Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2024 m. 6 gegužės d. 18:07
Muziejų naktį nušvies Lietuvos nacionalinio muziejaus renginiai

Gedimino pilies bokštas | Silvestro Samsono nuotr. | LNM

Lietuvos nacionalinis muziejus prisideda prie gegužės 18 d. vyksiančios Muziejų nakties ir kviečia į nemokamus renginius savo padaliniuose. Lankytojų lauks gamtos ir kultūros festivalis, moderniai ir interaktyviai pristatoma istorija bei įkvepiančios meno kelionės. Laikrodžiui išmušus 18 val., muziejus kvies visus nemokamai apsilankyti padaliniuose Vilniuje, Ožkabaliuose, Palangoje ir Kudirkos Naumiestyje.

Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolyno festivalis

Jono Basanavičiaus gimtinė kvies į įspūdingą gamtos ir kultūros šventę Ožkabaliuose – Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolyno 35-ąjį gimtadienį. 1989 metais susibūrusi septynių asmenų iniciatyvinė grupė pakvietė žmones iš visų Lietuvos kampelių kartu sodinti Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolyną. Per tris balandžio mėnesio savaitgalius, tarpais drebiant šlapdribai, su trispalvėmis rankose į talkas susirinko apie 3500 žmonių ir pasodino per 7000 medelių apimties žaliuojantį Lietuvos laisvės simbolį.

Nemokamame vienos dienos festivalyje nuo 13 iki 23 val. oš visi Ožkabaliai. Lankytojų lauks naujo interaktyvaus maršruto Ąžuolyne pristatymas, edukaciniai užsiėmimai, šiemet kino centre „Skalvija“ pristatyto filmo „Ožkabalių ąžuolynas“ peržiūros ir bendravimas su jo kūrybine komanda, vaišės su Gimtinėje gaminamos gilių kavos degustacija, žaidimo „Kalbantys ąžuolai“ turnyras, naujos parodos „Iš avilio“ atidarymas bei ekologinį sąmoningumą skatinanti diskusija „Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolyno ateitis ir ąžuolų apsauga Lietuvoje“. Lankytojus garsais užburs muzikiniai svečiai „Dram bam burtai“, Jausmė, Jonas Chockevičius ir Kybartų kultūros centro pučiamųjų instrumentų orkestras „Kybartai“. Vakarą vainikuos mistiška naktinė ekskursija Ąžuolyne. Renginį ves Domantas Bugailiškis.

Archeologija ir istorija – moderniai ir interaktyviai

Ne vienerius metus trukę archeologiniai tyrimai ant Gedimino kalno davė itin reikšmingų rezultatų – čia buvo rasti 1863–1864 m. sukilimo vadų ir dalyvių palaikai. Kodėl šių žmonių palaikai buvo užkasti bene pačiame miesto centre? Kuo ypatinga buvo Gedimino pilis ir teritorija aplink ją tuo laikotarpiu? Gedimino pilies bokštas nuo 18 iki 22 val. kvies į ekskursijas, kurių metu galėsite pirmieji pamatyti atnaujintą ekspoziciją, skirtą dvidešimčiai čia rastų sukilėlių, autentiškus jiems priklausiusius daiktus, įvairią ikonografinę medžiagą.

Muziejų naktis – puiki proga susipažinti ir su Gedimino kalno papėdėje šiemet atidarytu naujausiu Lietuvos nacionalinio muziejaus padaliniu Pilininko namu. Lankytojai laukiami ekskursijose muziejaus ekspozicijoje „Suprasti Lietuvą“, kurios vyks 20 ir 21 val. Ekskursijų metu susipažinsite su esminėmis Lietuvos tapatybę formavusiomis idėjomis. Vietų skaičius ribotas, būtina išankstinė registracija el. paštu pilininkas@lnm.lt.

Senasis arsenalas Vilniuje kvies pažinti vienos iš mūsų pirmtakų – kuršių genties – kultūrą. Vieno eksponato parodoje „Subtili mėlyna: ką matė stiklo akutės?“ pristatomas Palangos kapinyno moters kape rastas unikalus masyvus smeigtas kryžine galvute su prikabintų sudėtinių kabučių juosta. Lankydamiesi iš Jono Šliūpo muziejaus atkeliausiančioje parodoje, daugiau sužinosite apie kuršių moters padėtį visuomenėje ir galėsite išmėginti šio išskirtinio dirbinio kopijos svorį bei pasipuošti juo susegta skraiste.

Ar istoriją galima paliesti? Vilniaus gynybinės sienos bastėja sako: taip! Vėlų šeštadienio vakarą, nuo 18 iki 23 val., bastėjos požemiuose prabils net penki eksponatai. Jie įgijo naują formą – liečiamos kopijos, pagamintos naudojant 3D technologijas, išsaugojo svarbiausias eksponatų detales, o garsiniai pasakojimai atskleidžia daiktų ir praėjusių amžių paslaptis. Projektą „Jutiminė istorija“ iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Projekto partneriai – „Digital After-Life“, VILNIUS TECH LinkMenų fabrikas.

