Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2021 m. 13 gruodžio d. 12:59
Tomo Venclovos „Vilniaus vardai“: Stanislovas Kuzma

Stanislovas Kuzma | A. Baltėno nuotr., 2000 m.

Vilnius – ypatingas, daugiakultūris, įtraukiantis miestas. Su juo dalį gyvenimo susiejo daugybė žymių Lietuvos ir pasaulio menininkų, rašytojų, visuomenės veikėjų. Apie juos ir jų ryšį su sostine knygoje Vilniaus vardai“ rašo poetas, publicistas, profesorius Tomas Venclova. „Vilniaus galerija“ dalinasi ištrauka (ankstesnius tekstus skaitykite čia), kurioje autorius pristato menininką, skulptorių Stanislovą Kuzmą. Knygą „Vilniaus vardai“ 2017 metais išleido ir jos tekstais pasidalinti sutiko R. Paknio leidykla.

Leidinį įsigyti galima 2di.lt internetinėje parduotuvėje arba 2di pardavimo vietose.

Kuzma Stanislovas (1947–2012), lietuvių skulptorius. Gimė Panevėžyje. 1973 m. baigė Vilniuje Dailės institutą, ligi 2001 m. jame dėstė. 1978 m. buvo gatvėje sumuštas užpuolikų, patyrė rimtą širdies operaciją, po to galėjo dirbti vien protarpiais, bet liko produktyvus. Mirė Vilniuje.

Kūrė stilizuotas ekspresyvių formų statulas preciziškai apdorotais paviršiais, dažnai derindamas kelias medžiagas. Naudojo polichromiją. Daug Kuzmos darbų gana organiškai įsiliejo į Vilniaus kraštovaizdį. Iš jų minėtinas „Miesto vartų sargybinis“ (1973) Pylimo ir Trakų gatvių sankryžoje (jo skydas dėl sovietinės cenzūros buvo tuščias ir tik nepriklausomybės laikotarpiu paženklintas Gediminaičių stulpais); „Mūzos“ prie Nacionalinio dramos teatro Gedimino prospekte (1981); „Sutartinė“ prie „Lietuvos“ viešbučio Šnipiškėse (1984). 1996 m. Kuzma atkūrė 1950 m. sunaikintas Vilniaus katedros frontono skulptūras. Olimpijos (Graikija) muziejuje yra jo darbo „Krepšininko“ statula (1996). Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas (1996). Žinomiausias Stanislovo Kuzmos veikalas – „Pieta“ Sausio tryliktosios aukoms Antakalnio kapinėse (1995). Tose kapinėse ilsisi ir pats skulptorius.

Ištrauka: Tomas Venclova, „Vilniaus vardai“ (R. Paknio leidykla: Vilnius, 2017, p. 379 ).

***

Skulptorius Stanislovas Kuzma savo studijoje | Arūno Baltėno nuotr., 2010-2011 m., Vilnius (fragmentas)

Norintiems apie skulptorių sužinoti daugiau, „Vilniaus galerija“ rekomenduoja A. Baltėno fotopasakojimą iš ciklo „Dailininko studija“, kuriame – menininko dirbtuvėse darytos autentiškos fotografijos bei skulptoriaus žmonos Lidos Kuzmienės prisiminimai. Pasakojimą galite rasti čia.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!