E. Balsio vardu pavadinto skvero atnaujinimo poreikį ne kartą pabrėžus ir VšĮ Kompozitorių sąjungos fondui, savivaldybės Miesto plėtros departamentas parengė projektavimo užduotį ir Kompozitorių sąjungos fondo užsakymu IĮ „Gedimino Antano Sakalio projektavimo firma“ parengė projektinius pasiūlymus fundamentaliam skvero pertvarkymui. Architektams buvo užsakytas naujo, E. Balsio reikšmingumą Lietuvos muzikinės kultūrinės kontekste atitinkančio scenarijaus kultūrinei ir rekreacinei skvero funkcijai sukūrimas. 2019 m. buvo minimos 100-osios kompozitoriaus ir pedagogo E. Balsio gimimo metinės. Tikimasi, kad E. Balsio atminimo įamžinimas sukuriant erdvę muzikavimui, pokalbiams ir diskusijoms apie meną ar tiesiog ramiam poilsiui paskatins bendruomenę čia organizuoti renginius, keistis idėjomis ar rengti parodas.
Rengiant projektą buvo pateikti pasiūlymai dėl teritorijos zonavimo pagal galimų veiklų jose pobūdį, numatyta kamerinių koncertų ir kitokių renginių, užtikrintas skvero ryšys su upės krantine, pasirūpinta esamos skulptūros ir E. Balsio įamžinimo akmens tinkamu įkomponavimu, integruoti pėsčiųjų ir dviračių takų tarp Baltojo ir Vingio parko tilto statybos projekto sprendiniai, atlikti dendrologiniai tyrimai ir pateiktos rekomendacijas dėl esamų medžių ir krūmų išsaugojimo ar šalinimo. Projektiniai pasiūlymai buvo pradėti rengti 2016 metais, kai dar nebuvo formalaus reikalavimo viešinti tokio pobūdžio projektus. Nepaisant, to savivaldybė dėjo pastangas, kad projekto sprendiniai būtų pristatomi ir bendruomenei. Pereinant į techninio projektavimo stadiją, projekto autoriai nusprendė atlikti projektinių pasiūlymų viešinimą vadovaujantis šiuo metu galiojančių teisės aktų tvarka. Ir tikisi, kad diskusijos viešojoje erdvėje bus proga tiek projekto autoriams, tiek savivaldybei, tiek kompozitorių bendruomenei išgirsti pastabas, pageidavimus, siūlymus bei suteiks kokybinių pokyčių E. Balsio skvero sutvarkymo projektiniams sprendiniams.
Šiuo metu skvero centre stovi ryškiausias plastinis elementas – skulptoriaus Gintaro Mikolaičio skulptūra „Paukščių lizdas“. E. Balsiui dedikuotas paminklinis akmuo yra Žvėryno tilto pusėje, skvero kampinėje dalyje. Projekto autoriai gavo užduotį pertvarkyti skvero erdvinę struktūrą atveriant ir integruojant jį į supančią aplinką, sutvarkyti želdinius, pertvarkyti kietąsias dangas, apšvietimą, suplanuoti erdves renginiams.
Projekto medžiagoje aiškinama, kad atsižvelgiant į susiformavusius pėsčiųjų takus ir judėjimo maršrutus, projektuojant E. Balsio skverą siūloma akcentuoti įstrižinės krypties taką. Jis išskiriamas dangos spalva ir faktūra (skelto granito grindinio trinkelės). Takas kerta centrinėje skvero dalyje formuojamą kietos dangos (grindinio akmens plokštės) aikštę, kuri apsupta landšaftinio karkaso (žalios vejos, medžių, gyvatvorių fragmentų, dekoratyvinių krūmų ir t.t.). Centrinė skvero dalis pagal projektą skiriama rekreacinei ir kultūrinei funkcijai. Papildomai iš kitų skvero kampų formuojami papildomi prieigų pėsčiųjų takai skelto granito danga.
