Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2021 m. 29 birželio d. 13:37
Tomo Venclovos „Vilniaus vardai“: Justinas Vienožinskis
„Vilniaus vardai“

Justinas Vienožinskis. Autoportretas, 1936 | Leidinys „Vilniaus vardai“

Vilnius – ypatingas, daugiakultūris, įtraukiantis miestas. Su juo dalį gyvenimo susiejo daugybė žymių Lietuvos ir pasaulio menininkų, rašytojų, visuomenės veikėjų. Apie juos ir jų ryšį su sostine knygoje Vilniaus vardai“ rašo poetas, publicistas, profesorius Tomas Venclova. „Vilniaus galerija“ dalinasi ištrauka (ankstesnius tekstus skaitykite čia), kurioje autorius pristato tapytoją Justiną Vienožinskį. Knygą „Vilniaus vardai“ 2017 metais išleido ir jos tekstais pasidalinti sutiko R. Paknio leidykla.

Leidinį įsigyti galima 2di.lt internetinėje parduotuvėje arba 2di pardavimo vietose.

Vienožinskis Justinas (1886–1960), lietuvių tapytojas. Gimė Mataučiznoje netoli Rokiškio. Žymaus poeto Antano Vienažindžio (1841–1892) giminaitis. Mokėsi Mintaujos (dab. Jelgava) gimnazijoje, 1902–1905 m. Maskvoje, 1908–1914 m. Krokuvos dailės akademijoje, po to grįžo į Lietuvą. 1922 m. įsteigė Kauno meno mokyklą ir vadovavo jai ligi 1925 metų. 1939 m. persikėlė į Vilnių ir jame gyveno ligi mirties, dėstė, dirbo Dailės muziejuje. Palaidotas Saulės (Šv. Petro ir Povilo) kapinėse, vėliau palaikai perkelti į Antakalnio kapines. Laikomas lietuvių dailės klasiku. Jo realistiniuose veikaluose juntamas ir modernizmo poveikis.

Paliko nemažai Vilniaus vaizdų. Minėtini Antrojo pasaulinio karo metu tapyti Vilniaus reginiai, („Misionierių ir Vizitiečių bažnyčios Vilniuje“, 1942; „Vilniaus Katedros aikštė“, 1944), kuriuose perteikta tuometinio ištuštėjusio, nejaukaus miesto dvasia.

Prie namo Bernardinų g. 10, taip pat Vilniaus dailės akademijos Didžiajame kieme Vienožinskio atminimą pažymi memorialinės lentos. Jo vardu pavadinta dailės mokykla S. Konarskio g. ir Naujosios Vilnios priemiestyje.

Ištrauka: Tomas Venclova, „Vilniaus vardai“ (R. Paknio leidykla: Vilnius, 2017, p. 427).

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!