Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2022 m. 18 gegužės d. 08:29
Lietuva Kanų kino festivalyje – išskirtinės premjeros ir dėmesys kino industrijai

Unsplash.com nuotr.

Kanuose, Prancūzijoje, prasideda 75-asis tarptautinis Kanų kino festivalis ir kino industrijai skirta mugė „Marché du Film“. Šiemet Lietuvos kino kūrėjai varžysis ir konkursinėje festivalio programoje, ir sieks tarptautinio dėmesio mugės renginiuose, o įdomiausias Lietuvos naujienas pristatys mūsų šalies stendas.

Viena svarbiausių ir netikėčiausių žinių – festivalyje įvyks Mariupolio mieste, Ukrainoje, kovo pabaigoje nužudyto kino režisieriaus, kultūros antropologo Manto Kvedaravičiaus dokumentinio filmo „Mariupolis 2“ pasaulinė premjera. Filmo premjera oficialioje specialių seansų programoje „Kanų premjeros“ įvyks gegužės 19 d. M. Kvedaravičiaus „Mariupolis 2“ pasakoja apie čia ir dabar naikinamo miesto kasdienybę. Filmą į Kanų premjerą palydi žodžiai, atskleidžiantys, kokie jausmai ir mintys M. Kvedaravičiui tapo postūmiu vėl sugrįžti į Rusijos okupantų naikinamą Mariupolį. „Mariupolis 2“ yra antras M. Kvedaravičiaus filmas, pradėtas kurti, bet nespėtas baigti dėl režisieriaus žūties.

Dar viena lietuviška pasaulinė premjera – lietuvių režisieriaus Vytauto Katkaus naujausias trumpametražis filmas „Uogos“ kartu su kitais aštuoniais kūriniais iš viso pasaulio varžysis pagrindinėje Kanų kino festivalio trumpametražių filmų konkursinėje programoje. Vos devyni kūriniai Kanų trumpametražių filmų konkursui buvo atrinkti iš daugiau nei 3,5 tūkst. darbų iš viso pasaulio. „Uogos“ (prod. Marija Razgutė) – jau trečiasis Vytauto Katkaus režisuotas trumpametražis filmas, pasakojantis apie karštą vasaros dienos, tėtį, sūnų ir jų santykius. Filmo pristatymas Kanuose vyks gegužės 27 d.

Gegužės 23 d. festivalyje įvyks specialus seansas, kurio metu žiūrovai išvys pasaulinę ukrainiečių režisieriaus Sergėjaus Loznitsos premjerą – bendros Lietuvos ir Nyderlandų gamybos dokumentinį filmą „Natūrali naikinimo istorija“ (prod. Uljana Kim).

Lietuva festivalio industrijos mugėje prisistatys jau dvyliktą kartą. Kino mugėje įsikūrusiame Lietuvos kino stende lankytojai bus kviečiami susipažinti su lietuviško kino naujienomis ir itin palankiomis filmų gamybos sąlygomis Lietuvoje. Taip pat rekordiškai sėkmingais mūsų šalyje devintus metus veikiančios pelno mokesčio lengvatos filmų gamybai rezultatais.

Šiais metais perspektyviausiems Europos prodiuseriams skirtoje programoje „Producers Network“ dalyvaus du Lietuvos prodiuseriai: Lukas Trimonis ir Živilė Gallego.

Taip pat Kanų kino festivalio mugės metu Lietuva kartu su Latvija ir Estija pristatys Baltijos šalių trumpametražius filmus kino industrijai skirtoje dalyje „Short Film Corner“. Tai Kanų kino festivalio metu vykstanti trumpametražių filmų industrijos atstovams skirta mugė. Programoje „Baltic Shorts“ bus pristatomi naujausi Baltijos šalių trumpametražiai filmai. Tarp septynių Baltijos šalių kino kūrėjų darbų, du iš Lietuvos: „2.2. Atmosferos arba vidutinis slėgis“ (rež. Akvilė Gelažiūtė, prod. Emilija Sluškonytė) ir „Kaip būti žmogumi“ (rež. Jorė Janavičiūtė, prod. Greta Akcijonaitė).

Šiemet „Short Film Corner” inicijavo naują programą, skirtą trumpametražio kino prodiuseriams „New Producers’ Room”. Tai tarptautinė programa trumpųjų filmų prodiuseriams, kurie aktyviai dirba su trumpametražių filmų projektais ir yra suinteresuoti tarptautine koprodukcija.
Pirmą kartą vykstančioje programoje dalyvaus 10 prodiuserių iš Prancūzijos, Kroatijos, Šveicarijos, Suomijos, Švedijos, Graikijos, Latvijos ir Lietuvos, tarp jų ir Lietuvos prodiuserė Justė Michailinaitė (Broom Films).

Lietuvos režisierius Romas Zabarauskas dalyvaus Didžiosios Britanijos paviljono programoje – diskusijoje apie britų ir europiečių scenaristų bendradarbiavimą.

Lietuvos ir jos talentų pristatymą Kanų kino festivalyje ir mugėje finansuoja Lietuvos kino centras.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!