Ir iki visai neseno laiko niekas iš šilutiškių nekreipė didesnio dėmesio į tą leidinį. Juo labiau, kad tai buvo tolokai nuo čia esančio Vilniaus vaizdų albumas. Susidomėjimas juo kilo po to, kai pagal šiuolaikinius reikalavimus muziejiniai eksponatai imti skelbti Lietuvos muziejų kolekcijų portale LIMIS. Tuomet paaiškėjo, kad Šilutės H. Šojaus muziejuje saugoma be galo unikali vertybė – Varšuvos fotografo Konrado Brandelio (1838 – 1920) Vilniaus nuotraukų albumas „Souvenir de Vilna“ („Vilniaus atsiminimai“), sudarytas iš 25 nespalvotų fotografijų, suklijuotų ant kartono lapų.
Į šį leidinį dėmesį atkreipė fotografijos istorikas Dainius Junevičius. Rašydamas mokslinį darbą apie senovinės fotografijos ir Vilniaus vaizdus užfiksavusius fotografus jis ir pamatė Šilutėje LIMIS esantį Konrado Brandelio Vilniaus ir jo apylinkių vaizdų albumą. Tai buvo didelis atradimas, nes iki tol ilgą laiką buvo žinoma tik vienuolika šio fotografo Vilniaus nuotraukų, priklausančių Lenkų bibliotekai Paryžiuje. Šio fotografijos tyrinėtojo paskatinti šilutiškiai muziejininkai nutarė išleisti atskirą leidinį, kuriame būtų K. Brandelio Vilniaus darytos fotografijos. D. Junevičius pasisiūlė šiam darbui šilutiškiams muziejininkams į pagalbą. Taip buvo parengtas ir Lietuvos kultūros tarybos skelbtam konkursui teiktas projektas „K. Brandelio 1875 m. Vilniaus nuotraukų rinkinio „Souvenir de Vilna“ viešinimas – leidyba ir paskaitos“. Jis buvo pripažintas tinkamu ir jo įgyvendinimui skirtas finansavimas.
Pradėjus parengiamuosius šio projekto darbus paaiškėjo, kad dar vienas visiškai netyrinėtas dvidešimt šešių K. Brandelio Vilniaus nuotraukų aplankas yra Krokuvos fotografijos muziejuje Lenkijoje. Skirtingose vietose saugomuose trijuose komplektuose yra trisdešimt skirtingų Vilniaus miesto ir apylinkių nuotraukų, kurias K. Brandelis padarė apsilankęs Lietuvoje. Keturias nuotraukas iš Krokuvos fotografijos muziejaus ir viena iš Lenkų bibliotekos Paryžiuje. Visos jos bus šiame leidžiamame nuotraukų albume.
Varšuvoje gimęs ir užaugęs Konradas Brandelis Lietuvoje lankėsi tik du kartus: 1871 m. jis buvo atvykęs į Lietuvą fotografuoti Liepojos – Kaišiadorių geležinkelio linijos atidarymo ir 1875 m. – Vilniaus vaizdų. Šių apsilankymų metu darytos nuotraukos – svarbus indėlis Lietuvos fotografijos istorijoje. Šilutės H. Šojaus muziejuje esančiame aplanke esančias nuotraukas galima suskirstyti į 3 grupes: istorijos ir architektūros paminklai, nuo įvairių kalvų fotografuoti panoraminiai miesto vaizdai ir neatpažįstamai pasikeitę priemiesčiai. Apie tai bei apie patį K. Brandelį kiek vėliau.
Liepos mėnesį fotografijos istorikas Dainius Junevičius pristatė Vilniaus nuotraukų albumą „Souvenir de Vilna“ Bernardinai.lt ir Vilniausgalerija.lt interneto dienraščių žurnalistui Kostui Kajėnui.
Spalio 10 ir 17 d. fotografijos istorikas Dainius Junevičius Šilutėje, Šilutės Hugo Šojaus muziejuje, ir Vilniuje, Vilniaus miesto, muziejuje susipažindino klausytojus su Konradu Brandeliu, papasakojo apie jo Lietuvos nuotraukų albumų paieškas ir aptarė unikalias Šilutės Hugo Šojaus muziejuje ir Lenkų bibliotekoje Paryžiuje saugomas Konrado Brandelio darytas Vilniaus nuotraukas.
Šilutės H. Šojaus muziejaus informacija. Projekto „K. Brandelio 1875 m. Vilniaus nuotraukų rinkinio Souvenir de Vilna viešinimas – leidyba ir paskaitos“ dalis. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.