Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga
Biruta Delle (1944) – labai vertinama ir mylima latvių menininkė, tapanti daugiau nei šešiasdešimt metų. Ji mokėsi individualiai pas pedagogą Anšą Stundą, buvo labai perspektyvi mokinė. „Neturėjau laisvo laiko – niekada. Bet aš to ir nenorėjau“, – rašo Delle savo autobiografijoje (2007). Po dvejų metų studijų Latvijos dailės akademijoje pas Konrād Ubānas, ji paliko universitetą. Jaunoji tapytoja palaikymą rado tarp bitnikų kavinėje „Kaza“. „Po valandos tai buvo mano antrasis universitetas“. Nuo 1967 metų Birutos Delle kūriniai pradėti eksponuoti įvairiose parodose, nuo šio laikotarpio juos įsigyja Latvijos dailininkų sąjunga bei Latvijos nacionalinis dailės muziejus.
Daugiau apie parodą.
Aija Jurjānė (1944–2015) – unikali Latvijos šiuolaikinės tapybos atstovė, kurios kūryba vis mažiau žinoma jaunajai kartai ir platesnei publikai. Pirmasis Jurjanės paveldo tyrimų žingsnis buvo monografinis meno albumas „Jaunystės šaltinis. Aija Jurjāne“ (leidykla „Neputns“, sudarytoja Sandra Krastiņa), tačiau jos kūryba dar niekada nebuvo surinkta į vieną didelę parodą.
Daugiau apie parodą.
Didelės apimties retrospektyva, skirta Latvijos modernizmo pradininkui Jāzepui Grosvaldui „Dabar nusprendžiau gyventi dėl meno“.
Jāzepas Grosvaldas (1891–1920) buvo labai įvairiapusė, išskirtinio talento asmenybė, apie kurią galima sakyti, kad iš esmės visi jo poelgiai laikomi meno faktu – ne tik patys meno kūriniai, bet ir laiškai, dienoraščiai, prabangūs savadarbiai žurnalai, net ir modernaus stiliaus aprangą.
Daugiau apie parodą.
Doma laukums 6, Rīga
Edo laikotarpiu (1603–1868 m.) Tōkaidō buvo svarbiausias kelias, jungiantis Kiotą ir Edą. Jis driekėsi palei rytinę Japonijos pakrantę, o jo vaizdųgrožis padarė įtaką daugeliui menininkų.
Latvijos nacionalinio dailės muziejaus (LNMM) kolekcijoje saugomi šeši Utagawa Hiroshige (1797–1858) ukiyo-e spaudiniai iš skirtingų „53 Tōkaidō stočių“ ciklų. Būtent dėl šio ciklo Hiroshigi tapo žinomas kaip vienas geriausių ukiyo-e grafikos peizažų tapytojų kartu su savo jau gerai žinomu amžininku Katsushika Hokusai (Katsushika Hokusai, 1760–1849).
Daugiau apie parodą.
Siuvinėjimas yra viena sudėtingiausių tradicinio meno formų Uzbekistane. Istoriškai siuvinėjimas buvo neatsiejama moters kraičio dalis ir dažnai buvo naudojamas namų interjere. Šiais laikais jis tapo svarbiu dizaino ir mados elementu. „Suzani“ – dekoratyvinė sienų tekstilė, dažniausiai pasiūta iš medvilnės arba šilko audinio ir išsiuvinėta šilko siūlais. Terminas kilęs iš persų žodžio „suzan“, reiškiančio „adata“.
Daugiau apie parodą.
Kolekcija skirta susipažinti su turtingu Pietryčių kultūros paveldu. Azija, pilna spalvų, raštų, medžiagų, technikų, simbolių ir tradicijų.
Pietryčių Azija yra viena iš pačių įvairiausių pasaulio kraštų, kuriame per šimtmečius vietinės tradicijos susiliejo su kaimyninėmis Indijos, Kinijos, Australijos ir Okeanijos kultūromis. Regiono kultūros paveldui įtakos turėjo ir istoriniai jūrų prekybos keliai, ir Europos kolonijinės galios.
Daugiau apie parodą.
Skārņu iela 10, Rīga
Įspūdinga Latvijos juvelyrikos meno asociacijos surengta paroda „Touch-sensitive“ pristato 23 autorių darbus, demonstruojančius platų skirtingų kartų menininkų individualios kūrybos stilistikos spektrą ir pabrėžiančius pramonės raidą bei nuoseklumą.
