Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2022 m. 12 gruodžio d. 14:52
Čekiški kalėdiniai papuošimai
Čekiški kalėdiniai papuošimai

Fot. Rautis.

Tradicija kurti kalėdines dekoracijas iš stiklinių perliukų Ponikloje (Šiaurės Čekija), prasidėjo XX a. pradžioje. Šiandien vienintelis jų gamintojas pasaulyje yra „Rautis“ įmonė. Unikali papuošimų kūryba, kurios paslaptį žino tik keli žmonės, įrašyta į Čekijos nematerialiųjų kultūros vertybių sąrašą. Kalėdinių papuošimų iš stiklinių perliukų gamyba Šiaurės Čekijoje 2020 m. buvo oficialiai įrašyta į UNESCO Nematerialaus paveldo sąrašą.

Ponikla pirmą kartą buvo paminėta 1354 m. Lininių drobių gamyba čia vystėsi nuo XVI a. Laikui bėgant, daugelyje namų staklės buvo pakeistos dirbtuvėms, kuriose buvo pučiami stiklo perliukai, nes perliukų kūrėjai uždirbdavo daugiau nei audėjai. XX a. pradžioje Poniklos apylinkėse perliukus gamino jau daugiau nei 400 šeimų. Gabus amatininkas sugebėjo per dieną pagaminti iki trijų su puse tūkstančio perliukų: pailgų, apvalių, mažų ir didesnių, iš lygaus ir dantyto stiklo. Jie buvo naudojami kuriant karolius, sages, auskarus ar papuošalus tautiniams rūbams ir kostiumams.

Čekiški kalėdiniai papuošimai

Fot. Rautis

Laikui bėgant perliukų naudojimas keitėsi: jie buvo pradėti naudoti kalėdinėms dekoracijoms gaminti. Prie darbo prisijungė visos šeimos – nuo vaikų iki senelių. Perliukai buvo dažyti, dengti sidabru ir jiems buvo teikiamos įvairiausios formos.

Papuošalai Ponikloje vis dar gaminami tradiciniais metodais. Jau šimtą metų populiariausi yra klasikiniai raštai, ypač žvaigždės. Per metus čia pagaminama apie 150000 papuošimų pagal 20000 raštų. Kiekvienas papuošimas yra originalus, devyniasdešimt procentų rankų darbas.

Čekiški kalėdiniai papuošimai

Fot. Rautis

„Rautis“ įmonėje lankytojai gali susipažinti su stiklo papuošimų gamybos procesu. Svečių laukia užsiėmimai ir parduotuvė, siūlanti šimtus spalvingų, blizgančių papuošimų.

Daugiau informacijos: www.rautis.cz

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!