Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2023 m. 14 vasario d. 12:43
LNDT skambės muzikinėje kompozicijoje įpinta sukrečianti karo statistika
Garso kelionė

Renginio plakatas | Pranešimo spaudai nuotr.

Lietuvos nacionalinis dramos teatras nuo karo Ukrainoje pradžios rengia nemokamų renginių Ukrainai palaikyti ciklą. Naujausias susitikimas vyks karo metinių išvakarėse – vasario 23 d. 18 val. ir vadinsis „Metai karo. Garso kelionė“. Tai bendras Lietuvos ir Meksikos menininkų bei mokslininkų projektas.

„Metai karo. Garso kelionė“ – specialiai LNDT sukurta elektroakustinė erdvinė kompozicija. Jos atspirties tašku tapo realūs jau metus vykstančio karo duomenys – prarastos teritorijos, trečiųjų šalių pagalba, civilių žūtys. Pirminę idėją vis dėlto smarkiai pakoregavo mokslininkės žvilgsnis, leidęs suprasti, kad karo įkarštyje dalies  duomenų surinkti yra neįmanoma, arba jie nėra patikimi. Todėl tokie svarbūs, tačiau skaičiais neapskaičiuojami karo padariniai kaip sugriauti miestai, sunaikintos vertybės, patirtos traumos ar išnykusios augalų ir gyvūnų rūšys, sonifikacijoje suskambės kaip kontekstiniai garsai, neleidžiantys pamiršti, kiek daug sričių paveikia karas.

LNDT

LNDT foje | D. Matvejev nuotr.

„Projektui naudojome viešus kasmėnesinius 2022 metų duomenis. Norėjosi prie karo tematikos eiti iš kiek įmanoma įvairiapusiškesnių kampų, geriau suvokti mastelius tiek vykstančios griūties (pvz., sunaikinti pastatai, automobiliai), tiek atkeliaujančios paramos (ekonominės, humanitarinė, karinės). Dėl savo prigimties karas apskritai leidžia perspektyvą pamatyti tik per galinio vaizdo veidrodėlį: tikslius duomenis rinkti vietoje ir iš karto sudėtinga, užtrunka juos patikrinti ir susisteminti, normalu, kad pastarojo pusmečio statistikos daug kur dar vis trūksta, tenka nemažai remtis trečių šalių (siunčiančių paramą, priimančių pabėgėlius) šaltiniais. Kasdien girdint apie karių ir civilių mirčių statistiką, sekinančius mūšius dėl nedidelių teritorijų, sunku susidaryti bendrą vaizdą. Be to, daugybę kritinių aspektų sunku įkainoti – pvz., psichologinių traumų pasekmės, sunaikintos ekosistemos, – taigi kai kur naudojome kontekstinius asociatyvius garsus, kurie primena apie šiuos vykstančius procesus, bet nėra išreikšti statistiniais elementais“, – sako renginio „Metai karo. Garso kelionė“ kūrėjai.

Murauskaite

Eglė Murauskaitė | A. Rekšytės nuotr.

Sonifikacijos idėjos autoriai – Roberto Becerra, Manuel Velázquez, Eglė Murauskaitė, Agnė Pulokaitė, kompozitoriai – Roberto Becerra, Manuel Velázquez.

Roberto Becerra – menininkas, technologas, dėstytojas ir kultūros vadybininkas iš Meksikos. Įgijęs mechatronikos inžinerijos bakalauro ir akustikos bei muzikos technologijų magistro laipsnius, nuo garso meno perėjo prie kūrybos, muzikos ir dėstymo Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) Inovacijų centre. Vienas iš menų centro „Ideas Block – Kompresorine“ Vilniuje ir menininkų žemėlapių platformos „Arttice“ įkūrėjų.

Manuel Velázquez gimė Meksikoje, kur dar ankstyvoje vaikystėje pradėjo muzikinę veiklą. Studijavo Meksikoje ir Barselonoje. Jis sukūrė muziką daugeliui filmų, dokumentinių, animacinių ir teatro filmų, dalyvavo tarpdisciplininiuose projektuose, kur jungiamas menas ir poezija. Yra išleidęs tris albumus: „Into Madness“, įrašytas Barselonoje 2016 m. pradžioje, „Abstracciones“, įrašytas 2020 m. Meksikoje, ir „Dvylika“, įrašytas 2022 m. Vilniuje. Šiuo metu gyvena Vilniuje, kur dirba kompozitoriumi, aranžuotoju ir prodiuseriu.

Eglė E. Murauskaitė yra Marylando Universiteto vyriausioji mokslininkė, dirbanti tarptautinio saugumo srityje daugiau nei 14 metų. Eglė dirba su krizių scenarijų modeliavimu plačiame geografiniame spektre, reguliariai konsultuoja įvairias Vakarų ginkluotųjų pajėgų struktūras, savo įžvalgas publikuoja mokslinėje spaudoje, yra dviejų monografijų bendraautorė, taip pat NARA tinklalaidžių bendraautorė.

Agnė Pulokaitė yra LNDT Meno vadybos skyriaus vadybininkė, nuo pradžių kuruojanti LNDT Renginių Ukrainai palaikyti ciklą, prisidedanti prie renginių formatų ir scenarijų idėjų generavimo.

Prieš tai renginius Ukrainai palaikyti LNDT erdvėse jau kūrė Elžbieta Latėnaitė, Oskaras Koršunovas, Birutė Mar, Dainius Liškevičius.

Elektroakustinė erdvinė kompozicija „Metai karo. Garso kelionė“ vyks vasario 23 d., ketvirtadienį, 18 val. Lietuvos nacionalinio dramos teatro fojė. Renginys nemokamas, įėjimas laisvas. Po renginio vyks pokalbis.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!