Parodos idėja paremta pasakojimais apie žmones, jų pasirinktus papuošalus ir už kūrinių slypinčius menininkus. Projekto pavadinimas taip pat nusako papuošalų prigimtį – būti sąlytyje su žmogaus kūnu. Ekspozicijoje pristatomi naujai sukurti originalūs menininkų darbai, pasakojimai apie kiekvieno dizainerio kūrybinę patirtį ir akimirka, kai papuošalas pagaliau sutinka savininką.
Daugiau apie parodą.
Elizabetes iela 57a, dz. 26, Rīga
Amerikiečių šokėja ir choreografė Angela Isadora Duncan (1877–1927) yra ryškiausia šiuolaikinio šokio pradininkė. Ją palaikė brolis, šokėjas ir menininkas Raymond Duncan (1874–1966), kuriam plastinis šokis tapo jo gyvenimo filosofijos dalimi. Abu buvo įkvėpti senovės Graikijos meno ir kultūros, kuri buvo išreikšta tiek šokio spektakliuose, tiek kostiumuose – chitonuose ir togose – kuriuos jie dėvėjo: Isadora – scenoje, o Raymond – ir kasdieniame gyvenime.
Daugiau apie parodą.
Lāčplēša iela 101, Rīga
Šia paroda meno centras pradeda naują ekspozicinę koncepciją, kai mažoji parodų salė naudojama kaip savarankiška meno erdvė – baltas kubas, leidžiantis lankytojui giliau pažvelgti į vieno autoriaus meno pasaulį.
Parodoje eksponuojama 30 meno kūrinių iš Zuzan kolekcijos, sukurtų 1936–1990 m., bus galima pažvelgti į įvairius Rudolfo Piņnio kūrybos etapus.
Daugiau apie parodą.
Parodoje bus eksponuojama daugiau nei 350 Latvijos menininkų meno kūrinių, sukurtų sovietinės okupacijos metais, iš Zuzāni kolekcijos, Latvijos nacionalinio dailės muziejaus, privačių kolekcijų, taip pat Latvijos valstybinio kino ir fotografijos dokumentų archyvo.
„Kur slėptis!“ – ne klausimas, o patvirtinantis šauksmas, suvokiantis sovietinę tikrovę, skamba dailininko Robertso Stārosto 1954 m. spontaniškopiešinio antraštėje. Autoriaus raštas savo gramatiškai netaisyta išraiška ryškiai pažymi egzistencinius pasirinkimus, kuriuos turėjo padaryti žmonės. Šis pavadinimas pabrėžia kuratorės Sandros Krastinio ketinimą sukurti parodą dviem atskaitos taškais – temomis, susijusiomis su valdžia ir menininkų paieška laisvos saviraiškos kalba. Meno kūriniai, sukurti sovietinės okupacijos metais, 1945–1990 m., yra autentiški valdžios institucijoms duotų kyšių liudijimai, taip pat pasipriešinimo ir nepaisymo dvasia, kurią menininkai sugebėjo įtraukti į savo kūrinius, kurdami išvalytą nuo sovietinės ideologijos erdvę. Kartu paroda išryškina šiuolaikinio meno muziejaus ekspozicijų trūkumą ir sovietinę okupaciją.
Daugiau apie parodą.
Sporta iela 2 k-1, Rīga
Kartą per metus skelbiamas atviro kvietimo konkursas, skirtas naujos kartos menininkams, autorių kolektyvams ir kuratoriams, o jo nugalėtojai turi galimybę surengti parodą „Kim?“ parodų salėse. 2023 m. konkurse pirmą kartą laureatėmis paskelbtos trys atskiros parodos idėjos – Annemarijos Gulbės paroda „Nori tikėti, nori netikėti“, Karlinos Mežeckos „Trapumo archyvas“ (kuratorė Žanete Liekėte) ir Ievos Jakušos bei Gundega Strauberg paroda „Pigios kelionės“.
Daugiau apie parodą.
Alberta iela 12, Rīga
Art nouveau laikotarpio visuomenės, pasaulėžiūros, menų ir amatų raida visada buvo glaudžiai susijusi su technologijų raida. Skalbimas ir drabužių priežiūra jau seniai buvo vienas sudėtingiausių ir daugiausia laiko reikalaujančių moterų namų ruošos darbų, tačiau, tobulėjant išradimams buitinės technikos srityje, gerokai sumažėjo našta ir į šį procesą investuojamas laikas, todėl moterys daugiau laiko skiria kitai svarbiai veiklai.
