Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2019 m. 23 gegužės d. 12:13
Paskelbti Europos Sąjungos literatūros premijos laureatai, tarp jų – rašytoja Daina Opolskaitė

Pranešimo spaudai nuotr.

Gegužės 22 dieną Briuselyje buvo paskelbti Europos Sąjungos literatūros premijos laureatai. Jais šiemet tapo keturiolika rašytojų: Laura Fredenthaler (Austrija), Piia Leino (Suomija), Sophie Daull (Prancūzija), Réka Mán-Várhegyi (Vengrija), Beqa Adamashvili (Sakartvelas), Nikos Chryssos (Graikija), Jan Carson (Airija), Giovanni Dozzini (Italija), Daina Opolskaitė (Lietuva), Marta Dzido (Lenkija), Tatiana Țîbuleac (Rumunija), Ivana Dobrakovová (Slovakija), Halya Kerosina Shyyan (Ukraina) and Melissa Harrisson (Jungtinė Karalystė).

Laureatus oficialiai paskelbė šiuo metu ES pirmininkaujančios Rumunijos kultūros ir tautinio identiteto ministras Valer-Daniel Breaz: „Europos Sąjungos literatūros premijos tikslai yra tie patys, kokius sau kelia Rumunija savo pirmininkavimo metu: saugoti ir skatinti turtingą Europos Sąjungos kalbų įvairovę, puoselėti europietiškas vertybes, didinti kūrybinio sektoriaus konkurencingumą. Europos literatūra yra esminga kultūrinio identiteto dalis, o vertimai padeda kurti bendrą kultūrinę erdvę. Džiaugiuosi, kad šiandien ši laureatų šeima padidėjo – dar daugiau šių autorių darbų bus išversti į skirtingas kalbas ir jų literatūra bus pasiekiama Europos piliečiams įvairiose šalyse.“

Premijos laureate iš Lietuvos šiemet tapo Daina Opolskaitė ir jos novelių knyga „Dienų piramidės“ (leidykla „Tyto Alba“, 2019).

Audinga Peluritytė-Tikuišienė: „Knyga, autorės 16 metų rašyta tarsi į stalčių, tobulinta ir gludinta, iki pasiekė knygos formatą, net dvejus metus beldėsi į įvairių leidyklų duris. Leidėjai baiminosi, kad mažoji proza nesulauks tinkamo skaitytojų dėmesio, kad neatsipirks, neš finansinį nuostolį. Pati knygos autorė prisipažino, kad novelių knygos rašymas išsitęsia laike, tad išskyrus sau keliamų kokybės lūkesčių, komercinių net nekelia, į masinę auditoriją nesiorientuoja. Tačiau jau pasirodžiusi Vilniaus knygų mugėje naujoji Dainos Opolskaitės knyga prikaustė skaitytojų dėmesį ir itin turiningais novelių siužetais, gebančiais šių dienų žmogui trumpu pasakojimu paaiškinti jį supantį pasaulį, ir itin švaria, patrauklia novelių kalba, prieinama kiekvienam. Rašytoja sugeba ypatingu būdu apibendrinti pasakojimą, išvesdama skaitytoją į gelmiškesnę kasdienybės patirtį, leisdama prisiliesti prie pačios egzistencijos šerdies. Struktūra, psichologinio realizmo paveikumu, nedidelėmis, tačiau taikliomis gyvenimo įžvalgomis Dainos Opolskaitės kūriniai sugrąžina mus į geriausios lietuvių novelės tradiciją, pernešdama pastarąją į naują laiką naujos kartos skaitytojams.“

 

Europos Sąjungos literatūros premija (The European Union Prize for Literature (EUPL) yra apdovanojimas, kurio tikslas – atkreipti dėmesį į literatūros talentus visoje Europoje ir į šiuolaikinę Europos literatūrą bei kalbinį paveldą. Iki šiol, per dešimt premijos metų, ja yra apdovanoti 108 rašytojai iš 41 šalies. Praėjusiais metais premija šventė savo dešimtmetį ir Europos skaitytojus pasiekė knyga „Europos istorijos“, kuriai savo tekstus galėjo siųsti visi iki šiol premija įvertinti rašytojai. Naujas premijos ciklas prasideda su dviem naujomis šalimis: Sakartvelu ir Ukraina, o laureatų sąraše jau yra trys Lietuvos rašytojos: Laura Sintija Černiauskaitė (2009 m.), Giedra Radvilavičiūtė (2012 m.) ir Undinė Radzevičiūtė (2015 m.).

Premiją organizuoja Europos ir tarptautinė knygų prekybininkų asociacija, Europos rašytojų sąjunga ir Europos leidėjų federacija. Ją remia Europos Komisija.

Premijos laureatai yra apdovanojami ne tik piniginiu prizu, bet įvertinami tarptautiniu dėmesiu bei pristatymais tarptautinėse knygų mugėse ir renginiuose. Jie visi bus apdovanoti spalio 2 dieną Briuselyje.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!