Varšuvos laikraščio „Gazeta Warszawska“ 1875 m. rugpjūčio 7 (19) numeryje pasirodė trumpas pranešimas: „Ponas Brandelis, fotografijos ateljė Varšuvoje savininkas, buvo nuvykęs į Vilnių fotografuoti miesto ir gražių jo apylinkių vaizdų. Atrodo, kad fotografavimas buvo labai sėkmingas, ir iš nuotraukų bus sudarytas atskiras albumas, kurį ponas Brandelis ketina išleisti“. Daugiau jokių žinių apie šią K. Brandelio kelionę nei Vilniaus spaudoje, nei archyvų fonduose kol kas nepavyko rasti.
Ilgą laiką nebuvo žinomos ir šio apsilankymo metu sukurtos nuotraukos. Anksčiausiai pasirodęs šios kelionės metu padarytų K. Brandelio Vilniaus nuotraukų pluoštelis buvo 11 nuotraukų iš Lenkų bibliotekos rinkinių, depozito teisėmis buvusių Varšuvoje, Adomo Mickevičiaus literatūros muziejuje, o dabar sugrįžusių pas teisėtą savininką. Kaip šios nuotraukos Paryžiuje, nepavyko išsiaiškinti, tačiau žinoma, kad Lenkų biblioteka Paryžiuje jas turėjo prieš 1940 m. Plačiajai visuomenei jos pirmą kartą buvo parodytos Varšuvos nacionaliniame muziejuje 1990 m. gegužės 14 – birželio 24 d. vykusioje parodoje „Fotografijos menas. Portretas, peizažas, reportažas Lenkijos XIX amžiaus fotografijoje“. Lietuvoje jas pirmą kartą pristatė Danuta Jackiewicz 2001 m. kovo 8 – 9 dienomis vykusioje konferencijoje „Vilniaus fotografai“ ir nuo tol jos skelbiamos daugumoje Vilniaus fotografijos istorijai skirtų publikacijų.
Visos šio albumo maždaug 10,8 × 14,5 cm formato nuotraukos užklijuotos ant K. Brandelio ateljė būdingų kartono lapų su spaudos būdu atspausdintais ornamentuotais apvadais. Po nuotraukomis priklijuoti spaustuvėje atspausdinti pavadinimai rusų, lenkų ir prancūzų kalbomis. K. Brandelis panaudojo tokius pačius lapus, kokie naudoti Varšuvos vaizdų albumui.
Iki galo neaišku, kodėl K. Brandelis išsiruošė fotografuoti Vilniaus. Tikriausiai 1875 m. K. Brandelis Lietuvos sostinėje lankėsi ne pirmą kartą. Važiuodamas į Liepoją jis turėjo bent du kartus pervažiuoti Vilniaus stotį. Neabejotina, kad prieš atvykdamas į Vilnių turėjo būti skaitęs Varšuvos savaitraščiuose „Tygodnik Ilustrowany“ ir „Klosy“ skelbtus 1871 m. Vilniuje apsilankiusio Eduardo Chlopickio straipsnius apie Vilniaus grožį. Lygiai taip pat jis galėjo būti skaitęs 1862 m. spalį išleistą A. H. Kirkoro vadovą po Vilnių „Przewodnik. Wilno i koleje żelazne z Wilna do Petersburga i Rygi, oraz do granic na Kowno i Warszawę“ („Vadovas. Vilnius ir geležinkelis iš Vilniaus į Sankt Peterburgą, taip pat prie sienos, link Kauno ir Varšuvos“). Jis taip pat galėjo matyti „Tygodnik Ilustrowany“ 1861 – 1864 išspausdintas iliustracijas, darytas pagal pirmojo Vilniaus vaizdų fotografo Abdono Korzono nuotraukas. Palyginti gausu Vilniaus vaizdų iliustruotuose Varšuvos savaitraščiuose buvo ir vėliau. Vidmantas Jankauskas nustatė, kad 1869–1874 m. iliustruotuose juose pasirodė 20 iliustracijų Vilniaus tema. Buvo spausdinamos dailininkų Vincento Dmachausko ir Elviro Andriolio pieštų plačių panoramų reprodukcijos, o 1872 m. skelbti E. Chłopickio straipsniai buvo iliustruoti Vilniaus fotografo Juozapo Čechavičiaus nuotraukų reprodukcijomis. K. Brandelis tikrai žinojo apie šį Vilniaus fotografą ir gal net buvo su juo pažįstamas. Prieš K. Brandelio kelionę į Vilnių fotografo J. Čechavičiaus pavardė ir jo nuotraukos Varšuvos spaudoje buvo paminėtos Vilniuje apsilankiusių korespondentų straipsniuose 1870 ir 1872 metais. K. Brandelio ir J. Čechavičiaus nuotraukos buvo kartu eksponuojamos 1872 m. Maskvoje vykusioje parodoje. Bet ar K. Brandelis galėjo konkuruoti su Vilniuje jau keletą metų dirbusiu J. Čechavičiumi? Iki 1875 m. J. Čechavičius didelio formato aparatu buvo nufotografavęs keliasdešimt labai gražių ir neabejotinai labai geros techninės kokybės nuotraukų, tad K. Brandeliui būtų buvę sunku su juo lygintis. Tačiau J. Čechavičiaus ateljė paviljonas Miesto sode 1874 m. dviejų metų laikotarpiui buvo išnuomotas dviem kitiems fotografams, ir tuo metu tolesni J. Čechavičiaus planai buvo neaiškūs.
Gal žinodamas apie tai ir paskatintas „Varšuvos vaizdų“ aplanko sėkmės bei sužavėtas Vilniaus ir jo apylinkių grožio, apie kurį jis žinojo iš spaudos ar ankstesnių apsilankymų, K. Brandelis nusprendė sudaryti savo Vilniaus aplanką?
Kai K. Brandelis 1878 m. eksponavo savo nuotraukas Paryžiuje vykusioje Pasaulinėje parodoje, jo darbus apžvelgęs „Kurier Codzienny“ korespondentas tarp svarbiausių jo darbų nurodė ir Vilniaus albumą.
Džiaugiamės, kad K. Brandelis pasiryžo vykti į Vilnių ir kad palankiai susiklosčius aplinkybėms mes vėl galime pamatyti Vilniaus ir apylinkių vaizdus, darytus prieš 150 metų.
Šilutės H. Šojaus muziejaus informacija
Šilutės H. Šojaus muziejaus informacija. Projekto „K. Brandelio 1875 m. Vilniaus nuotraukų rinkinio Souvenir de Vilna viešinimas – leidyba ir paskaitos“ dalis. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.