Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2022 m. 11 gegužės d. 15:40
Animacija prabils Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje

Animacinis filmas „Odisėjo nuotykiai“. 2012

Gegužės 14 d. Europos muziejų nakties proga, Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje startuos projektas „Animacija kalbaׅ“. Jo metu, gegužės-birželio mėnesį vyks lietuviškų animacinių filmų peržiūros, susitikimai ir diskusijos su lietuvių animacijos kūrėjais, kūrybinės dirbtuvės, psichologo diskusijos su šeimomis ir mokiniais apie animacijos įtaką vaiko pasaulėžiūrai ir vertybėms.

Ar žinote, jog pirmasis pasaulyje eksperimentinis lėlių animacinis filmukas sukurtas Kaune? Lietuviškos animacijos kelionė prasidėjo 1910-aisiais Vladislovo Starevičiaus elniaragių kova Kauno ąžuolyne. Stebino visus ir pirmasis  trumpametražis lėlinės animacijos filmas „Storulio sapnas“, kurį 1938-ųjų pabaigoje sukūrė dailininkas, vitražistas, profesionalaus lėlių teatro Lietuvoje įkūrėjas Stasys Ušinskas (1905-1974). Beje pagrindiniai filmo herojai saugomi Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje.

Animacijos menas ilgai neturėjo tinkamų sąlygų ir pripažinimo, bet noras kurti ir eksperimentuoti nesustabdė kūrybingų žmonių. Vienas jų – Zenonas Tarakevičius. Jis 1964-aisiais Kauno radijo gamyklos saviveiklininkų kino studijoje „Banga“ sukūrė animacinį filmą „Vilkas ir siuvėjas“. Šis filmukas, kurio vienintelį išlikusį kadrą saugome muziejuje, laikomas pirmu pieštiniu animaciniu filmu Lietuvoje. Nors iki pat XX a. 9 dešimtmečio sovietų okupuotoje Lietuvoje profesionalios animacijos studijos nebuvo, animacinius filmus kūrė mėgėjai bei profesionalai svetur. Viena jų – Gražina Brašiškytė (1920–1983), kuri yra laikoma pirmąją Lietuvos profesionalia (studijas baigusia) animatore.

Susiję:

Kodėl svarbu kalbėti apie animacijos meną Lietuvoje? Pastaraisiais metais galime pasidžiaugti ne tik animacijos studijų gausa, 2015 metais įsteigta Lietuvos animacijos asociacija, bet net ir dviem animacijos festivaliais – tarptautiniu  animacijos festivaliu „Tindirindis“ ir animacijos bei videožaidimų festivaliu „BLON“. Nors ir dažnai nematome lietuviškų animacinių filmų televizijos ekranuose, bet dauguma jų dalyvauja festivaliuose ir grįžta su aukštais įvertinimais. Susitikti su animacijos kūrėjais ir sudalyvauti jų vadovaujamose kūrybinėse dirbtuvėse apie įvairias animacijos technikas galėsite muziejuje rengiamose dirbtuvėse. Projekto metu susitiksite su animacijos kūrėjais Gediminu Šiauliu, Ignu Meilūnu, Jūrate Leikaite, Ilja Bereznicke ir Valentu Aškiniu ir dalyvausite jų vedamose kūrybinėse dirbtuvėse.

Animacinis filmas „Dosnumas“. 1988

Sužinoti apie animacijos įtaką vaikų pasaulėžiūrai ir išmokti diskutuoti apie filmukus kviesime diskusijose su psichologu.

Projekto „ANIMACIJA KLABA“ metu įvyks net dvi diskusijos – „Pieštinės animacijos evoliucija“, kurią moderuos animacijos režisierius ir dailininkas Antanas Skučas bei „Lietuvių animacija: praeitis ir dabartis“, kurią moderuos kino kritikė Sonata Žalneravičiūtė. Menotyrininkė prof. dr. Agnė Narušytė viešoje paskaitoje „Pažintis su Gražina“ pristatys žymios, bet daugeliui nežinomos animacinių filmų dailininkės Gražinos Brašiškytės kūrybą.

Išsamią programą ir informaciją rasite Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus tinklapyje.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!