Šiauliuose sienų tapybos pavyzdžių – ne vienas. Vieni likę dar iš tarybinio laikotarpio, kiti atsirado paskutiniais metais. Ir nors dabar sunku sutarti su namų savininkais dėl naujų piešinių atsiradimo, šiuolaikinio meno poreikis išlieka didelis.
„Sakalo aštri akis…“, fotoateljė reklama Vasario 16-osios g. 57 fasade (aut. Saulius Kuzma, ~1980 m.), „Mes miesto šeimininkai“ dekoratyvinis pano P. Cvirkos g. gyvenamojo namo aklasienėje (aut. Algis Milašauskas, 1985 m.), Sanitarinio švietimo namų pastato dekoras Vasario 16-osios g. 49 fasade (aut. Stasys Gabalis, diz. V. Puronas, 1978 m.) – tai tik keli senosios sienų tapybos Šiauliuose pavyzdžiai, skaičiuota, kad tokių piešinių būta iki 20-ties.
Net retas šiaulietis žino šių piešinių istorijas. Apie tokį gatvės meną mieste pasakoja ekskursija „Skambantys grafičiai“ (gidė J. Sobutienė). Rengiami įvairūs maršrutai, piešiniai įtraukiami į ekskursijų planus ir tik papildo gidų pasakojimus. Juk tai miesto istorijos dalis – visiems matoma, bet nepažinta.
Šiaulietis menotyrininkas Virginijus Kinčinaitis, paklaustas apie senųjų piešinių likimą, sakė, kad išorinių sienų menas pasmerktas kaitai, nes keičiasi pastatai ir fasadai. „Labai sunku būtų juos išsaugoti. Dar per stebuklą išlikę keli kūriniai yra unikalūs, tokių nerasi Vilniaus centre, tai labai seni Šiaulių miesto tapatumo ženklai. Dabar juos papildo nauji sieninės tapybos kūriniai, bet ir šie išnyks apšiltinant ar rekonstruojant pastatus, todėl manau, kad nereikėtų dramatizuoti jų nunykimo. Tai laikino meno likimas“, – teigė V. Kinčinaitis.
Panašios nuomonės yra ir gidas Alfonsas Zaleskis – senieji piešiniai yra pri(si)minimas apie tai, kas buvo. „Viskas keičiasi, todėl ir tos sienos turi pasikeisti. Laikas ir renovacija padarys savo“, – kalbėjo gidas.
Jau minėta renovacija pasiglemžė vieną įspūdingesnių kūrinių, buvusių bulvare – sieninės tapybos kūrinį prie ledainės, vadintos „Malkine“. Tai buvo tarsi pėsčiųjų gatvės pratęsimas.
Kita vertus, ne tik senieji piešiniai dingsta – tokia pat lemtis ištinka ir šių dienų piešinius. Rimanto Kmitos romano „Pietinia kronikas“ iliustracija „Marozai“ pačiame miesto centre buvo mėgstamas fonas fotosesijose. Tačiau namą apšiltinus – piešinys pasislėpė po storu tinko sluoksniu. Menininkės Žvėrūnos dvigalvis paukštis atsirado tarpuvartėje, ant Fotografijos muziejaus sienos. Tačiau šiuo metu jo likę tik pusė – kažkam knietėjo gabaliukus nulupti.
Šiuolaikinių piešinių Šiauliuose atsirado Šiaulių dailės galerijai vykdant gatvės meno plenerą „Saulės pagrobimas“. Informaciją apie piešinius rasite čia.
Nors gatvės menas dažniausiai randamas didmiesčiuose, Šiaulių krašto miesteliai gali pasigirti nemenkesne pasiūla ir ne ką prastesniais kūriniais.
Grįžta kraštiečiai, piešia moksleiviai ir miesteliai puošiasi. Joniškyje miesto sienos papuoštos freskomis.
Vaikštant po vieną seniausių Lietuvos miestų – Žagarę, pačiose netikėčiausiose vietose galima aptikti gatvės meno apraiškų. Visi piešiniai, skulptūros, instaliacijos sukurti Žagarėje vykusių menininkų plenerų bei Žagarė Finge festivalių metu.
Pasigrožėkime jais, štai sąrašas, kur galima rasti įdomybių ant sienų:
Plika kavinės siena tapo puikiu fonu išraiškingam gatvės meno kūriniui. Vilnietis menininkas Artur Širit dovanojo Kražiams ryškiaspalvį „Derliaus nuėmimą“. Pasak autoriaus, „Data harvest“ („Derliaus rinkimas“) turi dvejopą prasmę – įprasto derliaus (vaisių bei uogų) rinkimas, o kita –mes, socialinių tinklų vartotojai, esame tas „derlius“ didžiosioms internetinėms kompanijoms. Akylesni žiūrovai tarp piešinio detalių pastebės ir žinomiausių soc. tinklų logotipų užuominas.
Netikėto dydžio piešinys randasi Vytauto Didžiojo ir Birutės gatves jungiančiame skersgatvyje, Kelmėje. Menininkas Andrius Seselskas piešinį dovanoja miestui ir kviečia… stabtelėti, prilėtinti tempą. Būtent šiai vietai specialiai gaminamos kėdės ir staliukas, tai bus puiki vieta pasimėgauti kava. Sustoti ir gėrėtis menu.