Parodoje eksponuojama Dmitrijaus Zaicevo lygintuvų kolekcija, taip pat įvairios technologinės naujovės, skirtos drabužių priežiūrai. Ypatingu susidomėjimo objektu taps art nouveau epochos krosnis lygintuvams šildyti. Kolekcija buvo kruopščiai kuruojama daugiau nei 15 metų, joje yra eksponatų iš JAV, Ispanijos, Austrijos, Vokietijos, Olandijos, Didžiosios Britanijos ir kitų šalių. Geležies parodą muziejuje papildys elegantiški ir puošnūs atvirukai bei reklama iš Ilonos Jahimović kolekcijos.
Daugiau apie parodą.
Parodoje eksponuojami piešiniai, sukurti kaip iliustracijos Māros Cielenos knygai „Sfinkso Albertos šypsena“ ir vaizduoja įvairius gatvėje gyvenančius žmones, matomus Alberto gatvės art nouveau namų dekoratyviniuose vitražuose.
Rygos art nouveau perlas Alberto gatvė minima beveik visuose turistiniuose giduose apie Latviją, sulaukia tiek miesto svečių, tiek menininkų dėmesio. Pastatų fasadus gausiai puošiantys art nouveau dekorai atgijo Māros Cielenos knygoje apie prarastą sfinkso šypseną. Pasakojimą organiškai papildo elegantiškos Anitos Paeglės iliustracijos. Gyvos ir linksmos, jos skatina atkreipti dėmesį į tai, kiek Ryga yra susijusi su pasaulio kultūra ir menu.
Daugiau apie parodą.
Parodoje „Plytos“ Rygos art nouveau centro muziejuje eksponuojamos Latvijos plytų krosnyse XIX amžiaus antroje pusėje ir XX amžiaus pradžioje pagamintos plytos iš Latvijos istorinės statybinės keramikos entuziastų Mārtiņšo Lalvesaso, Jurijs Perevoščikovo ir Artūrso Altbergso kolekcijų. Istorines plytas papildys šiandien SIA „Lode“ ir SIA „Ceplis“ gaminamos produkcijos pavyzdžiai, įvairūs seni daiktai ir nuotraukos, susijusios su plytomis.
Daugiau apie parodą.
Muziejaus kolekciją sudaro art nouveau stiliaus objektai, pagaminti arba naudoti Rygoje ir Latvijos teritorijoje XX amžiaus pradžioje. Tarp surinktų objektų yra baldų, interjero dizaino ir taikomosios dailės dirbinių, drabužių ir aksesuarų, meno kūrinių, namų apyvokos daiktų, fotografijų, dokumentų, spaudinių, paminklų, susijusių su Konstantino Pēkšeno gyvenimu, kūryba ir kt.
Daugiau apie parodą.
Berga Bazārs, Marijas iela 13 k.3, Rīga
Žaisdama nesibaigiančiu žmogaus troškimu kontroliuoti savo likimą, vidinės ramybės paieškomis ir desperatiškais bandymais pabėgti nuo egzistencinio siaubo, menininkė Santa France sukūrė vaizdinę istoriją, skelbiančią konfliktą tarp skirtingų mąstymo būdų – magiškojo ir katastrofiško, naudodama japonišką ikebaną (kaip vaizdinę ir konceptualią nuorodą) ir kintsugi technikas.
Daugiau apie parodą.
Rūtos Kalmuka parodoje „Ryšiai“ daugiausia dėmesio skiria savo šeimos ir namų dokumentavimui, moterų vaidmenų ir tapatybių įvairovei.
Per daugiau nei dešimt metų sukurtos didelio formato nespalvotos Rūtos Kalmuka nuotraukos vaizduoja jos šeimos narius ir namus prie upės, ieškančius ryšio tarp gamtos, žmonių ir juos supančių įvykių. „Čia buvo obelis, kuri nudžiūvo, o dabar išlikęs tik kelmas, bet šalia gausiai pražydo senolis. Kažkas buvo prarasta, bet jo vietoje nuolat vėl klesti nauja. Ir viskas tarpusavyje susiję“, – sako menininkė.
Daugiau apie parodą.
Skolas iela 2, Rīga
Multimedijos parodos – tai naujas būdas patirti meną: grandiozinio mastelio pasaulinio garso menininkų paveikslų projekcijos, animuotos skaitmeninių menininkų, lydimos kvapą gniaužiančios muzikos. Visa tai – ramioje, modernioje atmosferoje. Nebūtina būti meno žinovu ar turėti tapybos technikų žinių, kad apsilankęs parodoje gautum teigiamų emocijų vandenyną.
