Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2018 m. 5 gruodžio d. 00:33
15 Arūno Baltėno fotografijų, kuriose įamžintas Sankt Peterburgas

A. Baltėnas, iš ciklo „Sankt Peterburgas“

Arūnas Baltėnas (g. 1956 m. Kaune) – gerai žinomas Lietuvos fotografas. 1979 metais jis baigė Vilniaus universitetą, 1984–1994-aisiais dirbo Lietuvos dailės paminklų sąvado grupėje. 1980 metais autorius tapo Lietuvos fotomenininkų sąjungos  nariu ir kasmet rengia įvairias savo darbų parodas. Nuo 1995 metų A. Baltėnas yra Raimondo Paknio leidyklos meno vadovas.

Arūnas Baltėnas

Dalis fotografo parodų eksponuota užsienyje – Lenkijoje, JAV, Švedijoje, Paryžiuje, Liuksemburge ir kitur. A. Baltėno spalvotos fotografijos publikuotos įvairiuose albumuose, tarp kurių – „Lietuvių liaudies menas“, „Lietuvos istorijos paminklai“, „Lietuvos bažnyčių menas“, „Senoji lietuvių skulptūra“, „Vilnius“, „Kaunas“, „Lietuva medaliuose“, „Vadovas po Vilnių“, „Senoji Lietuvos istorija“ ir kt.

Fotomenininko kūryboje jau daugiau nei tris dešimtmečius fiksuojamas praeinantis laikas. Tai – šviesi, negatyvaus atspalvio neturinti fotografija, kartais pasižyminti nostalgija ir sentimentaliu grožiu. Viena pagrindinių temų – laikas ir dėl jo išryškėjantys pasikeitimai, slinktis, sustojusio miesto akimirkos. A. Baltėno nuotraukos pasižymi motyvų įvairiapusiškumu – tai ne tik architektūra, bet ir žmonių fotografijos, portretai, nuolatos besikeičianti aplinka ir su ja susijusi istorija.

Daug laiko autorius paskyrė, fotografuodamas įvairius Lietuvos bei pasaulio miestus. Šie darbai sugulė į fotografijų ciklus „Senasis Vilnius“, „Venecija visada“, „Miesto ilgesys, „Sankt Peterburgas. Be pasirinkimo“. Žemiau pristatome 15 įsimintinų darbų iš pastarojo ciklo.

15. IŠ CIKLO „SANKT PETERBURGAS“
(įsigyti šį darbą galite čia)

14. IŠ CIKLO „SANKT PETERBURGAS“
(įsigyti šį darbą galite čia)

13. IŠ CIKLO „SANKT PETERBURGAS“
(įsigyti šį darbą galite čia)

12. IŠ CIKLO „SANKT PETERBURGAS“
(įsigyti šį darbą galite čia)

11. IŠ CIKLO „SANKT PETERBURGAS“
(įsigyti šį darbą galite čia)

10. IŠ CIKLO „SANKT PETERBURGAS“
(įsigyti šį darbą galite čia)

„Fotografiją suvokiu kaip tikrovės kadravimą. Iš jos bandau ištraukti tai, kas svarbiausia, kas paprastomis priemonėmis nusakytų vietos, jos istorinės, kultūrinės praeities esmę. Pagrindinis fotografo instrumentas – sugautas tikrovės fragmentas. […] Interjerai, jų fragmentai, kaip ir miestai, gatvių perspektyvos, turi savo gyvenimus. Juos lemia daiktai, jų tarpusavio santykiai ir šviesa. Žmogus atsiduria antrame plane, bet atsiskleidžia per aplinką. Mane domina daiktų autentika, jų padėtys vienas kito ir erdvės atžvilgiu – tas stulbinantis daiktų teatras ir šviesos scenografija. Kurdamas etnografinius ciklus, noriu atskleisti žmogų ir jo gyvenimą, todėl stengiuosi likti nematomas“, – sako A. Baltėnas.

9. IŠ CIKLO „SANKT PETERBURGAS“
(įsigyti šį darbą galite čia)

8. IŠ CIKLO „SANKT PETERBURGAS“
(įsigyti šį darbą galite čia)

7. IŠ CIKLO „SANKT PETERBURGAS“
(įsigyti šį darbą galite čia)

6. IŠ CIKLO „SANKT PETERBURGAS“
(įsigyti šį darbą galite čia)

5. IŠ CIKLO „SANKT PETERBURGAS“
(įsigyti šį darbą galite čia)

„Arūnas Baltėnas yra vienas pozityviausių Lietuvos fotografų, nes viskas, ką jis fotografuoja – Vilnių, regionus, skirtingo amžiaus ir profesijos žmones, – neturi negatyvaus ar pesimistinio atspalvio. Pasaulis Baltėnui iš esmės geras, nors kartais matomas nostalgišku, kiek liūdnu žvilgsniu. Tam pasitelkiama ir monochromija. Daugelį Baltėno fotografijos ciklų, ypač tų, kuriuose fotografuojamas Vilnius ar Lietuvos kaimų gyvenimas, galima vadinti praeinantį laiką fiksuojančia fotografija. Praeinantis laikas Baltėnui asocijuojasi ne su socialiniu, politiniu laiku siaurąja prasme, tačiau nėra ir abstrahuotas, paverstas grynai estetine kategorija, metafora“, – teigia menininkas Kęstutis Šapoka.

 

4. IŠ CIKLO „SANKT PETERBURGAS“
(įsigyti šį darbą galite čia)

3. IŠ CIKLO „SANKT PETERBURGAS“
(įsigyti šį darbą galite čia)

2. IŠ CIKLO „SANKT PETERBURGAS“
(įsigyti šį darbą galite čia)

1. IŠ CIKLO „SANKT PETERBURGAS“
(įsigyti šį darbą galite čia)

Susiję:

2015 metais A. Baltėno darbai įvertinti Vyriausybės kultūros ir meno premija. Menininko fotografijos pristatytos daugybėje užsienio ir mūsų šalies galerijų, jo darbų yra įsigijęs Lietuvos nacionalinis muziejus, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, MO muziejus, Prancūzijos nacionalinė biblioteka Paryžiuje, o taip pat daug privačių asmenų Lietuvoje, Lenkijoje, Prancūzijoje, Rusijoje, Švedijoje, JAV ir kitur. Pamatyti daugiau A. Baltėno kūrinių galite čia, o įsigyti – „Vilniaus galerijos“ pardavimų vietose didžiuosiuose šalies miestuose.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!