Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2023 m. 11 balandžio d. 15:35
Vilnius ekrane: 7 sostinės vietos, kurias renkasi kino kūrėjai
Vilniaus kino biuro nuotr.

Vilniaus kino biuro nuotr.

Vilnių vis dažniau renkasi kino kūrėjai iš viso pasaulio. Įvairias sostinės vietas ekranuose jau išvydo milijonai serialų „Sisi“, „Keisti dalykai“ (angl. k. „Stranger Things“), „Hilma“, „Jaunasis Valanderis“ (anglų k. „Young Wallander“), „Klarkas“  (angl. k. „Clark“), „Černobylis“ žiūrovų. Nuo Rašytojų sąjungos iki Lukiškių kalėjimo – Vilniaus kino biuras pristato 7 sostinės vietas, kurios dažniausiai patraukia kino kūrėjų dėmesį.

Vilniaus universitetas

Vilniaus universitetas – vienas seniausių universitetų Vidurio ir Rytų Europoje, per pastarąjį dešimtmetį spėjęs suvaidinti Vatikaną, Vokietiją, Rusijos imperiją, Italiją ir net XIX a. Austriją.

Universiteto pastatus ir kiemelius ekrane galėjo išvysti įvairių kostiuminių ir istorinių dramų – „Sisi“, „Hilma“, „Nacių iškilimas“, „Jekaterina Didžioji“, „Karas ir taika“ – žiūrovai. Filmuojant itin didelio populiarumo Vokietijoje, Italijoje ir visoje Europoje susilaukusią dramą „Sisi“, VU didysis kiemas tapo Hofburgo rūmų dalimi, o netoliese įsikūręs Alumnato kiemelis – Hofburgo arklidėmis.

Autentiška Vilniaus universiteto aplinka buvo pastebėta ir JAV kabelinės televizijos tinklo HBO. Seniausia akademinė biblioteka Baltijos šalyse iki šių dienų veikia XVI a. menančiose patalpose, kurios seriale „Jekaterina Didžioji“ trumpam virto Rusijos imperijos tarybos rūmais. Čia buvo atgabenti senoviniai žemėlapiai bei dokumentai, istorinės vėliavos, žvakidės. Pagrindinį vaidmenį seriale atliko „Oskaro“ ir dviejų Auksinių gaublių laureatė, žymi britų aktorė Helen Mirren.

Vilniaus universitetas

Vilniaus universitetas | Vilniaus kino biuro nuotr.

Trakų vokės dvaras

Trakų Vokės dvaras ir čia įsikūręs išpuoselėtas sodas mena grafų Tiškevičių laikus ir pastarąjį dešimtmetį vis dažniau traukia ne tik lankytojus, bet ir filmų kūrėjus. Rūmų interjerą ir eksterjerą galėjo išvysti filmų ir serialų „Karas ir taika“, „Ana Karenina“, „Jekaterina Didžioji“, „Kraujas sniege“ žiūrovai visame pasaulyje. Labiausiai pastatas ir jo interjeras panašūs į XVIII a. pab.–XIX a. Rytų Europos dvarus, todėl dažniausiai čia darbuojasi kostiuminių dramų kūrėjai. Rūmai, kaip filmavimo lokacija, pasirenkami ir tada, kai prireikia erdvių butų, visuomeninių erdvių. Vienas įspūdingiausių Trakų Vokės dvare įgyvendintų projektų buvo TV serialas „Jekaterina Didžioji“ (Hbo, Sky TV), su pertraukomis filmuotas beveik 5 mėnesius.

Trakų vokės dvaras

Trakų vokės dvaras | Sauliaus Žiūros nuotr.

Umiastovskių rūmai 

Dar vienas filmuotojų pamėgtas kampelis – Trakų gatvėje esantys Umiastovskių rūmai, šiandien tapę Vilniaus klubo būstine. Daugybę šeimininkų turėjęs pastatas savo aukso amžių pasiekė XX a. – čia ruošti pobūviai, į kuriuos susirinkdavo per 400 svečių, vykdavo susitikimai, slapti lietuviški vakarėliai. Neoklasicistinio stiliaus interjeras filmuose ir TV serialuose virsta XIX-XX a. erdviais butais, rūmų kambariais, salėmis ir bibliotekomis. Čia filmuotas filmas „Kompromatas“, serialas „Nacių iškilimas“, o visai neseniai rūmus galėjo išvysti ir lietuvių kūrėjų filmo „Poetas“ žiūrovai.