Portretai, peizažai ir nuogų moterų tapymas nuostabiu judančio vaizdo formatu. Žavūs, jausmingi, naujoviški – šie epitetai tiksliai atpasakoja Gustavo Klimto paveikslus. Pamatysite ne tik visus pagrindinius kūrinius, menininkui pelniusius pasaulinę šlovę, bet ir dėl digital art house technologijų pasinersite į jo drobę. Jo „auksinio laikotarpio“ kūriniai tiesiogine prasme šviečia iš vidaus ir savo galia prilygsta ikonoms. Auksinės šviesos užtvindytoje salėje rodoma multimedijos instaliacija, kuri panardina žiūrovą į jausmingą moteriškų vaizdų pasaulį, apsuptą žavingos muzikos.
Daugiau apie parodą.Paroda paremta pasauliniu reiškiniu tapusia Japonijos vizualiųjų menų (1600–1868) kryptimi – ukiyo-e graviūromis.
Vėliau graviūros sužavėjo madingus Europos menininkus, būtent iš jų impresionistai sėmėsi įkvėpimo, perėmė naujus išraiškos būdus.
Pažodiniu vertimu ukiyo-e reiškia „plaukiojantis pasaulis“, iš pradžių vadintas „mirtinguoju pasauliu“. Vėliau buvo persigalvota ir pradėta suvokti kaip „prabėgančių malonumų pasaulis“ ir „meilės pasaulis“.
Ukiyo-e spaudiniai dėl savo plataus paplitimo Edo laikotarpiu (dabartinis Tokijas) yra sąlyginai pigūs. Iš pradžių jie turėjo grynai utilitarinę funkciją: reklamavo įvairaus populiarumo ir prestižo linksmų kvartalų gyventojų paslaugas, vaizdavo kabuki teatro aktorius, iliustravo visokią fantastiką.
„Digital Art House“ meno erdvėje ukiyo-e kryptis bus pristatyta kaip žavus panardinimo šou, lydimas muzikos.
Parodos trukmė: 37 min.
Daugiau apie parodą.Multimedijos ekspozicija vienija 14 žymiausių modernizmo atstovų šedevrus – XIX–XX a. meno judėjimų kolekciją.
Unikali animacinių paveikslų kompozicija su muzikos akompanimentu sukuria nuostabią atmosferą, panardinančią žiūrovus į genialių protų kuriamą pasaulį.
Paroda kviečia keliauti į XIX amžiaus pabaigos ir XX amžiaus pradžios meno pasaulį, kai kultūra ir visuomenė patyrė nepaprastų globalių įvykių. Tuo metu šiems didiesiems menininkams pavyko atrasti neišsenkamą prasmės šaltinį, kuriame „tradicija“ matė tik chaosą ir kvailumą.
Jų paveiksluose yra daugybė vizualinių galvosūkių, kurie žiūrovą panardina į netikėtų kontrastų ir ryškių, nepamirštamų emocijų labirintą. Šiandien, pasitelkus skaitmenines technologijas, šie paveikslai įgauna naują gyvenimą ir prasmę.
„Digital Art House“ leidžia žmogų perkelti į kitą erdvę ir pasinerti į genijų Monet, Kandinsky, Edgar Degas ir daugelio kitų darbus, apsuptus šviesos ir garso šokio. Tai kelionė į modernizmo pasaulį per technologijas, kurios apšviečia ir formuoja visiškai naują požiūrį į meną.
Parodos trukmė: 57 min.
Hieronymus Bosch paveikslai ne tik vizualiai intriguoja, jie alsuoja alegorijomis ir įvairiais simboliais.
Daug simbolių laikui bėgant prarado savo prasmę, tačiau didelė dalis vis dar yra suprantami ir interpretuojami. Pavyzdžiui, vaisiai ir uogos menininko darbuose simbolizuoja nuodėmingą seksualumą, dideli paukščiai – nepasotinamą žmogaus geismą, stikliniai vamzdeliai ir kolbos – bergždžias alchemikų pastangas įminti gamtos paslaptis, įvairūs simboliai rodo žmogaus polinkį lošti, taip pat rajumą, godumą, pavydą.
Mikelandželas (Buonarroti), be jokios abejonės, buvo vienas talentingiausių Renesanso menininkų. Panašiai kaip Šekspyras literatūroje ir Freudas psichologijoje, Mikelandželas turėjo didžiulę įtaką menui. Visas pasaulis vis dar stebisi jo šedevrais, tokiais kaip Siksto koplyčia, Dovydo skulptūra ir Adomo sutvėrimas.
Daugiau apie parodą.