Tekstas ir fotografijos pirmą kartą publikuoti 2019 m. liepos 17 d. portale vilniausgalerija.lt
Kalvarijos – tai keliasdešimties stočių arba simbolinių vietų kryžiaus kelias, įrengtas Jeruzalės apylinkes primenančioje vietovėje. Kalvarijų esmę gražiai apibūdina užrašas ant vienos iš Kalvarijų Šiaurės Italijoje: „Pamatys Jeruzalę tas, kuris negali keliauti“: tokia iliuzija siekiama padėti maldininkams įsijausti į Kristaus kančios dramą. Vienas įspūdingiausių šios idėjos pavyzdžių išsibarstęs pietų Lenkijoje – tai Žebžydovo Kalvarija, savo genialiu projektu „įkvėpusi“ ir ne vieną Kalvariją pasaulyje.
Po Europą, iš viso, yra išsibarstę apie 400 Kalvarijų. Žebžydovo Kalvarija – pati pirmoji Kalvarija, pastatyta tuometinėje Abiejų Tautų respublikoje (1604 m.). Kiek vėliau, taip pat ATR, 1628 m. pastatyta Pakošės Kalvarija, o trečioji regiono Kalvarija atsirado Lietuvoje 1637 m. ir tai – garsioji Žemaičių Kalvarija. Manoma, kad idėja apie lietuviškąją Kalvariją vietinio vyskupo Jurgio Tiškevičiaus mintyse galėjo įsižiebti jam gyvenant Krokuvoje: Žebžydovo Kalvarija stūkso vos už keliasdešimt kilometrų nuo šio miesto. Šiandien Žebžydovo Kalvarija – didelis piligrimystės centras, žavintis ne tik religijos, bet ir architektūros istorija: čia meistriškai dera gamta ir architektūra, barokas ir renesansas, gaivališkumas ir subtilus Kristaus kančios kontekstas.
Kaip ir būdinga Kalvarijoms, Kryžiaus kelio stotys šiuose kompleksuose statomos ant kalvų. Žebžydovo Kalvarijos atveju jos išnaudotos idealiai: nuo kai kurių kalvų matosi aplinkinių kalnų ar net Krokuvos peizažai. Siekdamas kuo tikslesnio Jeruzalės įspūdžio, Kalvarijos įkūrėjas ir kūrėjas Mikołaj Zebrzydowski kreipėsi į matematiką, astronomą ir inžinierių Feliz Žebrowski, kuris, pasitelkęs specialią matavimų ir topografijos sistemą, sukūrė kiek įmanoma proporcingą senajai Jeruzalei paveikslą: Kalvarijos parke stūkso ir Golgotos bei Alyvų kalnai ar netgi Kedrono slėnis. Kalvas sujungia pagal istorinius kelius nutiesti takeliai, tačiau lengvas peizažo modeliavimas nei kiek nenutildo aplinkui alsuojančios gamtos – regis, siekiant išsaugoti komplekso autentiškumą, ji čia kaip tik daug labiau puoselėjama.
Iš viso parke telpa vienuolynas su bažnyčių kompleksu ir 42 koplytėlės, projektuotos architekto bei auksakalio Paul Baudarth. Kiekviena iš koplytėlių – skirtingo charakterio, todėl tyrinėti architektūrines kompozicijas galima valandų valandas. Čia subtiliai persipina prancūzų renesansas ir italų barokas, o bendrame manieristiniame paveiksle sunku atrasti sistemą. Tačiau chaoso čia nėra – viską vienija turbūt tik architektams matomos taisyklės. Jau 400 metų Žebžydovo Kalvarijoje nuolatos vyksta atlaidai, o ne sykį vietoje įvykusių „misterijų“ nevengia įvardinti net pats UNESCO.
„Vilniaus galerijos“ fotoreportažą iš Lenkijos kviečiame žiūrėti žemiau, o daugiau įrašų apie UNESCO pasaulio paveldo sąrašui priklausančius objektus rasite čia.