Ankstesnę Lietuvos fotografijos istorijos dalį skaitykite čia.
1902 m. į Vilnių atsikėlęs fotografas Aleksandras Jurašaitis (1859-1915 m.), besidomėdamas techninėmis galimybėmis ir spaudos pažanga bei suvokdamas to prasmę, po 1905 m. savo studijoje pradėjo cinkografinių klišių gamybą. Netrukus jo gamyba tapo sėkmingiausia visame Vilniuje: A. Jurašaitis gamino klišes Vilniuje ir Kaune knygoms, periodiniams leidiniams, vadovėliams ir t.t.
1905 m. yra laikomi Lietuvos fotožurnalistikos pradžia. Pirmajame dienraštyje lietuvių kalba „Vilniaus žinios“ 1905 m. buvo išspausdinta net 31 fotografija. Nuotraukose vaizduojami užsienio karvedžių ir politikos veikėjų portretai, gamtos, jūros peizažai, Vilniaus architektūra, kitų miestų ir apylinkių vaizdai. 1904-1918 m. laikotarpyje Vilniuje daugiausia fotografijų atspausdino periodinis leidinys „Aušra“ – 128 fotografijas, taip pat žurnalas „Vairas“ – 123 fotografijas, „Lietuvos ūkininkas“ – 97 fotografijas. Nemažai fotografijų ir kituose leidiniuose: „Liuosoji valanda“ (65), „Šaltinis“ (52), „Lietuvių tauta“ (41), „Vilniaus žinios“ (31), „Lietuvos bitininkas“ (27). Leidinių tiražai nebuvo dideli, spaudos klišės nesusidėvėdavo, todėl buvo praktikuojamas klišių dalinimasis – kai kurios buvo naudojamos keliems leidiniams iliustruoti. Įdomu tai, kad leidiniuose nebuvo nurodomi nuotraukų autoriai, tačiau atsekamos A. Jurašaičio, A. Jurašaitytės, A. Strazdo, P. Mašioto ir P. Mongirdaitės fotografijos.
Tuo tarpu Vilniaus lenkų spauda jau leido iliustruotus savaitraščius ir kai kuriuos dienraščių priedus. 1908 m. „Kurier Litewski“ priedas „Życie Ilustrowane“ surengė pirmąjį fotokonkursą, orientuotą į istorijos paminklus, gamtą, kaimo gyvenimą ir jo žmones. Konkursą laimėjo fotografas Janas Bułhakas, komisiją sudarė S. F. Fleris, J. Hermanovičius ir A. Hrinievičius.