Leidinį įsigyti galima 2di.lt internetinėje parduotuvėje arba 2di pardavimo vietose.
Soutine Chaim (1893 ar 1894–1943), prancūzų dailininkas. Gimė žydų šeimoje, Smilavičų miestelyje netoli Minsko (buvo dešimtas neturtingo siuvėjo vaikas, tėvo valia turėjęs tapti batsiuviu). Pirmasis jo kūrinys — gimtojo miestelio puspročio portretas. Pabėgęs iš namų, versdamasis atsitiktiniais darbais, Soutine’as, tada dar Chaimas Sutinas, mokėsi Minske, o 1910–1913 m. — Vilniuje, Ivano Trutnevo dailės mokykloje. Iš Vilniaus išvyko į Paryžių (Vilniaus inteligentai nupirko jam pigų traukinio bilietą), ten susipažino su Marcu Chagallu ir Amedeo Modiglianiu, apsigyveno jaunų modernistų centre „La Ruche“ („Avilys“) ir įsitraukė į jų vykdomą meno revoliuciją. Ilgai gyveno sunkiai, miegojo pakaitomis vienoje lovoje su Modiglianiu, dirbo nešiku, grioviakasiu. Bandė nusižudyti. Prieš pat savo mirtį Modiglianis supažindino bičiulį su paveikslų pirkliu Leopoldu Zborowskiu ir šis sudarė Soutine’ui tinkamesnes darbo sąlygas.
XX a. 3-iajame dešimtmetyje Soutine’as iškilo kaip vienas originaliausių ir stipriausių Prancūzijos dailininkų. Nelinkęs bendrauti, kamuojamas vaikystės ir ankstyvos jaunystės traumų, jis mažai dalyvavo parodose, nuolat perdirbinėjo ir naikino savo paveikslus, bet dalis jų vis dėlto pateko į muziejus ir privačias kolekcijas. Iš viso liko apie 600 Soutine’o paveikslų. Per Antrąjį pasaulinį karą jis slapstėsi nuo nacių, mirė vokiečių okupuotame Paryžiuje. Į kapus jį palydėjo Pablo Picasso. Paryžiuje, Monparnase, Soutine’ui pastatytas paminklas.
Soutine’o tapybai būdinga dramatinė įtampa ir gaivališka ekspresija, dinamiškas, net mėšlungiškas komponavimas, tiršti spalvų sluoksniai, ryškus koloritas. Naudojo apie 40 teptukų, kiekvienam atspalviui kitą. Geriausiai žinomi jo choristų atvaizdai, išmėsinėtų gyvulių kūnų studijos, peizažai.
Soutine’as laikomas neginčijamu modernizmo klasiku, bet jo biografija, ypač ankstyvoji, nėra deramai ištirta, taigi apie Vilniaus laikotarpį nedaug tegalima pasakyti. Žinoma, kad jis vargingai gyveno Užupyje.
Ištrauka: Tomas Venclova, „Vilniaus vardai“ (R. Paknio leidykla: Vilnius, 2017, p. 227-228).