunaikinta aštuoneriais metais anksčiau“, – sako A. Klimas.

„Vilniaus galerijos“ darbų rezultatas – 34 kvadratinių metrų dydžio „Nykštuko“ sienų tapybos replika, kurios piešiniai atspausdinti ant medžio (faneros) paviršiaus, dedant juos vienas ant kito ir taip sudarant reljefinį paviršių. Iš viso, naujajame spaude yra 5 sluoksniai, kuriantys 3D efektą. Kaip teigia projekto iniciatoriai, jo siekiant, darbų kaina gerokai išaugo, tačiau sprendimas pasiteisino – galutinis vaizdas daro didžiulį įspūdį, rezultatu labai džiaugiasi ir freskos autorė B. Žilytė.

Atkūrė ir kavinėje stovėjusius baldus

Tris dešimtmečius gyvavusi kavinė „Nykštukas“ išsiskyrė modernistiniu interjeru, prie kurio įgyvendinimo prisidėjo žymiausi to meto kūrėjai: architektai Zigmantas Liandsbergis, Jonas Kriukelis, dailininkai Laimutis Ločeris, jau minėti A. Steponavičius ir B. Žilytė.

Neatsiejama interjero dalimi tapo Eksperimentinio projektavimo biuro architektės Gražinos Tulevičienės kurti baldai, kurie taip pat atkurti artėjančiai parodai. Šio proceso metu bendradarbiauta su VšĮ „Dizaino fondu“, dizaineriu Šarūnu Šlektavičiumi, Vilniaus dailės akademijos Dizaino katedros absolvente Aurelija Andziulyte.

„Nykštuko“ baldai buvo mediniai, itin paprastų konstrukcijų, tačiau kėdės išsiskyrė pintomis detalėmis, kurios buvo būdingos 7 dešimtmečio lietuviškų interjerų stilistikai, jungiančiai vakarietišką modernizmą su liaudies meno tradicijomis. Prisėdus ant jų parodoje bus galima ne tik nusifotografuoti A. Steponavičiaus ir B. Žilytės kurtos freskos fone – čia taip pat vyks kūrybinės dirbtuvės vaikams bei jų tėveliams.

Anksčiau atgaivino apleistą Valkininkų freską  

Tai – ne pirmas kartas, kai „Vilniaus galerija“ imasi menininkų A. Steponavičiaus ir B. Žilytės darbų išsaugojimo. 2018 metais skaitmeniniu būdu atkurta ir 1969-1972 metais Valkininkų sanatorijoje „Pušelė“ nutapyta freska. Jos fragmentą įsigijo MO muziejus – dabar kūrinys puošia minėtoje vietoje įsikūrusį bistro. Tuo tarpu freskos originalas, dar 2015 metais paskelbtas valstybės saugomu kultūros paveldo objektu, iki šiol nyksta, nesulaukdamas reikiamos priežiūros.

„Labai džiaugiamės MO muziejaus iniciatyva, o kas bus su atgimusia „Nykštuko“ sienų tapyba, kol kas neaišku. Galima pasakyti tik tiek, kad galutinai užbaigus darbus atsirado daugybė galimybių panaudoti freskos elementus – įvairiuose leidiniuose, privačiuose interjeruose, dizaino srityje. Štai Aurelija Andziulytė jų motyvais sukūrė vaikišką širmą. Tai, kad menininkų darbas iki šiol inspiruoja kitus kūrėjus, tik įrodo jo aukštą meninę kokybę“, – įsitikinęs A. Klimas.

Aplankyti parodą „Menas interjerui 2019“ ir pamatyti skaitmeniniu būdu atkurtą kavinės „Nykštukas“ sienų tapybą bus galima spalio 3-5 dienomis, įsigijus tuo pačiu metu Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vyksiančio renginio „Baldai Interjeras Dizainas 2019“ bilietą. Išsamią parodos programą rasite čia.

„Kartu kūrėme sienų tapybą „Nykštuko“ vaikų kavinėje Vilniuje ir „Pušelės“ vaikų santorijoje Valkininkuose, kartu iliustravome kelias knygas. Artimai bendraudami, artimai jausdami ir artimai žvelgdami į mus supantį pasaulį, mes galėjome reikštis toje pačioje kūrinio erdvėje. Algirdo plastinė mintis savotiškai traukė mano kuriamo vaizdo dalį, o mano savaip išreikšta plastinė mintis kvietė jo savitai kuriamą reginį.“ Birutė Žilytė | Sienų tapybos kavinėje
„Nykštukas“ fragmentas | Foto: © „Vilniaus galerija“)

Vilniaus vaikų kavinės „Nykštukas“ sienų tapyba (1964-1998)

 • Sukūrimo data: 1964 m.
 • Autoriai: B. Žilytė (g. 1930) ir A. Steponavičius (1927-1996) kartu su Laimučiu Ločeriu (1929-2018)
 • Restauravimas ir naujos centrinės freskos dalies sukūrimo data: 1990 m.
 • Autoriai: B. Žilytė (g. 1930) ir A. Steponavičius (1927-1996)
 • Matmenys: 2,3 m x 15m; bendras plotas: 34,5 kv. m.
 • Technika: tinkas, gruntas, spalvota sintetinė tempera, vaškas

Atkurtos Vilniaus vaikų kavinės „Nykštukas“ sienų tapybos skaitmeninis spaudas (2018-2019)

 • Projekto sumanytojas ir vadovas: A. Klimas
 • Naudota fotomedžiaga: B. Žilytė, 1964 m.; K. Stoškus, 1998 m.
 • Vaizdų skaitmeninis restauravimas, paruošimas orginalaus dydžio spaudai: Darius Abromaitis („Apple MacBook Pro“, „Adobe Photoshop“ CS5 / CC 2018)
 • Autorinės teisės: „Vilniaus galerija“ (UAB „Vilkonda“)
 • Projekto metu atkūrimo darbus prižiūri ir konsultuoja autorė B. Žilytė.
Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!