Tekstas ir fotografijos pirmą kartą publikuoti 2020 m. spalio 25 d. portale vilniausgalerija.lt
Vienas žaviausių ir unikaliausių Naumburgo katedros architektūros bruožų – subtilus stilistinis perėjimas iš vėlyvosios romanikos į ankstyvąją gotiką. Bene ryškiausiai tai atsispindi dar romaninio bažnyčios išplanavimo ir jau gotikinių chorų sintezėje. (Beje, unikaliai išsidėstę vakarinis ir rytinis chorai – vienintelis toks pavyzdys bažnyčių pasaulyje.)
Įspūdingų detalių kupiname Naumburgo katedros interjere įdomu analizuoti ne tik architektūros, bet ir bažnytinių apeigų pokyčius laike, taip pat gamtos ar netgi mokslo motyvų atsiradimą vaizduojamajame mene ir, žinoma, to meto žmonių pasaulėjautoje. Architektūra, skulptūra, vitražas ir begalė kitų detalių – skirtingų technikų sintezė bažnyčioje persipina ne mažiau žaviai nei jau minėtos skirtingos epochos.
Kaip atrodė gražiausia viduramžių moteris Europoje? Vokiečiai mėgsta sakyti, kad atsakymą į šį klausimą galima pamatyti būtent Naumburgo katedroje, kurią puošią Utos von Ballendstedt, vietinio valdovo žmonos, skulptūra. Paradoksalu, bet ilgainiui ji tapo įžymesnė net už savo vyrą: manoma, kad taip nutiko būtent dėl genialios skulptūros, kurią vokiečiai kaip simbolį naudojo įvairiais laikais.
Uta von Ballendstedt spėjo pabūti ir Disnėjaus veidu (pagal jos portretą sukurta piktoji pamotė pasakoje „Snieguolė ir septyni nykštukai“), ir nacių moters idealu (esą atitinka tikros vokietės bruožus), ir net bene populiariausiu kryžiažodžių atsakymu (trijų raidžių vardas U-t-a buvo labai patogus pasirinkimas jungiant vokiškus žodžius).
Vis dėlto visos šlovės vien tik Utai susišluoti negalima: iš viso Naumburgo katedroje yra net dvylika bažnyčios mecenatų skulptūrų, kurios viena kitai nenusileidžia savo išraiška ir charakteriais. Visos šios žmogaus ūgio skulptūros laikomos vienomis iš svarbiausių viduramžių kontekste, o kartu su kitomis bažnyčios skulptūromis tirpdo jas tyrinėjančių turistų laiką.
Be architektūros ar dailės palikimo bažnyčioje gausu ir kitų unikalių artefaktų istorijos mėgėjams: tai kelių šimtų metų senumo, iki 45 kg sveriančios liturginės knygos, tai ir biblinės scenos iki smulkmenos atvaizduotos ant laiptų turėklų, tai ir koplytėlės skirtingoms protestantizmo atšakoms (pavyzdžiui, kalvinistų ar babtistų) bei tiesiog paslaptingos viduramžių kriptos.
Jeigu lankysitės Naumburge, pasilikite laiko ne tik katedrai, bet ir visam miesto senamiesčiui apžiūrėti – dviejų upių įrėmintoje teritorijoje išliko ne tik garsioji katedra, bet ir vienas autentiškiausių brandžiųjų viduramžių senamiesčių visoje Europoje.
Daugiau Pasaulio paveldo objektų rasite rubrikoje „UNESCO“.