„Aurora“ – tai didžiausias tokio pobūdžio kino festivalis šalyje, jungiantis jaunuosius kino kūrėjus, ugdytojus ir kino profesionalus, kviečiantis jaunus žmones kurti, dalintis idėjomis, megzti ryšius ir semtis įkvėpimo. Festivalis „Aurora“ siekia tapti saugia ir atvira erdve/platforma, kurioje jauni talentai gali atskleisti savo kūrybiškumą, būti išgirsti ir įvertinti bei drauge formuoti Lietuvos kino kultūros ateitį.
Festivalio įkūrėjams, kino operatorei, kino kultūros asociacijos narei Linai Margaitytei, edukacinio medijų centro „Lojoteka“ vadovei Rūtai Grišinaitei-Bernotienei ir kino operatoriui bei edukatoriui Mariui Krivičiui mintis sukurti kino festivalį mokiniams kilo siekiant įkvėpti ir padrąsinti jaunus žmones kurti kiną. Festivalio sumanytojai yra įsitikinę, kad jaunų kūrėjų balsas ir jų nagrinėjamos temos yra svarbi Lietuvos kino kultūros dalis, kurią būtina puoselėti ir skleisti. Jauniems žmonės trūksta saugios erdvės dalintis savo kūryba, kurioje jie būtų išties pamatyti, išgirsti ir priimti su būtent jiems aktualiomis temomis. „Ypatingai popandeminiu laikotarpiu, esant įtemptai geopolitinei situacijai, dirbant su jaunais žmonėmis, pasijautė, kad šiandien jaunas žmogus išgyvena itin daug nestabilumo, nerimo jausmo, tačiau nėra erdvės jo išsakyti, išjausti, juo pasidalinti. Kinas yra įspūdinga medija tuo, kad ji įgalina žmones išreikšti save, o žiūrovams tuose darbuose atrasti panašumų, pasijausti suprastiems ir ne vieniems, išgyventi bendrystę.” – sako Marius Krivičius. Edukacinio medijų centro „Lojoteka“ drauge su pagrindiniais partneriais – Britų taryba Lietuvoje, Lietuvos kino centru ir AVAKA organizuojamas festivalis „Aurora“ taps didžiausiu mokiniams bei švietimo bendruomenei skirtu kino industrijos renginiu Lietuvoje. Festivalis truks dvi dienas – 2025 m. balandžio 11-12 dienomis, įvairiose Vilniaus kultūrinėse erdvėse.
Pirmasis Nacionalinis mokinių kino festivalis „Aurora“ žengia su šūkiu – Tavo istorijai reikia kino. Lojotekos vadovė Rūta Grišinaitė-Bernotienė pasakoja, kad, šūkis, visų pirma, nuoroda į kiekvieno aplinką kurioje gyvename. „Nesvarbu ar tai didmiestis, ar nuošali Lietuvos gyvenvietė, kiekviena jauno žmogaus istorija, kurią jis paverčia filmu, yra svarbi ir verta pasidalinimo. Taip pat šis šūkis – tai užuomina į festivalio renginį, kuriame išvysite ne tik konkursines ar profesionalaus kino programas, ar galėsite sudalyvauti įvairiose edukacinėse veiklose, bet, tikime, kad festivalis sukurs saugią erdvę patirčių dalinimuisi ir pažinčių mezgimui, kurie galbūt taps įkvėpimu jauno žmogaus pasirinkimų kelyje – savo asmeninėje gyvenimo istorijoje“ – pastebi R. Grišinaitė-Bernotienė.
Šiuo metu festivalis kviečia Lietuvos mokyklų mokinius iki 19 metų teikti filmus į dvejas konkursines programas – Atradimai ir Kultūrų jungtys. Konkursinė programos Atradimai filmų tema neribojama, laukiami įvairių žanrų, drąsūs, kūrybiški filmai atspindintys jauno žmogaus gyvenimą ir jam aktualias temas. Konkursinė programa Kultūrų jungtys išskirtinė tuo, kad ji kviečia kalbėti apie Lietuvos tautinių mažumų ir bendrijų kultūrą bei kasdienybę. Šios programos tikslas nepaisant kultūrinių, etninių ar kalbos skirtumų jungti žmones per kino meną, laužyti išankstinius stereotipus ir skatinti bendrystę tarp jaunų žmonių.
Kiekvienos konkursinės programos – Atradimai ir Kultūrų jungtys – geriausias filmas bus įvertintas 1000 eurų piniginiu prizu ir specialiu vardiniu festivalio apdovanojimu. Atskiras dėmesys bus skiriamas ir kitoms kino profesijoms, be kurių filmas taip pat negalėtų išvysti dienos šviesos. Už geriausią operatorės/-iaus ir montažo režisierės/-iaus darbą taip pat bus skirti vardiniai festivalio apdovanojimai bei 500 eurų piniginiai prizai. „Pastebėti atskirų žmonių indėlį į bendrą kūrinį labai svarbu, tai didina motyvaciją toliau kurti, domėtis ir tobulinti savo turimus įgūdžius” – sako festivalio kūrėja, kino operatorė Lina Margaitytė – „Postūmis mano profesinio kelio pasirinkimui tapo būtent apdovanojimas už geriausią operatoriaus darbą mokinių kino festivalyje. Nors apdovanojimas yra malonus pripažinimas, jo didžiausia vertė, ta, kad jis suteikia drąsos svajoti ir judėti tolyn, o tai labai svarbu jaunam žmogui.”
Konkursines programas atrinks ir sudarys komisija, kurioje bus kino srities specialistų, edukatorių ir mokinių atstovų. Siekiama, kad filmai atlieptų aktualias jaunam žmogui temas, žanrinę, o taip pat ir tautinę, regioninę įvairovę. Laimėtojus iš sudarytų konkursinių programų išrinks kino industrijos profesionalai. Festivalio laureatai bus paskelbti iškilmingos apdovanojimų ceremonijos metu 2025 m. balandžio 12 dieną.
Festivalio reikalavimus atitinkančius filmus iki 2025 m. vasario 10 dienos gali teikti mokiniai iki 19 metų ir formaliojo bei neformaliojo švietimo įstaigos ir jų atstovai, užpildžius filmo registracijos formą, esančią festivalio puslapyje.
Daugiau informacijos apie festivalį https://www.aurorafestivalis.lt/
Festivalio organizatorius: Lojoteka. Edukacinis medijų centras (Vilniaus jėzuitų gimnazija)
Partneriai: Britų taryba Lietuvoje, Lietuvos kino centru, AVAKA, Meno avilys, Skalvijos kino centras, Lithuanian Shorts, Baltic Film & Creative Tech Cluster ir kt.