Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2021 m. 12 spalio d. 10:15
Tarptautinis teatro festivalis „Labas“ – žiūrovams nuo gimimo iki šešerių metų

pixabay.com nuotr.

Sekmadienį, spalio 17 d., prasideda jau septintąjį kartą rengiamas tarptautinis teatro festivalis kūdikiams ir ikimokyklinio amžiaus vaikams „Labas“. Festivalis vyks ilgiau nei savaitę įvairiose Vilniaus, Molėtų miesto bei rajono erdvėse, Pabradės užsieniečių registracijos centre bei nuotoliniu būdu. Renginį organizuoja viena iš teatro vaikams „Teatriukas“ įkūrėjų Dalia Mikoliūnaitė bei Airijos sostinėje Dubline veikiančio teatro „Acting up!“ įkūrėja Cliodhna Noonan. Renginyje dalyvaus aktoriai ir teatro trupės iš Lietuvos, Airijos, Belgijos, Kroatijos, Graikijos, Izraelio. Iš viso bus parodyta beveik dvidešimt spektaklių. Festivalis taip pat tradiciškai pakvies į kūrybines dirbtuves.

D. Mikoliūnaitė ir C. Noonan susipažino 2013 m. Lenkijoje, Varšuvoje rengtame teatro vaikams kongrese ASSITEJ ir kaip mat surado bendrą kalbą. Mintis organizuoti teatro festivalį mažiausiems žiūrovams abiems kirbėjo jau kurį laiką.

„Tuo metu kaip tik rengėmės persikelti į Lietuvą, nes vyras buvo paskirtas dirbti Airijos ambasadoriumi Lietuvoje. O aš ieškojau kūrybinės veiklos, kuria galėčiau čia užsiimti“, – sakė C. Noonan, buvusio Airijos ambasadoriaus Lietuvoje Davido Noonano žmona. Lietuvoje šeima gyveno nuo 2014 iki 2018 m. Pirmasis „Labas“ festivalis buvo surengtas 2015 m.

Nors C. Noonan vyro tarnybai pasibaigus, sugrįžo gyventi į Airiją, ji ir toliau organizuoja „Labas“, negana to, panašų festivalį – „Grasshopers“ pradėjo organizuoti ir savo šalyje.

„Labas“ tikslas – nuo mažumės supažindinti vaikus su teatru, ugdyti jų estetinį skonį, taip pat skatinti šeimas daugiau laiko leisti kartu. „Tikiuosi, kad nors ir netiesiogiai, savo veikla prisidedame prie šeimų sąmoningumo, sveikų santykių puoselėjimo“, – sakė D. Mikoliūnaitė.

Kokie iššūkiai kyla kuriant spektaklius mažiesiems žiūrovams? „Visų pirma, įprastinės teatro erdvės mums nėra tinkamos. Ieškome tokių, kur su žiūrovais galėtume turėti tiesioginį kontaktą. Organizuojame spektaklius muziejuose, bibliotekose, vaikų darželiuose. Kitas dalykas – mūsų žiūrovai negali ateiti patys, juos turi palydėti tėvai. Todėl privalome kurti spektaklius, kuriuose būtų smagu ir prasminga ir vieniems, ir kitiems“, – kalbėjo C. Noonan. Pasak jos, gajus stereotipas, kad spektakliai vaikams privalo būti spalvingi ir kvaili. „Tai – visiška netiesa, spektakliai vaikams gali kalbėti apie labai rimtus dalykus“, – tęsė ji. Moteris pridūrė, kad kūdikiai ir maži vaikai yra patys nuoširdžiausi žiūrovai.

Į „Labas“ panašių festivalių pasaulyje nėra daug. „Dauguma teatrų kuria spektaklius mokyklinio amžiaus vaikams. Jiems organizuojama ir nemažai festivalių. Mes patys iki gimstant „Labas“ labiausiai koncentravomės į šią amžiaus grupę. Tačiau dabar mums įdomiausia – pati jauniausia auditorija“, – kalbėjo D. Mikoliūnaitė. Jauniausias festivalio žiūrovas, apsilankęs „Labas“ festivalyje, kiek prisimena organizatorė, buvo vos septynių dienų amžiaus.

„Teatriuko“ įkūrėja pastebi, kad pamažu mažųjų auditoriją atranda ir kiti vaikams kuriantys teatrai. Pasak jos, dar vienas išskirtinis spektaklių kūdikiams ir ikimokyklinio amžiaus vaikams bruožas – dažniausiai jie yra be žodžių, žinutė perduodama kitomis priemonėmis: vaizdais, garsais, lietimu. „Kasmet kviečiame daug aktorių ir trupių iš užsienio, ir mums net nereikia vertėjų“, – šypsojosi ji.

Jau pirmą kartą organizuodamos „Labas“ moterys apsisprendė, kad renginiai neapsiribos Vilniumi. „Mums labai svarbūs ir regionai, vietos, kur kultūrinis gyvenimas  – ne toks gyvybingas, o gal net nevyksta iš viso. Lietuvos kultūros tarybos ir ambasadų, kurios mus remia dėka, galima juos pasiekti“, – sakė D. Mikoliūnaitė.

Dalis spektaklių vyks „Teatriukui“ priklausančiose patalpose – Vilniuje, Paupio rajone įsikūrusioje „Teatriuko“ studijoje bei Molėtų rajone Drąsių kaime ką tik atidarytoje „Scenoje D“. Kiti renginiai vyks Vilniaus mokytojų namuose, sostinėje veikiančiame „Šeimos slėnio“ centre, Dubingių bibliotekoje, įvairiuose vaikų darželiuose. Kilėjų specialiojo ugdymo centre bus surengta speciali programa vaikams su ugdymo sutrikimais, o Pabradės užsieniečių registracijos centre parodytas vaidinimas migrantų vaikams. Kadangi dėl pandemijos daliai aktorių ir trupių atvykti sudėtinga, maždaug ketvirtadalis spektaklių bus rodomi nuotoliniu būdu.

Dauguma festivalio dalyvių jame pristatys savo naujausius kūrinius. Renginio metu įvyks naujo „Teatriuko“ spektaklio „Žvaigždikio planetos“ premjera, trupė taip pat surengs teatralizuotą koncertą „Pasakos“.

Itin įspūdingas turėtų būti aktorės Yael Batenosh iš Izraelio sukurtas spektaklis „Burbulai“, kuriame istoriją ji pasakoja pasitekdama muilo burbulus, kuriuos pučia įvairiausių formų ir spalvų, daro iš jų neįtikėtinas kombinacijas. Įdomios turėtų būti ir belgų aktoriaus bei muzikanto Joeri Wenso sukurtos „Muzikinės istorijos“ – jas vyras atlieka įvairių muzikos instrumentų bei garsams išgauti tinkamų buities daiktų pagalba. Labai įtraukiantis – per programą „Zoom“ rengiamas kroatės Svetlanos Pataftos sukurtas žaidimas „Mano namai susitinka tavo namus“, kuriame vaikai kviečiami iš namuose turimų daiktų pasistatyti ir įsirengti namus, o paskui apsilankyti vienas pas kitą svečiuose.

C. Noonan šių metų festivalyje ves keletą kūrybinių dirbtuvių darželių auklėtojams, mokytojams bei jaunimui.

Dauguma festivalio renginių – nemokami, o kelių mokamų kaina – nedidelė: vos 5 eurai visai šeimai.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!