Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2019 m. 24 spalio d. 16:47
Salvės Žemaitijai aidės Vilniuje  

Choras „Polifonija“ | Organizatorių nuotr.

Į gausią ir turiningą besibaigiančių Žemaitijos metų programą įsilies ir choro „Polifonija“ inicijuotas projektas „Salve Samogitia“. Valdovų rūmuose (Katedros a. 4, Vilnius) lapkričio 12 d., antradienį, 19 val. įvyks baigiamasis šio projekto koncertas.

Įžanga į muzikinę renginio dalį taps pamąstymai apie žemaičių prigimtinę savastį, kalbą, papročius, tradicijas ir savitą krašto istoriją. Istoriką Eugenijų Saviščevą kalbins Kristijonas Bartoševičius.

Pagrindinis renginio akcentas – muzikinė premjera – Monikos Sokaitės „SALVE SAMOGITIA arba devyni žvilgsniai į Žemaitiją“ – proginė kompozicija perkusijai ir chorui, skirta pažymėti 800 metų Žemaitijos vardo paminėjimą. Devynių dalių kūrinys, kurį atliks choras „Polifonija“ ir ansamblis „Giunter Percussion“ – patetiškas, teatrališkas, sodrus kontrastais, efektingas.

Kūrinio autorė – jauna, talentinga kompozitorė Monika Sokaitė – buvusi šiaulietė. Užtikrintai į muzikos areną įsiveržusi ir įsitvirtinusi vieno žinomiausių lietuviškos muzikos kūrėjų Vaclovo Augustino mokinė aktyviai komponuoja chorui. Ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje sėkmės sulaukusios kompozitorės kūryboje ryškiai jaučiama ir garsiojo jos mokytojo įtaka, tačiau kurti tokiai netradicinei atlikėjų sudėčiai jaunajai muzikei buvo tikras iššūkis, kurį ji sėkmingai įveikė.

Susiję:

Pati autorė teigia: „Kūrinys nėra pagrįstas konkrečiu naratyvu, jo esmė – ne istorijos pasakojime, o simbolių pynėje, iš kurių kiekvienas yra lyg pamąstymas apie Žemaitiją: ar tai būtų liaudies daina, poezija, Mergelės Marijos vaidmuo regiono istorijoje ir viską įprasminantys liturginiais tekstais grįsti apibendrinimai – maldos. Perkusijos vaidmuo kinta nuo paprasčiausio akompanimento iki savarankiškų padalų, kas yra tarsi aliuzija į žemaičių nepriklausomybę, charakterį ir gilias tradicijas“.

Organizatorių nuotr.

Muzikinis renginio desertas – praėjusios vasaros karščiu alsuojantis, Lotynų Amerikos dvasios, ritmų, archaikos elementų prisotintas amerikiečių kompozitoriaus, perkusininko, Minesotos universiteto profesoriaus Gene Koshinski Koncertas marimbai ir mišriam chorui. 2010 m. sukurta kompozicija yra pelniusi Amerikos kompozitorių, autorių ir leidėjų asociacijos R. Nissimo vardo premiją kaip „Geriausias kūrinys didelės sudėties ansambliui“. Nesiužetiniame kūrinyje, kuriame choro partijoje naudojami tik garsažodžiai, abstrakčios balsės ir sonoriniai efektai, pagrindinis dramaturginis krūvis tenka marimbai. Jos ypatingai sudėtingą ir virtuozinę partiją šiame koncerte atliks vienas geriausių Latvijos perkusininkų Guntars Freibergs.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!