Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2023 m. 13 sausio d. 17:36
Sielininkystė pateko į UNESCO sąrašą

Vltava | Shutterstock, Dívčí Kámen

Sielininkystė – senovinis, šiandien beveik išnykęs amatas, susijęs su sielių statyba ir plukdymu upėmis – neseniai pateko į UNESCO nematerialaus kultūros paveldo sąrašą. Paraišką kartu pateikė šešios šalys: Lenkija, Austrija, Čekija, Vokietija, Latvija ir Ispanija.

Pirmieji įrašai apie sielių plukdymą Vltava, ilgiausia Čekijos upe, kurios šaltinis yra Šumavoje, siekia XI a. Sieliai buvo transporto priemonė, o kartu ir krovinys. Čekijoje pirminė jų paskirtis buvo gabenti malkas ir medieną statyboms iš miškų į miestus. Geležinkelių plėtra pamažu išstūmė sielių plukdymą, o XX amžiaus viduryje sielininkai galutinai išnyko iš Vltavos. Šiandien sielininkystės tradicijos vis dar puoselėjamos Prahoje ir mažesniuose miesteliuose prie Vltavos upės veikiančių asociacijų.

Nuotr. Shutterstock, Milan Sommer

Vltava | Nuotr. Jiří Jiroušek

Tiems, kurie norėtų sužinoti daugiau apie sielininkystės istoriją ir tradiciją, siūlome aplankyti Podskalskos muitinę Prahoje, kur kadaise buvo renkami muitai iš sielininkų, o šiandien įsikūręs muziejus skirtas Vltavos sielininkų gyvenimui ir darbui nuo XVI a.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!