Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2022 m. 30 rugpjūčio d. 14:52
Žydų pėdsakai Čekijoje
Praha

Praha. Fot. L. Sváček.

Čekijoje yra daug vietų, kuriose įamžinti žydų bendruomenės pėdsakai. Čia rasite UNESCO paminklų, nuostabių sinagogų, šimtus pamirštų žydų kapinių, taip pat Franco Kafkos ir Zigmundo Froido gimimo vietas. Legendų mėgėjams siūlome susipažinti su rabinu Leviu ir paslaptingu Golemu.

Kafkos ir legendinio Golemo pėdsakai Prahos istoriniame centre įsikūręs paslaptingasis žydų rajonas yra neatsiejama senamiesčio dalis. Tai tikras lobis su daugybe pasaulinės reikšmės žydų paminklų. Viena jų – Senoji Naujoji sinagoga, seniausia išlikusi sinagoga Europoje, pastatyta XIII amžiaus pabaigoje. Legenda byloja, kad jo palėpėje palaidotas Golemas – žydų legendinė būtybė rabino Levio sukurta iš molio.

Prahos žydų rajone gyveno pasaulinio garso rašytojas Francas Kafka. Jo šeimos namas, kur galite apsilankyti ir sužinoti daugiau apie jo kūrybą ir gyvenimą, įsikūręs netoli Senamiesčio aikštės. Maiselio sinagoga, ispanų sinagoga, Pinkaso sinagoga ir Klauso sinagoga taip pat kviečia į nuolatines parodas. Jos visos priklauso Žydų muziejui – institucijai, kuri jau daugiau nei šimtą metų rūpinasi Prahos žydų paminklais, tokiais kaip Senosios žydų kapinės miesto centre.

Praha

Praha. Fot. L. Sváček.

UNESCO objektai ir sendaikčių parduotuvė

Šv. Prokopijaus bazilika ir žydų rajonas Tršebyčiaus mieste (Vysočinos krašte) yra įtraukti į UNESCO pasaulio kultūros paveldo sąrašą. Tršebyčiaus žydų rajonas yra vienintelis be Jeruzalės, atskirai įrašytas į sąrašą. Tršebyčius anksčiau buvo svarbus Moravijos žydų kultūros centras, o unikalus išlikęs žydų rajonas ir bazilika liudija apie žydų ir krikščionių taikius santykius. Žydų rajone yra per 120 namų bei buvusių žydų įstaigų pastatų – rotušė, mokykla, rabinatas ir prieglauda. Galinės sinagogos ekspozicijoje galima sužinoti daugiau apie žydų rajono istoriją. Būtinai aplankykite sinagogą, nes jos interjerą puošia unikali baroko tapyba, laikoma seniausiomis sinagogos dekoracijomis Moravijoje. Seligmano Bauerio namas taip pat yra nepaprastai įdomus. Pirmame aukšte rasite tipišką sendaikčių parduotuvę, o antrame aukšte – autentišką tarpukario laikotarpio ne itin turtingos žydų šeimos butą. Tršebyčiaus žydų rajonas šiandien yra mažas vaizdingas miestelis, kuriame netrūksta kavinių ir svečių namų.

Třebíč

Třebíč. Fot. P. Vrabel (Shutterstock).

Freudo psichoanalizė

Norėdami sužinoti apie psichoanalizės tėvo Zigmundo Froido šaknis, apsilankykite Pršiboro mieste Moravijos šiaurėje. Jis gimė žydo audinių pardavėjo šeimoje ir, nors ten praleido tik pirmuosius trejus savo gyvenimo metus, to laikotarpio patirtis turėjo įtakos visam jo gyvenimui.

Příbor

Příbor. Fot. Moravian Silesian Tourism.

Galite pamatyti jo šeimos namą, įrengtą ir sutvarkytą taip, kad atspindėtų laiką, kai mažasis Zigmundas, prižiūrimas mamos, mokėsi vaikščioti ir kalbėti.

Mikulovo žydų kultūros dienos (2022 m. rugsėjo 23–25 d.)

Per festivalį Mikulove galėsite pamatyti žydų gyventojų pėdsakus ir jų kultūrą. Prisijunkite prie vienos iš ekskursijų po žydų kapines, sinagogą ar žydų rajoną, paragaukite žydų virtuvės skanėstų, nueikite į vieną iš seminarų, Klezmerių muzikos koncertus ir pažiūrėkite į žydų šokių spektaklį.

Mikulov

Mikulov. Fot. J. Klenovský.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!