Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2023 m. 7 kovo d. 12:54
Tradicijų atgimimas parodoje „Kelkis, kelkis – jau Velykos!“

Paroda „Kelkis, kelkis – jau Velykos!“ | Silvestro Samsono nuotr.

Pavasarį, kai po žiemos sąstingio vėl ima busti gyvybė, kai grįžta šviesa ir šiluma, ateina džiaugsminga Velykų šventė. Lietuvos nacionalinis muziejus padeda tradicijoms atgimti ir kviečia lankytojus į parodą „Kelkis, kelkis – jau Velykos!“, kurioje gilinamasi į šventines lietuvių apeigas, kartais užmirštamus ritualus bei visą Velykų tradicijos reikšmę.

Atgimstančios tradicijos

Anksčiau buvo sakoma: „Papročius žinosi, per Velykas neliūdėsi, – būsi stiprus ir vikrus per visus metus“.

Paroda „Kelkis, kelkis – jau Velykos!“ skirta moderniai supažindinti su lietuvių Velykų papročiais, apeigomis. Parodos kuratorės Edita Preglauskienė ir dr. Elvyda Lazauskaitė kviečia lankytojus permąstyti Velykų tradiciją. „Iš kartos į kartą perimami senieji papročiai nėra sustabarėjęs darinys. Kiekviena karta juos gali kūrybiškai praturtinti pagal savo pasaulėžiūrą ir padaryti suprantamus bei priimtinus labai pasikeitusiame pasaulyje. Įsisavindami Velykų tradicijos reikšmę, galime pritaikyti ritualus savo gyvenime ir tęsti kartas vienijančią kultūrinę grandinę“, – teigia dr. E. Lazauskaitė.

Paroda „Kelkis, kelkis – jau Velykos!“ | Silvestro Samsono nuotr.

Šventė, skatinanti būti kartu

Parodoje „Kelkis, kelkis – jau Velykos!“ atkreipiamas ypatingas dėmesys į papročius bei apeigas jungiantį bendruomeniškumo aspektą, itin aktualų šiais laikais. Velykų laikotarpiu atsigręžiama į vienas kitą, kartu einama keliu nuo kančios prisiminimo iki Prisikėlimo bendro šventimo.

Paroda „Kelkis, kelkis – jau Velykos!“ | Silvestro Samsono nuotr.

Kaip teigia Lietuvos nacionalinio muziejaus vadovė dr. Rūta Kačkutė: „Velykų laikotarpiu buriasi ne tik šeimos – Velykų papročiai buria kaimynus, bendruomenes. Dabar, jau daugiau nei metus besitęsiant karui Ukrainoje, o visuomenei kenčiant neužtikrintumą, tai ypatingai svarbu, nes tai grąžina mums tvirtumo jausmą, kuris padeda ištverti sunkius laikus“.

Muziejus kviečia lankytojus burtis į popietes šeimoms ir ekskursijas. Parodoje bus galima pasidalyti bendrumo džiaugsmu su ukrainiečiais – bendruomenėms tereikia susisiekti su muziejaus Paslaugų lankytojams ir edukacijos skyriumi (el. p. lankytojai@lnm.lt) ir pasiteirauti dėl nemokamų edukacinių užsiėmimų. Bus organizuojamos Velykų papročių popietės, kuriose susipažinsime ir su ukrainiečių Velykų papročiais.

Paroda „Kelkis, kelkis – jau Velykos!“ | Silvestro Samsono nuotr.

Siūlys ne tik prisiminti, bet ir atrasti

Jaunieji parodos lankytojai galės susipažinti su Velykų tradicija, o vyresnieji – įvairiapusiškai praturtinti sąmonėje laikomą Velykų paveikslą.

Paroda „Kelkis, kelkis – jau Velykos!“ | Silvestro Samsono nuotr.

Parodoje pristatomos dažnam įprastos ir rečiau prisimenamos Velykų apeigos. Joje galima sužinoti apie silkės išvarymo/išplakimo eitynes, dar iki krikščionybės įvedimo po namų pamatais dedamus akmeninius kiaušinius, savitas Vilniaus krašto verbas, velykinio pyrago aukščio reikšmę ir daug daugiau. Tarp itin didelio margučių kiekio pirmąkart eksponuojamas ir XIII a. apeiginis akmeninis kiaušinis. Pasak E. Preglauskienės, parodoje rodomi eksponatai ilgai laukė savo eilės atsidurti prieš lankytojų akis, o dabar sulaukė tam paties tinkamiausio meto.

Paroda „Kelkis, kelkis – jau Velykos!“ | Silvestro Samsono nuotr.

Paroda „Kelkis, kelkis – jau Velykos!“ veiks Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinyje Naujajame arsenale nuo 2023 m. kovo 1 d. iki 2023 m. gegužės 2 d.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!