Vilniaus kino biuro duomenimis, 2023–siais Vilniaus viešosiose erdvėse filmuoti 43 filmai ir TV serialai. Sostinėje dirbo kino kūrėjai iš Latvijos, Lenkijos, Didžiosios Britanijos, Vokietijos, Prancūzijos, Suomijos, Švedijos, Norvegijos ir Taivano. Lietuvos ir užsienio kūrėjai Vilniuje įgyvendino labai įvairius projektus – filmavo magiškojo realizmo, futuristines istorijas, vaidybinius serialus, tikrų įvykių inspiruotas dramas ar net kriminalinius detektyvus.
Iš viso šiais metais Vilniuje įvyko daugiau kaip 550 filmų ir TV serialų filmavimo pamainų. Intensyviausias sezonas kino kūrėjams buvo ruduo – rugsėjo–lapkričio mėnesiais filmuota net 14 kino projektų.
J. Pazikaitė pastebi, kad Vilnių kino kūrėjai renkasi neatsitiktinai. „Itin svarbus Lietuvos kino profesionalų indėlis. Didžioji dalis kino bendruomenės – daugiau nei 90% – įsikūrusi ir dirba būtent Vilniuje. Kino industrijai taip pat gyvybiškai svarbi mokestinė paskata kinui, kurios dėka, Lietuva gali sėkmingai konkuruoti su kitomis Europos šalimis dėl užsienio kino investicijų“, – pasakoja Vilniaus kino biuro vadovė.
2023–siais sostinės viešosiose erdvėse nufilmuota virš 70 reklamų, tarp kurių – reklamos kurtos visame pasaulyje gerai žinomiems prekių ženklams „Mubi“, „Kinder“, „Volvo“, „Honda“, „Ikea“, „Just Dance“, „Aldi“ ir kt. Vilniuje dirbo reklamų kūrėjai iš Latvijos, Estijos, Belgijos, Prancūzijos, Didžiosios Britanijos, JAV, Kanados, Vokietijos, Švedijos, Prancūzijos ir net Australijos.
Tiesa, sostinę rinkosi ne tik reklamų, bet ir muzikinių klipų kūrėjai. Pavyzdžiui, paskutinėmis gruodžio dienomis Vilniuje buvo filmuojamas amerikiečių reperio muzikinis klipas, kurio režisierius – Philip R Lopez – jau kūrė tokiems garsiems atlikėjams kaip Selena Gomez, Red Hot Chilli Peppers, Charlie Puth, Avicii ft. Rita Ora, Kygo ir kt.
Vilniuje atrado Čikagą
Vilniaus kino biuro vadovės Jūratės Pazikaitės teigimu, šiais metais kino kūrėjai atrado ir itin daug skirtingų Vilniaus veidų. „Kino komandos pastebėjo daugybę kinematografiškų, dar mažai ištyrinėtų miesto vietų – filmavimai vyko Naujosios Vilnios rajone, apleistuose fabrikuose, ežerų pakrantėse, sanatorijoje „Pušyno kelias“, verslo kompleksuose. Žinoma, daug populiarumo kaip ir kasmet sulaukė jaukios, UNESCO įvertintos senamiesčio gatvelės, rūmai ir aikštės – populiariausiomis lokacijomis neabejotinai šiais metais tapo Pasažo skersgatvis, Kaštonų gatvė ir Lietuvos kooperatyvų sąjungos administracinis pastatas“, – pasakoja J. Pazikaitė.
Sostinė ekranuose virto Oslu, Stokholmu, Kopenhaga, Čikaga, Viena bei Rytų Ukrainos, Prancūzijos, Vokietijos, Bolivijos ir net saulėtosios Argentinos miestais. Vilniuje filmuotos scenos tiek XIX amžiaus ar 90-ųjų, tiek ateityje vykstančioms istorijoms.