Lietuvos rašytojų sąjunga

K. Sirvydo gatvėje įsikūrusios Lietuvos rašytojų sąjungos erdvės – vieni gražiausių rūmų Vilniuje. Šio pastato sienos liudija Vilniaus literatūros istoriją – tiek sovietinių, tiek Nepriklausomybės laikų: čia gyveno ir kūrė rašytojai, veikė viešbutis, o pirmame aukšte veikusioje kavinėje rinkdavosi menininkai. Šiame pastate galima rasti vieną gražiausių ir įspūdingiausių Lietuvoje išlikusių neobarokinio stiliaus interjerų, kuris ir sužavėjo „Jaunojo Valanderio“, „Jekaterinos Didžiosios“, „Sisi“, „Naftos fondo“ ir kitų serialų bei filmų kūrėjus.

Lietuvos rašytojų sąjunga

Lietuvos rašytojų sąjunga | Aurelijaus Silkinio, Baltic Locations nuotr.

Susiję:

Kinematografiškosios senamiesčio gatvės

Nuo viduramžių iki ateities, nuo Italijos iki Argentinos – kinematografiškosios Vilniaus senamiesčio gatvės dažnai tampa įvairaus žanro projektų filmavimo aikštele. Pavyzdžiui, kino kūrėjų itin pamėgtose Šv. Dvasios, Šv. Kazimiero, Universiteto g. filmuoti protestai, važiuojantys senoviniai automobiliai, žygiuojantys kareiviai ir daugybė kitų scenų. Miesto gyventojų dėmesį prieš kelis metus patraukė ir senamiesčio gatvėmis bildančios žirgų tempiamos karietos – filmuojant serialą „Sisi“, Vilnius tapo XIX a. Austrija. Įdomu tai, kad žirgai scenoms buvo ruošiami net 8 savaites – gyvūnai turėjo išmokti tempti istoriniam laikotarpiui būdingas keturkinkes karietas.

Lukiškių kalėjimas

Pastaraisiais metais Lukiškių kalėjimas iš kino kūrėjų sulaukia pelnyto dėmesio. Lukiškių kalėjime filmuoti TV serialai „Keisti dalykai“, „Klarkas“, „Jaunasis Valanderis“ filmai „Kompromatas“, „Man viskas gerai“ ir daugybė kitų projektų. Vieta filmų kūrėjus traukia savo universalumu. Pavyzdžiui, filmuojant serialą apie legenda tapusį švedų nusikaltėlį Klarką Olofsoną, čia nufilmuotos net 5 skirtingos įkalinimo įstaigos. Tiesa, Lukiškių kalėjimas ekrane gali virsti ir kitokiomis vietomis. Filmuojant pirmąjį švedų detektyvo „Jaunasis Valanderis“ sezoną, čia įsikūrė didelis naktinis klubas.

Lukiškių kalėjimas

Lukiškių kalėjimas | Luko Šalnos nuotr.

Lietuvos kooperatyvų sąjungos administracinis pastatas

Gedimino prospekte įsikūręs Lietuvos kooperatyvų sąjungos administracinis pastatas – iš toli pastebimas, masyvus, vėlyvojo modernizmo architektūros pavyzdys. Banguojantys šio pastato aukštai tarsi atkartoja Vilniaus baroką. Visgi kino kūrėjus labiausiai traukia pastato vidus – beveik nepasikeitusi 1978-ųjų atmosfera, puikiai tinkanti šio laikotarpio istorijoms. Lietuvos kooperatyvų sąjungos administraciniame pastate filmuota juosta „Kompromatas“, škotų serialas „Atpildas“, daugybė Lietuvos ir užsienio kūrėjų reklamų.

Lietuvos kooperatyvų sąjungos administracinis pastatas

Lietuvos kooperatyvų sąjungos administracinis pastatas | Aurelijaus Silkinio nuotr.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!