Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2022 m. 27 gruodžio d. 18:02
Aplankykite kaulų koplyčias Čekijoje (jei nebijote)
Kutna Hora

Kutna Hora. Fot. Shutterstock, Mikhail Markovskiy

Ar Jus vilioja vietos, kurios kitiems kelia siaubą? Aplankykite vietas, pilnas tokių paslapčių, kad net šiurpuliukai nugara perbėga. Paslaptingos bažnyčių kriptos ir kaulų koplyčios gniaužia kvapą ir stebina dekoracijomis iš žmonių kaulų.

Kutnos Horos kaulų koplyčia (Čekija)

Kutna Hora – istorinis miestas Vidurio Čekijoje, netoli Prahos. Viduramžiais čia veikė sidabro kasyklos ir miestas savo prabanga ir reikšme nenusileido Prahai, Čekijos karalystės sostinei. Mieste gyveno tūkstančiai žmonių, todėl po maro epidemijų ar karų trūko padorios vietos visiems mirusiesiems palaidoti. Taigi buvo nuspręsta po Visų Šventųjų bažnyčia Sedlecės kapinėse prie Kutnos Horos sukurti osuarijų, t.y. kaulų koplyčią – mirusių žmonių kaulų sandėlį. Dabar kaulų koplyčioje saugomi daugiau kaip 40 000 žmonių palaikai! Jos dekoracijos – unikalios ir netgi makabriškos. Čia rasite sietyną, sudėtą iš visų žmogaus skeleto kaulų, arba dekoracijų iš žmonių menčių ir dubens kaulų. Šių neįprastų „papuošimų“ autorius net sugebėjo sudėlioti savo parašą iš žmonių kaulų.

Kutna Hora

Kutna Hora. Fot. Katka Mařáková

Kaulų koplyčia Brno ir Krštinuose

Moravijos sostinėje Brno kaulų koplyčia įsikūrusi prie Šv. Jokūbo bažnyčios. Ji net laikoma antruoju pagal dydį Europos osuarijumi (pirmąjį rasite Paryžiuje). Amžino atilsio vietą čia surado net 50 000 žmonių. Pagal antropologus čia palaidotos viduramžių maro ir choleros epidemijų bei XVIII a. vykusio Trisdešimtmečio karo aukos. Į kaulų koplyčią patekti galima, tačiau ne visai paprastai: kad būtų išlaikoma pagarba atminties vietai, vienu metu koplyčią gali lankyti ne daugiau kaip 20 žmonių.

Brno požemiai

Brno požemiai. Fot. Pavel Radosta

Netoli Brno esančiose Krštinuose (Křtiny) barokinės Mergelės Marijos bažnyčios kriptoje saugomi maždaug 1000 žmonių kaulai. Šis osuarijus nėra vienas didžiausiųjų, tačiau kai kurios kriptos erdvės iki šiol užmūrytos ir laukia atidengimo. Kriptoje rasite kai ką unikalaus ir kartu baisaus: dvylika kaukolių, nudažytų juoda spalva, su išpieštais vainikais ir raide T ant kaktos. Kodėl? Iki šiol niekas nežino…

Susiję:

Vidurio Čekijos istoriniai miestai Melnykas ir Kolynas

Šv. Petro ir Povilo bažnyčia Vidurio Čekijos mieste Melnyke pastatyta netoli Elbės ir Vltavos, dviejų didžiausių Čekijos upių, santakos. Jos kaulų koplyčią, vieną iš didžiausių Čekijoje, rasite tiesiai po presbiterija. Kriptoje, kuklioje gotikos stiliaus patalpoje, saugomi 10 000–15 000 žmonių palaikai.

Įdomus barokinis osuarijus Kolyne prie Šv. Baltramiejaus bažnyčios įkurtas XVIII a. pirmojoje pusėje. Nežinomas architektas jos statybai panaudojo medžiagą iš miesto gynybinės sienos. Kaulų koplyčioje stebina kolonos iš kaulų ir barokinis altorius. Į koplyčią galite patekti užsisakę ekskursiją Kolyno bažnyčioje.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!