Numatoma, kad E. Balsio skvere būtų galimybė rengti kultūrinius renginius. Projektuojama nedidelė amfiteatrinė terasa (medine danga) su paviljonu atlikėjams. Modernios architektūros paviljonas atlieka apsauginę akustinę funkciją. Skvero centrinėje dalyje esančią skulptūrą siūloma perkelti arčiau skvero medžių – nebetraktuoti jos kaip pagrindinio akcento. Suprojektuotas peraugusių gyvatvorių naikinimas (paliekant fragmentus), taip pat – nevertingų ir sudarkytų medžių bei augalų šalinimas. Landšaftinio želdynų tvarkymo sprendiniai suprojektuoti atsižvelgiant į dendrologinės ekspertizės išvadas.
Skvere numatyti 32 suolai. Jų skaičius tiesiogiai susijęs su E. Balsio mokiniais – numatoma kiekvieną suolą pažymėti vardine kompozitoriaus mokinių lentele, taip įprasminant didelę E. Balsio pedagoginės veiklos reikšmę kultūrai.
Skvere vyrauja mažalapės liepos ir paprastieji klevai, krūmai daugiausiai – žvilgantysis kaulenis (prie iš jų suaugusių gyvatvorių mėgsta glaustis asocialūs asmenys) ir alyvos. Kiti krūmai – pilkoji lanksva ir kazokinis kadagys – atsirado gana neseniai. Ant upės viršutinio šlaito savaime užaugo uosialapių klevų medynas. Galimai dėl oro ir dirvožemio taršos jaunesni augalai yra prastos būklės.
Atsisakyti planuojama tik dalies tunelius formuojančių gyvatvorių ir išties prastos būklės želdinių (želdinių vertinimą ir inventorizaciją 2016 m. atliko kraštovaizdžio architektė Irena Sakalauskaitė). Galbūt ilgainiui skvere galėtų atsirasti naujų medžių – taip pat kaip ir suoliukai, susietų su muzikantų vardais, reikšmingomis progomis. Rekonstrukcijos projekto autoriai ir užsakovai tikisi išgirsti šiuo klausimu visuomenės nuomonę per viešą planuojamų permainų pristatymą.
„Pirmas įspūdis peržiūrėjus projektą – autoriai siūlo pernelyg daug trinkelių šiai žaliai miesto erdvei. Manau, kad projekto dar laukia nemažos korekcijos“, – sako Vilniaus miesto mero pavaduotojas Vytautas Mitalas.
Techninis skvero rekonstrukcijos projektas už savivaldybės lėšas turi būti parengtas iki 2020-ųjų liepos. Jau turėdama sąmatą savivaldybė ketina kreiptis dėl lėšų skvero rekonstrukcijai ir į Vyriausybę, ir į Kultūros ministeriją. Vilniaus miesto savivaldybė 2018 m. gruodį kreipėsi į Kultūros ministeriją ir Vyriausybės kanceliariją su prašymu prisidėti prie skvero tvarkymo darbų finansavimo, nes šio skvero atnaujinimas nebuvo įtrauktas į miesto viešųjų erdvių įrengimo ar atnaujinimo prioritetų sąrašą. Matydama skvero atnaujinimo poreikį ir pasitarusi su vietos bendruomene ir viešosios įstaigos Kompozitorių sąjungos fondo atstovais, Vilniaus miesto savivaldybė informavo minėtas institucijas sutinkanti prisidėti prie idėjos įgyvendinimo finansuodama skvero techninį projektą. Kartu tikimasi, kad visas reikalingas lėšas projektui, kurio preliminari sąmata yra apie 600 tūkst. eurų, įgyvendinti skirtų ministerija ir Vyriausybė.
2019 m. rugpjūtį Vilniaus miesto savivaldybė pranešė Kultūros ministerijai, kad savivaldybės administracija planuoja rengti investicijų projektą „Eduardo Balsio skvero sutvarkymas Žvėryne, Vilniuje“ ir 2020 m. teikti prašymą ministerijai įtraukti projektą į 2021–2023 m. Valstybės investicijų programą. Raštu ministerija taip pat informavo, kad savivaldybė yra priėmusi sprendimą skelbti viešųjų pirkimų konkursą skvero techniniam projektui parengti. Tik parengus skvero sutvarkymo techninį projektą ir turint galutinę darbų sąmatą bus žinoma projekto vertė.
VIEŠO SUSIRINKIMO LAIKAS IR VIETA
2020-02-27 17.30 val. – Vilniaus miesto savivaldybė, Konstitucijos pr. 3-132