Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2021 m. 27 sausio d. 18:49
Tomo Venclovos „Vilniaus vardai“: Icchokas Meras

Icchokas Meras | A. Kunčiaus nuotr., 1964

„Vilniaus galerija“ pristato dar vieną ištrauką iš knygos „Vilniaus vardai“ (ankstesnius tekstus skaitykite čia). Joje autorius Tomas Venclova pristato Lietuvos ir Izraelio rašytoją, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatą Icchoką Merą. Knygą „Vilniaus vardai“ 2017 metais išleido ir jos tekstais pasidalinti sutiko R. Paknio leidykla. Knygą įsigyti galima 2di.lt internetinėje parduotuvėje arba 2di pardavimo vietose sostinėje, Kaune, Klaipėdoje ir Utenoje.

Meras Icchokas (1934–2014), lietuvių ir Izraelio rašytojas. Gimė Kelmėje, žydų šeimoje. Tėvai Jehuda ir Miriam Merai buvo sušaudyti 1941 m., Icchoką užaugino žemaičių sodiečių Dainauskų šeima. Sovietmečiu jis baigė Kauno politechnikos institutą (1958), dirbo inžinieriumi elektrotechniku. Išgarsėjo jau pirmuoju autobiografinių apsakymų rinkiniu Geltonas lapas (1960), dar labiau romanu Lygiosios trunka akimirką (1963), kurio veiksmas vyksta Vilniaus gete. Šis romanas ir šiandien laikomas jo svarbiausiuoju veikalu. Kiti žymesni Mero romanai — Ant ko laikosi pasaulis (1965), Striptizas (1976), Sara (1982). Rašė ir apsakymų, taip pat kino scenarijų (pagal tris pastatyti filmai).

1972 m. išvyko iš Vilniaus į Izraelį, ten vertėsi elektrotechniko specialybe, toliau rašė lietuviškai. Jo pavardė Lietuvoje nebebuvo minima, bet naujuosius veikalus spausdino lietuvių emigrantų leidyklos JAV. Vėliau jie perleisti ir išsilaisvinusioje Lietuvoje, kur Meras lankėsi 1989 ir 1995 metais. „Aš išaugau su lietuvių kalba ir ji yra mano gimtoji kalba. Jeigu žydas rašo lietuviškai, jis — lietuvių rašytojas“, — kalbėjo Meras atsiimdamas 2010-ųjų Nacionalinę kultūros ir meno premiją.

Mero romanai ir apsakymai yra modernistiniai, kartais linksta į simbolizmą ir siurrealizmą. Beveik visi jie liečia Holokausto temą: Meras laikomas žymiu tos temos vaizduotoju ne vien lietuvių literatūroje. Daug jo veikalų išversta į hebrajų bei jidiš kalbas ir dar dvidešimt su viršum kitų pasaulio kalbų.

Ištrauka: Tomas Venclova, „Vilniaus vardai“ (R. Paknio leidykla: Vilnius, 2017, p. 387)

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!