Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2021 m. 4 spalio d. 11:10
„ArtVilnius’21“ – dėmesys kūrybai ant popieriaus

Toomas Kuusing. Vegan egg. Lino raižinys, 2019 m. Okapi gallery, Estija

Kasmet meno mugė „ArtVilnius“ išskiria tam tikrą akcentą, kurį plačiau pristato savo lankytojams. Praėjusiais metais akcentavęs fotografiją, šiemet „ArtVilnius’21“ kviečia pažinti meną ant popieriaus. „Tai nėra nei specifinė, nei išskirtinė tema, juk popierius yra medija, kurią naudoja beveik kiekvienas menininkas“, sako mugės meno vadovė Sonata Baliuckaitė.

Spalio 15-17 dienomis parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vyksiančioje šiuolaikinio meno mugėje popieriaus temą lankytojai galės išvysti ir pagrindinėje galerijų, ir projektų zonos programoje. Kūryba ant popieriaus bus tik vienas iš akcentų; kaip ir kasmet, mugės dalyvių stenduose bus visos medijos: tapyba, fotografija, skulptūra, video, instaliacijos etc.

„Daug metų keliaujame po užsienio meno muges, pastebėjome, kad popieriaus populiarumas auga ir tarp kūrėjų, ir tarp kolekcionierių bei meno pirkėjų. Menui ant popieriaus netgi organizuojamos specialios mugės, kaip kad mums artimiausia „Positions Berlin“, – pabrėžia šiuolaikinės meno mugės vadovė Diana Stomienė.

Arvydas Žalpys. Instaliacijos detalė. Pristato galerija Meno parkas.

„ArtVilnius’21“ dalyvis, Kauno galerijos „Meno parkas“ galerijos vadovas Arvydas Žalpys teigia, kad popierius yra puiki medžiaga, ir ne mažiau puiki išraiškos, kūrybos priemonė. „Ne medžiaga lemia kūrinio vertę ar jo įvertinimą. Juk Richardo Serra, Gerhardo Richterio, taip pat ir lietuvių menininkų kūriniai, dėl to, kad sukurti popieriuje, nėra mažiau vertingi.

Prisiminkime, šviesios atminties dailininkas Linas Katinas daug savo paveikslų nutapė ant kartono, tai yra – ant popieriaus. Niekaip nedrįsčiau teigti, jog dėl to jie mažiau vertingi nei menininko tapyba ant drobės“, – pabrėžė galerininkas, „Meno parkas“ stende rodysiantis ir piešinį popieriuje, ir objektą, ir konceptualųjį kūrinį, ir netgi tapybos darbą, kurio siužetas artimas popieriui.

Tapytoja Jolanta Kyzikaitė savo kūryboje popieriaus taip pat nevengia. Šiais metais mugėje „ArtVilnius‘21” galerijos „Meno Niša” stende ji pristatys tvarumu alsuojantį projektą – iš savo studijoje rastų senų popierinių bylų ji kuria vaizdų dienoraštį. „Man patinka seną popierių prikelti naujam gyvenimui, – sako menininkė, – įdomu žaisti su tuo, kas jame jau atspausta – rašmenimis, rėmeliais, kompozicija. Tai mane inspiruoja, diktuoja mano kūrybos žinutes. Nemėgstu tuščių baltų popieriaus lapų“.

Nuolatinės mugės dalyvės, estų „Okapi galerii“ įkūrėjas Temuri Khvingia pasakoja, kad jų galerijos stende „ArtVilnius‘21” visas tris dienas bus galima pamatyti, kaip grafikos dailininkas iš Estijos Toomas Kuusing pjaustys lino raižinius specialia „Baren“ rankų atspaudo technika.

Galerijos vadovas įsitikinęs, kad skaitmeninio meno ir laikmenų pasaulyje egzistuojančios kūrybos neįmanoma lyginti su tikra, tekstūros turinčia medžiaga. Kad ir su popieriumi. „Žmogaus prigimtis yra sekti naujas technologijas, jas kurti. Be abejo, anksčiau ar vėliau tai apsunkina tradicinius meno kūrimo būdus, tačiau vargu, ar kada išvis juos išstums už borto. Todėl aš nesijaudinu dėl popieriaus ar drobės, nes žmonės visada nori tikrų, apčiuopiamų dalykų. Ir visada norės“,  – įsitikinęs jis.

Galerijoje „RA“ savo kūrybą pristatanti tapytoja Rūta Eidukaitytė sako, kad popierius jai atrodo kur kas trapesnė medžiaga nei drobė. Ji teigia pastebėjusi tendenciją tyčia pabrėžti tą trapumą, laikinumą, tirpimą laike. „Pastebėjau, kad popierius mane savotiškai išlaisvina, todėl kartais naudoju drobę lyg tai būtų popierius – kalu ją tiesiai prie sienos ir jau tik baigtą kūrinį užtempiu ant porėmio, tokiu būdu tarsi sumažindama savo kūrybinę įtampą“, – sako mugėje dalyvausianti menininkė.

Ievgen Petrov. You nothing understood, Ivan. 2020 m. Akvarelė ant popieriaus. 55×74 cm. Pristato galerija Tsekh.

Jolanta Kyzikaitė. Vaizdų dienoraštis, 2021 m. Gelinis rašiklis, tempera, popierius, 20×30 cm. Pristato galerija Meno Niša.

Popierius yra įprasta medžiaga ir grafikei Kristinai Norvilaitei-Geniušienei. „Jis – visko pradžia, svarbiausia medžiaga mano kūrybai. Jei darau atspaudus ant drobės, juos visada perkeliu nuo popieriaus“, – ji sako ir svarsto, kad per karantiną, kurį mes visi išgyvenome, popierius kūryboje buvo naudojamas dar dažniau, jo ėmėsi ir ne menininkai.

Kristina Norvilaitė. Šuolis. Lino raižinys, mišri technika. 60x120x8 cm.

Kristina Norvilaitė-Geniušienė teigia, kad popierius yra patogi kūrybai medžiaga, –  netgi keliaudama ji visada vežasi su savimi keletą lakštų arba ieško įdomios faktūros, tekstūros, spalvos ir storumo popieriaus. Jei tikrai kokybiškas, popierius ilgaamžis. „Ir jis labai daug kalba, – sako grafikė, – kartais man atrodo, kad kiekvienas baltas lapas, kaip ir medis, turi savo veidą“.

Meno mugėje kūrybą ant popieriaus išvysite ir kitų dalyvų stenduose: „Tsekh” (Vilnius-Kijevas), VDA galerija „Akademija”, „Baroti” galerija, Molėtų dailės galerija, „The Room”, Užupio meno inkubatorius, Vilkamirgės galerija, Vilniaus fotografijos meno centras „7:14“. Projektų zonoje pasteles ant popieriaus Stasio Eidrigevičiaus menų centro stende pristatys menininkas Stasys Eidrigevičius.  Visus mugėje pristatomus darbus rasite ir renginio e-kataloge.

„ArtVilnius‘21” vyks spalio 15-19 dienomis, Vilniuje, Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“, bilietus į mugę lankytojai kviečiami įsigyti „Tiketa.lt” portale. Vykdant Vyriausybės nutarimus, į mugės teritoriją „Litexpo” lankytojai bus įleidžiami su Galimybių pasu.

„ArtVilnius’21finansuoja – Lietuvos kultūros taryba, globoja – Vilniaus miesto savivaldybė, ypatingasis partneris – Lewben, mecenatė –  advokatų kontora „Cobalt”.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!