Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2023 m. 3 vasario d. 16:09
Prekyboje netrukus pasirodys knyga „Vilniaus menas“
Vilniaus menas nauja knyga

Knyga „Vilniaus menas“

Jau kitą savaitę prekyboje pasirodys R. Paknio leidyklos parengta knyga „Vilniaus menas“. Svarbiausias šios knygos dėmuo – klasikinis Mikalojaus Vorobjovo (1903–1954) veikalas „Vilniaus menas“ (pirmą kartą išleistas 1940 metais). Veikalą, jo sklaidą ir reikšmę aptaria meno istorikė Giedrė Jankevičiūtė (esė „Vilnius pagal Mikalojų Vorobjovą“) ir poetas, literatūrologas, rašytojas, aktyvus intelektualas Tomas Venclova (esė „Nepranokta Vilniaus studija“). Vorobjovo tekstą iliustruoja Jano Bułhako Vilniaus vaizdai, o šiuolaikinį kontekstą jam suteikia mūsų laikais fotografuoti Vilniaus paminklai ir panoramos.

„Esama meno sklidinų miestų ir esama klasikinių knygų apie tuos miestus. Prie tokių knygų priklauso Mikalojaus Vorobjovo „Vilniaus menas“ – turbūt geriausias lietuvių kalba parašytas tekstas apie mūsų sostinę“

Tomas Venclova

„Vilniaus menas“ parašytas  siekiant supažindinti Kauno Lietuvą su atgautąja sostine. Jame bene giliausio ir plačiausio europinio išsilavinimo tarpukario Lietuvos dailės istorikas (vadinamas intelektualine jungtimi tarp tarpukario Lietuvos ir Vakarų pasaulio) aptarė Vilniaus architektūros keturių šimtmečių paveldą – nuo gotikos iki klasicizmo. Specifinę dailės istorijos informaciją Vorobjovas perteikė aiškiai ir patraukliai, parašė savo veikalą lietuvių kalba nepaprastai įtaigiai (nors gimęs rusakalbių šeimoje, o išsilavinimą įgijo Vokietijoje).

Minties polėkis ir frazės klusnumas, tiesiog juntamas džiaugsmas vartoti kalbą, turtingas žodynas, savitos tarpukario kalbos lytys – visa tai leidžia mėgautis tekstu ir kaip žinių šaltiniu, ir kaip žodinės raiškos kūriniu. 1997 m. perleidžiant šį veikalą tekstas smarkiai nuredaguotas, neteko dalies žavesio. Šiame leidime tekstui sugrąžintas jo ankstesnis pavidalas (pakoreguoti tik kai kurie pirminio teksto rašybos ir skyrybos atvejai).

Iš kairės į dešinę: Mikalojaus Vorobjovo knygos Vilniaus menas viršelis. 1940 Dail. Jonas Kuzminskis; Senamiesčio panorama su Šv. Kazimiero bažnyčia. 1912–1915 Jano Bułhako nuotr. (fragmentas)

Išverstas į anglų kalbą Vorobjovo veikalas užpildo labai svarbią spragą: tai knyga, padėsianti su Vilniaus menu susipažinti svetimšaliams – iki šiol tokios neturėjome.

Įsigyti knygą „Vilniaus menas“ galite čia.

Skiriama Vilniaus 700 metų jubiliejui.

Originalus 1940 metų Mikalojaus Vorobjovo tekstas
Esė autoriai Giedrė Jankevičiūtė, Tomas Venclova
Fotografai Jan Bułhak, Arūnas Baltėnas, Antanas Lukšėnas, Raimondas Paknys, Kęstutis Stoškus
Redaktorė Audra Kairienė
Dailininkas Gedas Čiuželis
Į anglų kalbą vertė Albina Strunga
Kietas viršelis, 170 × 230 mm, 248 p.
ISBN 978-9955-736-88-2 (lietuvių kalba)
ISBN 978-9955-736-89-9 (anglų kalba)

Projekto iniciatorius: VšĮ „Vilniaus galerija“
Projektą iš dalies parėmė „Lietuvos kultūros taryba“

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!