Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2023 m. 17 vasario d. 13:07
Asmenybės žlugimas, siekis susilieti su mase – naujame LNDT spektaklyje „Raganosiai“
Raganosiai

Spektaklio „Raganosiai“ repeticija | D. Matvejev nuotr.

Lietuvos nacionaliniame dramos teatre intensyviai ruošiamasi penktajai šio sezono premjerai. Kovo 8–12 dienomis žiūrovams bus pristatytas Antano Obcarsko režisuotas spektaklis „Raganosiai“ pagal garsaus XX amžiaus rumunų kilmės prancūziškai rašiusio dramaturgo Eugène Ionesco pjesę. Anot spektaklio režisieriaus, „Raganosiai“ yra įtraukianti komedija, per humorą atskleidžianti mūsų visuomenės ydas ir iki šiol be galo aktuali.

„Raganosiuose“ pagrindinį apatiško biuro darbuotojo Beranžė vaidmenį kuria Martynas Nedzinskas, o jo nervingą, nuolat pamokslaujantį bičiulį Žaną įkūnija Kirilas Glušajevas. Spektaklyje taip pat vaidina Arūnas Sakalauskas, Marius Repšys, Gytis Ivanauskas, Rimantė Valiukaitė, Toma Vaškevičiūtė, Kęstutis Cicėnas, Aistė Zabotkaitė ir Naglis Bierancas.

Raganosiai

Spektaklio „Raganosiai“ repeticija | D. Matvejev nuotr.

„Raganosių“ veiksmas prasideda ramią sekmadienio popietę tipiško prancūziško provincijos miestelio aikštėje įsikūrusioje kavinėje susirinkus įvairių socialinių sluoksnių atstovams. Jie šnekasi apie savo gyvenimus ir apie politiką. Tos diskusijos padeda suvokti ne tik Prancūzijos, bet ir visos Europos problemas. Kavinės erdvėje veikėjai ne tik telkiasi, bet ir tolsta vienas nuo kito. Netikėtai miestelyje pasirodo raganosis ir šokiruoja susirinkusius. Raganosių vis daugėja, jais virsta vis daugiau aplinkinių.

„Raganosiai“ yra viena žinomiausių rumunų kilmės prancūzų dramaturgo Eugène Ionesco pjesių ir viena populiariausių XX a. komedijų. Nepaisant daugybės bruožų, būdingų absurdo teatrui, taip pat dramaturgo kūrybai, „Raganosiai“ laikomas vienu neįprasčiausių E. Ionesco kūrinių. Pjesėje vaizduojamas laipsniškas žmonijos virsmas raganosiais, taip metaforiškai perteikiant asmenybės žlugimą, žmogaus troškimą būti tokiu pat kaip visi, susilieti su mase. Dramaturgas dėmesį sutelkia į individą ir jo vietą visuomenėje, giliai žmoguje įsišaknijusį prasmės ilgesį.

Raganosiai Obcarskas

Spektaklio „Raganosiai“ repeticija | D. Matvejev nuotr.

„E. Ionesco pjesę matau kaip šiuolaikinio pasaulio studiją. Keturiuose jos paveiksluose telpa šiandieninio pasaulio situacija: nesusikalbėjimas, nemėgstamo darbo turėjimas, kartu ir auganti baimė jo netekti, skirtinga realybės samprata, svarstymai apie populistinių idėjų skaldomą, vis radikalėjančią bendruomenę ir bandymai suvokti, kas gi yra žmogus ir žmogiškumas. Ar žmogus nėra atgyvena?“ – svarsto režisierius. A. Obcarskas. Jis sako, kad statydamas šią pjesę ketina atskleisti ne tik aktualiausius, bet ir komiškiausius „Raganosių“ niuansus.

Raganosiai Antanas

Spektaklio „Raganosiai“ repeticija | D. Matvejev nuotr.

„Raganosių“ scenografė yra Lauryna Liepaitė, dramaturgas – Valentinas Klimašauskas, kostiumų dailininkas – Juozas Valenta, kompozitorė – Agnė Matulevičiūtė, vaizdo projekcijų autoriai – Adomas Gustainis, Ričard Žigis, šviesos dailininkas – Dainius Urbonis, choreografė — Ieva Navickaitė, Katino personažo autoriai — Pakui Hardware (Neringa Černiauskaitė ir Ugnius Gelguda).

Spektaklio „Raganosiai“ premjera Lietuvos nacionalinio dramos teatro Naujoje salėje įvyks kovo 8–12 dienomis.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!