Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2021 m. 7 balandžio d. 08:47
Vilnius kviečia pasivaikščioti po 7 istorines epochas

Janas Brunonas Bulhakas. Kiemas Pilies gatvėje. 1915 m. | Lietuvos nacionalinis dailės muziejus.

2023 metais Vilniaus miestas įžengs į aštuntą istorijos šimtmetį ir minės 700 metų jubiliejų. Nors laiko iki sukakties dar yra, sostinė pradeda ruoštis jau dabar – vienas pirmųjų projektų – „7 kelionės kryptimi – Vilnius 700“ gyventojus kvies atrasti paslaptingą miesto praeitį ir virtualiai aplankyti žymiausius Vilniaus objektus. Pirmasis virtualus turas kvies keliauti po XIV a. Vilnių ir sužinoti ne tik tai, ką slepia seniausia katalikų šventovė, bet ir kodėl, spėjama, lietuviai neaugino barzdų.

Laukia virtuali kelionė per epochas

Vilniaus turizmo ir verslo plėtros agentūros „Go Vilnius“ pristatomas projektas „7 kelionės kryptimi – Vilnius 700“ kas savaitę apžvelgs vis kitą Lietuvos sostinei svarbų laikotarpį ir kvies pamatyti virtualų turą išgirstant netikėčiausias Vilniaus istorijas. Išėję virtualiai pasivaikščioti Vilniaus gatvėmis, miestiečiai nuo šiol galės saugiai leistis į kelionę per epochas ir patirti 7 skirtingus sostinės veidus: pažvelgs į Vilnių kaip legendų miestą, taip pat kaip į žmonių, gastronomijos, apsipirkinėjimo, modernizacijos centrą.

Keliaujant vis kitais virtualiais maršrutais bus galimybė pajusti skirtingų istorinių laikmečių aktualijas – suprasti, kas formavo šiandieninį miestą, patirti nekasdienių nuotykių. Pavyzdžiui, pamatyti, kaip prieš akis išdygsta didingi rūmai su apelsinmedžių giraitėmis, pasisveikinti su Vytautu Didžiuoju, papuotauti su garbingais didikais, gatve prasilenkti su abitus vilkinčiais vienuoliais ar iš paviljonų madingiausiais šilkais viliojančiais prekybininkais.

„Artėjantis garbingas miesto gimtadienis tampa puikia proga visiems kartu prisiminti neįprastą Vilniaus istoriją ir nuotoliniu būdu pasivaikščioti tais maršrutais, kuriais anuomet vaikščiodavo mūsų kunigaikščiai bei didikai. Vilnius iš tiesų turtingas ilga ir didinga praeitim, kuri yra išlikusi įvairius amžius menančių pastatų sienose. Tikiuosi, kad šie pasivaikščiojimai miestiečiams padės užmegzti dar gilesnį ryšį su Vilniumi, o miesto svečiams – geriau pažinti Lietuvos sostinę“, – sako Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

Projektas „7 kelionės kryptimi – Vilnius 700“ yra viena iš pasirengimo artėjančiam Vilniaus 700 metų jubiliejui, kuris vyks 2023-aisiais, dalių. Reikšmingai šventei sostinė ruošiasi jau dabar – siekiama sukurti įspūdingą gimtadienio atmosferą, atspindinčią miesto dvasią.

„Gali būti, kad vaikščiodami Vilniaus gatvėmis nė nenutuokiate, kokias istorijas slepia praeinami pastatai, memorialinės vietos. Sukūrę septynis virtualius teminius maršrutus, apimančius epochas nuo XIV iki XX amžiaus, norime pakviesti vilniečius ir miesto svečius dažniau apsidairyti ir geriau pažinti savo mylimą miestą bei drauge kurti tokią Vilniaus istoriją, apie kurią pasakotų ateities kartos“, – sako „Go Vilnius“ vadovė Inga Romanovskienė. Anot jos, vilniečiams ir miesto svečiams visi septyni virtualūs maršrutai bus pristatomi kas savaitę, palaipsniui leidžiant susipažinti su Vilniumi nuo seniausių epochų iki naujųjų amžių.

Philippe Benoist, Vilnius. Generalgubernatoriaus rūmai ir Universiteto astronomijos observatorija, XIX a. II p. | Šiaulių „Aušros“ muziejus.

Pirmajame ture – mistinis Vilniaus miesto atsiradimas

Pirmajame ture kartu su istorike L. Sinevičiene bus galima virtualiai nusikelti į XIV a. Vilnių – tokį, koks jis pirmą kartą aprašytas didžiojo kunigaikščio Gedimino laiškuose ir išlikęs seniausiai aptinkamuose šaltiniuose. Anot istorikės, prieš beveik 700 metų ant septynių kalvų, stūgaujant geležiniam vilkui, gimė miestas, kuriam buvo lemta garsinti Lietuvos vardą visame pasaulyje. Jau tuomet Vilnius buvo nepaprastas miestas, dar viduramžiais subūręs įvairias kultūras ir religijas.

Turo metu žiūrovai bus kviečiami kartu aplankyti ir kitas ryškiausias epochos vietas –  išgirsti legendą apie vieną seniausių Vilniaus cerkvių, kuri, manoma, buvo pastatyta pagonių dievo Ragučio šventyklos vietoje, sužinoti Medeinės skulptūros istoriją, apžiūrėti XIV a. pylimų vietos liekanas, o apsilankius Šv. Dvasios cerkvėje sužinoti, kodėl lietuviai neaugino barzdų.

Virtualus turas po XIV a. Vilnių užbaigiamas pasakojimu apie Vilniaus Dievo Motinos Ėmimo į Dangų katedrą, tragišką Kreivosios pilies istoriją, Trijų kryžių kalno atsiradimą bei pagonišką Verkių apylinkių kilmę. Pirmąjį turą galima pamatyti apsilankius portale www.700vilnius.lt 

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!