Apie naujosios istorijos įdomybes sužinosite tapdami detektyvais Signatarų namuose Vilniuje. Šiandien turbūt nustebtume pase išvydę nuotrauką visu ūgiu ir įrašą „plaukai žili“. Gal net nesuprastume, kad tai – pasas? Signatarų namai nuo 18 iki 23 val. kvies lankytojus pasinerti į interaktyvų žaidimą-detektyvą. Ieškosite skirtingų laikotarpių pasų, tyrinėsite dokumentuose naudotus spaudus, simbolius, klišes. Žaidimo kulminacija – simbolinio suvenyro kūrimas, tad niekas neišeis tuščiomis rankomis. Žaidimui reikalingas išmanusis telefonas.

Giliau pažinti naująją istoriją vilniečiai galės ir Istorijų namuose bei Buvusioje areštinėje. Istorijų namai kvies apsilankyti didžiausioje šių metų Lietuvos nacionalinio muziejaus parodoje „Pasaulio dydžio Lietuva: mūsų migracijos istorija“ ir pasinerti į intriguojantį sąmokslo teorijų pasaulį parodoje „Tikėti ar netikėti: sąmokslo teorijos“. Tuo tarpu neseniai vėl atsidariusi Buvusi areštinė trauks lankytojus į „Spąstus su centriniu šildymu“ – atnaujintą ir papildytą parodą apie gyvenimą Lietuvoje 1965–1993 metais, kurią praeitais metais jau pamėgo sostinės gyventojai ir svečiai.

Buvusi areštinė. Paroda „Spąstai su centriniu šildymu“. | Augustino Bėkštos nuotr., LNM

Kosminės ir jutiminės meno kelionės

Jono Šliūpo muziejus Palangoje nuo 19 iki 23 val. kvies leistis į kosminę tapatybės ir formos odisėją optinio meno parodoje „Kazio Varnelio kūryba: tapatybė ir forma“. Kas jungia tapytoją Kazį Varnelį ir režisieriaus Stanley’io Kubricko filmą „2001 metų kosminė odisėja“ bei režisierės Gretos Gerwig filmą „Barbė“? Skambant kompozitoriaus Richardo Strausso muzikai, lankytojai susipažins su begalybe alsuojančia Kazio Varnelio kūryba ir sutiks kosmoso gyventojus – išraiškingų formų būtybes be tapatybės. Nuotaiką kurs kosminės būtybės Marta Vendland, Ana Gucol, Daiva Fedenko, Alvyda Toleikienė, Jurgita Hiršienė iš ARTYN teatro (Klaipėda) (režisierė Marta Vendland, kostiumų autorė Aušra Pacevičiūtė).

Sostinės tyrinėtojai su optinio meno meistro darbais galės susipažinti Kazio Varnelio namuose-muziejuje, tačiau šis muziejus stebins ne tik tuo. 20.30 val. čia galėsite praleisti vakarą su gražiausiomis knygomis ir menininke, knygų dailininke, kūrybinės studijos „Knygų šalis“ sumanytoja Sigute Chlebinskaite. Tai puiki proga pažinti knygų leidybos madas ir tendencijas: pavartyti knygos meno konkursų laureates, apčiuopti bibliofilinių leidinių popieriaus faktūrą, patyrinėti jų išskirtinį dizainą, pelniusį ne tik nacionalinį, bet ir tarptautinį pripažinimą – čia eksponuojamos knygos šiemet nominuotos pasaulio knygos meno konkurse ir Bolonijos vaikų knygų mugėje.

21 val. Kazio Varnelio namų-muziejaus lankytojai taip pat kviečiami į ekskursiją su jaunosios kartos tapytoja Monika Radžiūnaite po intriguojančią jos darbų parodą „Ir aš tik žmogus“. Kartu su autore galėsite tyrinėti ironijos ir provokatyvių žaidimų kupiną parodą bei apmąstyti, koks vaizdas, visuomet buvęs ištikimas religijų tarnas, šiandien galėtų papildyti šventuosius tekstus? O kokia nauja religija gimtų iš šiandienos vaizdų kultūros?

Kazio Varnelio namai-muziejus. Monikos Radžiūnaitės tapybos darbų paroda „Ir aš tik žmogus“ | Augustino Bėkštos nuotr., LNM

Istoriniu įvykiu tapęs spektaklis

1998 m. Kudirkos Naumiesčio bendruomenę išjudino ir subūrė pagal Kazio Inčiūros pjesę „Vincas Kudirka“ pastatytas to paties pavadinimo spektaklis, kuriame dalyvavo daugybė naumiestiečių. Tai buvo miesto kultūrinis įvykis, pasklidęs po visas apylinkes. Vinco Kudirkos muziejus Kudirkos Naumiestyje 18 val. kvies į šio istorinio spektaklio įrašo peržiūrą. Spektaklio režisierė Natalija Manikienė, dailininkė grimuotoja Marija Oržekauskaitė. Pagrindinius vaidmenis kūrė: Vinco Kudirkos – Vygintas Kuras, Valerijos – Julija Sederevičienė, Petro Kriaučiūno – Algimantas Damijonaitis ir kt.

Daugiau apie renginius ir Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinius sužinokite svetainėje lnm.lt.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!