Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2020 m. 19 lapkričio d. 23:34
Gatvės menas Europoje suartina bendruomenes: Kauno atvejis

Pranešimo spaudai nuotr.

Ar gatvės menas gali suburti Europos miestų menininkus ir piliečius? Išjudinti ir telkti bendruomenes, kad žmonės galėtų patys spręsti problemas? Kokį vaidmenį vaidina neo-freskos menas ir kaip sustiprinti šią meno formą?

Tai klausimai, į kuriuos Kauno technologijos universitetas ir viešoji įstaiga Inovatyvūs kūrybiniai projektai ieško atsakymų jau du metus dirbdami kartu su Kauno bei Waterforo (Airija) ir Nyderlanų pietuose įskūrusio Heerleno miestų gatvės menininkais. Tarpe jų tokie žinomi savo šalyse Street Art atstovai kaip Wesley van Heughten Dazetwo (Nyderlandai),  Aches (Airija), kauniečiai Morfai, Martynas Auž (Aužbikavičius), Vytenis Jakas ir kti.

Jeigu Vakarų Europos partnerius jaudina imigrantų ir neįgaliųjų savijauta, tai mūsų šalių –  emigracijos iš šalies, žmonių susvetimėjimo problemos. Štai kodėl Kaune kuriamas sienų menas buvo toks svarbus – žmonės iš daugiabučių pirmą kartą rinkosi savo kiemuose dar tarybiniais laikais įrengtose krepšinio aikštelėse, kur ant elektros pastočių sienų menininkai piešė jiems neo-freskas pagal jų pačių vizijas.

Martynas Auž susitikime su Kauno Dainavos bendruomene | Pranešimo spaudai nuotr.

Užgimę  per du metus Kauno Dainavos, Panemunės, Šančių, Kalniečių bendruomenių akyse nauji kūriniai džiugino ne tik akis, bet ir telkė žmones bendrauti, o gražėjanti aplinka skatino pasididžiavimą savo kiemu ir visu mikrorajonu. Šiuolaikinės freskos kūrėjai Magda Karol (Airija), Morfai (Lietuva) ir Wesley van Heugten Dazetwo (Nyderlandai) trim darbais papuošė Lukšio g. 45a (Kalniečiai) įmonės „Kauno vandenys“ pastatą, prie kurio mėgdavo rinktis vietinis jaunimas.

Kaunietis menininkas Morfai savo kūrinyje „Bendruomenė“ Waterforde išreiškė imigrantų iš Sudano moralines vertybes kaip solidarumas ir savipagalba. Žmonių stiprybę vienybėje pavaizduodamas kaip vienas kitam ant pečių stovinčiųjų „tvorą“, jis papuošė Heerleno miestą, kuriame kasmet vyksta tarptautiniai gatvės meno festivaliai.

2020 metais dėl koronaviruso epidemijos, menininkai negalėjo atvykti vieni pas kitus. Tačiau bendradarbiavimas vyko. Pagal Martyno Auž dizaino idėją ryškia geltonos spalva suspindo elektros pastotė Heerlene, buvo dekoruotas senelių namai Waterforde.

 

Kaune pasinaudodamas šiuolaikiškomis abstrakčiomis išraiškos formomis, Krėvės prospekto 74 namo kieme Martynas nutapė neo-freską „Dainava“. Joje jis išreiškė daugelio dainaviečių svajones ir pageidavimus: pelikaną, kopėčias į dangų, oro balioną, šunį ir daug katinukų, kuriuos vaikai turi surasti piešinyje ir suskaičiuoti.

Pagal Panemunės bendruomenės idėjas atsirado sienų kūrinys „Vanduo. Žemė. Oras“, kurio autorė Ieva Olimpija Voroneckytė. Jis kalba apie būtinybę išsaugoti mūsų žemę, jos vandenis ir orą  neužterštus, kuo labiausiai susirūpinę Panemunės vaikai bei visa bendruomenė.

„TIKėjimas“ yra netikėtas ir įdomus menininko Ramūno Vaicekausko 2020 projekto „Sienų menas bendruomenėms“ darbas. Žengiant per bedugnę galima pasakyti, kad tai „tik ėjimas“. Bet be „tikėjimo“ bedugnės nepereisi.  Menininkas žaidžia prasmėmis, intriguodamas žiūrovą ir kviesdamas pasitikėti savo jėgomis. Šis darbas geriausiai matomas kylant nuo Laisvės alėjos Savanorių prospektu dešinėje.

Ramūno Vaicekausko kūrinys | Pranešimo spaudai nuotr.

Ieva Olimpija Voroneckytė prie savo kūrinio | Pranešimo spaudai nuotr.

Projektą koordinavo KTU, Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakultetas, projekto vadovė prof.  Saulė Juzelėnienė. Projekto partneris – viešoji įstaiga VšĮ Inovatyvūs kūrybiniai projektaiVitalija Norvilienė.

Gatvės meno rezidencijose iš viso dalyvavo dvylika menininkų, buvo sukurta aštuoniolika gatvės meno kūrinių trijose ES valstybėse įsitraukė aštuoniolika skirtingų bendruomenių per du metus.

Dalyvavo menininkai: Morfai, Martynas Auž, Ieva Olimpija Voroneckytė, Vytenis Jakas, Ramūnas, Yasja Ligtelijn, Wesley van Heughten Dazetwo, Burpk, Aches, Magda Karol, Goya ir Caroline.

Projektas „Sienų menas bendruomenėms“ (Murals for Communities) įgyvendinamas pagal Europos Sąjungos programą „Kūrybiška Europa“. Mūsų tarptautiniai partneriai: koordinuojanti institucija Airijos Waterfordo miesto ir grafystės taryba (WCCC) ir organizacija Waterford Walls (WW) bei Street Art Foundation (SAF) Heerleno mieste, Nyderlandų karalystė.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!