Tradicinis šeštasis „Skaitymo festivalis“ šiemet vyks po pandeminių metų pertraukos. Jo taikinyje – fantastikos tema, o šūkis skelbia, kad „Fantastiką kuriame patys“. Organizatoriai įsitikinę, jog festivalio formatas yra inovatyvus būdas vaikams ir jaunimui pristatyti biblioteką kaip patrauklią erdvę ne tik mokytis, domėtis skaitymu ir literatūra, bet ir leisti laisvalaikį.
Festivalyje susitiksime su Sauliumi Lapieniu, Kastyčiu Zubovu, Simona Liukaityte ir Goda Raibyte, kurie pasakos apie mokslą, kosmosą ir mūsų ateitį juose. Laukia net kelios įdomios ekskursijos – vilnietiško mamuto pėdsakais su dr. E Rudnickaite seksime VU Geologijos muziejuje, į „Kelionę laiku“ kviečia pasivaikščiojimas po Adomo Mickevičiaus biblioteką, kuri įsikūrusi buvusiuose Tiškevičių rūmuose, o rūsiai (bus proga juos aplankyti!) siekia XV amžių. Dovilė Gecaitė festivalyje eksponuos animacinių miniatiūrų ciklą „Karantinas“, vertėja Gabija Enciūtė atskleis, kiek reikšmių turi Murakamis. Rašytojas Justinas Žilinskas su kolegomis pristatys knygą „Dangus griūva“ ir klaus – kuo gali pasigirti ir ko trūksta lietuviškai fantastikai?
Visą festivalio savaitę bibliotekos kiemą Trakų g.10 puoš įspūdinga Kasparo Bagdono („Transcendental Spirit“) spalvų ir šviesų instaliacija „Protėvių kalba“.
„Skaitymo festivalio 2021“ vadovė Ieva Pranckūnaitė nuolat girdi klausimą, ar festivalio veiklos yra susiję tik su knygų skaitymu. Ir taip, ir ne: „Tikrai planuojame naujų knygų pristatymus bei kalbėsime apie literatūros ir skaitymo svarbą, tačiau renginio programa pasiūlys ir gausybę kitokių veiklų. Mūsų komanda žino, kad tekstas yra nebūtinai rašytinis – jis gali būti ir vizualus, garsinis, jutiminis ir t.t. Tad festivalio metu skaitysime įvairius, skirtingų formatų tekstus – žiūrėsime trumpametražius filmus, dalyvausime susitikimuose su mokslo ir fantastikos specialistais, savo kūrybiškumą lavinsime edukacijose, gėrėsimės meninėmis instaliacijomis, gilinsimės į istoriją ir bandysime įsivaizduoti ateitį. Šiuo metu, kai gyvename pandemijos sąlygomis ir turime mažiau sąlygų keliauti, bendrauti ir patirti fantastiškus nuotykius, „Skaitymo festivalis“ kviečia fantastiką susikurti patiems!“
Festivalyje be galo laukiami mažieji skaitytojai. Su vaikais bendraus rašytojai Tomas Dirgėla, Benas Bėrantas, Kotryna Zylė, Elena Selena. Pradinio mokyklinio amžiaus vaikams skirta speciali agentūros „Lithuanian Shorts“ parengta trumpametražių filmų programa „Trumpas kinas. Lietuviški stebuklai“. Šeimos laukiamos Vilniaus Broniaus Jonušo mokyklos styginių instrumentų orkestro, Lietuvos specialiosios kūrybos draugijos „Guboja“ „Spalvų orkestro“ koncertuose, Vilniaus Šv. Jono Pauliaus II gimnazijos vaidinime.
Nors festivalis truks savaitę, keliaus į Ukmergę ir Trakus, visgi didžiausias sujudimas planuojamas rugsėjo 10 ir 11 dienomis, kuomet nuo ryto iki vakaro bibliotekos kieme vyks diskusijos, paskaitos, koncertai. Vien įvairiausių edukacijų bus daugiau kaip dvidešimt, jų metu lankytojai kviečiami išmokti siuvinėti šviečiančiais siūlais, pasigaminti ledų iš azoto, kurti skirtukus iš spalvoto smėlio, daug dėmesio bus skiriama kūrybai iš antrinių žaliavų, tvarumui. Lietuvos aklųjų biblioteka kviečia į edukaciją „Susipažink su mano pasauliu – Kinas neregio akimis“, Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka atveža „Vilnos kambario“ edukaciją suaugusiesiems.
Vakarais festivalio dalyvių laukia gardūs muzikiniai desertai: rugsėjo 10 d., penktadienį – „Teatro P“ poetinis muzikinis vyksmas ir Agotos Zdanavičiūtės koncertas, kuriame tradicinis instrumentas kanklės suskamba įvairiomis spalvomis. Šeštadienį, rugsėjo 11 dieną, bibliotekos kieme skambės elektroninės muzikos ir avangardinio repo balsas „Mesijus“ bei iš sapnų galaktikos sugrįžę tropinio šokio fėjai „Planeta Polar“.
Visi festivalio renginiai nemokami, jį remia Lietuvos kultūros taryba. Daugiau informacijos: www.skaitymofestivalis.lt ir Facebook.