Manoma, kad žodis „colindat“ kilęs iš lotyniškojo „calendae“, reiškiančio pirmąją mėnesio dieną. Pasiruošimas šiam kalėdiniam ritualui dažniausiai prasideda dar kelios savaitės prieš šventes, kuomet ruošiamas giesmių repertuaras ir repetuojama. Nors įprastai šios tradicijos puoselėtojais laikomi jauni, nevedę vyrai, kai kuriose Rumunijos vietovėse repeticijose leidžiama lankytis ir vaikams, kad šie išmoktų pagrindines giesmes ir galėtų prisidėti prie tradicijų puoselėjimo.
Kalėdų išvakarėse būrys jaunuolių vaikšto nuo namo iki namo ir atlieka specialias šventines dainas, kurios klausytojams turėtų atnešti laimę ir užtikrinti gerovę artėjančiais metais. Neretai į pasirodymus įtraukiami ir tradiciniai kostiumai ar šokiai, kurie tampa ištisu pasirodymu. Beje, ypač jaunuolių laukia nevedusios ir ištekėti norinčios merginos – sakoma, kad jei jaunuoliai su jomis pašoksią, šios greičiau ištekės.
Nors dauguma rumunų Kalėdas švenčia kaip ir didžioji krikščioniškojo pasaulio dalis, kai kurios jų tradicijos persipina su pagoniškomis. Tad nenuostabu, kad ir giesmėse pasakojamos istorijos neretai pasižymi pagoniškais simboliais. Nors dažniausiai tekstai mini Kristaus gimimą, kai kuriuose kaimuose taip pat linkima gero derliaus, skiriami palaiminimai žvejams, medžiotojams ar žemdirbiams. Tuo metu šeimos, kurias aplanko šie giedotojai, jiems atsilygina mažomis dovanėlėmis arba pinigais.
Kviečiame pasiklausyti!